Buitenland. meerdere rente die men dan zou kunnen ontvangen. Volgens mededeeling telt de Vereeniging ruim 1600 leden, dus bijna 'U deel der bevol king onzer gemeente, het aantal sterfgevallen onder de leden is dus naar bovenstaande berekening zeer gunstig te noemen. Aangezien bij de rondvraag niemand het woord verlangde, werd door den Voorz de vergadering gesloten met een woord van dank aan den aftredende Commissaris, voor het vele door deze voor de Veieeniging gedaan, eveneens werd dank gebracht aan den boek houder en de commissarissenterwijl de wensch werd uitgesproken dat de Vereeni ging, de grootste in deze gemeente, mocht bloeien. Volgens gewoonte werd den leden na afloop der vergadering, waarin niet gerookt werd, een sigaar aangeboden. Den Hoorn 1 Februari Bij de hedenge- houden stemming voor een diaken der doops- gez. gemeente is als zoodanig herkozen de heer K. Lap Sz. De Mazelen op ons dorp breiden zich nog steeds uit, de openbare lagere school is bijna geheel ontvolkt. Oosterend, B Febr. Tot onderwijzer aan de bijzondere school alhier is benoemd de heer W. Bakker, zoon van den heer W. L. Bakker, alhier. De benoemde is thans in functie te Ermeloo. De garnalenvisschers hebben in de vo rige week slechts weinig kunnen vangen, waardoor de prijzen weder aanmerkelijk zijn gestegen. Werden in vorige weken de gar nalen, Yoor Londen bestemd, hoofdzakelijk verzonden aan één factor, thans worden ze weder opgestuurd naar verschillende koop lieden aldaar, waardoor men meerdere voor- deelen meent te kunnen bewerken. Oüdeschild, 3 Feb. De garnalenvisscherij is tot heden een ware lijdensgeschiedenis. Er is tegenwoordig nagenoeg niets te vangen. De schuiten gingen vandaag niet eens uit. Wat er van dezen tak van bestaan nog moet terecht komen is omnogelijk te zeggen, maar dat de toestand voor vele gezinnen allertreurigst mag heeten behoeft geen nader betoog Als spreker in onsdorpsnut „Neptunus", zal Donderdag 5 dezer optreden de heer de Jongh van de Waal. Dat dus een avond van waar kunstgenot te wachten is, behoeft niet gezegd te wordeD. Ook den 24sten e k. belooft't een mooie avond te zullen zijn, doordien dsn de Heer Schouten van Weesp, beroemd décla- mator, voor „Neptunus" zal optreden. De staking van het spoorwegpersoneel, welke, al was zij van korten duur, zooveel sensatie heeft teweeggebracht en van zich deed spreken, is geëindigd. Zondagmorgen reeds liepen alle treinen zooveel mogelijk we der geregeld. Eenstemmig is het oordeel dat de strijd is geweest „een overwinning der arbeiders." De doorslag tot opheffing der staking gaf een telegram van de Raad van Adm. van de H. IJ. S. aan de hoofdbesturen van het spoor wegpersoneel, luidende „Wij kunnen de verklaring geven, zooals „wij doen bij deze dat van het personeel niet „gevorderd zal worden de wagens te ran- „geeren naar en van de terreinen der gemeente „aan de Handelskade, naar de terreinen van „de patroons,het Blauwhoedenveem, het Vries- „seveem, de stoomvaartmaatschapij „Neder land" en Wm. Muller en Co. „Voorts bevestigen wij hetgeen gisteren is „toegezegd, dat weer aangenomen zal worden „het personeel dat vóór de staking in dienst „was: dat wij steeds bereid zijn besprekingen „in het belang van het personeel met uwe „organisaties te voeren." Hieraan werd later nog toegevoegd „dat de „loonen ook voor de dagen van staking zou- „den worden betaald en de zekerheid erlangd „dat ook later niemand de gevolgen van de „staking zou ondervinden." Daarop werd besloten de staking op te heffen t En wat is nu de aanleiding geweest tot deze stoornisverwekkende gebeurtenis? Aan een der dagbladen ontleenen wij daar omtrent het volgende „In het begin dezer maand is onder de dok en veemarbeiders, in dienst van de naamlooze vennootschap Blaauwhoedenveem, een staking uitgebroken, voornamelijk betreffende loon- en arbeidsregeling. Een quaestie van vereenigings- recht knoopte zich aldra daaraan vast, doch scheen uit den weg geruimd, toen de steen des aanstoots, de bekende „propagandist" Wessels, zich vrijwillig uit het bestuur der bootwerkersvereeniging „Recht en Plicht" had verwijderd. De overige eischen der arbeiders werden ten naastenbij ingewilligd. Inmiddels hadden werklieden der firma W. H. Mflller Co. geweigerd gedurende het con flict goederen aan ongeorganiseerde werklieden van Blaauwhoedenveem af te leveren. Zij wa ren ontslagen en door anderen vervangen. De vereeniging „Recht en Plicht" verzond aan het bestuur der „Vereeniging van werkgevers op scheepvaartgebied" een schrijven, waarin ver zocht werd uitsluitend georganiseerde arbei ders in dienst te nemen; doch dit lichaam, hoewel het vereenigingsrecht der arbeiders erkennende, weigerde dezen dwang te helpen oefenen. Het oorspronkelijke geschil was nu geheel van aard veranderd. De firma Müller Co. wilde de door haar uit nood aangenomen arbeiders, die door de georganiseerden met den naam van „onderkruipers" worden be titeld, niet ontslaan, daar zij bij de indienst treding (door het uitreiken van boekjes) ver plichtingen tegenover hen had op zich ge nomen. De verschillende categorieën van bij het transportwezen te water en te land be trokken werklieden, voor een deel in de „Na tionale Federatie" vereenigd, weigerden op welke wijze ook met „onderkruipers" samen te werken. Vandaar herhaalde dienstweige ringen door arbeiders van verschillende groote vennootschappen en firma's, waarop dan nieuwe ontslagen volgden. Ten slotte breidde zich de beweging ook uit tot het georganiseerd gedeelte van het personeel der beide groote spoorwegmaat schappijen. In een gehouden vergadering be sloot dat gedeelte allen arbeid voor maat schappijen, waarmede de transportarbeiders in strijd zijn, te weigeren. Tengevolge van dit besluit weigerde een rangeerder een wa gon voor de loodsen van Blauwhoedenveem te brengen en werd daarop geschorscht. Elders op het terrein hadden botsingen plaats; 300 machinisten en het loodswezen der H. Spw. Maatsch. legden het werk neder, en men weet wat verder volgde Men ziet uit het gebeurde en het is trouwens bekend hoe ontzettend snel der gelijke bewegingen om zich heen grijpen en zich voortplanten. Men seint uit Amsterdam De eischen der werklieden bij de stakende veemen zijn alle ingewilligd, zoodat oyeral het werk is hervat. Nader wordt hieraan toegevoegdDe Bond van werkgevers gaf alle eischen toe, behalve de verplichting om uitsluitend georganiseerde arbeiders aan te nemen, welken eisch de werklieden introkken. (L. D.) Het weder in Februari. Voor Februari voorspelt Jules Capré in de eerste dagen daling van den barometer, met zeer lagen stand op den 4den. Dan volgen bij stijgenden luchtdruk heldere en koele dagen tot den 8n voor West- en Midden-Europa. Van 8 10 Febr. N.-W. wind met sneeuw; vooral op 9 Febr. Ook van 10 12 Febr. zal het onaan genaam zijn met zwaren wind uit W. enNVV. en lage temperatuur; 13 en 14 Febr. zijn bijzonder slechte dagen. De laatste week brengt dan hoogen druk over West-, Noord en Midden-Europa met koel en helder weder, terwijl Zuid Europa slecht weder heeft. Erg bemoedigend is het vooruitzicht niet. In de groote remise in de Rotterdam- sche Tramwegmaatschappij van Schie, stapte een jongen van den lampenist over een bran dende petroleumlamp, met het gevolg dat zijn jas in brand geraakte. Hij trok dit klee- dingstuk uit en wierp het van zich, waarbij het terecht kwam op het in de nabijheid van het] lampenhok liggende poetskatoen, dat even eens ontvlamde en op zijn beurt een vat pe troleum aanstak Toen was aan blusschen met eigen middelen geen denken meer. De brandweer moest gealarmeerd wordeD, die onmiddelijk met veel materieel aanrukte. Aan dit krachtig optreden is het te danken dat dit uit kleine oorzaak ontstane vuur niet al te groote gevolgen na zich heeft gesleept. Intusschen is de schade niet onbelangrijk. Een viertal tramrijtuigen [zijn vernield, ter wijl mede het dak der remise is doorgebrand. De grootste zorg boden natuurlijk de paarden In deze stallen zijn er meer dan honderd ondergebracht. Men joeg de beesten echter alle de straat op, zoodat de levende have geen letsel heeft geleden. Bij Kon. besluit van 14 Jan. is bepaald dat de wet van 24 Juni 1901, (Stsbl. No 160) tot regeling van de landweer en van de op heffing van de schutterijen, in werking treedt 1 April 1908. Onder het opschrift „Kanselarij-stijl" leeöt men in de „Kampioen" Tot welke komische dingen de edele regle- menteerkunst, en in 't bjjzonder het te veel opnemen in één artikel al niet kan leiden, bleek ons dezer dagen weer eens uit een politieverordening, waarin een bepaling, gel dend voor restaurants, koffie- en bierhuizen, sociëteiten, tapperijen, enz., aldus luidt„Het is verboden in eene in artikelbedoelde inrichting luidruchtig te zingen, te tieren, te razen, te schreeuwen, te schelden, twist te zoeken, messen of andere wapenen te tiekken, te vechten, zich op eene of andere wijze aan ongeregeldheden schuldig te maken of andere onrust te verwekken, voor het publiek muziek of zang uit te voeren of eenige vertooning, van welken aard ook, te geven, „zonder vergunning van den burgemeester." Als er oolijkerds in bedoelde gemeente zijn, zal de burgemeester, behalve de gebruikelijke aanvragen der kasteleins om eens een deuntie te mogen laten spelen, ook wel aanvragen krijgen om een deuntje te mogen laten tieren, razen, schelden of vechten, enz. Te Opeinde (Fr.) legde een moeder, bij gebrek aan een kruikje, een warm gemaakten steen in het bedje van het kind. De steen was te heet, het bed vatte vlam, met het gevolg dat huis en inboedel een prooi der vlammen werden. De te IJmuiden thuisbehoorende stoom trawler „Judith" heeft in de Noordzee een logger of kotter overstoomd, die gezonken is en waarbij de geheele bemanning is verdron ken. Naar uit Vlaardingen wordt gemeld is er geen twijfel aan dat het overstoomde vaar tuig is de daar thuisbehoorende ijzeren logger „Triton." Bij deze ramp zouden 12 personen om het leven zijn gekomen, waarvan 9 uit Vlaardingen en 3 uit Pernis, waarvan velen gehuwd, waaronder met groote gezinnen. Uit een gezin te Vlaardingen zelfs vader en zoon. De Bretonsche visschers. In de „Temps" wordt een nieuw advies gegeven om de visschers aan de kust van Bretagne in staat te stellen den arbeid te hervatten, dien zij wel moesten staken, omdat de sardijn niet meer verkiest te komen, daar waar zij zich gewoonlijk liet verschalken. Een der oorzaken van haar wegblijven kan bestaan in de vervolging, die de bruinvisch haar aandoet. Wanneer nu de Bretonsche visschers naar het voorbeeld van sommige Engelsche beroepsgenooten konden besluiten ter bruinvisch vangst uit te gaan, zouden zij een dubbel voordeel behalen, door, in de eerste plaats, een vraatzuchtigen roofvisch een verdelgingsoorlog aan te doen en in de tweede, in Frankrijk een nieuwe industrie in het leven te roepen, die aan de overzijde van het kanaal reeds twee fabrieken doet bloeien. Want, hoewel het vleesch van den bruinvisch slechts geschikt is om daaruit een zeer middelmatige oliesoort te bereiden, levert zijn huid prachtig waterdicht leder, dat in dezen tijd van automobilisme gemak kelijk afzet zal kunnen vinden als grondstof voor chauflfeurs-kleedingstukken. liet spreekt vanzelf dat de ondernemings geest der Fransche lederindustrie de visschers de behulpzame hand zou moeten reiken. Aardappelen voor suikerzieken Dr. Mossé heeft in een schrijven aan de Academie van Wetenschappen te Parijs een eenvoudig en goedkoop voedingsmiddel voor lijders aan suikerziekte aanbevolen, wier dië- eet, gelijk men weet, zoo moeilijk te regelen en zoo kostbaar is. Hij geeft namelijk voor lijders aan ge noemde ziekte den raad, aardappelen in plaats van brood te eten. De aardappel moet na melijk verscheidene bestanddeelen bevatten welke op hen een gunstige uitwerking hebben. Proeven, met die voeding genomen, hebben goede resultaten opgeleverd, hetgeen door geneeskundigen van naam wordt bevestigd. Dr. Mossé waarschuwt echter de zieken, niet op eigen hand te beginnen met een aardappelen-diëet, omdat er gevallen zijn, waarin dit schadelijk zou kunnen werken. Men raadplege dus een geneesheer. De vergeefsche jacht der Italiaansche carabiniers, op den bandiet Yarsalona, die reeds twintig moorden op zijn geweten heeft, duurt nog steeds voort. Men dacht hem in do omstreken van Palermo, alwaar hij een leventje leidde van vrooljjken Frans, omsin geld te hebben, maar naar het klassieke voorbeeld van Musolino ontsnapt hij door de nauwste mazen van het net. Grot, berg kloof noch ravjjn blijft ondoorzocht, maar de uitgezonden politie komt altijd zonder den gezochte thuis. Een éénbeenig man in Amerika, die „langs den meer gebruikelijken weg" een vrouw vroeg, ontving nog ruim 300 antwoor den op zijn advertentie. Yoor het huwelijks bootje scheen zijn gebrek dus geen bezwaar te zijn. Wettelijke regeling van het kussen. Een zeer bijzonder wetsvoorstel is in den staat Virginia in behandeling, met het doel, het algemeene kussen aan banden te leggen. Voorsteller van het onderwerp is zekere dr. Ware, die in zjjn vaderland als autoriteit op geneeskundig gebied geroemd wordt.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2