a O. 1608 Zondag 11 Januari. A°. 1903, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave 50NNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurs ot Tkxil rBURGEMEESTER van Texel, let op de herhaalde gegronde klachten bij ingekomen over de baldadigheid van vele rlige kinderen, waardoor zij porsonen op de ieke straten overlast bezorgen of particu- eigendommen beschadigen, hetgeen niet n hoogst hinderlijk is, doch door ondoor- tzaanihoid aanleiding tot ongelukken zou en geven on waartegen zonder krachtdadi- iulp der ouders of verzorgers dier kiuders altijd te waken isdoet bij dezen een drin- beroop op de medewerking dier ouders avzorgors in bot tegengaan en zooveel moge voorkomen van baldadigheid en andere tschenderij, door hunne kinderon daarop ig te wijzen, er vertrouwen in stellende ,ij in het belang der openbare orde en vei- id van personen en goederen, gaarne hun- gowaardeorden steun daartoe willen ver en. TEXEL, 10 Januari 1903. - OUD en ARM. bot ge iets vreeselijkers dan het vooruit- t „oud en arm" te zullen zijn? Vatblief zou 'tnog erger kunnen wezen ■e meent zeker dat er nog bij zou kunnen ïen lichamelijke ongesteldheid en wellicht a huiselijk geluk. och weet ge dan niet dat die beiden de on- nijdelijke gezellinnen zijn van oud en arm? f zoudt ge meenen, dat een gevorderden tijd, met ontbering van hetgeen noodig is, orderlijk zou zijn aan het lichamelijk wel- Zoudt ge meenen dat huiselijk geluk a verband houdt met huiselijke zorgen? idien ge zoo zoudt kunnen denken, dan t ge uw blik zeker al zeer weinig gericht ie menschenwereld om u en op hetgeen r alzoo voorvalt, ofgo hebt niet wil- zien. 3ud eti arm" is het lot van velen; zie maar in zoo menige weldadigheidsinstel- vraag het maar aan burgerlijke en ker- |ke armverzorgers, vraag het maar aan menige particuliere Yereeniging. u ja, maar dat is nu eenmaal zoo in de sld i dat moet dus zoo maar blijven, zoudt aenen at een bekrompene ziel moet in iemand sn, die zoo zou kunnen spreken, laat ons de eer van het mensch wezen wenschen hun aantal dan klein moge zijn. dukkig leert onzen tijd dat er velen zijn roor het „oud en arm" van zoo menige urgenoot, een open oog en een warm hebben, en dan denken wy zonder ren tekort te doen, aan hen, die door oprichting van- en hun werken voor- „den l voor Staatspensionneering" krachtig er streven dat het „oud en arm" voor zoo 3, tot een minimum zal worden beperkt, at die Bond wil, daarover spraken wy 3 vroeger, doch 't kan geen kwaad er nog aan te herinneren dat het le artikel statuten luidt: „De Bond voor Staatspensionneering be- ogt het tot stand komen eener wet, raarby aan alle Nederlanders (zoo vrouwen Js mannen) op een nader bij bedoelde wet an te geven leeftijd recht wordt toege- „kend op Staatspensioen, zonder vooraf gaande premiebetaling." Maar dat is onmogelijk zeggen sommigen, dat is iets uit het brein van een utopist. Zoudt gedenken Och, er zijn wel onzinniger ideëen uitgebroed. Zie maar eens om u; let op wat de tijd wrocht, zie de meest onge dachte dingen welke de mensch tot stand bracht op zoo menig gebied, tel de duizenden, neeo millioenen welke worden bijeengebracht voor een onzaligen krijg en voor deheersch- zucht van enkelen, en vraag dan; „wat is onmogelijk?" Zoo zal het ook gaan met de beweging welke op touw is gezet tot bereiking van het doel in art. 1 der Statuten van den Bond hierboven gemeld, omdat steeds meerderen en meerderen voor dit doel zich aangorden, gevoelende dat het een steeds meer dringende behoefte wordt voor de menschheid, eem eisch van humaniteit. Zeker, 't kan nog wel eenigen tijd aanhou den vooraleer dat verlangen zal worden ver wezenlijkt, er zal nog heel wat op dat aam beeld moeten worden gehamerd voor dat de wetgever onder znlk een wet zjjn votum zal schrijven, maar onmogelijk?. wie zal dat bewijzen De Bond, hierboven bedoeld wil door ster ken, kon het zijn algemeenen aandrang van het volk, de Regeering het uitvaardigen van zulk een wet wenschelijk doen achten en daarom tracht zij allen te winnen als leden van den Bond. In zeer vele plaatsen ontstonden dan ook reeds afdeelingen en nog steeds komen ver sterkingen het leger voor zulk een goeden strijd aanvullen. Ook in onze gemeente zullen er zeker wel worden gevonden die aan zulk een strijd willen mede doen, wanneer oen stem tot oproep wordt gehoord. Wie zal daartoe het sein geven Schame niemand zich dien strijd. Eedenk dat het een strijd is tegen het lot waarvoor weinigen zijn gevrijwaard: „Oud en Arm." Wy meenen de aandacht te moeten vestigen op de adv. van de vergadering van de Yereeniging „Onderlinge Verzekering bij Ziekte", welke Dinsdag 13 dezer zal worden gehouden. In ons vorig nummer werd abu sief 30 Jan. vermeld. VRIENDENKRING zal na bekomen toestemming in de eerstvolgende dagen een beroep doen op de fin. steun van de inge zetenen. Wat Vriendenkring beoogt behoe ven wij thans niet te herhalen, wy verwijzen daarvoor naar ons nummer van Donderdag 11 Dec. j.l. Donderdagavond hield in het hotel „de Lindeboom" de schietvereeniging alhter een wedstrijd. Als prijzen daarvoor waren aangeboden door het Hoofdbestuur van „Volksweerbaarheid": een zilveren en een bronzen medaille. Door het bestuur der afd „Texelvan die voreeniging: een barometer, een tabakskistje, een inktstel, een veldflesch en een postzegeldoosje. Door den Eere-Voorzitter: een paar meerschuimen tabakspijpen. Door den voorzitter der schietvereeniging was aangeboden een kistje sigaren, als prijs voor oen wedstrijd te houden door de leden van het bestuur. De deelnemers werden naar hunne geoe fendheid in het schieten verdeeld in 2 series. Voor de le serie (de 9 beste schutters) was de uitslag als volgt: le. prijs, zilv. medaille, de heer Wagemaker. 2e 3e 4e barometer Jn. Dekker Jr. tabakspijp Jac. Rijk Jr. tabakskistje, M. Plaatsman. Respectievelijk met 74,66,65 en 59 punten. Voor de 2e serie (de 10 miader goede schut ters) was de uitslag le prijs, bronzen medaille, de heer P. Dros Az. 2e inktstel, J. Mak. 3e tabakspijp, D. Geus. 4e veldflesch, M. Langeveld Sr Troostprijs, postzegeldoosje M. Kuiper. Respectievelijk met 63, 53, 48, 44 en Op. Dejprijs voor den wedstrijd door de leden van het bestuur werd behaald door den heer Wagemaker met 54 punten. Na afloop werden de prijzen met een gepast woord aan de winners uitgereikt door den eere-voorzitter. De Vergadering der afd. Texel der ver- eeniging Schuttevaër gister in café Den Burg alhier gehouden was vrij goed bezocht te noemen slechts een paar leden waren niet tegenwoordig. Na opening der vergadering en lezing der notulen, werd door den Secretaris voorgelezen hetgeen door Z.Ed was geboekt omtrent het verslag van den afgevaardigde naar de ver leden jaar gehouden algemeene vergadering te Zierikzee. De rekening van den penningmeester daarna voorgelezen sloot met een batig saldo van f 1.10» Als bestuursleden werden herkozen de heeren Jn. Rab Snr. en Jb. Bakker Phz, welke zich de keuze lieten welgevallen. Ingekomen was een schrijven van het hoofdbestuur om inlichting omtrent de haven te Kolhorn en omtrent een mistbel te plaat sen bij de Ven. Bereids waren deze vragen door den secr. beantwoord. Bij de rondvraag wijst de heer P. Keijzer Tz. op het wenschelijke, dat meerdere zorg wordt besteed aan het onderwijs der schippers kinderen, iets waar blijkbaar allen het wel mede eens waren, doch waaraan zooals ook de heer K. zelf reeds dadelijk had opgemerkt, door de afdeeling ten minste voorloopig niets kan worden gedaan. Door de Voorz. werd medegedeeld, dat door de schippers en visschersbond te Oudeschild was verzocht 1 of zoo mogelijk 2 bakens te leggen voor het plaatje bij de haven. Een verzoek, dat naar het oordeel van verschil lende leden ook door de afdeeling wel mocht worden gesteund. De heer S. Keijser Dz. betoogt het wenschelijke van de betere be. baking van het Enkhuizerzand. Na' een langdurige bespreking wordt be sloten een verzoek daartoe te richten aan,, den daarbij betrokken inspecteur van het Loodswezen Nadat ten slotte nog besloten was dit jaar geen afgevaardigde ter algemeene vergadering te zenden aangezien er voor zoo'n afgevaar digde dit jaar weinig zou vallen te bepleiten en bovendien de financiën der afdeeling min der gunstig waren, sloot de voorzitter de vergadering. Waal, 9 Jan. Door de stemgerechtigde Leden in de Herv. kerk zijn als Notabelen herkozen, de H. H. D. Boon en P. Maas Als kerkvoogd werd gekozen de Heer L. J. van den Berge. Oosterend, 9 Jan. De mosselenvisschers, die in het begin dezer week naar Stavoren vertrokken, berichtten heden, dat aldaar nog zooveel ijs in zee is, dat ze in de haven van Stavoren ingesloten liggen, en alzoo geen ar beid kunnen verrichten. De Windhoos, die te Rotterdam Zater dagmiddag zoo'n droevig ongeluk veroorzaakte, bljjkt ook te Stoppeldijk (Zeeland) opgemerkt te zijn. Men zag den wervelwind, ter breedte van ongeveer een paar meter, met groote snelheid TEXEISCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Bürg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Adverlenti&n Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. GEVONDEN VOORWER PEN'. lakkameljo in étui, gevonden op de Groeno- 1 pet, gevonden in de Gravenstraat, 1 p, gevonden in de Waalderstraat. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1