N°. 1628. Zondag 22 Maart. A0. 1908. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Btjrq 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertmtièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBtjbö op Tuil GEVONDEN "V OORWERPEN: een paar kinderkousen gevonden in den Binnen- burg een halfhemdenknoopje gevonden in de Weverstraat. ONGEVALLENWET en VEILIGHEIDSWET. De Burgemeester van Texel maakt be langhebbenden er opmerkzaam op, dat hoewel volgens de Ongevallenwet op het postkantoor aangifte behoort te geschieden van elk ongeval aan een werkman in een verzekeringsplichtig bedrijf overkomen, dit toch niet opheft de verplichting voor het hoofd of den bestuurder van een inrichting waarin eenige tak van fa- brieks- of handwerksnijverheid wordt uitge oefend, om volgens artikel 12 der Veilig heidswet van elk in zijn bedrijf aan een per soon overkomen ongeval, schriftelijk kennis te geven aan den Burgemeester der Gemeente, waar het ongeval plaats had. Texel, 19 Maart 1903, De Burgemeester voornoemd, BEKEN DM AKIN G. BepaliDg stemtijd artt. 57 en 58 der Kieswet. De Burgemeester der Gemeente Texel her innert personen, bij wie en bestuurders van bij zondere ondernemingen en instellingen, waarbij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn dat zij, volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of herstemming mede te wer ken, gedurende ten minste twee achtereenvol gende uren, tusschen acht uur des voormiddags en vijf uur des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk plaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal en zoo er meerdere lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijl en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, bovenge noemd, is gegeven bij Kon. besluit van 24 Mei 1901, St. bl. No. 109 en luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en onder nemingen ten aanzien van bij hen indienstbetrek- I king zijnde personen, welke uithoofde van dio dienstbetrekking op den dag der stemming tus schen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezers lijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ton aanzien van bij i hen in dienstbetrekking zijnde personen alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere in stellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. 1 Texel, den 21 Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. de Jonoheere. TEXEL, 21 Maart 1903. - De opzichter bij 's Rijks kustverlichting te de Cocksdorp, de heer M. Muije, wordt in eene gelijke betrekking overgeplaatst naar 's Rijks kustverlichting te Egmond aan Zee. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Beetsterzwaag de heer J. F. Roessingh, thans in gelijke betrekking alhier. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Texel de heer F. Jansen van Gelder, thans surnumerair. Donderdag had in het gewone verga derlokaal de 4e en laatste buitengewone vergadering plaats in dit seizoen van 't Nut. Over ruime opkomst van leden en geïn- troduceerden kon ook nu niet worden ge roemd. Door den voorzitter, de heer Kuperus, werd de vergadering geopend met een woord van welkom aan alle aanwezigen in t alge meen en aan den spreker voor dien avond, den heer Adriani van Warmenhuizen in 't bijzonder, terwijl tevens door spr. nog met een enkel woord werd herinnerd aan de vele moeiten en teleurstellingen, die het bestuur dit seizoen had gehad om toch het wettelijk aantal sprekers te krijgen. De heer Adiiani, hierna het woord ver krijgende begon met te herinneren aan eea paar groote verliezen in den laatsten tijd door ons land geleden door het sterven van een tweetal beroemde mannen, dr. Schaep- man en Prof. N. Beets, om daarna meer in 't algemeen te spreken over den mensch. Het is eene oude en zeer bekende waarheid zegt spr., dat geen 2 menschen precies in alles gelijk zijn. Wat is de oorzaak daar van? Wanneer we die vraag willen oplos sen, zien we, dat er duizenden en nog eens duizenden krachten zijn, die op den mensch werken, waardoor de mensch wordt gevormd. Al die verschillende krachten op te sporen en na te gaan zou al te veel bezwaren op leveren. De hoofdoorzaken echter zijn ge makkelijk na te gaan en ook deze zijn reeds ruim voldoende om het verschil tusschen de menschen te doen verklaren. Door spr. werd daarna gewezen op het verschil in ras en beschaving. Evenals bij de planten onder de in 't wild levende veel minder variëteiten zich bevinden dan onder de met zorg gekweekte, evenzoo vindt men onder de meer beschaafden meer verschei denheid van aard, dan onder de volkeren, die nog min of meer in de natuurstaat leven. Verder wordt invloed uitgeoefend door na tionaliteit, geslacht, leetlijd, omgang, stand, beroep, enz. Spr. herinnert aan eene rede voering ongeveei 30 jaar geleden gehouden door onzen tegenwoordigen minister dr. Kui per over de eenvormigheid in het moderne leven, waarin deze opkwam tegen de gelijk heid welke werd gemaakt in den bouwtrant, waardoor bv. de nieuwe wijken in de groote steden alle schoonheid missen, in kleeding, in leeftijd, er schijnt geen verschil meer te bestaan tusschen jongeling en grijsaard, ook in geslacht schijnt men het verschil te wil len uitwisselen, getuige de verw ijfdheid van verschillende mannen en het onvrouwelijke van vele vrouwen. Het temperament oefent eveneens een grooten invloed op den mensch uit. Verschil lende vormen van temperament werden hier op door spr. met' een enkel woord geschetst. De Italiaan is vol vuur en blijft standvastig in het najagen van zijn doelde flegmatieke, waarvan men in Hollands Noorderkwartier zoo menig onvervalscht exemplaar aantreft, kan moeilijk in vuur voor iets geraken, hy is traag in 't opnemen, het is de man van wijze bedachtzaamheid en diepte van geest. Het flegmatieke is de grondtoon van het Duitsche volkskarakter. De Franschman daarentegen is vlug in het opnemen, doch oppervlakkig, hij is verre van zwaartillend. De Engelschman is de man van taaie vol harding. Ook het verschil in stand is van grooten invloed. Is de adelstand en de boerenstand meer conservatief, de middenstand en het fabriekswezen is meer vooruitstrevend. De veelzijdigheid van Bismarcks karakter is vol gens spr. grootendeels toe te schrijven aan de omstandigheid, dat zijn vader van adel en zijne moeder een hoogst begaafde dochter was van een professor. Ook de lichamelijke gesteldheid van den mensch is van grooten invloed. Spr herinnert aan den strijd, die indertijd werd gevoerd over Multatuli, tusschen de vurige bewon deraars van deze met Yosmaer aan 't hoofd tegen dr. J. van Vloten en zijn aanhangers en hoe aan dien strijd een einde kwam door het schrijven van een arts in de Gids, waarin de mensch Douwes Dekker uit een genees kundig oogpunt werd beschouwd; aan Napoleon I, waarvan wordt beweerd dat hij, anders zoo vol vuur, in den strijd op 7 Sept. 1812 te lang talmde met het in 't vuur brengen van de garde, waardoor het gevecht zoo na deelig voor hem afliep en hoe later uit de mededeeling van zijn lijfarts bleek, dat hij op dien tijd niet normaal was. Wil men een oordeel vellen over iemands handelingen, dan dient men dus ook zich af te vragen of de persoon in kwestie op dat oogenblik wel normaal was. In dien geest wordt thans ook langzamer hand gehandeld in de rechtszaal. Spr. ein digde zijn keurige rede met het verhaal van eene dame die vol vertrouwen het leven te gemoet ging, doch tal van teleurstellingen ondervond, totdat zij eindelijk gevoelde, dat het ware geluk opgesloten ligt in de woorden „leven is liefde." Door den Voorzitter werd op zijn bekende keurige wyze den spreker namens allen dank gebracht voor zijn weldoorwrochte rede, bij riep spr. en hoorders een tot weerziens toe en sloot de vergadering. Naar men ons mededeelt werd gisteren te Bern, (Zwitserland), onze vroegere-plaats genoot de WelEd. heer C. J, Rab, Rijksveearts te IJselstein, gepromoveerd als Doctor in de veeartsenijkunde. Op het gebied van de hoenderteelt is het zeker eene zeldzaamheid, dat reeds op 16 Maart kuikens zijn geboren. De heer S. P. K. alhier was op dien datum in 'tv3zit van eene kip met 9 kiekens. Als de diertjes er maar geen spijt van hebben, zoo vroeg de dop ontkropen te zijn. Den Hookn, 20 Maart. Gelukkig dat de school heden middag reeds begonnen was, anders ware het misschien minder goed afgeloopen; een zoon van de wed. B. uit Eierland, geraakte met paard en kar in de dorpsstraat op hol, doordien de kar achter een telegraalpaal vast geraakte liep dit ongeval nog al goed af Zeker wel als een gevolg van de zachte weersgesteldheid der vorige week, werd reeds een nest met elf eendeneieren gevonden. Oostehend, 20 Maart. Velen alhier herin neren zich zeker nog den breedgeschouder- den Kaapkolonist, den Heer J. A. Breed, die hier vroeger optrad in het kerkgebouw der Gereformeerden en ook eenigen tijd alhier logeerden. Hy hield lezingen voor het Chris- telyk Nationaal Boeren Comité. Oom Breed, zooals hij gewoonlijk genoemd wordt, is later naar Duitsch-Afrika vertrokken, waar hij niet lang is gebleven, omdat hij voortdurend ziek was. Hij heeft 't toen ge waagd, terug te keeren naar de Kaapkolonie, Naar Aliwal Noord, zijne woonplaats. Bij zyn aankomst werd hy-evenwel gevangen genomen, en in den tronk gezet, waar hy, volgens de laatste berichten, nog zit. De zangvereeniging „Harmonie" hield hier gisteren hare laatste repetitie voor dit saizoen. Besloten werd, om, zoo mogelijk, ook gedurende den zomer af en toe bijeen te komen tot herhaling van het geleerde, waardoor tevens de vereeniging beter in stand kan blijven. ft «3» *t- TEXELSCHE COURANT. H. W. DE JONCHEEBE.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1