N°. 1623. Donderdag 5 Maart. A0. 1908. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOLJ, ParkstraatBuna op Texel j NUMMERING DER GEBOUWEN. De Burgemeester van Texel herinnert belanghebbenden aan de bepalingen vervat in de artt. 3 tot en met 7 der Verordening van Politie voor deze Gemeente, luidende: Art. 3. De woonhuizen en gebouwen wor den met de wijkletters en een doorloopend nummer gemerkt, zoodanig, dat elke wijk met nummer 1 begint. Nieuw gestichte gebouwen worden gemerkt met het voorgaande nummer, met bijvoeging van de letter a, b, c, enz. Art. 4. De wijkletters en de nummers moeten in witte olieverf geschilderd zijn op zwart gelakte metalen plaatjes, welke ter Secretarie tegen den kostenden prijs verkrijg baar worden gesteld en moeten voorts aan den hoofdingang van het gebouw, op eene goed zichtbare plaats, minstens 15 decimeter boven den beganen grond worden aangebracht. Art. 5 De eigenaars, vruchtgebruikers of beheerders der gebouwen zijn verplicht op hunne kosten de letters en nummers te doen plaatsen en in goed leesbaren staat te onder houden. Art. 6. Indien een gebouw meer dan een eigenaar, vruchtgebruiker of beheerder heeft, geldt de bepaling van het vorig artikel, ten aanzien van ieder hunner. Art. 7. Bij opbouw, herbouw, splitsing of vereeniging van perceelen, zijn de personen, bedoeld in art. 5 verplicht, binnen 8 dagen, nadat het perceel die verandering heeft on dergaan, ter Gemeente-Secretarie te vragen, welk nummer daaraan moet worden gegeven. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste drie gulden Texel, 24 Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. de Joncheere. STEMMING voor den GEMEENTERAAD. De Burgemeester der Gemeente Texel, brengt ter openbare kennis, dat op Zaterdag, den 14 Maart aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn: BRANS, W. DROS, D. C. MOSSEL, C. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". Texel, den 2 Maart 190. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Ter-visie-ligging opgaven van Candidaten. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel, maakt bekenddat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van sluiting der candidatenlijst, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aange plakt en tegen betaling der kosten verkrijg baar zijn. Texel, den 2 Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 4 Maart 1903. Raiffeisenbanken. Tal van malen wordt daar door menigeen over gesproken en de wenschelijkheid betoogd, dat ook alhier zulk een bank mocht worden opgericht, doch tot heden bleef het bij die besprekingen en be toogingen. Tal van brochures werden door den Boerenbond over dit onderwerp aange kocht en onder de leden ter lezing verspreid, ook dat bleek echter onvoldoende om genoeg zame belangstelling er in te wekken; ten slotte besloot men een spreker van elders uit te noodigen om die zaak meerdere bekend heid te geven. De heer Brands, inspecteur der Centrale bank te Utrecht werd daarvoor uitgenoodigd en kweet zich Maandag van die bereidwillig op zich genomen taak. Jammer genoeg was het weder van dien aard, dat men zeker niet voor zijn pleizier er geruimen tijd in zou verlangen te vertoeven, zoodat het niet te verwonderen was, dat de opkomst minder groot was, dan wel mocht worden verwacht. Zeker ook wel ten gevolge van die minder goede opkomst, benevens de late aankomst van enkelen, werd de vergadering bijna een uur na den daarvoor bepaalden tijd geopend door den Voorzitter van den Boeren bond, en gaf deze daarop het woord aan den heer Brands. Spr. begon met er aan te herinneren dat deze vergadering belegd was om het doel en de werking der raiffeisenbanken meer bekend te maken, banken, die zoo uitstekend werken en waarvan naar spr. hoopt ook alhier spoe dig er een zal worden opgericht. Na deze inleiding leest spr. het grootste deel eener brochure voor, door hemzelf ge schreven, over „Landbouwcrediet door middel van Raiffeisenbanken," welke wordt uitgege ven door de Centrale bank te Utrecht (Voor straat 65) en franco per post verkrijgbaar is voor slechts 17» cent en bij groote getallen ter verspreiding voor veel lageren prijs. Van bedoelde brochure werd door den Boerenbond een goed getal verspreid, we meenen daarom en omdat de brochure voor zoo'n luttelen prijs verkrijgbaar is, te kunnen volstaan met slechts enkele punten te noemen, door spr. te berde gebracht, voorkomende in die bro chure of als aanvulling daarvan gebezigd. Zoo deelde spr. o m. mede dat ons land op 'tpunt van dergelijke Crediet-banken zeel ten achteren kwam en dat terwijl Duitsch- land, Italië en zelfs Rusland reeds instellingen in dien geest hadden, ze in ons land tot voor enkele jaren nog geheel onbekend waren. De verandering der omstandigheden had echter ook hier de boeren wakker geschud. Meermalen had de boer geld noodig voor landbouwwerktuigen, kunstmeststoffen enz. en zag hfj zich gedwongen dat geld te lee- nen bij personen, die meestal zeer hooge renten, doch somwijlen, woekerwinst vroe gen. Juist om die woeker tegen te gaan, had burgemeester Raiffeisen in Duitschland eenmaal eene vereeniging gesticht, die wel dra werd omgezet in een spaar- en voorschot bank voor boeren. In navolging daarvan werden later tal van dergelijke banken opge richt, die allen uitstekend werken Het doel dier banken is niet zooals van andere Cre- dietinstellingen, om winst te maken, doch enkel om den boerenstand zedelijk op te heffen en zijn welstand te vermeerderen. Alle betrekkingen er aan verbonden, behalve die van kassier, zijn eereposten en worden niet bezoldigd. Door de regeering wordt voor de oprichtingskosten, die nog van eenige beteekenis zijn (notarieele akte, brandkast, boeken enz.) eene subsidie verleend en het plan bestaat de gelden van de Rijkspostspaar bank ook voor het landbouwcrediet beschik baar te stellen. In ons land bestaan thans reeds meer dan 150 van die banken, waarvan ongeveer 70 in Noord-Brabant en Limburg, behoorende onder de Centrale bank te Eindhoven, terwijl de overige behooren onder de Centrale bank te LTtrecht. Wanneer 7 of 8 flinke boeren zich veree nigen is zoo'n bank gemakkelijk op te richten. De kosten aan 't lidmaatschap verbonden zijn zeer gering, men betaalt slechts eenmaal 50 cent en behoeft zijn geheele leven geen contributie meer te geven Zijn de financi- eele bezwaren om lid te worden uiterst ge ring, toch is het niet zoo heel gemakkelijk lid te worden. Als lid worden n.l. alleen toegelaten menschen die beslist soliede en eerlijk zijn en op wier levensgedrag niets valt aan te merken. In het belang der vereeniging is het noodig, dat aan deze eisch stieng de hand wordt gehouden. Kan iedereen van de bank gebruik maken om er zijn geld in te beleggen, slechts leden kunnen er geld leenen en moeten daarvoor persoonlijke of zakelijke zekerheid stellen en precies opgeven, waarvoor het te leenen geld moet worden gebruikt, daar op verre na niet voor elk doel geld kan worden geleend. Wat de controle over de banken betreft, deze is uitstekend ingericht. Alles is strikt geheim en op de schending daarvan worden hooge boeten gesteld. Als de bank meer spaargeld ontvangt, dan zij uitleent, wordt het surplus naar decentrale bank gezonden om rentegevend te worden belegd, terwijl in het tegenovergestelde ge val een zeker bedrag, thans 20 a f 30000, van de centrale bank kan worden geleend. De banken leenen slechts bij hooge uitzon dering aan handelaars enz. Elk geval wordt afzonderlijk behandeld. Tot de vijanden der vereeniging behooren zij die er niet of niet voldoende mee op de hoogte zijn, zij die hun gewoon beroep maken van den geldhandel vooral ook met boeren, en zij die vreezen dat de boeren te vrij zullen worden. Een korte pauze werd gehouden, waarna gelegenheid werd gegeven tot het doen van vragen, waarvan door een tweetal personen gebruik werd gemaakt. Op de viaag van de eene of het niet goed zou zijn dadelijk maar een commissie te benoemen voor de verdere regeling, gaf spr. te kennen dat z. i. die com missie reeds bestond, terwijl op de vraag van den ander hoe groot het aandeel moest zijn dat een bank neemt in- de centrale bank, door spr. wordt geantwoord dat dit f 500 bedraagt, waarvan echter slechts f 50 gestort behoeft te worden. Een lijst gedurende de pauze ter teekening rondgegeven, bevattende eene verklaring tot voorlc ;ig" oprichting, werd door 25 personen geteekend. Naar aanleiding daarvan wordt door een der aanwezigen gevraagd of ook niet boeren die lijst kunnen teekenen, welke vraag be vestigend wordt beantwoord, daar ieder de zaak kan steunen. Nadat nog in 'tkort de hoofdpunten der Statuten, ook in bovengenoemde brochure voorkomende, waren behandeld, werd de ver gadering met een woord van dank aan spr. en hoorders door den Voorz. gesloten. Mede gedeeld werd hierna alsnog, dat de lijst van instemming met de oprichting ter teekening zou worden gelegd bij den heer C. R. Kejjser, terwijl door den spr. alsnog naar bij ver trouwde uit aller naam een woord van dank werd gebracht aan hen, die voor deze ver gadering het initiatief namen, en verzocht werd zooveel mogelijk voor de zaak propaganda te maken. Naar spr. meening gaat Texel een schoone toekomst tegemoet en zou er wel plaats zyn voor 3 of 4 dergelijke banken. De verkoop van alhier aangespoelde en aangebrachte strandgoederen, Vrijdag in het hotel de Oranjeboom gehouden, heeft naar wh vernamen totaal opgebracht f 1780,26, TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bukg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct». Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. AC

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1