Gevraagd een Knecht Buit.enland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, ADYERTENTIEN. In Friesland worden tegenwoordig veel wilde ganzen aangetroffen. Deze dieren strij ken neer op de akkers met wintergranen en gaan daar „weiden. Hoeveel deze vogels verorberen en vertrappen met de breede pooten is niet te gelooven, en geen wonder is het, dat de landbouwer in deze vogels zijne vijanden ziet. Er wordt druk jacht op gemaakt, maar de dieren zijn zoo schuw, dat ze slecht onder schot te krygen zyn. Het loont anders voor den jager de moeite we), want de prijs is niet laag Per stuk wordt van f 1 tot f 1,25 gemaakt en het dankbare gezicht van den boer bij het aanschouwen van een beschoten „dief." Zaterdagmiddag verleende de Minister van justitie eene buitengewon audiëntie aan J. G. Götze en J. den Exter, voorzitter en Secretaris van het Landelijk Hnogerhuis- comité. Het ingediende adres aan de Tweede Kamer, ter verkrijging eener herziening van de zoo genaamde revisiewet, werd door Götze bij den Minister nader toegelicht en zijn onder steuning gevraagd bij de behandeling ervan. De minister verklaarde dat het adres dui delijke blijken gaf van zaakkundige studie der zaak en deelde mede, dat in zijn eerst daags in te dienen memorie van antwoord op de Justitiebegrooting aan de Tweede Kamer zou blijken dat hij een ontwerp tot algeheele wijziging van het Wetboek van Strafvordering voor deze vier jaar in uitzicht steltwaarbij dan wijziging der resivie-bepalingen tevens in overweging komt, al wilde de minister nog niet verklaren dat dit zou geschieden in de richting, door het adres verlangd. („Het Volk.") Hans Holzer, de wereldwandelaar, die 24 Aug. jl. met een kruiwagen aan de hand per voet de reis van Culemborg naar Weenen aanyaardde, heeft het te Mainz moeten op geven. In een briefkaart n.l. 18 Nov. door hem aan den heer J. Wagemaker te Culem borg geschreven, deelt hij mede, dat hij drie maanden geleden, is aangetast door typhus en thans nog te Mainz ligt in het St.-Rochus- hospitaal, zaal no. 31. In den polders rond den Dollard was den jongsten herfst het muizenheer zeer talrijk: Vooral vele slootwallen toonden dit. Ze zagen er uit als reusachtige zeven, gat aan gat. Vooral op boonenkampen krioelde het, als men met ploegen bezig was, van muizen. Tal van zeevogels, gansche scharen, waren dan druk in de weer, om muizen te snappen. Interessante vervolgingen en gevechten hadden dikwijls plaats. Hoe vlug, hoe be hendig wist menig muisje nog te ontkomen. Eenige dagen voor het jongste wintertje plotseling inviel, was bij de muizen blijkbaar alle levenslust geweken. Als versuft, geheel wezenloos, bleven ze in de voor zitten en lieten zich gemakkelijk met de hand grijpen. Een ervaren landbouwer deelde mede, dat hij meermalen dit opgemerkt had, als er winter in aantocht was. Als bewijs, dat vele landbouwers op Flakkee nogal schade hebben beloopen van de strenge vorst, diene dat de bouwman v. B. te Stellendam, alleen wegens het bevriezen der te veld staande aardappelen f 1600 nadeel ondervindt. B(jna 300 schepen met 3 millioen Kg. suikerbieten voor de fabriek te Vierverlaten (Gr.), liggen overal ingevrorenDeze hoeveel heid is grootendeels verloren. En wie de schade nu zal dragen? De bieten zyn op participatie verkocht. Omtrent het ongeval, den Harderwijker schipper op het Enkhuizer zand overkomen, vernemen we. Schipper Foppen verliet met een lading turf de haven van de Lemmer. Door de hooge zeeën was hij al spoedig genoodzaakt te ankeren. Daar er gevaar voor zinken ontstond, bracht de schipper zijn vaartuig op het Enkhuizer zand waar het dan ook werkelijk naar de diepte ging. Op lijfsbehoud behoud bedacht, maakten schipper en knecht een trap in de mast vast, waarop een stoom boot hen aantrof. De knecht Barends was reeds door de vorst bezweken. De schipper leefde nog, doch handen en voeten waren bevroren. Zijn toestand is op 't oogenblik redelijk. Groote honden 1 In Haarlem treedt 1 Januari een nieuwe regeling in werking, volgens welke voor groote honden (boven 50 c M. schouderhoogte) f 10 per jaar moet worden betaald omdat het houden van zulke honden als luxe wordt be schouwd en de eigenaars daarvan wel wat meer kunnen betalen. In het „Tijdschrift voor Strafrecht" heeft prof. Domela Niewenhuis, te Groningen, on langs de invoering van de voorwaardelijke veroordMling in ons land ontraden, met een beroep op de ervaring in België. Daar zou nl., na de toepassing van dat stelsel in 1888, de criminaliteit zeer zijn toegenomon en wel volgens het oordeel van den adv.-gen. mr. Terlinden te Brussel, omdat er regel van is gemaakt en het Belgische volk in den waan wordt gebracht als kreeg elk Belg bij zijn geboorte een bon voor een eerste misdrijf. Daardoor wordt misdaad gekweekt, en ook het getal recidivisten stijgt. Een stoom-jager. Te Tricht kon men dezer dagen het zeld zame verschijnsel zien, dat een locomotief fungeerde als jaagpaard. Eenige bietenschuiten, bestemd voor de fabriek te Geldermalsen, lagen in de Linge ingevroren. Met een stalen tros werden zij aan de locomotief verbonden, die haar nieuwe taak uitstekend vervulde. Een potje bier voor f 35. Wij lezen in „Vooruit", nieuwsblad voor Overflakkee en Goedereede, onder het hoofd Sommelsdijk: Neen, lezer, 't is geen „mop", 't is de zuivere waarheid, 't Werd voor dien prijs opgedronken door den heer v. d. W. Dinsdagavond in 't Hotel Spree. Hoe 't kan? Wel, er werd dien avond een huis verkocht, waarin genoemde heer wel zin had Juist onder 't afmijnen bestelt hij een glas bier. 't Wordt gebracht, hij let meer op zijn potje bier dan op 't huis, vergeet af te mijnen en voor f 665 gaat 't zijn neus voorbij. Hij koopt 't terug van den kooper voor f 700, bijgevolg kwam 't potje bier op f 35 te staan. En toch, verklaarde gemoedelijk de heer W., 't smaakte heerlijk I Dat mag dan ook wel voor dien prijs. De bijzetting van het stoffelijk over schot van Krupp heeft op plechtige wijze plaats gehad, onder deelneming van de ge- heele bevolking van Essen en de hoogste autoriteiten. De keizer volgde de lijkwagen te voet van 't geboortehuisje van den eersten Krupp naar het kerkhof. De toekomst der Kruppfabrieken is door den overleden eigenaar testamentair geregeld. De firma zal voor rekening van mevrouw de weduwe Krupp als eenige erf gename worden voortgezet. De gezamenlijke bezittingen mogen in de eerste 25 jaar noch in een aandeelenmaatschappij worden omge zet, noch worden vervreemd. Na den dood der tegenwoordige eigenares moeten de fabrieken in eigendom aan de oudste dochter van Krupp overgaan. Aldus zal dezegrootste industrueele onder neming ter wereld, welker stichting niet aan een maatschappij, maar aan genie van één man te danken was, ook in de toekomst in één hand blijven. Krankzinnigen in Rusland. Dr. Molot- koff te St. Petersburg, een der voornaamste psychologen in het groote Rijk heeft de aan dacht der regeering gevestigd op den treurigen toestand der krankzinnigen in Siberië. Alleen in de groote steden bevinden zich gestichten En hoe zijn deze dan nog ingericht 1 Vol gens Siberisch gebruik wordt een krankzinnige aan een ketting vastgelegd en zóó zijn gansche somber leven bewaakt. Dr. Molotkoff heeft in een boerdery een man gevonden, die acht tien jaar lang op deze wyze aan een kribbe lag geketend. Uit Brussel werd het bericht verspreid, dat het Boerendriemanschap Fischer, Wessels en Wolmarans nu toch eindelijk toestemming had verkregen om naar kaapstad te vertrek ken mits het den eed van trouw aflegde. Doch de „Standaard" beweert, volgens in formatie uit Brussel, dat het drietal zich naar Kaapstad zal inschepen en hoopt, dat Chamberlain bij zijn aankomst in Zuid-Afrika hen niet langer zal weigeren aan land te laten stappen. Uit hot land der titelmanie. Een beeld houwer te Darmstadt heeft van Zijne Groot hertogelijke Hoogheid van Hessen den titel „Hofmarmerwerker" gekregen. In dezelfde stad wonen ook een „Hofonkruidwieders- weduwe", een „Hofziekepaardeverzorger", en een „Hofalpenkruidenmaagbitteralleenverkoo- perszoon". Duitschland was van oudsher het land van fraaie en begeerenswaardige titels. („O. H. Ct".) Leiden, 28 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd: Oasen 224 atuka f 121 af 273; 12 Stieren f 60 a 1 264; Veulena 0 stuks a f 0— 112 kalfkoeien f 117 a f 262 Melkkoeien f 117 a 1262 61 Varekoeien f 90 a 1 226 224 Vette koeien f 121 a f 273 80 Vette kalveren t 42 a f 104; 21 Magere kalveren f 8.af 19.28 Graskalveren f 21 a f 58; 1229 Vette schapen 118 af 33.525 schapen (weide) f 12 a f 24.4 Paarden! 55 a 1150; 104 Magere Varkens f 14 a f 31. Vette Varkens a ct. 266 Biggen f 5. a 1 12 Lammeren f al 0, Londen, 27 Nov. Ter markt zijn aangevoerd 100 runderen, 1000 Schapen en Lammeren, 10 Kalveren en 50 Varkens. Men noteert Run deren, f 0.a f 0.Schapen en Lammeren 0.52 af0.86; Kalverenf0.aO,en Varkens 0.71 a f0.75 Zondag 30 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur Ds. Schroder. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half' 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur ds. Heep. Woensdag 3 December. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds Schroder. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 22 Nov. tot 28 Nov. 1902. ONDERTROUWD: Jan Andries Plas (Helder) en Anna Geertruida Eelman (Oosterend). GETROUWD GEBORENj Geone. OVERLEDEN g- g- g- g' g- g- g- H* Den 2en December 1902 hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, TEUNIS DOGGER Klz. en GEERTJE SCHAGEN, hunne 50-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen, is de wensch van hunne dankbare kinderen en kleinzoon J. BUIS Pz. N. BUISDogger. P. BUIS Jz. Vuurtoren Eierland, 29 Nov. 1902. «t i> r® fb Aan allen, die belangstelling toonden bij mijne verkiezing tot lid der Provinciale Staten, betuig ik daarvoor mijn liartelijken dank. Helder, November 1902. C. S. JARING. Ter voldoening aan een tot hem gericht ver zoek van de drie Boerengeneraals, brengt on- dergeteekende langs dezen weg hierbij den hartgrondigen dank en erkentelijkheid dier generaals over aan allen die hem hebben bij gestaan in zijn taak als voorzitter van het co mité voor het G. B. H. te Texel, en daardoor hebben medegewerkt aan de belangen van de noodlijdenden in Zuid-Afrika. H. W. DE JONCHEERE, Burgemeester van Texel. Met dank zij vermeld, dat op de vraag „wie helpt mee F" door mij in het vorig nummer dezer courant gedaan, het antwoord niet is uitgebleven. Wie daarop antwoord gaf, meen ik niet to moeten vermelden, daarmede gehoor gevende aan de meerderheid hunner, dat zij niet zouden worden genoemd. Hen allen, hartelijk dank. Doch niet minder betuig ik mijnen dank aan eene hier bestaande Vereeniging (wier bestaan mij onbekend was), waarvan het bestuur dien avond spoedeischend vergaderde, mij tot hunne vergadering uitnoodigde en mij het verzoek deed mijne protégé aan hunne zorg over te dragen. Met ingenomenheid gaf ik daaraan gehoor, mij daarbij bereid verklarendo het „door mij gedane verzoek", in de courant van heden weder in te trekken, waartoe deze is dienende. In het redactioneel gedeelte van ons blad. in een der volgende nummers, zal op bedoelde Vereeniging nader worden teruggekomen. A_ DE ROOM. voor Eendrachtpoldor, Hofstede „FORTUIN". Indiensttreding 1 Maart 1903. Verzoeke zioh aan te melden bij O. KEMSER Pz,, aan dm Burg. n j—mimammmmimammmmmmtmmmmm (H Avondmaal.) Koog. Voorm. 10 uur Ds. Smits.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2