Boerenbond. Aanbesteding. op Dinsdag 13 Januari Texelsch Fanfarecorps. UITVOERING op Zondag 11 Januari a.s. Buitenland. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. Onderlinge Verzekering bij Ziekti Algemeene vergaderir Texelsche Boerenbond. „Nut en Genoegen" Waal. Aanbesteding Schoolbehoeftei] naderen en stooten tegen een drie vier meter dikken en hoogen graanberg, die alsof by uit veeren bestond, zoodanig uit elkaar werd geslingerd, dat alle omringende boomen, tot de hoogste toe, vol stroo en stukken van bossen hingen. Haar weg voortzettende draaide de hoos eenige honderden meters verder tegen het dak eener woning, rukte het grootste gedeel te der pannen mede en wierp die tot 300 M. ver weg, waarna zij in een poel terecht kwam en daar het water bij wijze van een twintigtal fonteinen eenige meters hoog deed opspuiten. Bij het indienen van de voordracht voor secretaris der gemeente Scheemda deelde de voorzitter mede, dat voor deze betrekking 10 heeren zich hadden aangemeld. Van een der solicitanten weid schriftelijk verklaard, dat de sollicitant wel niet heel mooi schreef, maar een knap uiterlijk had! De voorzitter verbond hieraan de opmerking „Zeker in de onderstelling, dat hier ook dames in den raad zijn." Te Langendijk is rnen lang niet met de Duitsche toltarieven ingenomen, wijl ze aan de groentenbouwers en handelaars groot nadeel zullen toebrengen. En dat is te begrijpen. In de laatste jaren worden jaarlijks 8000 a 10.000 waggons groenten naar het buitenland verzonden, meerendeels naar Duitschland. Volgens het nieuwe tarief zal daarvoor nu per waggon ongeveer f 150 invoerrecht moeten betaald worden. De teelt van witte kool wordt onder deze omstandigheden geheel onmogelijk. Aanne mende, dat er 2000 kolen in een waggon worden geladen (en dikwijls is het getal nog geringer), wordt door het invoerrecht de prijs van een kool met 7 7» cent verhoogd. Een roode kool, waarvan gemiddeld 5000 stuks in één waggon worden geladen, zal 3 cents per stuk duurder moeten worden voor den Duitschen verbruiker Onderwijzers die ziek worden! De raad van Wijmbritseradeel heeft in een verordening, regelende de werkkring enz. van den onderwijzer aan de gemeentescholen, o. a. deze bepaling opgenomen: „Is een onderwijzer langer dan 60 dagen ziek, zoo wordt 1/4 van zjjn traktement in gehouden, langer dan 120 dagen de helft, en langer dan 6 maanden 't geheele trakte ment. Mevr. de wed F. H. Pouw, geb, Schoone- veldt, onlangs te Amsterdam overleden, heeft aan de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen vermaakt een legaat, groot f 15.000, terwijl tot haar eenige erfgename is benoemd de Maatschappij tot Opvoeding van Weezen in het Huisgezin. De „Provinciale Groninger Courant" laat nog eens haar protest hooren tegen het pogen om de versterking van de Rijksmidde len te zoeken in de verhooging van den accijns op het gedistilleerd, die nu reeds zes en twin tig en een half millioen, een zesde van de totale jaarlijksche Rijksinkomsten, bedraagt. Waarom ook niet den wijn te treffen, een weelde artikel, dat de zwaardere belasting best kan verdragen? In de grief, dat de mindere man voornamelijk het gelag betaalt, ligt toch een groote kern van waarheid. Het blad verdedigt een verhooging der directe belastingen. Zucht tot ontduiking kan worden tegengegaan. Aan de neiging om een ander Staatsverband op te zoeken wordt nog zoo gemakkelijk niet toegegeven. En zelfs als dit anders wareonze gedeeltelijke inkom stenbelasting, de vermogensbelasting, kan niet hoog heeten. B\j de bepaling van haar bedrag, in 1892, is, naar de erkentenis van den wetgever zelve met „bedeesdheid" opgetreden. De vermogens van honderd duizend gulden en daarboven kunnen veilig krachtiger worden aangesproken. Dit ware heel wat fierder, heel wat meer in de lijn der denkbeelden en eischen van dezen tijd, dan een nieuwe drankbelasting. Het blad verlangt, dat de draagkracht in acht genomen worde by het uitschrijven van nieuwe heffingen en vooral dat niet, uit vrees de Croesussen te vertoornen, de kleine telkens weder zijdelings worden besprongen. Een wonderpaard is te Tilbury (Enge land) uit de Vereenigde Staten aangebracht. Het is een Clydesdale hengst met manen van 3.65 M. en een staart van 5.78 M. lengte. De haarbundel tusschen de ooren (maantop) zeldzaam langer dan een 20 cM., is bij dit dier precies twee honderd drie en-veertig cM. lang. Daarenboven zijn de manen dubbel en sleepen aan weerszijden over den grond. Dat Absalomwonder wordt te Londen tentoonge steld en zal door de Engelschen, groote lief hebbers van paarden als zij zijn, nog meer bewonderd worden dan door de Yankee. Wat de prijs van dit dier is wordt niet vermeld, doch men zegt dat het voor den overtocht geassureerd was voor f 100,000. In Engeland schijnt de afkeer van de tegenwoordige politiek hoe langer zoo meer veld te winnen. De onderwijswet, de oorlog met Zuid-Afrika, het optreden tegen Vene zuela doen de opposite tegen de Regeering toenemen, blijkbaar uit de laatste verkiezin gen. Er ontbreekt echter een goed georgani seerde, liberale partij, die der Regeering het vuur aan de schenen legt. Draadlooze telegrafie Do Marconimaat- schappij is overeengekomen met een Engelsche stoombootmaatschappij, om een barer booten, die van Liverpool naar New-York vaart, da gelijks de noodige nieuwstijdingen te zenden. Aan boord van dit vaartuig, waarvan de naam nog wordt geheim gehouden, wordt een vol ledige installatie gemaakt om een courant uit te geven. Macedonië is het land dat in de naaste toekomst weder de aandacht zal trekken. De Turken hebben 27 December twee schaap herders doodgeschoten en aan stukken gehakt en later Bulgaarsche en Israëlitische vrouwen afschuwelijk mishandeld. Weerwraak zal niet uitblijven en zoo blijft de gisting aanhouden tot het voorjaar, wanneer de opstand, naar gezegd wordt, opnieuw en met meer kracht zal uitbreken. Met het oog op de gebeurlijkheden in Ma cedonië maakt Servië zijn leger mobiel en schaft het zich nieuwe geweren en ammu nitie aan. In het hospitaal te Norfolk bevind zich tegenwoordig een man, die bezig is te ver- steenen. Zijn heup- en armspieren zijn reeds zoo goed als geheel versteend, hetzelfde ver schijnsel doet zich op 's mans aangezicht voor. Wanneer men op zijn beenderen klopt, maakt dit een geluid, alsof men op marmer slaat. De man heeft het gebruik van enkele lede maten, daaronder zijn rechterarm, reeds ge heel verloren, hij kan zijn linkerarm nog slechts geheel gestrekt opheffen. Deze versteening is bij den man reeds be gonnen toen hij ongeveer acht jaren oud was, thans is hij vijfendertig. De doctoren in het Norfolker hospitaal staan versteld en hebben de oorzaken van het zonderlinge ver schijnsel nog niet kunnen ontdekken, nog minder een middel tegen de kwaal. Een tramwagen op hol. De Berlijnsche correspondent van het Hbl, schrijft: „Een dezer dagen raakte een electrische tramwagen op een druk gedeelte in het cen trum der stad, in de Königstrasse bij den Alexanderplatz, op hol. Voorbijgangers be merkten dat de wagen voortliep zonder be stuurder en maakten den conducteur, die bezig was kaartjes af te geven, daarop op merkzaam. Deze begaf zich daarop naar het voorperron, schakelde den stioom uit en bracht den wagen zoo tot staan. Wat was het geval? De wagenbestuurder was plotseling zoo on gesteld geworden, dat hij in elkaar zakte en uit den wagen viel, zonder dat iemand het bemerkt had. En zoo reed het gevaarte zonder leider verder. De zaak liep ditmaal goed af. In het centrum der stad wordt langzaam gereden en het publiek op straat kon bytijds waarschuwen. Maar in de buiten wijken rijden de electrische tramwagens met eon snelheid tot 25 E. M. per uur. En nu vraagt men zich af: wat moet er van wagen en passagiers terecht komen, als een wagen leider iets dergelijks overkomt, wanneer met groote snelheid gereden wordt? Chamberlain in Zuid-Afrika. De heer Chamberlain vervolgt, volgens de Engelsche bladen althans, zijne reis onder betuigingen van ontoombaar enthousiasme. Boer en Brit schreeuwen om strijd hunne „cheers" voor „old Joe", feestmaaltijden, bouquetten en alles, waar een Imperator maar van droomen kan, valt hem op zijn pad ten deeloorlogsdansen worden door honderden van zijn nieuwe zwarte onderda nen voor hem en zjjn gezelschap gehouden, hulde-adressen voorgelezen, enz. enz. Maar men vergete bij het lezen van dit alles toch vooral niet, wat wij vroeger ook reeds schreven, dat Natal een door en door Engelsche kolonie is, en men denke niet dat de zegetocht van Chamberlain het feestelijk, opgewonden en enthousiastisch karakter zal behouden dat hjj thans schijnt te dragen. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 31 Dec.. 1902. tot 9 Jan. 1903 GEBOREN Leentje d. v. Jan Maarten Witte en Elisabeth Visman (de Cocksdorp). ONDERTROUWDV. Q GETROUWD)Geene OVERLEDENMaria Petronella Znnderdorp, 31 jaren ochtgenoote van Maarten Datmeijer. Zondag 11 Januari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur da. Schroder. Koog. Voorin. 10 ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. VanZwe Nam. 7 uur ds. Schroder. ((Bevest. kerkcrftadsleden en H. Avondmaal) Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barendi GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half zeven ds. Kuperus. Den Hnorn. 's Avonds 7 uur ds. Heep. te DEN BÜRG OP TEXEL. 's avonds 7 ure, in het locaal nde Verga Kikkertaan den Burg op Texel. Punten van behandeling Verslag over 1902. Rekening en Verantwoording over 1902. Benoeming Commissie opname rekening. Verkiezing van een commissaris. HET BESTUUR. ALGEMEENE VERGADERING op 15Janut des avonds 7 uren in het Hotel de Oranjeboo Agenda: 1. Koninklijke goedkeuring der statuten. 2. Aftreding drie leden van het hoofdbestui 3. Rekening en verantwoording. 4. Voorlezing nieuwe statuten. Namens het bestuur. De voorzitter J. KIKKERT de secretaris C. ZIJM Tz. Texel, 9 Januari 1903. afdeeling «WAAL» Vergadering Maandagavond 7 uur in „Rijzende Maan". Agenda Betaling der contributie. Rekening en verantwoording van den penning meester Belangrijke bespreking. De leden worden dringend uitgenoodigd. J. P. BREMER Secr. VERGADERING met Dames op Dinsda 13 Jan. as., 's avonds half 8 in de Rijzende Maat HET BESTUUR. UITVOERING op Zaterdag 17 Januari 1901 des avonds 8 uur in „De Vergulde Kikkert' HET BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vai Texel, zullen op Zaterdag, 31 Januari 1903, dei middags 12 uur, ten Raadhuize der Gemeenti aanbesteden: De levering van de in 1903 benoodig de Schoolboeken, Schoolbehoeften enz. voor de verschillende O. L. Scholen in de Ge meente. Voorwaarden liggen ter Secretarie ter lezinJ en zijn tegen betaling der kosten ad 30 een verkrijgbaar. Texel, den 8 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd H. W. de Joncheere, Burgemeestei G. A. Hajenius, Secretaris. in het Café van den heer R. J. DAALDER te KOOG op Texel, door de Rederijkerskamer Eendracht maakt macht." Entree 26 ct. per persoon. Aanvang half acht. BAL 3ST.A. Woensdag 14 Januari, 's morgens io'/i bij Doolhof, het maken van nieuwe TUINWALLEN. (Doop.)

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2