N°. 1595. Zondag 23 November. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOU, ParkstraatBubo op Tzxïl INVORDERBAARVERKLARING VAN KOHIEREN. TEXEL, 22 November 1902. Al waren we „hartje winter" de winter- berichten konden niet veelvubhgor wezen. Ala het zoo doorgaat met het weder, als op "het oogenblik - zegt het L. Dbl. - dan hebben de bewoners van dit ondermaansche tranendal heel veel kans dat zij een herha ling krijgen van den hevigen winter van In denzelfden geest uiten zich verschillende andere bladen. In de pers ook ditmaal gioote eenstemmigheid. IJsclubs en dergelijke Vereenigingen wacht alzoo een werkzame tijd, want ijs en noch eens iis melden de berichten, zelfs in die mate,"d'at „als het zóó doorgaat", het met onmogelijk zou wezen dat men nog vóór Zondag van Monnikendam naar Marken zou kunnen rijden, 't Zou wel wat vlug zijn- Voor onze gemeente bad onder meer andere stoornissen, de strenge vorst staking van werkzaamheden aan den Burgwal tengevolge De natuur speelde ons echter dit jaar wel meer partenwanneer we ons dat de eerste dagen van Maart, op en top zomersche dagen waren en in Ap m M (denk aan de Pinksteren) de kachelwaamte nog zeer welkom was, dan zou het nui ook wel eens in omgekeerde richting kummn wezen en de koude temperatuur der laatste dagen nog weder wijken voor zachter weers- gesteldheid. Naar wij vernemen werd gisteren door onze vroegere plaatsgenoote mej. M. K. Witte thans onderwijzeres te Haarlemmermeer met goed gevolg examen afgelegd voor de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek. Wij maken belanghebbenden attent op de veranderde opgaaf van predikbeurten voor de Eerv. Gem. van Oudeschild en Oosterend. Als oorzaak van die verandering moge gelden dat de predikant bij de H. G. aan den Burg de door ZEw. toegezegde spreekbeurt in de Evangelisatie te den Helder heeft ge meend te moeten afschrijven, op grond dat tengevolge den zoo plotseling en streng inval lenden winter, de overtocht op Zondag a. s. wellicht niet mogelijk zou kunnen zijn. Genoemde predikant hoopt alsnu de spreek beurt in de vacature Oudeschild a. s. Zondag, voormiddag weêr zelf te vervullen. Waal, 20 Nov. Onder de kinderen heerscht hier eene ongesteldheid, door den een belroos, door den ander bof genoemd. Wangen en keel zijn gezwollen, terwijl lusteloosheid er een algemeen kenmerk van is. Van de 36 schoolgaande kinderen zijn er 18 door de ongesteldheid aangetast. Oosteeend, 21 Oct. De jager T. legde gis teren zijn geweer, waarvan nog een haan gespannen was, op den grond. De jongeling B. van Oost begaf zich voor den loopmaar- om de jager het geweer wilde wegnemen. Vermoedelijk door het vasthaken van den trekker achter een riethalm, ging het schot af, waarvan B. een gedeelte in den voet kreeg. Onmiddelijk begaf men zich naar den Burg, waar dokter Wagemaker het been omwond Er bestaat hoop, dat de gevolgen niet ernstig zullen zijn. De Handelsvereeniging „Wilhelmina" heeft besloten, dat geen donateurs door de vereeniging kunnen worden aangenomen. Achter Oost is de zee geheel bedekt met ijs. Verscheidene schuiten van hier en ook een uit Zeeland zijn ingesloten. 21 Nov. Aan het verslag van het 40 jarig feest van „Nut en Genoegen" moet nog worden toegevoegd, dat iD den vooravond in de gang van het feestlokaal een enveloppe werd gevonden, inhoudende een gedicht. Een oud Lid der vereenigiDg bood daarin zijn gelukwenschen aan en sprak zijn beste wenschen er in uit voor het Nut. De voorzitter las het vers voor het maakte op alle aanwezigen een aangenaman indruk. (Niet van den gew. correspondent.) Den Hoorn, 21 November. De collecte voor onze stamverwanten in Zuid-Afrika heeft op ons dorp en omstreken opgebracht twee en veertig Gulden vijf cent. In het bericht in het vorig nummer, omtrent „Unitas" vermelde ik, dat 5 maanden was gecontribueerd' men leze daarvoor vier maanden. Oudeschild, 21 Nov. De opkomst van leden met dames op het plaatselijk nut „Nep tunus", was gisteren zeer bevredigend De Heer M. Hillenius Jbz., als eerste spreker optredende, hield een causerie over heL ont staan der wereld. Met veel aandacht werd deze improvisatie, die op populaire wjjze het geleerde onderwerp behandelde, gevolgd. Het glanspunt van dezen avond waren de muzikale voordrachten, door den Heer Groenewold, van den Burg, en den Heer Ooykaas, van hier, ten beste gegeven. De namen der beide heeren zijn te gunstig bekend op muzikaal gebied, om hier in vage woorden hen lof te brengen. Wat zij gaven was uitnemend schoon en verwierf bijzonder veel bijval. Door den Heer H. Hin, werden een paar schoone liederen gezongen, welke hier steeds gaarne worden gehoord. Twee keurige gedichten van Yiotor Hugo, werden door den C C. Backer verdienstelijk vertolkt. Bij het sluiten der bijeenkomst werden Heeren Musiciens in het bijzonder bedankt en een tot weerzien toegeroepen. De eerstvolgende leesavond brengt eene verrassing, welke vooralsnog niet mag worden meegedeeld. ,,'t IJs is iedereen te wijs", zegt een oud rijmpje. Dit bleek ook weer hedenmor gen. In de vroegte was er zooveel ijs voor de kust, dat de „Ada" er slechts met groote moeite kon doorkomen Tusschen 10 en 11 uur zeilden een paar beladen tjalken bijna ongestoord de haven in en geraakten eenige visschers naar zee. 's Namiddags met het ebgetij kwam echter weer buitengewoon veel ijs opzetten. De Heer J. Hillenius, zoon van den Heer M. J. Hillenius alhier, slaagde heden te 's Hage voox de acte Wiskunde L. O. De enkele garnalenvisschers, die naar het Nieuwediep konden komen om terreede met het vloedgetij te visschen, hadden heden een goede vangst. Er werd van 5 tot 8 man den per schuit gevangen. Vlieland 19 Nov. Door buitengewoon lagen waterstand en sterken Oostenwind ge raakte de postboot Terschelling" Zaterdag en Zondagmiddag j.l. in de Sloot aan den grond en kwam zoo een uur later dan gewoon lijk te Vlieland en Terschelling aan. Door den heer van Kol, die in de Tweede Kamer het woord voerde over Indiö, is de volgende motie voorgesteld: „De Kamer den Atjeh-oorlog afkeurende als een gevolg der imperialistische politiek van de Nederlandsche Regeering; „van oordeel, dat elke politiek, die ten doel heeft onvoorwaardelijke onderwerping te ei schen met de rechtvaardigheid in strijd is en niet geschikt om zoo spoedig mogelijk een einde aan den oorlog te maken „verzoekt de regeeriDg stappen te doen ten einde vredesonderhandelingen aan te knoopen met den Sultan van Atjeh en de hoofden, zonder dat onzerzijds de eisch van het verlies der onafhankelijkheid zal worden gesteld, met bereidverklaring om de noodige m -.atregelen te nemen die hunnerzijds voor de handhaving van orde en rust zullen worden noodig ge acht." De dag der behandeling van deze motie zal nader worden bepaald. Aan de „Twentsche Ct." wordt uit Enschedé gemeld De genezing van een klomp- of zooge- naamden paardevoet is zeker iets ongewoons. De heer A. A. Smits, arts alhier, heeft het bewijs geleverd, dat ze niet tot de onmoge lijkheden behoort Het 9-jarig zoontje van den agent van po litie De Vries alhier was ongelukkig behept met die kwaal en al kon de levenslustige knaap met z\jn makkers in het spel zeer goed meedoen, toch hinderde hem die vergroeiing. Men raadpleegde genoemden geneeskundige die er niet tegen opzag te beproeven wat hij vermocht. Een photographie met X-stralen werd van den voet genomen, waaruit bleek, dat alle kootjes (beenderen) in den voet aanwezig waren. In 't ziekenhuis had nu de operatie plaats, waarbij spieren en peezen werden losgemaakt en zelfs enkele kootjes moesten worden afgebeiteld Hierna is de voet gezet en in verband gelegd en moest de jongen nog eenigen tijd in zijn nieuw verblijf worden gehouden. Thans gaat de patient weer naar school en heeft zijn voet als ieder ander. Hij wordt nog geregeld geëlectriseerd, ten einde ook nog de kreupele gang zooveel mogelijk te ver* minderen. TEXELSCHE COUR AM1. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertemtitn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct». Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. Het HOOFD van het PLAATSELIJK BE STUUR der Gemeente Texel brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen dat het kohier No. 8 der Personeele belasting, dienst 1902, van de gemeente Texel, evenals het kohier No. 9 (den Hoorn), op den 17 November 1902 door den Heer Directeur der directe belastingen te -Am sterdam is invorderbaar verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voorj deze Gemeente ter invordering is overge- nift&kts Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, den 19 November 1902. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Het Comité te Texel voor het Generale Boeren Hulpfonds, brengt langs dezen weg ter kennisse" van de ingezetenen dat de collecte voor genoemd fonds, het aanmerkelijk bedrag van f 431.5-:' heeft opgebracht, welk bedrag werd gecollecteerd als volgt: Oosterend f 150,22' Den Burg - 87,67' De Cocksdorp - 65, De "Waal - 44,35 Den Hoorn - 42,05 Oudeschild - 27,12* De Koog - 15,10 Tevens betuigt bet Comité zijn hartgrondigen dank aan allen, die door het verleenen van giften medegewerkt hebben tot het Bchoo°® doel dat door het Generale Boeren Hulpfonds wordt beoogd en in 't bijzonder aan hen die zoo bereidwillig zijn geweest, het comité in het volvoeren van zijn taak ter zijde te staan. Het Comité. lO(kQ91.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1