N°. 1607. Donderdag 8 Januari. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bdrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave Prijs der Advertenttón Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANG-EVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Trxel ZEEMILITIE. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der Gemeente TEXEL, Gelet op het Koninklijk besluit van 16 No vember 1901 (Staatsblad No. 222) Brengen bij deze ter kennis van wie het aan gaat, dat de loteliDgen voor de lichting der nati onale militie van 1903, die voor vollediga oefe ning bij de militie te land zouden moeten worden ingelijfd, een der na te melden beroepen uit oefenen en verlangen bij de ZEEMILITIE te dienen, wordjn uitgenoodigd, zich voor 1 Februari eerstkomende bij hen, Burgemeester en Wethouders, aan te melden of te doen opgeven ter Gemeente-Secre tarie te den Burgtot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van negen uur voor middag tot twee uur namiddag, en meer bijzonder op Dinsdag den 37 Januari 1903, des voor middags ten tien ure, te dier plaatse gelegen heid zal zijD. De bovenbedoolde, bij beschikking van den Mi nister van Marine van 5 October 1901, Bureau B., No. 41, aangewezen beroepen zijnde volgende: 1. Stuurlieden, stuurmansleerlingen en verdere zeevarenden op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart. 2. Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van Rijnschepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen. 3. Stuurlieden en verdere opvarenden van pas sagiers- en sleepbooten, loodsvaartuigen en tonnenleggers. 4. Diepzee- en Noordzeekustvisschers. 5. Zuiderzeevisschers. 6. Visschers op de Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren. 7. Mossel- en oestervisschers. 8 Schuitenvoerders en veerlieden. 9. Vletterlieden. 10. Machinisten, machinist-leerlingen en stokers op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tram wegen en op fabrieken of andere inrichtingen. 11. Machinedrijvers. 12. Tremmers. 13. Smeden. 14. Bankwerkers. 15. Werktuigmakers. 16. Ketelmakers. 17. Voorslagers. 18. Scheepsbeschieters. 19. Scheepstimmerlieden (scheepmakers). 20. Brood-, koek- en banketbakkers. 21. Koks. 22. Koffiehuis- en hotelbedienden. 23. Ziekenverplegers. 24. Apothekersbedienden. 2ö* Barbiers. 26. Personeel van 's-Rijks-Marinewerven. Uit de lotelingen, die een dezer beroepen nit- oefenen, wordt de voorkeur gegoven aan hen, die zich overeenkomstig deze uitnoodiging voor den dionst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgeven; de overige voor dien dionst noodigo manschappen worden te zijner tijd door loting aangewezen. De aandacht van de lotelingen wordt gevestigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidende als volgt „De bij de militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van oeno verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemming vanwego onzen Minis ter van Oorlog. Die toestemming wordt in gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen, die reeds vóór hunno inlijving bij de militie hun beroep van de buitenlandsche zoevaart maakton on die zich overeenkomstig art. 138 voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen. Texel, den 7 Januari 1902. Burgomoester on Wethouders, H. W. DE JONCHEERE. De Seoretaris, G. A. HAJENIUS. RIOLEERING BURGWAL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel verzoeken bierbij dringend aan de inge zetenen te Den Burg, wier perceelen aan den Burgwal zijn gelegen, geen gebouwenschuttingen of dergelijke getimmerten, noch voorwerpen van welken aard ookte plaatsen op den grond, waar onder thans de buizen der rioleering zijn aange bracht, ten einde te voorkomen, dat bedoelde buizen worden beschadigd of daarop werken worden aangebracht, die later eventueele her stellingen onmogelijk zouden maken. Zij brengen tevens ter kennis van belangheb benden, dat het in hun voornemen ligt te zijner tijd de noodige schikkingen te treffen, ten aan zien van het gebruik van dien grond. Texel, 6 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenicjs, Secretaris. TEXEL, 7 Januari 1903. VERGADERINGEN. De wintertijd is als het ware de meest voorbeschikte tijd voor het houden van vergaderingen. Aan het einde des jaars, doch meer nog bij het begin van een nieuwen jaarkring, houden verschil lende Vereenigingen bijeenkomsten van de leden (vergaderingen) alwaar dan worden af gedaan de fin. aangelegenheden van het vorig jaar en besp-oken datgene wat voor de eerste toekomst voor eene vereeniging van belang mag worden geacht. In den regel yalt aan de meeste dier ver gaderingen geen ruim bezoek ten deel en maken velen ei zich af door te zeggen„nu ja, ze zullen het zonder mij wel redden" dat is dan ook doorgaans wel het geval, doch de vraag doet zich voor of dat wel de goede manier is om eene Vereeniging te doen bloeien. En dan meenen wij daarop zeker wel een ontkennend antwoord te mo gen geven. Niet slechts de fin. steuD, doch niet minder de zedelijke steun is noodig tot instandhouding van datgene waarvan men zich als belangstellende of belanghebbende heeft laten aanwerven, en waar kan men van die belangstelling beter doen blijken dan op de bijeenkomsten welke in het belang dei- zaak worden gehouden. Met het oog op de verschillende vergade ringen, welke in den eersten tijd wellicht aan de orde zullen zijn, meenden wij boven staande opmerkingen nog wel eens te mogen maken, opdat de moed er in blijve bij hen, die men de eer aandoet als bestuurder eener Vereeniging te fungeeren, een eer die bij weinig belangstelling wel wat twijfelachtig zou kunnen heeten. Oüdesohild, 6 Jan. De uitvoering der Re derijkerskamer „Heye" is bepaald op Zondag den 11 a.s. Opgevoerd zal worden „Hereenigd," tooneelspel in vijf bedrijven. Heden landden hier een paar kooplieden uit verre streken, aan hun roode Fez wel in 't oogvallend. Naar men zegt waren zij uit Algiers afkomstig. Het venten in de ge meente kon door de politie niet worden toe gelaten. Den Hoorn, 6 Jan. Heden morgen arri veerden hier zestien mannen, zijnde de beman ning van eene groote haringvlot van Huis duinen, die gisteren van daar waren gegaan op verkenning, aangezien er tijdens de mist die er heerschte vermoedelijk eene stoom boot nabjj de gronden is geweest, aangezien gedurig de stoomfluit werd gehoord; bedoelde mannen hebben een ruwe reis gehad, door de stroom meer naar buiten gedreven geraakten zij wat uit de koers en dachten zij aan 't strand van Huisduinen te staan doch waren by paal elf achter den Hoorn op 't strand; nadat zij hun vlet op 't strand hadden gehaald zyn z(j door de duinen gedwaald en kwamen te elf uur aan het woonhuis van L. Eelman, wonende bij de kweekerij, waar zij den nacht hebben doorgebracht; nadat met behulp van twee span paarden hun vlet naar de hoek van de derde ton was gebracht, zijn zij heden middag weder naar den Helder vertrokken. Oosterend, 7 Jan. Het ligt in het plan van Minister Kuyper, om niet de Ongeval lenwet op het zeevisschersbedrijf toepasselijk te verklaren, maar in een afzonderlijke wet de ongevallenverzekering ten behoeve van dat bedrijf te regelen. Met het oog op on derzoek zijn in de laatste maanden aan de verschillende visschers vanwege de Rijksver zekeringsbank vragen voorgelegd, die beant woord moesten worden. Volgens verklaring van den Minister zijn de voorbereidende werkzaamheden zoo ver gevorderd, dat met het samenstellen van een wetsontwerp kan worden aangevangen. In eene vergadering van de afdeeling „Oosterend" van den Ned. Protestantenbond zal op nader te bepalen tijdstip optreden de Weleerw. Heer Ds. A L. Th. van der Yen, Ned. Herv. Predikant te Helder. Vlieland, 5 Jan. Met ingang van 1 Dec. 1902 is op verzoek eervol ontslag verleend aan den binnenloods C. J. Molenaar. Met ingang van 1 Jan. 1903 werden tot binnenloodsen benoemd de hulploodsen P. Bruin en C. Swart te Harlingen, standplaats Vlie- lnnd Overgeplaatst werden van Vlieland naar Harlingen met 1 Jan de binnenl. D. Monsma en de hulploods H. Sieben Kz. De hoogste prijs in de verloting van de Katwijksche Visscherij-TentooDstelling, een logger ter waarde van f 20,000 is ten deel gevallen aan een steenhouwer te Schevenin- gen, J. Molenaar genaamd. Een niet onvermakelijke jachtscène had verleden week onder "Wassenaar plaats. Een welbekende landheer was ter jacht geweest, vergezeld van een arbeider, tevens onbezoldigd rijksveldwachter. Toen de jager met eenige hazen, patrijzen en verder dien dag geschoten wild terug keerde, zag de heer een paar wildstroopers op zijn jachtterrein. Onmiddellijk werd het wild neergeworpen en men ging de stroopers achterna, die het op een loopen zetten en ontsnapten. Teruggekeerd op de plaats waar men het wild zoolang had neergelegd, was er niets meer te vinden. Zeer waarschijnlijk hadden een paar kameraden van de vluchtelingen het meegenomen en had men met een truc te doen gehad, die dan prachtig was gelukt. Vloeibaar lichtgas. Het is den Ame rikaan Sirowijer gelukt, lichtgas, evenals kool zuur, onder hooge drukking in vloeibaren toestand te brengen. Daar de vloeistof in stalen flesschen evenals koolzuur ver zameld is en dus gemakkelijk verzonden kan worden, zou het mogelijk worden door het onnoodig zijn van een uitgestrekt en kostbaar buizennet, met petroleum te concurreeren. Men moet daarbij in aanmerking nemen, dat van den prijs van lichtgas der fabrieken meer dan 50pct. voor rekening komt van rente en amortisatie der kosten van het buizennet, en een fabriek voor vloeibaar gas dit dus kan leveren voor den halven prijs van het gewone lichtgas. Van de hooge drukking, waaronder het gas uit de stalen reservoirs stroomt, kan zeer goed voor technische doeleinden gebruik worden gemaakt voor 't verkrijgen van vlam men van zeer hooge temperatuur. Het gas onder Jzoo hooge drukking is ook voordeelig bij het gebruik van gloeilicht, daar de ont wikkelde warmte veel meer effect heeft, vooral wanneer de lichtbron een lichtsterkte heeft van eenige honderdtallen kaarsen. Door deze uitvinding wordt een nieuw voor uitzicht voor de gasindustrie geopend. (Geaundheidts-Ingeniour,) TEXELSCHE COURANT. ■»»jiroanir?v»vcg£crrT ir» vr ircv: •- ^-r-u^-Tca

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1