N°. 1593 Zondag 16 November. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad versehflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bttkg 30 Cta. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Adverlmlièn Van 1 tot 5 regela 30 Cts. Iedere regel meer 6 CU. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S CU. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurq op Texel INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Hendrik Bremer, slager te Oosterend om in het perceel, kadastraal be kend in Sectie B, No. 1524 Wijk O 78 een slagerij te mogen oprichten door hen is inge willigd. Texel, den 14 November 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajeniüs. H. W. de Joncheere. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Jan Gerbrand Dros slager te den Burg om in het perceel, kadastraal be kend in Sectie D, No. 856, Wijk S. 175 een slagerij te mogen oprichten door hen is inge willigd. Texel, den 14 November 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajeniüs. H. W. de joncheere. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een bril in étui een zakdoekje en een kluwen sajet met 4 brei pennen. TEXEL, 15 November 1902. Met de „Scheimarkt", Dinsdag j 1. gehou den, zijn de markten voor dit jaar alhier vrijwel geëindigddat de aanvoer voor dit jaar nogal van beteekenis was, moge blijken uit de volgende cijfers, welke wij uit de we kelijks door ons vermelde opgaven verza melden. Aangevoerd werden volgens die opgaven 117 Paarden 85 Veulens 820 Koeien 419 Graskalveren 85 Pinken 58 Nuchtere Kalveren 1 Stier 5602 Schapen 29873 Lammeren 74 Rammen 4 Varkens 84 Schrammen 692 Biggen 3 Geiten 84 Korven Kippon. Dat niet al het uitgevoerde alleen ter markt werd verhandeld moge hieruit blijken, dat tot heden de uitvoer aanwijst voor koeien een getal van 740, schapen nagenoeg 8000, lammeren 81562, varkens 192, enz. Voor paarden, veulens en het overige ter markt aangevoerde vee was het cijfer van uitvoer beteekenend minder dat dat hetwelk ter markt werd aangevoerd. De getallen voor kalveren, schrammen en biggen moeten in hoofdzaak als aanvoer worden geconstateerd. Wij maken onzen lezers attent, dat degenen, die vóór 1 December a.s hun grond en pers. bel. niet albetaald hebben, alsmede een gedeelte op de bedrijfsbelasting niet heb ben betaald, gevaar loopen van nog vóór St. Nicolaas van den Rijksontvanger eene surprise te ontvangen, in den vorm eener waarschuwing. Oosterend, 14 Nov. Woensdag j.l. bracht Z E. de Min. van Waterstaat, Handel en Nijverheid, vergezeld door den Heer Doffegnies, hoofd der afdeeling Waterstaat aan het Depar tement, een bezoek aan het terrein bij de Oostkaap, vermoedelijk in verband met de nog steeds hangende havenplannen. Waal, 14 Nov. De eerste leesavond van Nut en Genoegen, gisteravond gehouden, mag uitstekend geslaagd heeten. De opkomst der leden met hunne dames was flinkde zaal was goed bezet. Als spreker trad op de Heer W. MetsTz. van Oudeschild, die met de bestuursleden van van het Nut „Neptunus" tot ons was gekomen. De Heer Mets hield eene boeiende voor dracht over „de Mensch". Ernst en scherts wisselden elkander af, met aandacht werd er geluisterd en aan het einde werd de Spr. hartelijk toegejuicht. Na de pauze droeg de Heer Kroon voor „Om een dronk", eene episode uit den Boe renkrijg. De Heer Mets gaf nog ten beste een keu rig gedicht: „Vaders engel". Als slotnummer werd door den Voorzitter van ons Nut voorgedragen „de Kist" van Van Zeggelen. Hartelijk werd er om het noodlot van den ouden vrijer gelachenhartelijk werd er ge- applaudiseerd. Aan het slot bedankte de Voorzitter spre kers en hoorders. Den eersten riep hij een hartelijk tot weerziens toe in een volgend seizoen, den laatsten tot de volgende bijeen komst, op 16 Dec. a.s. Als spreker zal dan optreden de Heer De Jongh. Den Hoorn, 14 Nov. Per aanplakbiljet werden alle mannelijke ingezetene van den Hoorn en omstreken uitgenoodigd, in het Loodsmanswelvaren te vergaderen, ten einde te bespreken hoe men de overgeschoten gelden van het jongste feest, die waren over gebleven t best zou kunnen bestedon. Hier over bestond nogal verschil van meening, er waren er, die het geld aan het Boeren Comité wilden ter hand stellen, ook waren er die op ons dorp, al is het klein, een muziekcorps wenschten, ten slotte bleek het meerendeel der aanwezigen er voor, oen commissie te benoemen, om als 't kan jaarlijks een feestje te organiseeren. Aangezien op ons dorpje al heel weinig te genieten valt wil men trachten op zulk een manier jaarlijks een beetje afwisseling te be zorgen, om zoodoende de eendracht te bewaren. De Cocksdorp, 15 Nov. Op de voordracht voor Hoofd der school te Hensbroek komen voor do heeren K. van 't Veer en W. Molenaar, hoofden van scholen te De Cocksdorp en Midden-Eierland, resp. als No. 1 en No. 4. Vlieland. 12 Nov Voor de betrekking van onderwijzeres, die met Januari vacant wordt, hebben zich twaalf sollicitanten aan gemeld. De heer Jan de Boer, de held van onze vaderlandsche harddraverijen is op zesen zestigjarigen leeftijd te Wateringen overleden. Te Utrecht zal een vergadering gehou den worden van het bestuur v.d Nederland- schen Boerenbond met de afgevaardigden van de provinciale Boerenbonden, om te beraad slagen of men in zake Landbouw vertegen woordiging, Boterwet, Tiendrecht, Jachtwet, Ongevallenwet en invoerrechten ook stappen zal doen bij de Regeering, om te verkrijgen wat nuttig en noodig is voor den Neder- landschen boerenstand. De afschaffing op Zon- en feestdagen van enkele treinen veroorzaakt nog steeds aan menigeen, die daarop niet gelet heeft, teleurstelling. In zeer sterke mate was, naar het „N. v. d. D.'' meldt, dit het geval Zondagavond te Rotterdam (Delftsche poort). Meer dan 300 reizigers wilden met den laatsten trein ver trekken in de richting Leidendoch deze trein liep niet. Velen gingen nu te voet op naar Delft en Den Haag, doch voor de reizigers naar Leiden was de afstand te ver endezen moesten dus wel te Rotterdam blijven over nachten. Een ernstig ongeluk, dat aan twee per sonen het leven heeft gekost, werd Woens dagochtend ontdekt. Bij een ingezetene in de Korte Poten te 's-Grayenhage was een echtpaar uit Zierikzee voor een paar dagen gelogeerd. Woensdagochtend vroeg werden dehuisge- nooten een brandlucht gewaar en toen zij zich spoedden naar het slaapvertrek hunner logés, vonden zij beiden dood, gestikt door den rook. Waarschijnlijk is een kaars in aanraking gekomen met de bedgordijnen en hebben deze zonder brand te veroorzaken, voortgesmeuld, waardoor de echtgenooten bewusteloos zijn geworden. Men vond den man dicht bij het raam, en blijkbaar heeft hij getracht nog het raam te openen, doch het is hem niet gelukt. Uit het jaarverslag der jongste gedele geerden-vergadering van het Nationaal Arbeids secretariaat blijkt, dat in Ide eerstkomende jaarvergadering van dat lichaam zal worden voorgesteld, „Het Volk" te boycotten. Men zal aldus de sociaal-democraten in de vakbonden noodzaken, te kiezen tusschen dat Secretariaat en de Partij Donderdagmorgen had te Assen ten huize van J. H., wonende aan het Noord- Willemskanaal, een zeker weinig voorkomend ongeval plaats, dat gelukkig nog goed afliep. Het nauwelijks 2-jarig kind van H. was spelenderwijs met het hoofdje gekropen in de opening van een tinnen kamerameublement, dat des nachts goede diensten kan bewijzen. Dit nuttige meubel nu was van zoodanigen vorm, dat het kind. toen het zijn hoofdje er eenmaal in had, dit er niet meer uit kon krygen. Goede raad was duur. Mon wist niet beter te doen dan de hulp in te roepen van den machinist van Sluis II, die zoo wel willend was, het hevig schreiende kind uit zijn benarden toestand te verlossen door het tin stuk te vijlen, Met dat al had het arme wurm er een uur lang in gezeten. Het hoofdje was dan ook wat gezwollen. Een rijksdaalder is thans nog maar 97 c. aan oud zilver waard en een gulden zoowat 36 c. (Vad.) Onder behoor van het dorp Kollumer- zwaag werd onlangs een hut gebouwd, die volgens verzekering van een buurman den eigenaar nog geen gulden kostte De wanden zijn geheel van plaggen opgezet, alleen aan den gevel zitten enkele dunne plankjes. In dien gevel zitten twee raampjes, elk met vier ruitjes van 2 bij 1» dm. Geen dier ruitjes bestaan uit één enkel stuk glas, dat zou te duur komen. Het dak, gemaakt van groene boomtakken, is gedokt met los stroo en heideplaggen. Den deur van dunne plankjes verleent toegang naar binnen. Midden in het vertrek staat een dikke paal om het dak te stutten. Geen vloer, geen zolder, geen bedsteden, geen kasten vindt ge er In een hoek van het vertrek ligt het bed, dat er onzindelijk uit ziet. Overigens ziet ge slechts een oude tafel, een paar stoelen en een ouden kinder wagen, waaruit een kindje nog onbewust van de armoede zijner ouders, u vrijmoedig tegen- blikt. (Het Volk.) COURANT,

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1