No. 1620. Zondag 22 Februari. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOLJ, ParkstraatBun» op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een halsbontje gevonden in de Nieuwstraat. INRICHTINGEN, welke Gevaar, I Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgeheester en Wethouders der Gemeen- ;e Texel brengen ter openbare kennis, dat iet verzoek van JAN DE RUJTER, brood- lakker te den Burg alhier om in perceel, Kadastraal bekend in Sectie K, No. 1672, Wijk B No 40 een bakkerij te mogen op- •ichten, door hen is ingewilligd. Texel den 19 Februari 1903. ■urgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester H. W. de Joncheere, De Secretaris G. A. Hajenis. VACCINATIE. BURGr. en WETHs. van Texel maken be nd, dat in plaats van op Woensdag 25 Fe- uari a.s. de kostelooze vaccinatie en revacci- tie te den Hoorn zal plaats hebben op Woens- :g 4 Maart d.a.v. 's nam. 2 uur in de O. L. hooi aldaar. Texel, 20 Februari 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere. De Secretaris, G. A. Hajenius. TEXEL, 18 Februari 1903. Teleurstelling op teleurstelling was het deel n het bestuur van 't Nut alhier. De win- yorst als anderszins waren oorzaak dat sprekers welke men had gemeend te gen verwachten, niet, of niet op den daar- pr bepaalden tijd konden optreden. Het bestuur heeft gemeend zoo mogelijk 'g te moeten zorgen, dat in deze maand i spreker optrad en het doet ons genoegen kunnen melden dat het in zjjne pogingen deze niet is teleurgesteld. De heer de Jongh die ons reeds zoo menig gezellig avondje zorgde, toonde zich bereid ook nu weder 'tNut op te treden, en wel Woensdag a.s. gin volgende maand, 4 Maart, mag worden Irwacht Ds. Ludwig, van Tjalleberd. De heer G. C. A. de Braai alhier staat 10. 1 op de voordracht voor Onderwijzer te ndvoort. De heer W. Molenaar, Hoofd der O, L. looi te Midden-Eierland, is benoemd tot oofd der O. L. school te Veenhuizen (Heer rgowaard.) Oosterend, 20 Febr. Bij het vervaardigen n een nieuwen overtoom te Nieuweschild, ird door een der werklieden gevonden een intstuk met het jaartal 1635. Verder lagt het aan de oene zijde een gekroonde rp met V. O en aan den anderen kant letters C. R. S. boven en naast drie oontjes. - 21 Febr. Beroepen bij de Ned. Herv. Ge ënte alhier de heer B. Djjkstra, candidaat Nieuwolda (Gr.) )e Cooksdorp, 21 Febr. Door eenige vis- iers van hier zijn op één der waarden twee dsergranaten gevonden. De projectielen >ben een diameter van 24 cM. en zjjn naar elk 250 kilogram zwaar. Men heeft den Burgemeester van Texel et de vondst in kennis gesteld. De inlijving bij de Nationale Militie, o.a. ook van de lotelingen dezer gemeente, zal plaats hebben op Dinsdag 3 Maart a.s. te Helder in het Casino gebouw. De keuringen voor de toekenning der Rijks- en Provinciale bijdragen en subsidiën voor hengsten zullen plaats hebben te Scha- gen op Dinsdag 17 Maart e k., te Beverwijk op Woenslag 18 Maart e. k., te Hoofddorp op Donderdag 19 Maart e. k. telkens des voor middags 10 ure. Even als vorige jaren is ook thans voor Texel weder eene premie beschikbaar van f 250. Door de Provinciale Commissie tot be vordering van de Veefokkerij in NoordHolland zullen evenals vorige jaren voor de toekenning van onderhoudsbijdragen aan Fokstieren, keu ringen gehouden worden. De voorkeuringen, op een 24-tal plaatsen, 16, 17, 18, 19 en 20 Maart. De centrale keuringen: 25 Maart voor 't gedeelte bezuiden het Noordzeekanaal te Amsterdam; 27 Maart voor 't noordelijk gedeelte te Alkmaar. Beschikbaar gesteld worden 5 premiën van f 150. 9 premiën van f 125.— en 9 pre miën van f 108. voor twee jarige of oudere stieren en lü premiën van f 100.— en 16 premiën van f 75. - voor éénjarige stieren. Voor de 3 beste stieren, afkomstig van koeien, ingeschreven in een der register s van Fokvereenigingen, zijn drie premien van f50 ieder, beschikbaar. Een fiere Hollander. Maandag stond voor de Amsterdamsche rechtbank terecht een werkman, beklaagd een ingenieur eenige oor vijgen te hebben toegediend. De werkman had een schuit met zand ge lost op een plaats waar dat volgens den in genieur niet had moeten geschieden en deze moet toen gezegd hebben: „Stommesme rige Hollander;" waarop de werkman ant woordde „Wacht even," een draai gevende om de ooren des ingenieurs. Zou uw gemoed nu ook niet vol raken Edelachtbare, zegt de werkman tot zijn ver dediging, „als ze stomme smerige Hollander tegen u zeeën „Ja, maar als je dan gaat slaan komt de Hollander op de bank der beklaagden en dat is nog veel erger," merkte do president op. In deze zaak was maar een getuige ver schenen, de andere is naar t buitenland ver trokken, en 't O. M. was van oordeel dat deze beklaagde zal moeten worden vrijgesproken. Men herinnert zich dat bij het uitbreken van den oorlog vele spoorwegambtenaren van de Ned. Zuidafr. Spoorweg Mijoud-amb tenaren van de spoorwegmaatschappij hier, terugkeerden, en zooveel mogelijk door de spoorwegmaatschappijen weder in dienst ge nomen zijn. Men heeft d mrover destijds onder het per soneel nogal gemopperd, doch het medelijden met de onschuldige slachtoffers behield bij de directies en ten slotte ook bij het personeel de overhand. Vooral bij de S.-S. werden vele oud-ambtenaren en beambten weder in dienst genomen- Men zou zoo zeggen, dat de Mij. op dit personeel bij de jongste gebeurtenissen als op een rots heeft kunnen rekenen. Integendeel; behoudens enkele mooie uit zonderingen behoorden de Transvaalsche vrien den tot de stakenden. (Amst. Ct.) Uit Frieslands zuidoosthoek wordt aan de „Leeuw. Ct." geschreven De handel in pasgeboren kalveren neemt met den dag toe. Maar als men nu meent, dat deze dieren voor eigen consumptie worden afgemaakt, dan heeft men het ver mis. Alles wordt weggevoerd wat niet voor de fokkerij kan dienen en opkoopers begeven zich 's morgens al heel vroeg op de wandeling om bij de boeren de eerste te zijn voor de pasge borenen of zelfs van dieren waarvan de geboorte aanstaande is hun slag te slaan. Later op den dag wordt de kar aange spannen met twee of drie honden, 't gekochte in ontvang genomen en in vliegende vaart gaat het naar Wolvega, Heerenveen, Gorre- dijk of Drachten, vanwaar het snel vervoer ze of levend of geslacht naar de centrale terreinen van doorvoerhandel afgeeft, om daar na naar onze westelijke overburen te worden ingescheept. „Beter duur dan Diet te krijgen", zegt de liefhebber, maar aan deze eerste groente moet ik toch een paar keer m'n hart ophalen" en voor dezulken blijft er een enkel stuk van dit jongvee achter, om op de tafel van enkelen als eene bijzonderheid te worden opgezet en verorberd. De historie van de Amersfoortsche mil- lioenen-juffrouw blijkt ook het brein van den berichtgever min of meer te hebben beneveld. Iemand die ter bevoegder plaatse inlichtin gen heeft ingewonnen betreffende de geschie denis, deelt aan de „N. R. Ct." mede, dat de heele zaak hierop neer komtDe juf frouw is gevangen genomen, omdat zij wordt verdacht oplichting te hebben gepleegd. Het door den benadeelde verloren bedrag is on geveer f200 De Rijksverzekeringsbank heeft naar men verneemt, reeds ruim dat is in onge veer 17 dagen 300 aanvragen om uitkeering op grond van de Ongevallenwet ontvangen I Waar gaat dat heen Uit Haarlem schrijft men nog aan het „Vad" Er broeit weer iets bij de H. IJ. Spoorw. Maatsch. de directie heeft uit elke afdeeling der centrale werkplaats te Haarlem twee per sonen bij zich ontbodeD om de loonregeling te bespreken. De werklieden nemen daar geen genoegen mee, ze maenen er in te zien een miskenning der organisatie en dreigen met staking als buiten het bestuur om on derhandeld wordt Van de 1300 werklieden der centrale werkplaatsen zjjn er ongeveer 1000 aangesloten bij de Soc Vereenigingen, een staking zou dus bijna algemeen zijn. Woensdag vergaderden te Arnhem een enveertig werkliedenvereenigingen, waarvan zich negenendertig solidair verklaarden aan het spoorwegpersoneel bij een eventueele nieuwe staking. De bijeenkomst was niet toegankelijk voor de vertegenwoordigers der pers. Te Enkhuizen is thans definitief besloten tot het oprichten van een Maatschappij tot uitoefening van de haring- en beugvisscherij. Nog dit jaar zal de eerste logger ter haring- visscherij uitvaren. Te 's Heerenberg is een vergadering van ingezetenen gehouden om te protesteeren tegen het plaatsen van de telephoonpalen der tramwegmaatschappij Zutphen Emmerik in de staten van het stadje. Volgens de vergadering hadden zij om de stad heen ge plaatst moeten worden, niet er door. De bange verwachtingen, die men van de aan wezigheid der telephoonpalen had, bestonden o. a. daarin, dat men meende bij feestelijke gelegenheden niet meer te kunnen vlaggen anderen geloofden dat de schilders hier en daar hun ladders niet meer tegen de gevels der huizen zouden kunnen plaatsen. Met algemeene stemmen werd ten slotte een voorstel aangenomen, om aan Burg. en Weth. der Gemeente een adres aan te bieden met 't verzoek, hun invloed aan te wenden, dat de telephoon alsnog, evenals die van 't Ryk, buiten om gelegd worde. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Büro 30 Cts. Franco pen post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1