N°. 1612 Zondag 25 Januari. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heet Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Ad verten tiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertenlién Van 1 tot 5 regel» 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct». Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Teiel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raidhuize een slentelje, een streng sajet, een brander van een petroleumkachel, een zakdoek en een wantje. BRANDWEER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel noodigen brandmeesters, kommandeurs en verder personeel der brandspuiten ander maal en dringend uit, de nog in hun bezit zijnde onderscheidingsteekenen als stokken en bauden, spoedig ten raadhuize in te leveren. Dit ver zoek wordt hierbij tevens gedaan aan hen die niet meer bij de brandspuit dienen. Texel, den 23 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. ZWARE VRACHTEN OP DÉ WEGEN, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, gebruik makende van de bevoegdheid, hun verleend bij het laatste lid van art. 123 der veror dening van politie voor deze Gemeente, brengen ter algemeene kennis dat met het oog op den ingevallen dooi, met ingang van heden lot nader aankondiging het bij genoemd artikel bepaalde maximum tot op de helft is verminderd, zoodat over de wegen der Gemeente, met geen vracht wagens mag worden gereden, welke met meer dan 625 E.G. zijn belast. Indien twee wagens achter elkaar zijn aange spannen zal de achterste met niet meer dan 5000 K. G. zijn belast. Overtreding dezer bepaling, waaraan streng de hand zal worden gehouden, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 10. Texel, 24 Januari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. TEXEL, 24 Januari 1903. Het weder blijft maar steeds vol afwisseling, nu eens mooi weder, dan weer strenge koude afgewisseld door sneeuwbuien en zoo al. Na enkele dagen dooiweder volgde alras weder vorst; de wind bleef maar halstarrig uit denzelfden boek waaien en wjj hadden bij het genot van sneeuw en vorst ook het voorrecht dat de boot de dienst moest staken. De wind waait nu eens uit een anderen hoek en 't laat zich aanzien dat het weder nu ook meer gewenscht zal worden. W(j hebben er de voorspelling van Capré eens op nagezien en dan blijkt dat deze, hoe wel met verschil van datum, het nog al eens heeft geraden. De door hem voorspelde westen en noord westenwinden (18-26 Jan) lieten op zich wachten tot den dag van gisterendoch wie weet alles precies Op die voorspelling afgaande, wachten ons nog eenige dagen westenwind met wat regen en sneeuw in het laatst der maand; baro meterstand laag in het Noorden, hooge druk in het Zuiden; gemiddeld voor ons naar gis.. De Cocksdorp, 22 Jan. Hedenmiddag werden op de Roggesloot. vóór het dorp, wedstrijden op schaatsen en priksleden ge houden. Het weder was goed en de baan uitstekend, terwijl zeer velen waren opgekomen om getuige van dit ijsfeest te zijn. Het groot aantal deelnemers was in 5 groe pen verdeeld, n. 1. 1 jongens en mannen boven 15 jaar, 2. jongens van 12 tot 16 jaar, 3. jongens van 8 tot 12 jaar, 4. meisjes van 8 tot 12 jaar, 5 jongens van 6 tot 12 jaar (op priksleden). De uitslag van groep 1 was: lste prijs Gentius Barends, 2de Biem Garritsen, 3de Jan Garritsen, 4de Jitze Barends. Groep 2 lste prijs Jan Bakker Gz. 2de Douwe Zeijlemaker. 3de Willem Reuvers Jz. Groep 3 lste prijs Hendricus Daalder, 2de Tijs Reuvers Mz, 3de Arie Dros Dz, 4de Comelis Dros Bz. Groep 4 lste prijs Albertine Buijs, 2de Trijntje Reuvers, 3de Maart je Verhoeve, 4de Willemina Reuvers. Groep 5 lste prijs Jan Boon Mz, 2de prijs Abram Bakker Gz, 3de Hendrik v. d. Wal, 4de Albert Lak. De prijzen werden des avondsin het locaal van Mej. de wed Thomassen aan do winners uitgereikt en bestonden in contanten, 4 paar schaatsen, boekwerken, reukfleschjes, spaar potten enz. enz Met recht kan gezegd worden, dat dit feest naar wensch is geslaagd. Een woord van lof aan hen, die er den eersten stoot toe gaven 1 Oosterend, 23 Jan. Door het winterweer heeft men eene vergadering der afd. van den Nederl. Protestantenbond moeten uitstellen tot later. Thans kan evenwel medegedeeld worden, dat in Februari eene bijeenkomst gehouden zal worden waarin Mej. A. Roeper yan Oudeschild als spreekster zal optreden, terwijl in de volgende bijeenkomst, vermoede lijk: op 1 Maart a. s. zal voorgegaan worden door den Weleerw. Heer Ds v. d. Ven, te Helder. De blazerschuiten, die gedurende twee weken in de haven van het Nieuwediep moesten verblijf houden, keeren thans weder naar de Texelsche haven terug. Over de garnalenvang ten is men gedurende dien tijd over het algemeen goed tevreden, zoodat men zich gelukkig rekent, nogtijdig genoeg van huis gegaan te ziju. Zij, die achterbleven, moesten al dien tijd werkeloos blijven. Heden werd bericht ontvangen, dat de Handelsvereeniging „Wilhelmina,, aan het kantoor te Helder voor mandjes garnalen van 18 K. G. nog netto kon uitbetalen f9,10. Daar de aanvoer tamelijk ruim was, daalden de prijzen in de loop der week. Nederland en de Roomsch-Katholieken in het bijzonder leden een treffend verlies door het overlijdeu van Dr. H.J. A.M.Schaepman in 1844 te Tubbergen geboren en in den ochtend van Woensdag jl. te Rome gestorven Dr. Schaepman was een veelzijdig ontwik keld, in alle opzichten hoogstaande figuur. Men weet niet in welk opzicht men dezen man 't hoogst moest schatten als theoloog, philosoof, literator, politicus ot orator. Zeker is, dat bij 't groote publiek door zijn optreden de politicus en de orator 't meest op den voorgrond trad. In 't worstelperk van het parlement was hij de geestelijke athleet en achter hetgeen hij met onnavolgbare zeggings kracht uitsprak, stond steeds een groote ach tergrond van wetenschappelijk denken. Hij bracht in de Kamer het overwicht van zijn heele eigenaardige figuur mee. Als hij zijn stentorstem liet hooren, was de Kamer stil en luisterde. Zoo kon hij zijn de eenige leider van de Katholieke Staatsparty in ons land, die hem eeer sal missen. Het jaar 1902 is voor de schatkist een zeer voordeelig jaar geweest. De groote vooruitgang is, evenals in 1900, hoofdzakelijk te danken aan de successierech ten die ruim 15 millioen inbrachten, tegen 11,44 in 1901 en eene raming van 12,85 millioen. In 1900 was de opbrengst nog ruim 9 ton hooger. Maar ook bijna alle andere middelen hebben tot de hooge inkomsten van 1902 bijgedragen en wel Directe belastingen f 140 000 Invoerrechten 213 000 Accijnsen 1,198 000 Zegelrechten 370 000 Registratierechten 179 000 Hypotheekrechten 39 000 Posterijen 741 000 Telegrafie 76 000 Loodsgelden 38 000 Goud en Zilverwerken 10 000 Alleen de domeinen bleven bij 1901 f 40 000 ten achter. Zonder de buitengewone opbrengst der suc cessierechten heeft f 1902 f 2 880 000 boven 1901 en 5 millioen meer dan de raming op geleverd. Het „Utr. Dagblad" begrijpt niet in hoeverre men benadeeling van de arbeidende klasse kan zien in een verhooging van den drankaccijns. Het blad vraagt, wie wil be weren, dat arbeiders en anderen het noodig hebben zich lichaam en ziel met jenever, dat gif, te verwoesten. Wie dwingt hen er toe? Waarom kunnen niet alle arbeiders geheel onthouders worden, evenals de sociaal-demo craten Maar wie toch jenever drinken wil, Iaat die er dan ook voor betalen. Welke hardheid of onbillijkheid daarin ge legen zou zijn, zien wij niet in. Want men kan aan den accijns ontsnappen door geen jenever te gebruiken. Wie niet wil, behoeft geen cent in deze belasting te storten. De accijns zal van f 63 op f 70 worden gebracht, zoo is het voornemen. Op een borrel maakt dit een onderscheid van een halven cent welk onderscheid echter ook gevonden kan worden door het glaasje iets kleiner te maken of door de jenever met iets meer watei te verdunnen. Verwekt dat bij sommigen zooveel emotie Kon men den prijs van een borrel verdub belen, wij zouden het toejuichen, omdat weinig middelen beter dan dat het drankmisbruik zouden tegengaan. Hooge salarissen 1 In de „Gemeentestem" van deze week wordt te Rozenburg een ambtenaar ter Se cretarie gevraagd op f 150 en te Lichten voorde een klerk ter secretarie op hetzelfde salaris. Wonder, dat er niet bij staat vol komen op de hoogte van de gemeente-admi nistratie. Men schrijft aan de Tel.: In onze goede stad Kampen is weer eene politieverordening door de vroede vaderen gemaakt, waarin het scherpe doorzicht van de heeren duidelijk spreekt, terwijl ook de zorg voor de goede nachtrust der ingezetenen hun zeer ter harte gaat. Dezer dagen hebben de heeren het besluit genomen, dat de veehoudende ingezetenen de faecalien niet anders dan 's nachts mogen vervoeren. Aangezien hier vele boeren inde stad wonen, die groote stallen met veel vee bezitten, zoo moet van December tot Mei iederen nacht de mest dezer stallen in krui wagens worden vervoerd. De inwoners kunnen nu 's nachts door het ratelen dier kruiwagens en het smakkend nederzetten daarvan niet slapen en eerst 's morgens hunne nachtrust genieten. Echt Samper besluit. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1