N°. 1616 Zondag 8 Februari. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Trxkl OPKOMST VERLOFGANGERS. De Burgemeester der Gemeente Texel, Gelet op het ontvangen telegram van den Heer Commissaris der Koningin in deze Pro vincie dd. heden Maakt bekend, dat de verlofgangers der lich- tingen 1900 en 1901, behoorende tot de regimenten Infanterie en het corps Genietroepm op Dins dag den 10 Februari a.s. bij hun corps onder de wapenen moeten komen, en zulks krachtens Koninklijk Besluit, gegrond op art. 110 der Militiewet 1901. Bedoelde verlofgangers moeten zich daags te voren tusschen 9 uur v.m. en 2 uur n.m. aan melden ten Raadhuize, voorzien van hun zak boekje. Texel, 6 Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. De BURGEMEESTER van Texel brengt ter algemeene kennis, dat bij hem is ontvangen de navolgende kennisgeving: De Gedeputeerde Staten der Provincie Noord holland doen tc weten dat zij in hunne vergadering van 31 Januari 1903, krachtens het bepaalde bij artikel 7 van het Koninklijk besluit van 8 December 1902 (Staatsblad No. 212) tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in artikel 16 der Beroepswet, hebben vastgesteld I voor den raad van beroep, welke gevestigd zal zijn te AMSTERDAM a. het aantal werkgevers, die te zamen één werkgever kunnen aanwijzen om mede te wer ken tot het opmaken eener voordracht voor be noeming tot lid-werkgever of plaatsvervangend lid-werkgever van bedoelden raad van beroep, op zestien; b. het aantal gemachtigden van werkgevers, die te zamen één werkgever kunnen voordragon voor benoeming tot lid-werkgever en één voor benoeming tot plaatsvervangend lid-werkgever E~m bedoelden raad van beroep, op drie; c. het aantal werklieden, die te zamen één erkman kunnen aanwijzen om mede te werken t het opmaken eener voordracht voor benoe ming tot lid-werkman of plaatsvervangend lid werkman van bedoelden raad van beroep, op zestig d. het aantal gemachtigden van werklieden, die te karnen één werkman kunnen voordragen voor benoeming tot lid-werkman en één voor benoeming tot plaatsvervangend lid-werkman van bedoelden raad van beroep, op elf II voor den raad van beroep, welke gevestigd zal zijn te HAARLEM het aantal werkgevers, die te zamen één werkgever kunnen aanwijzen om mede te werken tot het opmaken eener voordracht voor benoe ming tot lid-werkgever of plaatsvervangend lid werkgever van bedoelden raad van beroep, op vijf en twintig b. het aantal gemachtigden van werkgevers, die te zamen één werkgever kunnen voordragen voor benoeming tot lid-werkgever en één voor enoeming tot plaatsvervangend lid-werkgevor an bedoelden raad van beroep, op vier c. het aantal werklieden, die te zamen één erkman kunnen aanwijzen om mede te werken ;ot het opmaken eener voordracht voor benoe ming tot lid-werkman of plaatsvervangend lid- workman van bedoelden raad van beroep op mwee en vijftig l d. het aantal gemachtigden van werklieden, die te zamen één werkman kunnen voordragen mor benoeming tot lid-werkman en één voor )enoeming tot plaatsvervangend lid-werkman van bedoelden rand van beroep, op tien. De Gedeputeerde Staten voornoemd, (Get.) VAN TIENIIOYEN, Voorzitter. A. A. LAND, Griffier. Voor eensluidend nfschrift, Do Griffier dor Staten van Noord-Holland, (Get.) A. A. LAND. Texel, 5 Februari 1903. De Burgomeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. VOORBEREIDEND MILITAIR ONDERRICHT. De BURGEMEESTER van Texel, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het voor- her eidend militair onderricht tot nader order niet zal gegeven worden. Texel, 7 Februari 1903 De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHHEERE. TEXEL, 4 Februari 1903. - ER WAS BRAND - Evenals zoovele andere plaatsen, ontgaat ook onze gemeonte dergelijke onheilen niet en 't ligt zeker nog in aller geheugen, hoe voor omstreeks 3 weken geleden eene derge lijke gebeurtenis hier plaats had. Wat een schrik, wat een angst, wat een gedraaf en rumoer, kenmerkt zulk een voor val, en zeker nog te meer wanneer in het late avonduur of nachtelijk uur zoo iets plaats vindt. Zoo ook was het op den bewusten Zondag avond, na het brandalarm een mengeling van de meest komische toiletten, een haastig loo- pen, ontstelde gezichten, uitzien naar links en rechts met onthutste bewegingen (een tooneel, waardig om door een kinematograaf te worden vereeuwigd), en ten slotte zich allen spoedend naar hetzelfde punt, om met verbaasde of niet verbaasde blikken het ver- woestingswerk te aanschouwen. Aan critische bemerkingen ontbreekt het bij dergelijke gelegenheden ook niet, en de een het nog beter wetende dan den ander laat branden wat brandt, omdat zijn betoog, met hoeveel kracht ook geuit, geen enkel vonkje bluscht, te minder nog een hei-op slaande vlam. Ja, kon een brand door critische opmerkingen worden gedoofd, men kon er zeker van zijn, dat het verwoestingswerk zich wel tot het kleinstmogelijke minimum zou beperken. Dat is nu eenmaal niet zoo het geval en gelukkig daarom dat er ook vlugge mannen zijn die met rappe hand, zonder veel gepraat, en zoo op meer practische wijze den vuur gloed bekampen en verder onheil trachten te voorkomen. En daarin slaagt men hier meestal naar wenschwillen enkelen wel eens de ondeugende opmerking maken dat het onheil van brand, wanneer het hier voor valt, zich nog al kenmerkt bij stil weder plaats te hebben of door gunstige windrich ting of onder andere gunstige omstandigheden, de daadwerkelijke hulp wordt door die gees tige opmerkingen geenszins verkleind en met voldoening mag worden geconstateerd dat door die hulp het voordoend brandonheil vrijwel tot het aangetaste perceel beperkt blijft. Toch schijnt er, en dat is zeker in het na deel van hen die zich zoo werkzaam en ijverig betoonen, aan onze brandweer iets te haperen en dan zouden wij dit willen noe men het vaak bemoeielijken van hen die zich met het blusschingswerk bezighouden, door zooveel anderen die daaraan niets doen en door de zoogenaamde nieuwsgierigenhet gaat in zulke gevallen als bij zoo menige andere gelegenheid de zaken zouden spoe diger en meer afdoend knnnen worden afge daan als de nieuwsgierigen zich op een goeden afstand hielden. Een tweede eisch, welke wij zouden willen stellen zou deze zijn laat men de werkenden voor hun werk betalen, men kan dan werk e i s c h e n en met minder werkkrachten zal men beter werk kunnen leveren. Dit denkbeeld is niet nieuw, wij schreven er reeds over in ons nummer van Donder dag 26 Sept. 1889, waar wij, na vermelding van een dergelijk onheil ons deze opmerking veroorloofden „Wat heeft ons dit voorval geleerd lo. dat om een brand te blusschen men moet hebben goede bluschmiddelen 2o. een geoefend personeel om die blusch middelen te bedienen 3o. ten allen tijde flinke aanvoer van water 4o. dat de manschappen in hunne werk zaamheden niet door nieuwsgieringen worden gehinderd, met andere woorden dat zij, wier plicht hen daar niet roept, uit de nabijheid der bluschmiddelen en van het terrein yan den brand worden geweerd." In verband daarmede verdedigden wij toen alreeds een vast korps bij de spuiten ('t zij tegen betaling of vrijwillig) dat minstens een paar keeren 's jaars zich oefende met de bluschmiddelen, terwijl wij ook bepleiten eene afdeeling kringsluiters, die evenals el ders garnizoen of schutterij, zich op een aangewezen plaats posteeren om het terrein vrij te houden van allen, welke daar niet zijn geroepen. Wij zijn sinds dien er zeker wel iets op vooruitgegaan, doch voor den tijd, waarin wij leven, niet voldoendemoge hetgeen er nog aan ontbreekt, door eene krachtige hand alsnog er aan worden toegevoegd. Waal, 6 Febr, Het 50-jarig huwelijksfeest van den heer J. Boonacker en Echtgenoote is aan de Waal niet ongemerkt voorbijgegaan. Van de meeste huizen wapperde de vlag. Een reeks van brieven, kaartjes enz. werden den bruigom en de bruid toegezonden, terwijl velen, ook uit Eierland, persoonlijk van hunne belangstelling blijken gaven. 's Avonds gingen vele inwoners van ons dorp, benevens de schoolkinderen, het Bruids paar eene ovatie brengen. De kinderen zon gen een toepasselijk lied, en door Ds. Smits en den heer de Jongh werden waardeerende en gelukwenschende woorden gesproken. Vele geschenken werden den feestdag aan Bruid en Bruidegom overhandigdvan de Waalders ontvingen zij een paar leunstoelen. Oudeschild, 6 Febr Een zeer talrijk bezoek, zoo van leden als genoodigden leverde giste renavond in de „Zeven Provinciën" het bewijs, dat de door „Neptunus" georganiseerde nuts- avondjes nog steeds in den smaak vallen. De heer J. de Jongh trad als eerste spreker op en gaf op de hem eigen voortreffelijke wijze kerngezonde humor ten beste, vervat in „de Roos" van Laurillard. Met groote belangstelling werd de keurige lezing gevolgd en een luid applaus na 't volbrengen van zijn taak, leverde het bewijs dat de heer de Jongh weer uitnemend had voldaan. Door den heer M. Hillenius werd als bijdrage geleverd, een der gedichten van den Schoolmeester, nl. „De boterham en de goudzoeker." De gulle scherts vond ook nu een goed onthaal. Door den heer de Jongh werd daarna een treffende schets gelezen, getiteld „Rood," eene episode uit een werkstakingsbeweging, 't Was een zeer treffende schets, die, niet 't minst door de onverbeterlijke voordracht, veel indruk maakte. De heer J. Daalder Dz., hier ook een goede bekende, kreeg de lachers op zijn hand met het voordragen van „De gefopte oudheid zoekers." Met deze voordracht verwierf de spreker eveneens veel bijval. Met het voor dragen van „de gelegenheidsdichter," sloot de heer de Jongh den gezelligen avond. Hartelijk werd gelachen om deze grappige voordracht, op die wijze weergegeven. Stellig hebben de aanwezigen eenige leer rijke en genoegelijke uren doorgebracht. Een „tot weerzien" aan de sprekers van de Waal en Oosterend. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1