Buitenl and. Marktberichten. Predikbeurten. Btf den Minister van Binnenlandscho Zaken zijn door eene weldadige hand de gelden gestort, benoodigd om de zeventien nog op het eiland St. Helena vertoevende krijgsgevangen Nederlanders van daar naar het vaderland terug te voeren. Door de plotseling ingevallen felle vorst zijn in de Neder-Betuwe aanmerkelijke hoe veelheden aardappelen, suikerbieten, en voe derbieten, die nog niet geoogst waren, ver loren gegaan. Ook uit het Land van Heusdon en Aitena meldt men dat de zoo plotseling streng inge vallen winter vele landbouwers onaangenaam verrast heeft; de meeste aardappels waren wel gekuild, doch nog niet voldoende gedekt, waardoor er veel bevroren is. Bovendien vond men nog op vele plaatsen bieten in den grond, die men nu niet kan rooien. De bie ten, die aan de rivier lagen, zijn mede be vroren. Uit Bergen op Zoom meldt men dat de vroeg ingevallen strenge koude ook voorden aanvoer der beetwortelen aan de suikerfa brieken zeer nadeelig kan zijn. Er zijn stapel plaatsen, waar meer dan tien millioen kilo's bieten liggen, en wanneer de vaart mocht worden gestremd, zijn ze niet meer aan de fabrieken te krijgen, en moeten onverwerkt blijven. Wetenschappelijke vischvangst. Te IJmui- den kwam gisteren binnen de radersleepboot „Wodan", aan boord waarvan dr. Hoek, ter uitoefening der wetenschappelijke vischvangst. Na op verschillende plaatsen het visscherij- bedrijf uitgeoefend te hebben, waarvan de vangsten worden gecontroleerd, en de ge vangen visch na gemerkt te zijn weder los gelaten wordt, worden de visscherij havens bezocht. De „Wodan" kwam van Huil en gaat, na te IJmuiden een dag vertoefd te hebben, naar Lowestoft. Het onderzoek zal de volgende week zijn afgeloopen. In „TEuropéen", het te Parijs verschijnend weekblad, dat onder redactie staat van den Leidschen hoogleeraar W. van der Vlugt, trekt onze aandacht een artikel, geteekend door den heer Van Outhoorn te 's-Gravenhage De schrijver geeft daarin op aangenaam leesbare wijze een overzicht van de tegen woordige politieke verhoudingen in ons land, het aan het bewind komen van de christelijke partijen en den arbeid, dien do Cristelijke Regeering zich voorstelt tot stand te brengen. De heer van Outhoorn noemt daarbij eenige door het kabinet Kuyper aangekondigde en reeds tot stand gebrachte wetten, als de werklieden-verzekering de schoolwetten, enz. De vraag beantwoordende of de christelijke Regeering duurzaam zal blijken, zegt de schrijver aan het eind van zijn opstel, dat de coalitie van antirevolutionairen en katho lieken gesteund wordt door drie vijfde deel van het kiezerskorps, en dat het haar nu voor den wind gaat maar niettemin voor spelt hij, dat zij vroeg of laat uiteen zal vallen. Dolhuis-meeningen! Hoe de sociaal-democraten zich voorstellen, hun doel, den socialistischen toekomststaat, te verwezenlijken? Op deze vraag werd de vorige week in een openbare vergadering door den openbare sociaal-democratischen onderwijzer, den heer Geertsema te Arnhem, een antwoord gegeven. Volgens de bladen heeft hij toen gezegd Wij willen van den kapitalist, die een ton bezit, eerst 10 duizend gulden afnemen daarvoor kan het proletariaat zich eerst eens te goed doen, om zich te versterken in den st r(jd, om ook de 90 duizend gulden meester te worden." (R. N.) Een bijzonder heldere vuurbol is Zondag over het oostelijk gedeelte van ons land ge trokken. Er kwam plotseling een lichtende vuurlijn aan den hemel, als een gloeiende kogel. De vuurbal werd, voortgaande, voortduren grooter en vertoonde verschillende kleurenlichtende vonken van zich gevende. De bol bewoog zich van 't noorden naar 't zuiden en verdween even plotseling als hij was verschenen. Kern en staart waren van prachtige min of meer violetblauwe kleur. Het verschijnsel dat hoogstens 2 of 3 seconden duurde, was zeldzaam schoon. Wie den weg onveilig maakten Een fietsend heer uit Grude werd op een eenzam punt van den weg nabij het dorp Waarder aangerand dooracht jongedames. 't Gevolg was, dat de heer, die zich maar niet zoo zonder dapperen strijd overgaf, in de schermutseling in een sloot geraakte en een der jongedames eveneens. De heer is met z(Jn nat pak dadelijk naar de politie gepeddeld en heeft klachte gedaan tegen de „aanvallige" jongedames. Last van koude. De ervaring leert, dat er enkele onkostbare en toch kostelijke middelen zijn om warmte te krijgen of te behouden. Den bloedsomloop in de voeten kan men herstellen en daarom dus een gevoel van warmte opwekkon, door eenige malen achter een op de teenen te gaan staan in bed kan men dit bereiken door de voeten uit te strekkon en in te trekken dat men er moe van is. Een stuk karton in de schoenen zal ook bijdragen tot behoud van warmte. Papier tusschen kleeren en tusschen dekens verhoogt de uitwerking van de bedekking belangrijk. Maar weinige menschen weten ook welk een heerlijke reactie de behandeling van het geheele lichaam, s' morgens mot koud water, geeft. Röntgenstralen. Door den heer P. van Laer te Oosterbeek is een adres gericht tot den minister van binr.enlandsclae zaken, waarin adressant te kennen gieft.: „dat hij zich ter genezing van eene infectie gesteld had onder behandeling van dr. J. G. Fijan, destijds militair geneesheer te Arnhem en op diens aanraden en voorschriften zich onderworpen heeft aan een behandeling met z. g. Röntgenstralen door den heer Martin Loth, zich noemende Röntgen-terapeuth, te Arnhem; „dat die behandeling voor requestrant zeer bedenkelijke gevolgen heeft opgeleverd, ja hem zelfs voor zijn leven heeft ongelukkig gemaakt. Ten einde de verschrikkelijke gevolgen van een behandeling met Röntgenstralen door be voegden of onbevoegden, voor anderen te voorkomen heeft hij gemeend deze zaak ter kennis van den minister te moeten brengen, ten einde deze zoodanige maatregelen zal nemen, als hij zal meenen te behooren. Muizenplaag 1 Algemeen wordt in 't Oldambt geklaagd over muizen. Het winterkoren heeft het zwaar te verantwoorden. De landbouwers zijn algemeen bozig muizenhaver in de gaten te schieten In den Zuid-Westhoek van Friesland is de bij velen zeer geliefde jacht op bunzings weder begonnen Gewapend met knuppels en spaden en vergezeld van goed zoekende honden, trekt men er oplos, 's Avonds met den schemer verlaten de bunzings hun schuil hoeken. Wordt nu een hond het spoor gewaar, dan zoekt hij in den regel zoolang tot hij het begeerde ontdekt, die het nu op een loopen zet. Zooveel mogelijk wordt 't nu in een engte gedreven en daar met vereende krachten gedool. Soms evenwel komt tusschen het vervolgde dier en den hond een hevig gevecht vooraf, dat natuurlijk meestal door de hulp der jagers ten nadeele van den bunzing afloopt. De bunzings staan bekend als eerste wilddieven. Eene nieuwigheid is zeker wel de vol gende advertentie voorkomende in een cou rant te Winschoten „Ondergeteekende beveelt zich aan tot het wasschen en gladmangelen van geheele huis gezinnen enz. Sint-Nicolaas-Pakketten. Bij gelegenheid van het a.s. St.-Nicolaasfeest wordt de vergunning om meer pakketen aan hetzelfde adres van slechts één e a d r e s k a a r t te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 December a.s.,ingetrokken en zal derhalve bij elk gedurende dat tijd vak ter verzending aangeboden pakket eene adreskaart behooren te zijn gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van eene goede overkomst der pakketten aanbevolen lo. zorg te dragen voor eene doelma'ige en stevige verpakking van de te verzenden voorwerpen, in dier voege, dat deze op af doende wijze tegen breken of beschadigen verzekerd zijn 2o. zoo mogelijk de adressen op den omslag der pakketten te schrijven, en, waar opplakking of aanht cbting van een adres onvermijdelijk is, dit zóó vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan tijdens het vervoer gene vrees behoeft te bestaan 3o. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. Wanneer paiticuliere berichten, te Lon den uit Kaapstad ontvangen, den toestand in de kolonie juist schilderen, dan zal de rei zende minister onaangenaam aangedaan wor den door de na den oorlog verergerde ani mositeit tusschen het Hollandsche ras en de Engelschen. Die berichten spreken van een verbod aan de officieren om met de burgerij om te gaan, verhalen van geheime anti-En- gelsche genootschappen en van Hollandsche predikanten, die in volle kerken over het spoe dige einde van de Brltsohe overheersohlng spreken. Do Kaapsche loyalisten vinden den toestand angstig en zeer gespannen en ver wachten veol heil van Chamberlains komst. Wat moet die reis al niet nitwerken. Joe zal de beroering en zenuwachtigheid in de jaren lange rustige Kaapkolonie bezweren, zal alle loyale Boeren rijkelijk beloonen voor'hunne trouw aan Victoria en Eduard, (die loyale zijn, wat wij noemen de verraders) en de dap pere vijanden van eertijds, die nu gebukt gaan onder den dwang van den overwinnaar, opheffen, tot trouwe onderdanen maken van „The King" en hen in goeden doen helpen, enz. De taak is zwaar, zegt hij, maar niet onmogelijk, endaarom zullen de Engelschen dien volbrengen. Nu willen wij voor heden Engeland laten rusten na medegedeeld te hebben dat Koning Carlos van Portugal, die Maandag in Londen aankwam, door het publiek luide is toe juicht. Dat moet toch wel prettig zijn als men zoo maar op eens, zonder de minste aanleiding tot juichen ge stemd is. Een gelukkig volk dat Engelsche. Papieren hoeden. Er is sprake van hoeden van papier te vervaardigen. Te Lyon is zelfs een maatschappij opge richt met dat doel. De eerste proeven moe ten goed geslaagd zijn. De hoeden lijken zeer bedriegelijk van het fijnste stroo ge maakt. - Dat buikspreken ook pvactisch nut kan hebben, heeft onlangs een bewoner van Praag, Jozef Frank, ondervonden. Hij werd des avonds op een boschweg aangehouden door twee roovers, die zijn geld, horloge, overjas en laarzen eischten. Frank was ongewapend en kon aan geen weerstand bieden denken Daar viel hem iets in. Hij waarschuwde de roovers, dat er een gendarme dicht achter hem aankwam en dat zij dus wel zouden doen, hem met rust te laten en heen te gaan. Maar zij geloof den hem niet en lachten hem uit. Toen riep Frank om hulp en onmiddelijk antwoordde een zware stem „Houdt je nog even goed. Ik ben terstond bij je 1" Daarop kozen de roovers in allerijl het hazenpad. Ook Frank liep ijlings heen. Want er was geen gendarme en hij had alleen door zijn vaardigheid in het buikspre ken, zijne aanvallers op de vlucht gejaagd, Schagen, 20 Nov. Aangevoerd8 paarden f 75 af 125, 2 Stieren f80 af 110; 200 Gelde- koeien f 120 a f 22030 Kalfkoeien f 160 a f 230; 90 Vaarzen f 80 a f 160; 15 Nuchtere Kalveren f 12 a 1 19; 400 Schapen f 20 a f 28 Lammeren f a f Bokken en Geiten f 0,— a f 0.30 Varkens f 13.a f 16 20 Vette Varkens 23 a 24 cent per half kg. 74 Vette Koeien f 180 a f 250; 89 Biggen f'7 a f 10.—Kipeieren, f 6.— a f 6.50Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.62 a 0.67. Leiden, 21 Nov. Ter markt werden heden aangevoerdOssen 461 stuks f 120 af 274 6 Stieren f 72 a f 210; Veulens 7 stuks 85 a f 110 210 kalfkoeien f 118 a f 265 Melkkoeien f 118 a 1265 82 Varekoeien f 91 a f 238 430 Vette koeien f 120 a f 274 38 Vette kalveren f 44 a 1 106; 26 Magere kalveren f 10.— a f 25.112 Graskalveren f 24 a f 62; 1872 Vette schapen f 18 af 31.50- 674 schapen (weide) f 12 a f 23.— Paarden f af 136 Magere Varkens f 15 a f 35.— Vette Varkens a ct. 283 Biggen f5 a f 14 Lammeren f af 0, Zondag 23 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur dsi Leffef. Oudeschild. Voorm 10 uur ds Sohröder Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barende GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Burgcriyken stand der Gemeente Teiel van 14 Nov. tot 21 Nov. 1902. GEBORENJantje, dochter van Jacob Boon en Griekje de Wijn (Oudeschild). Neelt je. dochter van Petrus Johannes Hin en Antje Witte (E verstekoog). ONDERTROUWD Cornelis Hoogerhout (Am- °n Jannetje Vermeulen (den Burg). GETROUWD Joël Blok (Harlingen) en Anna lessing (den Burg). Jan Adrianus Gerar- dus Alderlieste en Welmoet Rtekenberg (Eierland). 6 OVERLEDENAlbert Dros. 67 jar on, gehuwd met Krijntje Tanii (den Burg). -VO—

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2