Buitenland. in ons vorig nummer schreven (het Sint- Nicolaasfeest) is het onaangename weder van deze dagen waarlijk niet zoo gewenscht. Wij bedoelen daarmede niet zoozeer dat feest op zichzelve, als wel de voorbereiding- daartoe, en dan hebben we niet het minst op het oog de belangen van hen die voor deze gelegenheid zich extra voorzagen van artikelen, welke voor zulke gelegenheid zoo bijzonder van dienst kunnen zijn. Wij be hoeven daarvoor slechts te herinneren aan de advertentiën in onze laatste nummers, waarin verschillende neringdoenden den volke verkondigen, dat zij zich hebben in staat gesteld aan hunne begunstigers zoo mogelijk te verstrekken, wat zij zouden verlangen. Nu ja, wij weten wel, dat de kooplust niet geheel zal achterwege blijven, daarvoor is het St -Nicolaasfeest te populair, maar toch, het min gunstige weder zal allicht blijken nadeelig te zijn. Waarom? Och, zeer eenvoudig, geen kijkers, geen koopers; wanneer het weder, zoo al niet uitlokt tot eene wandeling, dezelve ook niet tegenhoudt, dan bestaat er allicht kans dat een doellooze kijker nog wel eens kooper wordt en juist op dezulken hebben het gemunt de met zooveel zorg opgestelde etalages, en die zijn werkelijk wel de bezich tiging waardigvindt ge bij den een ver snaperingen in velerlei keuze voorhanden, een ander heeft zich beijverd om door ver schillend speelgoed de kinderschaar tot zich te lokken, een derde was der leesgierige jeugd ter wille, een vierde zoi gde voor meer beteekenende cadeaux voor vrienden of vrien dinnen, een vijfde bepaalde zich tot dames- benoodigdheden, een zesde...doch waar zouden wij eindigen, wilden wij alles opnoemen En juist velen van hen speculeeren, om ons zoo eens uit te drukken, op de kijklus- tigen, de koopers bij verrassing. En yoor de moeite en kosten welke zij (de verkoopers) voor hunne etalages zich hebben getroost verdienden zij werkelijk een voordeeligen tijd. Wij willen daarom wenschon dat het weder zich ten deze nog ontferme en tot het maken van eene wandeling uitlokt, ook al omdat eene wandeling door onze straten steeds bij voortduring een aangenamer wandeling wordt, doordien in den loop der tijden aan het oog werd onttrokken, wat minder aanlokkend was te zien. Gaan we in gedachten slechts weinige jaren terug, dan erkennen we dat de geest des tijds ook hier zich heeft doen gelden. Kunnen we niet zooals andere ge- meenten bogen op groote uitbreiding, we mogen toch met voldoening er op wijzen dat veel van het oude is weggedaan om plaats te maken voor iets nieuws. Ook beters wij willen het wenschen, doch hoe ook, veel van dat al getuigt er van dat ook hier de tijdgeest zich doet gelden op velerlei gebied, en willens of onwillens, ieder wordt gedrongen daaraan mede te doen. „'t Zit em in de lucht" zegt men wel eens, en dat moet zeker wel zoo wezen, want allerwege bemerkt men verandering, moge 't ook strekken tot verbetering. Di Cocksdobp, 1 Dec. Door het kiescollege der Nederd. Herv. gemeente alhier is tot predikant beroepen de Weleerwaarde Heer K. P. Datema, candidaat te Rotterdam. Tevens is door hetzelfde college tot ouder ling gekozen de heer C. Troost en tot diaken herkozen de heer P. Zeylemaker. Oudeschild, 2 Dec. Naar wij vernemen zal voor de leden van de afd. v. d. Ned Pro testantenbond Zondag a,s. 7 Dec. als spreker optreden. Ds. van Keulen, predt. bij de Doops- gez. te Helder. Vermoedelijk heeft dit op treden plaats in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. alhier. Voor enkele visschers van hier was het heden een voordeelige dag, doordien hen werd uitbetaald het bergloon, reeds meer dan twee jaren geleden verdiend bij het afbrengen van het gestrande stoomschip Meadland. Per hoofd werd ontvangen f 50.50. Jammer dat slechts zoo weinigen van dat buitenkansje mogen genieten. OösfEBEND, 3 Dec, In den laatsten tijd werden hier meermalen alen gevangen, waar in zich levende jongen schenen te bevinden Door den palingvisscher C. V. werd een der gelijk lichaamsdeel van zoo'n visch voor onder zoek aangeboden en thans kan met zekerheid vermeld worden, dat men hier te doen heeft met ingewandswormen, hoezeer die ook op jonge alen gelijken. Reeds in 1893 werd geconstateerd, dat deze visschen zich voortplanten door eieren, die met het bloote oog bijna niet te zien z(Jn en nog geen tiende millimeter groot zijn. Sedert het genoemde jaar zijn de onderzoe kingen voortgezet en hieruit is herhaalde malen gebleken, dat de paling en de aal zich op dezelfde wijze vermenigvuldigen als andere viachsoorten. Zooals gemeld werd, hebben de leden der alhier bestaande afdeeling van de Nederland- sche Visscherij-vereeniging met bijna alge- meene stemmen besloten de afdeeling tegen 1 Jan. a. s. op te heffen, daar men het ver trouwen in de de leiding heelt verloren. Ook bij de leden van het Hoofdbestuur is dat vertrouwen blijkbaar verloren geraakt. Van Wieringen toch bericht men, dat de afdeeling „Westerland" een besluit tot ontbinding heeft genomen. Hiervan werd eene kennisgeving verzonden aan den Directeur, den Heer J. Zwier Visser, die als onbestelbaar werd terug ontvangen Een dergelijk bericht, verzonden aan den Voorzitter van het Hoofdbestuur, den Heer Couwenhoven, kwam terug met de vermelding: „Bestuur ontbonden." Jules Capré's weersvoorspellingen voor December luiden als volgtIn de eerste helft der maand zal het weer mooi zijn. In het westen van Europa hooge drukkingen met helder, koud weer. Van 16 tot 25 De- cember opeenvolgende lage drukkingen bo ven Engeland, de Noordzee en Noorwegen met westelijke en zuidwestelijke winden in Het Kanaal en Nederland en zacht regen achtig weer. Van 2") tot 28 helder, van 28 tot 31 slecht weer rnet sneeuw. Er is een wetsontwerp in gereedheid gebracht tot het tegengaan van loterijen, dat eerlang de Tweede Kammer zal kunnen bereiken, terwijl aanvulling en verscherping van eenige bepalingen van het Strafwetboek óp de speelzucht betrekking hebbende, in overweging is. In voorbereiding is de uitzending naar Zuid Afrika van een Nederlandsch consulair ambtenaar, die in opdracht zil hebben, zich zoo volledig mogelijk op de hoogte te stellen van den toestand van handel en nijverheid in de voormalige Republieken en van alles wat daarmede in verband staat, en voorts den minister van buitenlandsche zaken van advies te dienen o a. omtrent de vraag of in het vervolg Pretoria dan wel Johannesburg de zetel van ons consulaat-generaal zal moeten zijn. Vóór zijn vertrek zal hij voor belang hebbenden bij den handel enz. te spreken zijn. De Minister van Justitie zegt nog in zijn memorie van antwoord, dat hij van zijn bezoek aan Veenhuizen eensdeel zeer bevre digende, anderdeels in gelijke mate onbevre digende indrukken heeft meegenomen. Zullen echter de Rijkswerkinrichtingen meer dan tot dusver aan het verder doel harer instelling kunnen beantwoorden en meer daarop worden ingericht, dan zal daar- "toe in de eerste plaats wetswijziging noodig zijn, naar het den Minister aanvankelijk wil voorkomen, om den tijd van het verblijf en de wijze van ontslag daaraan bevordelijk te maken, er zullen voorts verdere maatregelen van bestuur en van inwendige dienst moeten worden beraamd. Het ligt in de bedoeling van den Minister de samenstelling van een staatscommissie uit te lokken, ten einde omtrent deze in allerlei onderdeelen van het sociale leven ingrijpende materie op zoo breed en veelzijdig mogelijken grondslag te worden voorgelicht. Inmiddels zal hij niet nalaten te verrichten wat z|jn hand te doen vindt. Door den Frieschen Bond van hötel-, café,- en sociöteithouders is aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Friesland ondersteuning gevraagd van een door hem aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ingediend adres, waarbij met het oog op de te wachten wijziging der drankwet, de wen- schelijkheid wordt betoogd van1 afkoop der vergunningen, welke er boven het minium zijn, met de opbrengst der regeeringsgelden 2. strengere maatregelen tegen den clandes- tienen verkoop van sterken drank, door b. v. het houden van een bierhuis aan een gratis „vergunning" van B. en W. te onder werpen en daardoor onder het toezicht der politie te doen stellen, daar de clandestiene verkoop in het groot wordt uitgeoefend onder den naam van „bierhuis',3. het vaststellen, dat de „vergunning behoort te worden gelegd op het pand, niet op den persoon. Een adelijke landlooper. Bij de politie te Utrecht vervoegde zich een jonge man, van omstreeks 30 jaren, te kennen gevende dat hij ten einde raad was en gaarne naar een Rijkswerkinrichting wensch- te opgezonden te worden. Zooals al dadelijk was te zien, had hij een allezins beschaafde opvoeding genoten en moest hjj eenmaal betere dagen hebben gekend. En werkelijk was dit het geval. Op jeugdigen leeftijd in militairen dienst getreden, waar de titel van baron, welken hjj meebracht, hem menig invloedrijke be schermer bezorgde, was het zoo goed als zeker dat uit hem eenmaal een officier zou geboren worden. Edoch het noodlot had het anders beschikt want verder dan onderofficier bracht hij het niet en mocht hij zich ten slotte nog geluk kig rekenen, gegradueerd den dienst te mogen verlaten. Wellicht doordien hij in den beginne te veel over het paard was getild, begon hij al spoedig een leven te leiden, dat vooral in den dienst niet kan worden geduld en elke bevordering onmogelijk maakt. Eenmaal burger zijnde, zonk de jonge baron steeds dieper en bleek ten slotte niet meer te red den te zijn, zoodat de famillie dan ook moest eindigen met hem aan zijn lot over te laten. Het gevolg hiervan was, dat hij een tijdlang allerlei baantjes waarnam, doch hetgeen hij verdiende aan Bachus offerde, totdat hij ein delijk den strijd opgaf en zich als landlooper deed opnemen. De automobiel in dienst van de Justitie. Een van de ambtenaren van het O M. bij de rechtbank te Amsterdam moest in Huizen een verdachte hooren en toog er ter spoediger afdoening in een automobiel heen. Toen er termen werden gevonden den be doelden persoon in hechtenis te nemen, bracht de officier hem maar dadelijk in zijn motor car mee. Met één nier Te Lekkerkerk heeft een varkensslachter een varken geslacht, dat maar één nier bezat, Zooiets had de slachter nog nooit onder vonden. Toch had het dier er geen hinder van gehad, want het was uitstekend gegroeid. Zag men enkele Jaren geleden slechts 10 a 20 H. A. radijszaad telen op het eiland Flakkee, dit jaar zijn door eenige telers on geveer 10) H. A. van dit artikel uitgeplant ter zaadwinning, welke pl. m. 100 000 K. G. radijszaad kan opleveren. Dit gebeurt meest op contract voor binnen- af buitenlandsche zaadhandelaars. De oorzaak der snelle uitbreiding van deze zaadteelt is wel hoofdzakelijk de goedkoope prijs der suikerbieten en de zeer gemakkelijke en voordeelige teelt, zoodat iedere landbouwer die in 't bezit is van een dorschmachine, dit zaad zonder moeite zou kunnen telen. In de kraaminrichting bij het Wilhel- mina-Gasthuis te Amsterdam is een vronw voor de eerste maal moeder geworden-. Zij maakte haar echtgenoot gelukkig met vier spruiten op eens. De jonggeborenen waren zwak, doch werden in de couveuse gebracht. Tot heden bestaat alle kans dat ze daarin voorspoedig zullen opgroeien. Nog vernamen wij dat een andere vrouw, maar niet in 't Gasthuis, haar echtgenoot meteen drieling verblijdde Misschien zeggen de ouders wel„Te veel zegen op eens!" (Hbld,) Een 70-jarig huwelijk In de vorige week was het 70 jaar gele den, dat de heer J. Doesburg Lannooy, te Leiden, met zijn echtgenoote H. De Waal in het huwelijk is getreden. De bruid is thans 90 en de bruidegom 89 jaar en met het oog op hun hoogen leeftijd is de staat van hun gezondheid nog vrij goed. Het echtpaar is gezegend geweest met 14 kinderen, van wie er nog 4 in leven zjjn. Het aantal kleinkinderen is 14, en dat der achterkleinkinderen ongeveer 40. f11240 voor een advertentie! In Engeland is het verboden dat nieuws bladen advertentiën opnemen van gelegen heden waar gewed kan worden op den uit slag van wedrennen. Het bekende Engelsche sportblad The Sportsman" wordt achtervolgd voor te hebben opgenomen een advertentie van het Engelsche wedbureau van Topping en Spindler te Ylis- siDgen. Bjj die procedure bleek, dat de firma Topping en Spindler, te Vlissingen, aan „The Sports man" voor de advertentie van Mei tot October betaalde f 11240 en jaarlijks ongeveer f 22.000. Als men rekent dat genoemde firma in verscheidene andere dagbladen adverteert en gratis zelf een courant verspreidt, behoeft men niet te vragen wat aan die wedbureaux omgaat. Reeds vroeger wezen wij er op, dat die wedbureaux, daar zy in Engeland verboden zyn, behalve in Vlissingen nog bestaan in Schiedam, Middelburg, Delft en Rozendaal. Er worden dan ook in Holland millioenen en millioenen verwed door buitenlanders op den uitslag van buitenlandsche rennen. O- P, - Engeland heeft het, behalve met Rus land ook met Venezuela te kwaad. Sedert een jaar tooh is de verstandhouding tusschen beide rijken niet van den vriendschappeiyk- sten aard. President Castro schreef de in zyn ryk uitgebroken revolutie toe aan de Engelsche bemoeizucht. By nam daar by een

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2