N°. 1627. Donderdag 19 Maart. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 nor op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubo or Tninn Burgemeester en Wethouders der gemeente Gelet'op art 98 der Kieswet, Maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 14 Maart j.l. gehouden stemming tot ver kiezing van een lid van den Gemeenteraad ter gewoner plaatse in deze gemeente is aangeplakt en voor een ieder ter gemeente secretarie ter inzage ligt. Texel, den 17 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. HERSTEMMING voor den GEMEENTERAAD. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis dat op Maandag den 23 Maart aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de her stemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn: BRANS. W. DROS. D. C. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eeno krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Texel, den 17 Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. de Joncheere. TEXEL, 18 Maart 1903 Maatschappelijke ontevredenheid. Een beroemd Duitsch geschiedschrijver en staathuishoudkundige heeft ergens gezegd dat men dan alleen recht heeft aan den maatschappelijken vooruitgang te gelooven, indien men een krachtig gevoel van berus ting bezit zonder nijd. Dit gevoel is, vol gens hem, even noodzakelijk voor den maat schappelijken vrede, als de eerbied voor de wet noodzakelijk is voor den vrede in den staat. Dij zegt verder: de arme moet weten, dat de klachtwaarom ben ik niet rijk? in geen opzicht verstandiger hceten kan dan de klachtwaarom ben ik niet de Duitsche kroonprins De onwelkome erken ning van de noodzakelijke indeeling der maat schappij in klassen, wekt in ieder sterk mensch het plichtgevoel, den lust om iets tot stand te brengen, het blijde bewustzijn van persoonlijke kracht Nu is het zeker, dat de maatschappelijke ontevredenheid niet zoo onheilspellend hoog geklommen zou zijn, als in onze dagen, in dien allen meer doordrongen waren van ge dachten, als hier boven zijn gemeld, maar men vergete niet, dat zjj die het meest on tevreden zyn en anderen tot ontevredenheid opwekken, nog niet altijd de meeste geneigd heid bezitten om hun uitwendig levenslot met krachtige hand te verbeteren. Hoe het ook zij, de maatschappelijke ontevredenheid schijnt in den laatsten tijd zeer groote afme tingen te hebben aangenomen, en al moge het nu ook waar zijn, wat door een schrij ver wordt opgemerkt„dat er niet weinig menschen zyn, die smakelijker aten toen ze wat lager zaten in den boom der maatschap pij, dan ze tegenwoordig eten, nu ze dicht bij den top zijn," - een feit blyft het, dat een ieder in zjjn stand wil vooruitgaan en wenscht hooger te klimmen op den ladder des maatschappelijken levens. Toch mag niet worden aangenomen dat juist dat verlangen de tegenwoordige beroe ring kenmerkt; - maar is het als 't ware „de geest des tijds", die zulks heeft uitge lokt, en die, geprikkeld door tegenstand, zich steeds heftiger openbaart. Niet onmogelijk gaan wij eenigszins meer kalme dagen tegemoet, nu blijkbaar de behan deling der door de Regeering bij de 2e Kamer ingediende wetsvoorstellen op den arbeid, niet als zoo spoedeischend wordt beschouwd en voorhands wel tot nd het Paasch-recés zullen blijven liggen; dat geeft ietwat verademing, dat geeft gelegenheid om de thans aanhan gige kwestie eens meer kalm te bezien, en zich af te vragen öf en hoe men zich tegen den tijdgeest mag en moet verzetten. De openbare meening, de tijdgeest, gelijk men zegt, kan vergeleken worden met een sterken stroom, met een krachtigen wind, die nu eens uit dezen, dan weer uit genen hoek waait. De wind dwingt de wolken het spoor te volgen, dat hij gebiedt; zóó wijst het leven en streven, het willen en werken der tijdgenooten de richting aan, die de geest des tijds zal nemen. Of de tijdgeest van het heden eene goede richting aanwijst zouden wij niet gaarne willen uitmaken, daarover zullen zeker knap pere lieden het nog wel in lange niet eens zijndoch is hij niet goed dan moet hij in betere richting worden geleiddat is een moeilijk werk, volgens sommigen een dwaze poging. Toch moet het geschieden, door iedereen door de moeder, die hare kinderen eenvoudig en degelijk tracht op te voeden door den werkman, die het vele goede in de hedendaagsche maatschappij waardeert en weigert zich in ontevreden stemming te la ten brengendoor den handelaar die met nauwgezetheid en eerlijkheid zijne zaken doet, door allen, die zich niet door menschen - vrees laten besturen. Worde zoo uit het troebel der jongste tij den, uit de „dagen van spanning", waaraan de dagbladen kolommen druks hebben gewijd, een toestand geboren, als hierboven door den Duitschen staathuishoudkundige wordt aan gegeven bewijzende den maatschappelijken vooruitgang. Het eerste kievits-ei is Dinsdag alhier gevondendoor den poelier Duinker werd het opgekocht en nog dien dag verzonden aan Mevr. de baronnesse Yan Tuyl van Se- rooskerken geb. Boreel. Het ei werd govon den in den polder Eiorland. Oosterend, 17 Maart. Jl. Zaterdag werd alhier de jaarvergadering van het fonds tot uitk. bij overlijden, genaamd „P. J. Bouma," gehouden in de zaal van de Wed. Koppen. Volgens het reglement moet deze vergadering plaats hebben in Januari, doch door langdu rige ongesteldheid van den Directeur, den heer W. Bakker Kzwas zij tot heden uit gesteld. Het vriendelijk verzoek van den verslaggever van de Texelsche Courant tot bijwoning van de vergadering, kon door het bestuur niet ingewilligd worden. Een dergelijk antwoord was aan hem, zoolang de courant bestaat, nog nooit gegeven, onverschillig voor welke vergadering hij zich alhier heeft aan gemeld. Steeds en overal werd hij hartelijk ontvangen. De aanwezigen keurden dan ook de houding van het Bestuur in deze sterk af en namen het besluit, om voortaan steeds de pers en ook alle andere personen, die eene vergadering wenschen bij te wonen, toe te laten. Aangaande de overige werkzaamheden werd door een der commissarissen het volgende welwillend medegedeeld: De heer Bakker kon nog niet op de ver gadering verschijnen, waarom de Commissaris, de heer M. Kikkert, de vergadering leidde en het volgend verslag uitbracht: Het getal leden bedroeg op 31 Dec. jl. 326 met 136 contribueerende kinderen van 4 tot 18 jaar, totaal 462, tegenover in het vorige jaar 431. Aan contributiën was in 1902 ontvangen f 451,89s. De uitgaven bedroegen f 90,70, waaronder f 70 aan uitkeering, zoodat eene winst is gemaakt van f 361,19'; alzoo was het jaar zeer gunstig. De bezittingen bedroegeD f 2712,31', bijna geheel belegd op de Rijks-postspaarbank, te genover die van een jaar tevoren toegenomen met f 424,377,. De heer M. Kikkert, die als commissaris moest aftreden, werd op voorstel van een der leden bij acclamatie herkozen voor den tijd van drie jaren. De kiezerslijst bevat 215 namen voor het stemdistrict Oosterend. Hiervan namen op Zaterdag jl slechts 127 kiezers aan de stemming deel, doordat vele visschers afwe zig waren. De Cocksdorp, 16 Maart. De heer K. van 't Veer, Hoofd der School alhier, is tot Hoofd der O L. School te Valkoog (N.H-) benoemd. Vlieland. De heer J. H. Mus, opzichter b. d. Waterstaat alhier, is met 1 Mei ver plaatst naar Arnhem. De machinist der H. IJ. S. Mij. F H. Petter, voorzitter der Ned. Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, ongesteld door overspanning, zal naar Laag-Soeren worden overgebracht, ten einde daar, volgens de be staande bepalingen, voor rekening van het ondersteuningsfonds der maatschappij, eeni- gen tijd te worden verpleegd. (Hbld.) Als een bijzonderheid kan vermeld wor den, dat mej. de wed. Gr. te Sneek bij het schillen van een grooten aardappel tot de ontdekking kwam, dat de knol een zilveren theelepeltje bevatte, dat er geheel in ver groeid zat. Uitwendig was daarvan aan den aardappel niets te zien. Een der lezeressen van „het Vad.", mevr. S., schrijft aan dat blad Ongevallenwet. Is de Ongevallenwet ge maakt ten koste van de verbruikers, dan is de stalhouder, die mij hedenochtend de rekening aanbood met 1 pet. verhooging voor de On gevallenwet, in zijn recht; in 't tegenover gestelde geval is het een zeer willekeurige handeling, waar, naar mijns inziens, tegen opgekomen moet wordeD, indien het algemeen in practijk zou worden gebracht. In het baanwachtershuisje te Heer kwamen een dezer dagen, terwijl de man afwezig was, een vreemde man en vrouw binnen. De man vloog dadelijk op des baan wachters vrouw toe, greep haar bij de keel en hield haar zoolang vast, tot zijn helpster de kasten geopend en daaruit genomen had alles wat van haar gading was, te weten geld, gouden voorwerpen en kleeding. Na de plundering verwijderden zich de brutale indringers, zonder dat het de justitie heeft mogen gelukken hen op te sporen. Personen uit Holland loopen tegenwoor dig het Friesche platteland af orn sneeuwklok jes te koopen. In Friesland noemt men ze „Maartbloemen". Het is hun om de bollen te doen, doch stengel, bloem en blad worden mede naar Holland verzonden. Bij zakken vol gaan ze weg en de opkoopers moeten er beste zaken mee maken. Jongens, springt niet op de tram 1 Te Oudehaske werd een knaap, die op de treeplank wilde springen, door de stoomtram aangereden en dermate gekwetst, dat by aan de gevolgen is overleden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. N»ar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ot». Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer 7 0 X 0 1

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1