N®. 1592. Donderdag 13 November. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOLJ, ParkstraatBuna op Texel BESMETTELIJKE ZIEKTE ROODVONK. Waterstaatsaangelegenheden. TEXEL, 8 November 1902. De openbare repititie van de zangvereeni- ging „Kerkzang" Zondag alhier in het kerk gebouw der Hervormden gegeven was niet zoo goed bezocht als wel had mogen verwacht afgaande op het vrij groot aantal toegangs kaarten, dat volgens geruchten was verkocht. Ware echter die repititie in een der zalen alhier gegeven, in plaats van in het groote kerkgebouw, die minder goede opkomst zou zeker niet zoo in 't oog zijn gesprongen. De repititie werd geopend met het zingen door alle aanwezigen van Psalm 84 vers 1 en gebed en openingsrede door den Weleerw. Zeer Gel. Heer ds. Schroder uitgesproken. Bij die openingsrede werd door spr. allen het welkom toegeroepen, medegedeeld werd, dat 20 liederen zouden worden gezongen, een vrij groot aantal zeker in aanmerking genomen den zeer korten tijd die was yerloopen sedert de oprichting der vereeniging, een woord van lof wordt gebracht aan de leden voor hun grooten ijver. Verzocht wordt zacht in zijn oordeel te zijn, terwijl er op wordt gewezen dat men geen uitvoering geeft iets waartoe men zich nog niet in staat acht, doch eene openbare repititie. Achtervolgens werden daarna ten gehoore gebracht: 1 Lutherulied, 2 Verlaat mij niet, 3 Hij komt als een Heiland tot ons, 4 Vrees niet mijn ziel, 5 Geloof, hoop en Liefde, 6 Kom tot uw Heiland, 7 Des Scheppers heer lijkheid, 8 Schoonheid der natuur, 9 Boven de sterren, 10 Avondlied, 11 Zalig die in Christus Sterven, 12 Het bezoek aan het gral van mijn kind, 18 Bondslied der Christe lijke Zangvereenigingen in Nederland. No. 8 was voor mannenkoor en de overige voor gemengd koor. Gedurende de pauze die thans volgde werd door ds. Schiöder eene korte toespraak ge houden waarin o a werd gewezen op de vele vergaderingen, tegenwoordig gehouden en die veelal onder de treurplechtigheden moeten worden gerangschikt als men de aanleiding er toe in aanmerking neemt Spr. wjjst daarbij op de samenkomsten tengevolge van de kwesties in Finland, Armeinië, China, Filippijn en Transvaal en Oranje-Vrijstaat, de laatstge noemden ontstaan door den landhonger waar mee vele groote mogendheden behebt zijn. Beter noemt spr. het doel dezer vergadering en deelt daarop mede dat de orbrengst der entreé's bestemd is om als steun te dienen voor de Christelijke bewaarschool terwijl de opbrengst der schaalcollecte bij den uitgang zal word en gezonden aan den heer Emous die zich bijzonder interesseert voor het be houd der Nederlandsche taal in Zuid-Alrika en het voor dat doel zal gebruiken. Ten slotte w(jst spr. er nog op, dat volgens ge ruchten sommigen zeggen misleid te zijn doordat het doel niet werd opgegeven spr. hoopt evenwel dat na afloop de eindindruk van dien aard zal zijn dat men zal zeggen dat smaakt naar meer. Hierna werden nog ten gehoore gebracht de 7 volgende nummers: 14 Lief en leed om beurt. 15 Aan ome dooden. 15 Bezoek aan moeders graf. 17 Verlangen naar den Hemel. 18 Hymne. 19 Kent gij dat land en 20 Ze zullen het niet hebben. No. 17 was voor mannenkoor, terwijl de overige nummers voor gemengd koor waren. Met gebed en het zingen door allen van Psalm 188 vers 1 werd de ver gadering gesloten. In aanmerking genomen den korten tijd van voorbereiding, kan de repetitie zeker welgeslaagd heeten en mocht de vereeniging later weder eene openbare repetitie of mo gelijk dan wel eene uitvoering geven, zeker zal het haar dan niet aan bezoek ontbreken. Kon het zijn, dat die uitvoering dan plaats had in een der uitspanningslokalen alhier, zeker zou zulks bijdragen tot het welslagen der uitvoering. Kleine pauzes tusschen de verschillende nummers zouden dan kunnen worden gehou den, gedurende welke men in de gelegenheid was het gehoorde onder elkaar te bespreken, waardoor de zekere gejaagdheid, welke nu onwillekeurig ontstond, omdat men de tus- schenruimte tusschen 2 liederen zoo kort mogelijk wenschte, zou verdwijnen, de ge zelligheid en het genoegen zou er ongetwij feld door stijgen. Men houde ons deze opmerking ten goede. Ter markt waren gisteren, de laatste marktdag in dit jaar, alhier aangevoerd 12 paarden, 2 veulens, 13 koeien, 10 gras kalveren en 45 biggen. Bij matigen handel kon worden besomd voor paarden f 50 a f 75, veulens f 50 a f 60, koeien f 80 a f 195, graskalveren f30 a f35 en bigggen f 7 a f 8. Van de gisteren in het district Helder, bevattende de gemeenten Helder, Texel, Vlie land en Terschelling, gehouden verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten, was de uitslag als volgt C. S. Jaring 1975 stemmen. Th. Terra 936 Gekozen werd alzoo de heer C. S. JARING. Wat onze gemeente betreft wasdeuitslag als volgt: Aantal stemmen Stemdistrict Burg Cocksdorp Den Hoorn Oosterend Oudeschild Verder was het Helder Vlieland Terschelling Totaal voor Jaring 204 21 25 60 80 1317 75 193 1976 Terra 71 12 51 46 18 721 0 22 936 Als eene bijzonderheid wordt ons mede gedeeld, dat bij een onzer mede-ingezetene de „gouden regen" in den tuin thans prjjkt met eenige flinke trossen bloemen, terwijl elders weder meurbloem en rozenstruik in den tuin in bloei staan Per extra-boot werd heden onze ge meente bezocht door Z.E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Zjjn we wel ingelicht, dan moet dit bezoek in ver band staan met eene eventueele verbetering van de haven bij Oudeschild. Waal, 11 Nov. De hier bestaande Rede rijkerskamer gaf Zondagavond hare eerste uitvoering in dit seisoen. 3 blijspelen, n.l. De leugenaarster, Gemeu bileerde kamers te huur en De nieuwe wrijf; dokter, werden op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. De ernstige gedeelten kwamen goed tot hun recht; bij de vrooïyke passages werd er hartelijk gelachen. Groot was het aantal bezoekers nieteen 50 tal belangstellenden was aanwezig. Het plan bestaat, in Januari weer een uitvoering te geven. W(j hopen, dat het TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. De BURGEMEESTER van TEXEL Kennisgenomen hebhende van het feit, dat zich in deze Gemeente (te de Cocksdorp en in den polder Eierland) eenige gevallen van Rood vonk hebben voorgedaan; Geelt den ingezetenen in ernstige overweging ter zoomogelijke voorkoming van verdere ver spreiding dier besmettelijke ziekte, het binnentre den van besmette woningen en het in aanraking komen met voorwerpen afkomstig uit die woningen zooveel mogelijk te vermijden en verder om melk voor het gébruik goed te koken. Wordende hierbij tevens de aandacht geves tigd op art. 8 der wet van 4 Dec. 1872, Stbl. 134, en daarvan in het bizonder de laatste alinea, luidende art. 8 als volgt „Het is verboden, lijders aan eene besmet telijke ziekte te vervoeren of te doen ver boeren, behalve in de gevallen in deze wet „aangewezen; zichdaaraan lijdende, naar eene „andere plaats te begeven; voorwerpen, die „in aanraking waren met lijders of overledenen „aan eene besmettelijke ziekte ol daarvan „afkomstig te vervoeren, te doen vervoeren, „ten geschenke of in gebruik te geven of te „doen geven, te nemen ol te doen nemen, „tenzij na ontsmetting volgens art. 25; door onvoorzichtigheid of achteloosheid gevaar voor besmettingdat voorzien kon worden voor anderen te doen ontstaan Overtreding van art. 8 wordt gestralt met geldboete van ten hoogste f 25,of met gevan genisstraf van ten hoogste drie dagen. Texel, den 28 October 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. INVORDERBAARVERKLARING VAN KOHIEREN. Het HOOFD van het PLAATSELIJK BE STUUR der Gemeente Texel brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier No. 3 der Bedrijfsbelasting, dienst 1902/1903 op den 8 November 1902 door den Heer Directeur der directe belastingen te Amsterdam is invor derbaar verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor deze Gemeente ter invordering is overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gereohtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, den 11 November 1902. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. HET BESTUUR der gemeente 7 exél maakt bekend, dat Z.E. de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid er de aandaoht op heelt gevesfigd, dat in de wetten betreffende onder werpen van Waterstaat die in de laatste jaren zijn ingevoerd, aan besturen of andere belang hebbenden een beroep op de Kroon is gegeven en dat daarbij tevens is bepaald dat het daartoe strekkend adres aan de Koningin moet worden gerichtmaar Ingediend bij den Commissaris der Koningin. Herhaaldelijk kwam het voor dat apellanten, met voorbijgang van dat voor- sohrift, hun adres van beroep rechtstreeks bij de Koningin hebben ingediend, in welke gevallen de begane fout tot niet-ontvankelijk verklaring heeft geleid. In het belang der reohtzoekenden wordt er bij deze op gewezen dat een dergelijk voorsohrift voorkomt: in art. 5, derde lid der wet van 13 Juli 1895 (St.bl. No. 113) houdende bepalingen omtrent verveningen in art. 10, eerste lid der Wet van 20 Juli 1895 (Stbl. No. 139) ter uitvoering van artikel 191 der Grondwet: in art. 4, derdo lid der wet ven 28 Mei 1899 (Stbl. No. 129) tot opheffing van belemmeringen bij de uitvoering van werken, in het openbaar belang bevolen of ondernomen, uit bepalingen van verordeningen voortspuitende in artikel 26 der Wet van 10 November 1900 Stbl. No. 176), houdende algemeene regels omtrent het Waterstaatsbestuur, en in artikel 21, derde alinea der Wet van 9 Mei 1902 (Stbl. No. 54) tot toekenning van eenige bevoegdheden aan de besturen van waterschap pen, veenschappen en veenpolders. Het Bestuur voornoemd, H. W. DE JONCHEERE Burg. G. A. Hajenius, Secr.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1