N°. 1624. Zondag 8 Maart. A0. 1908. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 our op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTEËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, Parkstraat, Buna op Turn. TEXEL, 7 Maart 1903. Woensdag had in het lokaal „de Vergulde Kikkert" de 3e buitengewone vergadering plaats van 't Nut in dit winterseizoen. De omstandigheden in aanmerking genomen, als daar zijn: ziekten in verschillende huisge zinnen, toelating alleen van leden en begun stigers met hunne dames enz. als anderzins, mocht de opkomst redelijk worden genoemd. Bij afwezigheid van den Voorz die wegens ongesteldheid verhinderd was, werd de ver gadering geopend door den vice-Voorzitter, den heer de Braai, die allen en in 't bijzonder den spr. voor dezen avond, den heer Ludwig van Tjalleberd het welkom toeriep, om daarna het woorü te geven aan den heer Ludwig. Deze hield hierop een zeer interessante lezing over een der drama's van Ibsen„Brand." Vooraf werd echter door ZEd. eene korte levensschets van Ibsen gegeven, als inleiding, ten einde te doen zien hoe de levensomstan digheden van dezen een zeer grooten invloed hadden moeten hebben op zijn denken, voelen en streven. Van nature als kind in zich zelf gekeerd en stil, moest hij dit nog meer wor den toen zijn vader door teruggang in zaken, failliet ging en verplicht was, zich met zijn huisgezin af te zonderen. Als 8-jarige knaap kwam Ibsen toen weinig in aanraking met andere knapen, doch hield zich thuis onledig met het doorsnuffelen van oude boeken en platen. Zijne artistieke neiging kwam nu langzamerhand voor den dag. Hij wilde schilder worden. Op 16 jarigen leeftijd werd hij apothekersleerling, een vak dat echter weinig strookte met zijn geaardheid, onder wijl studeerde hij in de letteren. In lS48op 20 jarigen leeftijd, toen overal het gevoel voor vrijheid ontwaakte, werd door hem zijn eerste drama, „Catalina," uitgegeven, waardoor de aandacht op hem werd gevestigd. Weldra werd hij aangesteld tot leider van den schouw burg, waarvoor hij menig drama schreef. Zoo langzamerhand kwam zijn geest in op stand tegen do leugens die hjj opmerkte in de maatschappij, hij kon het niet nalaten deze sterk te hekelen, waardoor hij zich vele vijanden maakte en zijne betrekking moest opgeven. Hij leed nu armoede, doch bleef in zijn stiijd tegen het z. i. verkeerde vol houden. Weder door den steun van enkele vrienden werd hem door het rijk een toelage verstrekt voor het verzamelen van Noorsche Sagen. Hij gevoelde zich echter niet meer thuis in Noorwegen en begon zijn zwerftocht door Europa. In dien tijd werd door hem geschre ven het drama „Brand," dat door den heer Ludwig daarna op zulk eene schoone wijze werd behandeld. De hoofdpersoon daarvan is een priester en naar men beweert had de schrijver daarmee wel degelijk een bepaalde persoon op het oog. „Brand" nu is een lijder voor zijn principe. Hij gaat uit van deze eisch „niets of alles." Aan die eisch wordt door hem alles opgeoflerd. Prachtvolle scènes komen in dit drama voor, waarop door den spr. de aandacht zijner hoorders werd gevestigd. Het zou ons te ver voeren, die allen te her halen, daarom me enen wij te mogen volstaan met te wjjzen op de scène, waar hij meent te moeten weigeren zyne stervende moeder den priesterzegen te geven, omdat deze niet geheel afstand wil doen van haar geldzucht en volkomen berouw wil toonen, zoodat zij zonder die zegen sterft; op het offer dat door hem wordt geëischt van zijne vrouw door niet naar elders te verhuizen, omdat hij meent, dat dit voor zijn volgelingen ver keerd is, ofschoon daardoor zijn kind wordt opgeofferd; vooral ook de scène der afgifte van de laatste herinneringsstukken aan dit kind, zjjn treffend. Ten slotte blijkt Brand dat hij zich in alles heeft bedrogen, dat zelfs zijn trouwste volge lingen hem afvallen en dat zijn eisch, „niets of alles" te streng is. Een lawine maakte een einde aan zijn strijd Ofschoon de held van het drama zeer eenzijdig is en zijn streng heid en kilheid afstoot, dwingt hij "toch eer bied af. Als bijdragen werden nog door den spr. voorgelezen eenige stukjes van Dr. Laurillard, die naar spr. vreesde misschien wel door velen geheel of ten deele bekend waren, doch zoo aardig, dat hij niet kon nalaten ze nog eens voor te dragen, omdat ze voor hem steeds aardig blijven en hij meent dat zulks bij de hoorders en hoorderessen ook wel het geval zal zijn. Achtereenvolgens werden hierop voor gelezen: „Hier naast, Overvragen, Wat 't niet, wat 't wel was, Genoeg gehad, Practisch, Slachtoffer van taalmin, Las tige bezorging en Niet heel veel noodig." Door den Voorz. werd de vergadering ge sloten met een woord van hartelijken dank aan den spreker voor zijn keurige lezing, welke naar hij uit de ademlooze stilte gedu rende de lezing meent te mogen opmaken, de algemeene goedkeuring ten volle kan weg dragen; we hopen, vervolgt spr. dat de heer Ludwig nog eens weder lust moge gevoelen om van uit Friesland naar hier over te komen om ons op eene lezing te vergasten. Het „alles of niets" zou hoopte de Voorz. niet worden toegepast in den tegenwoordigen tyd van werkstakingen enz., en wat het Nut betreft niet door de leden en begunstigers; eenige toegefelijkheid wordt gevraagd nu door de samenloop van omstandigheden gedurende den winter zoo weinig kon worden gegeven, terwijl nu een drietal lezingen zoo kort op elkaar volgen. 19 Maart a. s. zil n. 1. in 't Nut optreden de heer Adrianie van Warmen- huizen. Met het oog op het reeds vergevor derd seizoen als anderzins, besloot het bestuur voor dien avond den leden en begunstigers het recht te geven iemand meer teintrodu- ceeren (mannelijke of vrouweiyke) dan waarop zij anders recht hebben. Uit goede bron vernemen wij, dat tot den Bond voor Staatspensionneeringook alhier reeds eenige leden zijn toegetreden, oeneaf- deeling zooals op vele andere plaatsen reeds ontstond, werd alhier tot heden nog niet opgericht, zeker wel in hoofdzaak omdat tot heden nog geene algemeene oproeping voor dit doel werd gedaan. Het doet ons genoegen thans te kunnen melden dat er groote kans bestaat, dat ook hier meerdere bekendheid aan die zaak zal worden gegeven, doordien een spreker van elders daarvoor in het hotel „Texel" zal optreden. Vermoedelijk zal zulks plaats hebben op 20 dezer. Het vermoeden ligt voor de hand dat tengevolge van dit optreden, ook alhier wel eene afdeeling zal worden gesticht; velen toch zullen ongetwij feld het hunne willen doen om medt tewerken waar pogingen worden aangewend om het aantal personen, van wien moet worden ge zegd „oud en arm," zoo weinig mogelijk te doen zijn. Oosterend, 6 Maart. Mej G Koning, onder wijzeres in de nuttige handwerken aan de o. 1. school en de herhalingschool alhier, be haalde Woensdag j. 1. te 's Gravenhage acte voor dat vak. De Zangvereeniging „Harmonie," onder directie van den heer M. Kikkert, hoopt hier op Maandag a s. hare eerste uitvoering te geven. Naast een achttal zangnummers zal mede gegeven worden het zangspel„Oost West; t' Huis best," waarvoor de heer Ooykaas van Oudeschild de begeleiding voor zijne re kening zal nemen. Gaarne wenschen we de jeugdige vereeni- ging succes toe op haar streven, terwijl we beminnaars van zang en spel aansporen deze uitvoering te gaan by wonen. Waal' 6 Maart. Onze plaatsgenoot B. had een paar dagen geleden het ongeluk, bij het houthakken een stuk hout tegen het gezicht te krijgen. De man stelde zich dadelijk onder genees kundige behandeling en wordt nu verpleegd in het ziekenhuis te Amsterdam. Men vreest voor het verlies van een oog. Oudeschild, 6 Maart. Naar wij vernemen zal voortaan, te beginnen met Maandag a. s., uitsluitend ten gerieve der veeverzenders, te elf uur 's morgens de „Ada" gereed liggen voor eene expresse reis om 't te verzenden vee naar het Nieuwediep te vervoeren. Gisteren werd in de „Zeven Provinciën," op verzoek van een aantal leden, eene alge meene vergadering gehouden, die zeer talrijk bezocht was. Vele leden drongen er op aan, met het oog op de ongunstige financieels om standigheden, het fonds te ontbinden en de in kas zijnde gelden onderling te verdoelen. Het bestuur voerde aan, zich daartoe niet gerechtigd te achten en deed een beroep op de aanwezigen van het voornemen af te zien. Toch werd er stemming met briefjes verlangd. Nadat dit geschied was, bleek de grootste meerderheid voor ontbinding te zijn, waarna het Bestuur en bloc bedankte en tevens zijn mandaat neerlegde als Bestuurders van den Schippers- en Visschersbond Een commissie werd daarna uit de leden gekozen, ter verdere afdoening der zaken. Alles had een zeer kalm verloop. Te ongeveer half tien was de ver gadering geëindigd. Buitengewone spoed wordt gemaakt met het opmaken van het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de stakingsvoorstellen. 1 De Comissie van Rapporteurs heeft ziGh reeds geconstiueerd er is overgegaan tot vast stelling der hoofdpunten betreffende de alge meene beschouwingen, die in alle afdeelingen gesloten zijn. Revolutie overalDe diakenen der Hervórmde gemeente van Oost-Zaandam, die met herbenoemd, toch diaken hadden moeten blijven, tot dat hun opvolgers zouden zijn bevestigd, hebben er het werk bij neergelegd. Zij hebben daardoor gehandeld in lijnrechten strijd met art. Ha van het Synodaal Regie met voor de Kerkeraden, een wet waaraan ook zij zich hebben te houden. Gelukkig zjjn er onder de predikanten en ouderlingen der genoemde gemeente, die zich terstond bereid hebben verklaard, als onderkruiper dienst te doen en dan ook reeds als zooda nig zijn opgetreden (Z. Ct.) Vee voor Zuid-Afrika In een te Amsterdam gehouden buitenge wone algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is aangenomen een voorstel der afdeeling Haarlemmermeer, bedoelende ten minste flOOU uit de kas af te staan ter bevordering van de uitzending van Hollandsche fokrunderen naar Zuid-Afrika. Het hoofdbestuur gaf in overweging te lezen „ten hoogste f 1000". Een schip zoek. Van het schroefstoomschip „Sloterdijk", een vrachtboot van de Holland-A merika-lijn, het welk den 7 Februari j. 1 uit Rotterdam naar NewPort News vertrok, is sedert niets meer vernomen. Het schip, dat een reis had van gemiddeld 11 dagen, is dus thans reeds 26 dagen weg. Men begint het ergste te vreezen. De „Sloterdijk" werd in 190' gebouwd aan de werf van Furness Withy Co., te Londen, en meet 6480 ton bruto ton. Gezagvoerder is J. Baron, die vroeger op het stoomschip Soestdijk" voer Trouwlustig Eén der bladen bevat de volgende zotte advertentie „De steller van deze advertentie zoekt in kennis te komen—opdat deze kennismaking TEXELSCHE COÜRAHT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1