Nieuwjaarsgroeten. N°. 1603. Zondag 21 December A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Boeg 30 Cis. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cte. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Buns op Texel Voor het plaatsen van Nieuwjaarsgroeten in ons nummer, dat op Oudejaarsavond wordt uit gegeven, bieden wij als gewoon weder de gele genheid beleefd verzoeken wij om tijdige toe zending er van. Wij berichten tevens, dat tengevolge van het Kerstfeest, invallende op Donderdag en rijdag a.s., do daaropvolgende Zaterdagavond geen nummer van deze Courant zal worden uitge geven. Zij, die daarbij belang hebben, verzoe ken wij daarvan nota to nemen. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadbuize een overhemd twee handschoenen, een dasje en een ketting. TEXEL, 20 December 1902. Onze kust, die alreeds zoo menigmaal getuige was van vreeselijke scheepsrampen, is dat zeker in niet mindere mate geweest in den nacht van Donderdag op Vrijdag, toen een gelijk ongeval moet hebben plaats gehad. Uit de verschillende berichten welke ons ten deze bereiken schijnt de ramp in den ochtend van Vrijdag te hebben plaats gehad, althans van de Koog meldt men dat men op eenigen afstand een schip in zee ontdekte, dat voor anker scheen te liggen. Een paar uren daarna kantelde het en verdween in de golven. Te de Cocksdorp had men hetzelve ook ontdekt, dicht bij de Slufter, en spoedden de roeiers zich naar het boothuis, om zoo mo gelijk de bemanning met de reddingboot te hulp te komen, doch toen zij daar aankwamen, bleek helaas 1 dat hulp niet meer noodig was, daar het schip uit elkander was geslagen. Het strand, bij paal 22, en ook nog verder, ligt bezaaid met hout en allerlei voorwerpen, als: stukken boterschoenenportretten, brieven, kousen, kajuitsmeubilair, alles tot splinters geslagen. Ook een paar stukjes hout waarop de namen REVOLVINGLIGHT en HAUGESUND staan, werden mede aan het strand gevonden. Uit een en ander wordt afgeleid dat het ver ongelukte schip was de driemaster „Revol- vinglight" van liaugesund [Montevideo] met bestemming naar Hamburg, welke Donderdag uit de haven van IJmniden vertrok, gesleept door de sleepboot „Gebr. Wrede." Aangezien geen enkel schipbreukeling de kust heeft bereikt en ook geen drenkeling is aangedreven, vermoedt men dat de be manning van het schip is overgegaan op de sleepboot „Gebr. Wrede", van welke boot gisteren te IJmuiden nog niets bekend was. Dat vermoeden wordt wel ietwat versterkt door de omstandigheid, dat voor zooveel men althans kon ontdekken, aan boord van het schip geen mensch was te bespeuren Te wenschen is het, dat het zoo mag zijn geschiedt, en de equipage van het schip, ten getale van 35 man, alsnog weder in veilige haven zal mogen aankomen. Van een nieuw tijdschrift ontvingen wij eenige proefnummers, ter verspreiding aan hen, die daarmede kennis willen maken. JEUGD, geïllustreerd tydschrift voor jon gens en meisjes, zoo luidt de titel, van het geschriftje, dat in maandelijksche afleverin gen zal verschijnen en bij elke aflevering een kunstbylage (reproductie van een beroemd schilderij, opgeplakt op ojizet-carton) en een Slüjd-bijlage (voor Cartonages, Ketbsohnitt, Brandmalerei enz.) zal bevatten. De abonnementsprijs is per halfjaar f 1,50. De redactie is opgedragen aan den heer M. E. Pijnappel, met medewerking van vele anderen, schrijvers en schrijfsters. Het werkje heeft een aangenaam aanzicht, elke aflevering is 32 kwarto pagina's. Het proefnummer bevatdoch neen, laat ons dat alles niet omschrijven, hebt ge lust er meer van te weten, vraag dan een proef nummer, dat gratis wordt verstrekt aan ons bureau. Slechts dit: wij raden voor de jeugd de kennismaking er mede aan. Naar wij vernemen werd in het college van curatoren voor het gymnasium te Haar lem, benoemd de WelEd. Zeer Gel. Heer Dr. J. Timmer, vroeger geneesheer alhier. Oudesoh] ld, 17 Dec. Voor de leden van „Neptunus", die met hun dames vrij talrijk waren opgekomen, was het gisteren een ge- notvollen avond. Met een hartelijk woord van welkomst opende de Heer C. C. Backer de bijeenkomst, waarna de Heer J. Daalder Dz. van Oosterend ten gehoore bracht: „Ge lukkige menschen", door ouwe Piet. De lezing én voordracht boeiden ten hoogste het gehoor, zoodat den Heer Daalder dan ook luide toejuiching te beurt mocht vallen. Later op den avond droeg dezelfde spreker nog voor „Waarom het water der zee zout is", eene bijdrage die nu en dan een komisch gelach verwekte, en „Cremers" van Binnen en van Buiten. Nog gaf de Heer Daalder ten beste: „Een rustig studieuurtje" van van Zuylen en Winternacht' door W. J. van Lennep. Alles wat deze spreker ten gehoore bracht viel bijzonder in den smaak en verwierf dan ook veel bijval. De Heer T. Bakker werd mede met ge noegen aangehoord bij het voordragen van „De Neuzen" en „voor dames moet men galant zijn." Onder begeleiding van het schoone viool spel van den Heer P. Ooijkaas, brachten de- dames A. Roeper Alida Roeper en S Backer, in de pauzen zeer liefelijk ten gehoore drie zangnummers, getiteld. „De Bede", „Het hutje aan de zee", en „Ik ken een lied vol melodie," Stormachtig applaus beloonde de dames voor het heerlijk gezang, dat zoo verdienstelijk was ten gehoore gebracht. Kan van 't op treden van den Heer Daalder herinnerd worden aan de „De perzik, die naar meer smaakt", niet minder is dit het geval met het zingen door de drie dames. Een tot weer ziens aan die allen zal wel aigemeene in stemming verwerven. In flinke hartelijke taal dankte dan ook de Heer Backer bij het sluiten der vergadering allen, die aan het welslagen der bijeenkomst hadden meege werkt. 18. Dec. Ofschoon 't met de garnalen- visscherij nog niet geheel naar wensch gaat, zijn toch de prijzen eenigzins heter. Men hoopt weldra, vooral ook nu de pas opgerichte vereeniging krachtig werkt om goede waar te leveren, dat deze visscherij beter resultaten moge bieden dan het vorig jaar. Onder de uitstekende leiding van hun zangonderwijzer, de Heer Ooijkaas, gaven de scholieren heden voor de ouders en verdere be langstellenden eene openbare uitvoering in de Zeven Provinciën". De jeugdige dilet tanten zetten 't beste beentje voor en zongen als lijstertjes. De uitvoering bevredigde dan ook het publiek in hooge mate. Een woord van lof komt de Heer Ooijkaas voorzeker toe, die met de kleine krachten zooveel schoons weet te doen genieten. In de pauze droeg de Heer Muller voor „Eliza's vlucht", en de Heer Kroon, „Een gelukkige." Beide voor drachten oogstten veel bijval in. De Heer Vos had gezorgd, dat de aanwezigen tegen geringe prjjs een kop goede chocolade konden bekomen. De Cocksdorp, 19 Dec. De Weleerwaarde Heer K. P. Datema, candidaat tot den H. Dienst te Rotterdam, hooft voor het beroep naar hier bedankt. Ten gevolge van den ingevallen dooi en den hevigen zuidwestenwind is het ijs in bet Eierlandsche gat en aan de kust weggedreven, zoodat de postdienst tusschen hier en Vlieland weer op de gewone uren plaats heeft. Het moet evenwel gezegd worden, dat de gebr. Buijs, tijdens de strenge vorst, ijs en weder hebben getrotseerd om den dienst te onder houden en daarin naar wensch zijn geslaagd. Waal, 19 Dec. Onze plaatsgenoot, de heer B. J. de Jongh, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot onderwijzer te Haarlemmermeer. De tweede Nuts-avond was, ondanks het ruwe weêr, flink bezocht. De Voorzitter trad als spreker op en hield met een 3 tal voordrachten hoorders en hoor deressen aangenaam bezig.- „Namen van hui zen en hoeven" en „De Handschoen" beide van Laurillard, benevens „twee zusters" van Auerbach vei'schaften eenen aangenamen avond. Aan het slot deelde de President mede, dat hij voor de laatste maal als spreker aan de Waal was opgetreden. Oosterend, 19 Dec. „Nut en Genoegen" hield gisteren eene vergadering die tot de zeer goed bezette gerekend kan worden. Nadat de Voorzitter de vergadering had geopend met een terugblik op het welgeslaagde 40-jarig jubileum en met een hartelijk welkom tot de aanwezigen, trad als spreker on de Heer J. de Jongh. 't Is overbodig te zeggen, dat de Heer De Jongh heeft voldaan, daar hij steeds succes heeft met lezing en bijdragen. Met veel genoegen werd dan ook geluisterd naar „De Roos" van Ds. E. Laurillard, dat op zich zelf reeds een dankbaar stuk is, vol afwisseling, doch bijzonder tot zijn recht komt, wanneer het vertolkt wordt door iemand, als de heer De Jongh. Nog driemaal daarna gaf de spreker eene bijdrage, die tot onderwerpen hadden„Twee Zusters" van Auerbach, „De Handschoen" van E Laurillard en „De Gelegenheidsdichter" door Reiger. Alle voldeden uitstekend en bij het laatste heeft men gelachen, dat het, volgens Cremor „zeer deed achter de kaok en in 't lief". Ook de heer Jan Bakker gaf een tweetal bijdragen, n.i.„Jaap en zijn Grootje" van W. J. van Zeggelen, en „Het ronde Putje" van H. J. Schimmel, die uitstekend in den smaak vielen. Uit applaus en slotwoord van den voorzit ter sprak dankbaarheid voor alles wat gegeven was, om de bijeenkomst te maken tot een uitstekend geslaagde vergadering. 19 Dec. De storm van den verloopen nacht heeft schade aangebracht aan den watermolen in „het Noorden". Van een der wieken is het latwerk afgeslagen. Het Bestuur heeft voor dezen molen be steld twee nieuwe ijzeren roeden, die samen niet minder wegen dan ongeveer 5000 K. G. Dat het niet gemakkelijk is, om deze brokjes op de bestemde plaats aan te bren gen, iaat zich gemakkelijk begrijpen. Vlieland 18 Dec. Gisteren kon de post boot weer voor de eerste maal haar dagelijk- sche reis volbrengen, 's morgens naar Har- lingen 's middags terug. Het is een ware uitkomst en we hopen, dat de zoo krachtige dooi nog wat zal aanhouden en het ijs in zee geheel zal doen verdwijnen. 't Begint er reeds geheel anders uit te zien om ons eiland heen, het Nova-Zembla- achtige verdwijnt, het is niet meer de aanéén gesloten ysmassa van verleden week, er is nu veel meer water en al drijven er nog COURANT,

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1