N°. 1599 Zondag 7 December A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor de» Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland i5 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prys der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIT, ParkstraatBurg op Texel GEVONDEN VOORW E 11 P E N. Gedeponeerd ten Raadhuize een dop van em wagen, een boezelaar, een halsdoek en een briefje inhoudend eenig geld. Besmettelijke ziekte Roodvonk. De BURGEMEESTER van Texel: Kennisgenomen hebbende van het ieit, dat zich in deze Gemeente verscheidene gevallen van Roodvonk hebbou voorgedaan Geeft den ingezetenen in ernstige overweging ter zoo mogelijke voorkoming van verdere ver spreiding dier besmettelijke ziekte, het binnen treden van besmette woningen en het in aanraking komen met voorwerpen af komstig uit die wonin gen zoo veel mogelijk te vermijden en verder om melk voor het gebruik goed te koken. Wordende hierbij tevens de aandacht gevestigd op art. 8 der wet van 4 Dec. 1872 Stbl. 134, en daarvan in het bijzonder de laatste alinea, luidende art. 8 als volgt „Het is verboden, lijders aan eene besmet telijke ziekte te vervoeren, ot te doen ver boeren, behalve in de gevallen in deze wet „aangewezenzich, daaraan lijdende, naar „eene andere plaats te begevenvoorwerpen „die in aanraking waren met lijders of over ledenen aan eene besmettelijke ziekte of „daarvan afkomstig, te vervoeren, te doen „vervoeren, ten geschenke of in gebruik te „ofte doen nemen, tenzij na ontsmetting vol- „gens art. 25: door onvoorzichtigheid of achte- lloosheid gevaar van besmettingdat voorzien kon wordenvoor anderen te doen ontstaan Overtreding van art. 8 wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f25,of met gevan genisstraf van ten hoogste drie dagen. Texel, 28 November 1902. I)o B rgemeei-'ter voornoemd, II. W. DE JONCUEERE. KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente I exel maken bekend, dat de gelegen heid zal zijn opengesteld tot kosteloozc inenting en herinenting van do ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Woensdag, den 10 D.cöm her 1902, 's middags 12 uur in du O. L. School te den Burg, op Diusdug, den 9 December 1902 voormiddags 11'/, uur ten huize van Jb. Buijs te de Cocks- dorp. Texel, den 6 December 1902. Bugemeester cn Wethouders voornoemd, De Secretaris, Do Burgemeester, G. A. IlAJENlLS H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 6 December 1902. Sint-Nicolaas en nog iets 't Heerlijk avondje is voorbij. Zoo is 't, daar valt niet tegen te rede neeren;-de Sint heeft zijn jaariyksch bezoek weder gebrachtadieu weêr tot een volgend jaar. Wat zullen er weder 'n blijde gezichten zijn geweest, doch mogelijk ook wat n te leurstellingen. Met genoegen herinneren wij ons bij zulke gelegenheden de dagen onzer eigen kindsheid en weer later de blijde ge zichten van hen in wier kring wij mochten leven, 't Is toch wel prettig zoo'n feesttij, zoo n tijd Yan verrassingen. Zulk eene verrassing viel alreeds des mor gens ten deel aan de kinderen van de Alg. Bewaarschool alhier, alsook aan de leerlingen van de laagste klasse der openbare school, alwaar de Sint in hoogst eigen persoon een bezoek bracht en zich niet karig betoonde. Ook in het Alg. Weeshuis bracht hij des avonds een bezoek met zijn zwarten knecht en werden alle bewoners nog langs anderen vteg door hem bedacht, het vermoeden ligt voor de hand dat ook de bewoners van het Gesticht van Weldadigheid niet zullen zijn vergeten. Dat er teleurstellingen ook thans weder zullen zijn voorgekomen, wie zou er aan twijfelen zoo is nu eenmaal het leven wie is de mensch die daarvan bleef uit gesloten, al was het dan juist niet op den Sint-Nicolaasdag Dat onze neringdoenden bijzonder over het feesttij van den Sint tevreden zullen zijn, wij trekken het wel ietwat in twijfel niet onmogelijk dat zij beweren dat de Sint voor ditmaal zijn „beste tabberd" niet had aangetrokken. Ook hier dus mogelijk teleurstelling. De maskerade welke men hier aan den vooravond van den St-Nicoiaasdag houdt, was van niet groote beteekenis't was al als vorige jarenin den namiddag amuseerde zich de jeugd op de bekende wijze, iets later werd het door ouderen overgenomen. Er valt echter niet veel van te zeggen of het koude weder ook ten deze tegenwerkte, of dat men er de rechte fut niet van heeft, of dat ook wellicht die soort van feestviering voor het tegenwoordig geslacht niet zooveel aanlokkends heeft en zijn roem begint te overleven, wie zal het met zekerheid zeg gen? Het aardigst gedacht en zeer juist van pas was de voorstelling van eene ijsvlet. 1 at eene parodie op de Burgwal-rioleering niet zou ontbreken, was te denken, men had daaraan dan ook wel gedacht. Verder mochten we nog enkele personen opmerken in nette costumes. Doch in gemoede, zoudt ge 't heusch be jammeren, dat in dit opzicht met de traditie der vaderen werd gebroken Zeker, meer dan een St-Nicolaasdag heeft ons aardige tafereelen geboden, welke niet alleen aange naam waren, maar ook iets goeds beoogden, en wanneer aan het aangename zoo het goede wordt verbonden, dan hebben oude traditiën zeker een groot recht van bestaan, en zullen door velen gaarne behouden wor den, doch laat het dan ook zoo wezen. Of de Sint, bij de blijde gezichten der kin derschaar bereid, opk zijne bezoeken heeft uitgebreid tot de woningen der minder be voorrechten wij willen het wenschen, doch vermogen niet die vraag met zekerheid te beantwoorden en dat is nog niet zoo kwaad, want al wordt de Sint meermalen afgebeeld als rijdende op de daken, wanneer men in zijn geest wil handelen, behoeft men dat daarom nog niet van de daken te verkon digen. De goede weldoener is vaak de stille weldoener laat ons wenschen dat er znlken wat veel zullen zijn geweest. En dan geldt dat niet enkel voor het St.- Nicolaasfeestneen, voor de koude dagen welke komen, voor de feesttijden welke aan staande zijn, ja, voor heel het leven. Moge dit bewaarheid worden. Men kan in het dagelijksch leven gelegen heden genoeg vinden, die ons aanleiding ge ven sommigen in onzen kring eene kleine verrassing te bereiden. Laat ons deze gele genheden niet ongebruikt laten, opdat wij dikwijls blijde gezichten maken en dankbaar heid wekken in veler hartenOngemerkt een bloem te laten vallen op het levenspad van den naaste, dat is een bewijs van een liefhebbend en fijngevoelend hart. Waarlijk, 't is niet alleen de vraag of, maar bovenal hoe men geeft. Vergeet de vogels nietl Zou het nog noodig zijn, hieraan te her inneren wij meenen haast van nietmaar toch overbodig kan 't niet wezen, om, nu die diertjes van alle gelegenheid, om zich voedsel te verschaffen, zijn verstoken, er aan te herinneren om de kruimkens, ook al zijn ze wat groot, die allicht den weg naar de vuilnisbak gaan, neer te strooien voor het hongerend vogelenheir. Kostbaar is het niet en 't is zeker een groote weldaad, welke men er mede doet. Dat het dan zoo moge zijn Tex l ingesloten door ijs, zoo ging gis terenmorgen reeds tijdig het gerucht, een gerucht dat veel schijn van waarheid verkreeg toen al spoedig bij bekkenslag (lees belgeluid) den volke werd verkondigd dat de buslichting aan het postkantoor in plaats van 's middags te 1 uur, reeds des voormiddags te 10 uur zou plaats hebbenreden daartoe was, naar men vertelde, de omstandigheid dat de stoom boot hare dienst moest staken. De overtocht geschiedde dan ook met de ijsvlet, naar wij vernamen. Dat is nu wel wat vlug, doch wij weten immers dat het vervullen der dienst dooi de „Ada" vaak niet minder van den wind dan van den winter afhangt. Zich te verontrusten over dit eerste geval, zou daarom wel wat spoedig zijn de wak kere bemanning van de „Ada" zal, zoo ee- nigszins doenlijk, de communicatie wel gaande houden. De Veldbode is de titel van een geïl lustreerd Weekblad voor Land- en Tuinbouw, Pluimvee, Konijnenfokkerij en Bijenteelt, van welk blad het eerste proefnummer d.d. is verschenen. De hoofdredactie van het blad is opgedra gen aan den heer A. A. ter Haar te Goes, terwijl verder mannen van naam op het gebied van de genoemde te behandelen on derwerpen, als medewerkers worden genoemd. Het proefnummer bevat bij een inleidend woord, opstellen over een „Wereldkampioen" (paard)Voeder en beenderen Boom gaarden schadelijke dieren en planten ziekten Witlof en Brusselsch lofpluim vee en konijnenteelt en verschillende kleine mededeelingen, welk een en ander, zaakrijk geschreven, zeer lezenswaardig zijn. Wij meenen de kennismaking met dit blad, velen onzer lezers wel te mogen aan bevelen, temeer daar de prijs f 1,90 per jaar niet hoog is gesteld. Gaarne verstrekken wij aan hen die zulks wenschen, de proefnummers van dit blad. Oosterend, 5 Dec. LaDgs de kust is weder veel nieuw ijs gevormd, zoodat men achter Oost geen water meer kan bespeuren16 schuiten liggen ingesloten. Eenige visschers van hier hebben per aandeel ontvangen f 50,^0 als bergloon voor werkzaamheden, verricht aan het bijna drie jaar geleden gestrande stoomschip MeadlaDd. Men heeft er hier alzoo zeer lang op moeten wachtenniettemin is de uitbetaling ook thans zeer welkom. Oudeschild, 5 Dec Geslaagd voor het te Alkmaar den 8n. 1.1. gehouden examen als godsdienstonder wijzer es, Mejuff. A Roeper, alhier. Voor de haven zit 't ijs met laag water thans tot op den grond. Gisteren nog sleepte de „Ada van Holland" de twee beurtschepen van Alkmaar door de ijsstrook naar binnen Heden echter kon zij zelve nauwelijks de haven bereiken en moesten de verdere toch ten gestaakt worden. Per ijsvlet ging later nog een post naar Helder en werd er van daar ook een aangebracht over het Horntje. 6 Dec. Bij 15 graden vorst in de lucht en 30 graden onder nul in de portemonnaie, behoort er bijzondere opgewektheid toe, om naar ouden trant het Slnt-Niklaasfeest te vieren. Toch viel dit hier gisteren, voor zoover 't het aantal gemaskerden betrof, nog niet tegen. Allen liepen opmerkelijk hard om er de warmte in te houden. Bijzondere costumes of voorstellingen wer« TEXmCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1