Marktberichten. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. Oudeschild, 21 Maart. Onze plaatsgenoot, schipper C. J.Duinker,| thans werkzaam bij het lichteu van een gezonken tjalkschip nabij Enkhuizen, heeft eergisteren een in nood zijnd tjalkschip hulp geboden, dat door de uitgeputte manschap niet meer boven water was te houden. Duinker en zijn kameraden kwamen op het juiste tijdstip, ondanks 't barre weer, hulp verleenen. Waal, 20 Maart. De mazelen breiden zich op ons dorp al meer en meer uitlang is het goed gegaan, doch op dit oogenblik is de schoei tot op een derde ontvolkt. Gelukkig zijn de gevallen tot nog toe niet van zeer ernstigen aard. Niet alleen kinderen, doch ook volwassenen zijn door de ziekte aangetast. Vlieland. Een droevig sterfgeval heeft hier velen in rouw gedompeld. Na vrij langdurige ziekte, overleed alhier op ruim dertigjarigen leeftijd de heer J. B. Snooy. De overledene was gedurende vele jaren aannemer van den klaringdienst en zoo wordt nog buiten den familiekring, door velen dit sterven diep ge voeld en van harte betreurd Men meldt uit Amsterdam Aan den Sloterweg is het dak van in aanbouw zijnde huizen afgewaaid en op een juist passeerenden begrafenisstoet neergevallen. Een vijftal bid ders en een timmerman werden er onder bedolven. De paarden der lijkwagen sloegen op hol. Twee personen zijn ernstig gewond, (L. D.) Een schoen en een kleermaker, beiden te Valthe, gezamenlijk van de markt naar huis gaande, kregen onderweg ruzie, waarbij de eerste den kleermaker een stuk uit de wang beet. Dat lijkt wel iets op een hon dengevecht. De patient moet veel pijn lijden. (Tel.) Levend begraven Te Heerlen werd een werkman, werkzaam bij het maken van een waterput in de ko lenmijn Eijgelshoren, onder neerstortend zand bedolven. Het „Nederlandsch Lanbouwweekblad" heeft verschillende stukken ontvangen, hou dende wenken en opmerkingen ten aanzien van den voorgenomen veeuitvoer naar Zuid- Afrika, zoowel uit Nederland als uit Afrika zelf en meest van personen die op grond van jarenlange ondervinding spreken. De algemeene indruk van die stukken geeft bevestiging van de reeds door de heeren Wolmarans, Wessels, Botha, De la Reij en De Wet aan de hoofdcommissie gegeven verklaring, dat het Nederlandsche vee met goed gevolg in Zuid-Afrika kan worden in gevoerd, natuurlijk met inachtneming van bijzondere maatregelen omtrent de voediDg, verzorging, enz. Verschenen is het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de stakings-ontwerpen. De groote meerderheid achtte de buitenge wone maatregelen tot handhaving van het gezag en de orde noodzakelijk en keurde het krachtig optreden der regeering goed. Over de aanvulling van het strafwetboek wegens het gebeurde, liepen de gevoelens uiteen. Velen hadden tegen de strafbepalingen, met name betreffende dienstweigering, op dit oogenblik overwegend bezwaar, zijnde in den tegenwoordigen toestand van beroering als gelegenheidsstraf onraadzaam. Vele anderen verdedigden de bepalingen als een waarborg voor het geregeld spoor wegverkeer, maar vroegen herstel van de gegronde grieven van het spoorwegpersoneel Van verschillende kanten werd aangedron gen op gemeen overleg tusschen de Kamer- groepen. Zelfs voorstanders van strafwetre- gelen wenschten uitstel van behandeling tot na regeling van den rechtstoestand. Vrienden der regeering wenschten haar te steunen in de handhaving van gezag en orde en opperden het denkbeeld van een tusschen- tijdsche regeling der rechtspositie krachtens de spoorwegwet. Zij hoopten dat de groote meerderheid der Kamer met de regeling zou medegaan ter voorkoming van voortzetting der agitatie. Verscheidene leden stellen bij artikelen voor de strafbepaling te doen vervallen en in het bestaande art. 284 bedreiging straf baar te stellen. Het „N. v. N". schrijftBij het sociaal democratische blad „het Volk" begint het toch te luwen de groote bloedbaden hebben afge daan, ei zal dus niet meer uit de ramen der bovenhuizen geschoten worden De staat van beleg behoort reeds lang tot het verleden en ook voor een algemeene werkstaking schijnt de Redactie bij haar lezers weinig geloof meer te verwachten die wordt dus ook voorloopig opgeborgen. Nu moeten de partieele werstakingen dienst doende toestand is thans van dien aard, zegt zij, dat zij een menigte kleinere of grootere werkstakingen voorziet, die ten slotte, als de beruchte strafbepalingen toch in de Kamer komen, in een groote werksta king, voornamelijk in de transportbedrijven, zullen uitloopen. Had de Regeering naar mr. Troolstra willen luisteren, dan was alles nu pais en vree geweest Natuurlijk, mri Troelstra stuurt altijd en overal regelrecht op den vrede aan 1 - Naar de „N. R. Ct'" van „doorgaans goed ingelichte zijde" verneemt, zal er weldra een wetsontwerp bij de Staten-Generaal worden aanhangig gemaakt om de lichtingen 1900 en 1901 langer dan zes weken onder de wapenen te doen blijven. Voorts heet het dat het blijvend gedeelte der lichting 1902, na het verstrijken van den eersten diensttijd, in dienst zal worden gehou- den. Bond voor Staatspensionneering. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 14 Mrt. tot den 20 Mrt. 1903. GEBORENCatharina Keeltje, d. v. Gerrit Bakker cn Dirkje de Ridder (Ongeren) Jacob Cornellsz. v. Gerrit Zijm en Antje Hin (de "VVaal). Johannes z. v. J. A. Spigt en Anna Halsoma (de Koog), Maria, d. v. Jan Kikkert en Neeltje de Ridder (Noorden). ONDERTROUWD: Erederik Bakker en Neel tje Heerschap. GETROUWD Willem Roeper en Rennetje Visser, Pieter Smit en Trijntje Jongeboer. OVERLEDEN Cornelis Pieter Dalmeijer, 21 maanden, z. v. Maarten Dalmeijer en Maria P. Zunderdorp (overleden), Arie Bruin, 84 jaar, gehuwd met Neeltje Eelman (Oudeschild). Zondag 22 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorat. 10 uur ds. Schrödor. Waal. 8' nam. half 3 ds. Smits. Den Boom. Voorni. 10 uur ds. Leffet. Oudeschild. voorm. 10 uur ds. Smits. Bevestiging nieuwe leden. Oosterend. Voorm. 10 uur do Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Bakels van Enkhuizen. Leiden, 20 Mrt. Tor markt werden heden aangevoerd: Ossen 296 stuks f 126 a f 322; 10 Stieren f 56 a 1 134; Veulens 0 stuks a f 0— 203 kalfkoaien 1 122 a f 295 Melkkoeien f 203 a 1 122 181 Varekoeien 1 97 a 1 224 296 Vette koeien f 126 a 1 322 35 Vette kalveren f 37 a f 90 167 Magere kalveren f 3.50 a f 18.0. Graskalveren f 1 316 Vette schapen 117 al 31.233 schapen (weide) f 14 a f 23.1 Paarden 1 23 a 10—509 Magere Varkens f 15 a f 42. 1Vette Varkens a ct. 515 Biggen 1 5. a f 14,—. Heden overleed, na een korte ongesteld heid, zacht cn kalm, mijn geliefde Echt genoot en onze zorgvolle Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer WILLEM V V DER VIS, in den ouderdom van bijna vijf en zeventig jaar. Helder, 14 Maart 1903. Wed. W. v. d. Vis, geb. Koorn en kinderen. Strekkende deze tot algemeene en bij zondere kennisgeving. Ondertrouwd E. BAKKER en X. II E E R S C n A I». Eicrland, Texel, 20 Maart 1903. Voor de vele bewijzen van deelneming ont vangen bij het overlijden en de teraardebestelling van onze Vader ARIE BRUIJN, betuigen wij onzen hartelijken dank. Ook aan den WelEdel Achtbare heer A. Wagemaker voor do onver moeide zorg aan de overledene bewezen zoo ook aan do buren, klcedoplogsters, dragers zoo ook aan de Woleerw. Achtbaren Heer ds. Smits voor do troostvolle woorden door hom gesproken, betuigen wij alle onzen hartel(jken dank. Wed. A. BRUIJNEelman en kindoren. Voor de vele blijkon van belangstolling zoo van hier als elders ondervonden bij hun 25 jarig huwelijk op don 14 Maart 1903. betuigen onder- geteekendon hun welgomoendon dank. A. BURGER en Echtgenoote, Den Burg Texel. De vergadering, uitgeschreven door het voorloopig bestuur van den bond voor staatspensionneering alhier, gisteren in hotel //Texel" gehouden, was vrij goed bezocht. De vergadering werd op verzoek van het voorloopig bestuur geleid door den heer C. S. de Wil, volgens diens mededeeling reeds jaren lid van dien bond. Na opening der vergadering, gaf deze het woord aan den spreker voor dien avond, den heer Van Kre velen van Anna Paulowna. Spreker begon met er op te wijzen, dat er onder de mensehen tweeërlei strooming iseigenbelang en ge voel voor recht en naastenliefde. Het eerste noemt spr. heidcnsch, het tweede Christelijk. Volgens deze bewering is dus het heidendom nog verre va'n uit onze zoogenaamd Christelijke maatschappij verdwenen. Men beweert te gelooven aan den vooruitgang, zegt spr. maar als men vraagt wanneer nu eindelijk eens het ideaal zal zijn bereikt, blijft men het antwoord schuldig. De schoone leuze //elk voor allen en allen voor elk// is nog bij lange na niet bereikt. Nog lang niet genoeg staat het den wetgevers voor oogen, dat zij den eeonomisch zwakken moeten steunen. Een eerste eisch daarvoor is te zorgen voor ouderdoms pensioen. Spr. herinnert aan eene brochure indertijd geschreven door dr. A. Kuyper, den tegenwoordigen minister, waarin ook wordt betoogt, dat de ouden van dagen recht hebben op pensioen. Ook de bond voor staatspensioneering beweert zulks Hij is in hoofdzaak een reclamemiddel, waardoor men de aaDdaeht op pensioenverzekering wil vestigen. Er wordt een wet verlangt, waarbij aan ouden van dagen recht wordt verleend op staatspensioen, zonder premie betaling. De kosten te vinden in te heffen belastingen. De tegenstanders zullen vragen, kan de arbeider zelf niet iets doen Reeds Dr. Kuyper heeft in bovenbedoelde brochure daarop geantwoord door de eisch te stelleD, dat de ar beider daarvoor een voldoend inkomen moet hebben en zijn loon is gewoonlijk ternauwernood voldoende om van te leven. Genoemde schrijver noemt het nabetaling van loon, indien pensioen wordt verleend. Verder wijzen de tegenstanders op de gestichten, hofjes, enz. Spr. noemt die geen eer voor een plaats en beweert, dat de verpleegden zich daar min of meer als gevangene gevoelen. Men verkiest veelal liever armoede in eigen huis dan de betrekkelijke weelde in zoo'n inrichting. Reeds jaren zegt spr. is men bezig over staatspen sioen. Napoleon I had reeds een plan daarvoor, verder noemde spr. de Engclsche Chamberlain en Blackley, cn Charles Booth, den Duitscher dr. Arend, den Neder lander dr. Kuyper, die in navolging van de Engelschen dc arbeiders ook wilde laten bijdragen, doch de premie betaling veel hooger stelde, dan stnkt noodzakelijk was. In Duitschland bestaat reeds staatspensioen, ingevoerd bij de wet van 1889. Die wet is echter tengevolge van de groote omslachtigheid er aan verbonden weinig po pulair. De Deenschc wet van 1891 daarentegen geniet frootc populairiteit, zij bevat slechts zeer weinig arti- els en kent ieder op GO-jarigen leeftijd pensioen toe uitgezonderd de onwaardigen, als bedeelden, veroor deelden, enz. Die wet zou voor een te maken wet in Nederland zeer goed als voorbeeld kunnen strekken. In ons land werd alleen in 1891 in de troonrede op een pensioenwet gezinspeeld, maar het zeer lijyig rap port daarover door een commissie uitgebracht in 1895 luidde ongunstig. Spr. wekt allen op toe te treden tot de Bond cn wijst er op dat het ledental sterk toeneemt en thans reeds meer dan 7000 bedraagt. In een maand tijds vermeer derde het aantal afdcelingcn met 12 cn zeker zou zulks nog veel grooter zijn indien er geen gebrek was aan sprekers. Gedurende de pauze die nu werd gehouden, werd ieder der aanwezigen een briefje uitgereikt, om daarop zijn naam te plaatsen, indien hij lid wenschte te worden benevens eene opgave hoe hoog hij de contributie voor zich wilde stellen f 0,00, f 0,76, f 1,of hooger, tor- wijl tevens werd medegedeeld dat men ook met twee personen samen lid kan worden, om samen dc contributie te betalen en de courant cn de brochures te lezen. Na de pauze vroeg de heer M. Hillenius nog ecnige inlichtingen omtrent hetgeen spreker had gezegd om trent de Dcensche wet, waarop deze het antwoord niet schuldig blijft. De heer Wagemaker zou het wenschelijk achten, dat er verschil werd gemaakt tusschen hen die in hun leven veel gedaan hebben en hen, die weinig deden. De spr. acht zulks moeiclijk uit te maken, doch stemt later met den heer W. in, dat daarvoor misschien de loonstaten wel dienstig zouden kunnen worden gemaakt. Spr. vindt echter beter het daarheen te leiden, dat er zooveel mogelijk belanghebbenden zijn en acht dan pensioen voor allen het meest gewcnscht. Door den heer Joh. Keijser wordt gevraagd of het niet goed zou zijn naast den bond voor staatspension neering er eene op te richten voor algemeen kies- en stemrecht. De spr. antwoord dat dc bond sterk in ledental toeneemt en acht het niet noodig dus op andere wijze te gaan werken. Op de vraag van den heer A. Visser, waartoe de contributie dient, deelt spr. mede dat de kosten voor maandblad en brochures enz. vrij groot zijn. Do heer C. J. Rab krijgt op zijn desbetreffende vraag ten antwoord, dat het lidmaatschap jaarlijks kan worden t)c mededeeling van den heer De Wit, dat alhier eene afdeeling is opgericht van ongeveer 76 leden wordt mot luia applaus begroot. Op de vraag van den heer Frederiks of odk ingeval van invaliditeit beneden GO-jarigen leeftijd, pensioen moet worden verleend, antwoord spr. dat de ongevallen wet daarvoor zorgt. De heer De Jongh brengt den spr. hulde voor zijn keurige rede en vraagt of de afdeeling Texel nu ook een werkzaam aandeel aan de zaak kan nemen. Dc heer Van Krevelen wijst hierop, op do afd.Schagen, die propaganda er voor heeft gemaakt te St Maarten en Schagcrbrug, waar nu ook afdeelingen zijn opgericht en spreekt den wcusch uit, dat ook op Texel op elk dorp zoo'n afdeeling wordt gesticht. Spr. brengt verder een woord van dank voor de aangename wijze waarop het debat is gevoerd. Op de vraag van den heer M. Hillenius of f 150 niet wat weinig is voor pensioen antwoord spr, dat een arbeider op GO-jarigen leeftijd nog wel iets kan verdienen cn bovendien zijn vrouw, als hij getrouwd is, ook op dien leeftijd pensioen krijgt. Door den heer dc Wit wordt hierop dc vergadering gesloten, met de mededeeling dat het voorloopig be stuur eene vergadering zal uitschrijven, voor de benoe ming van een definitief bestuur als anderszins. Tevens brengt spr. een woord van dank aan allen voor hun opkomst en brengt in 't bijzonder zijn dank aan den spreker van dezen avond. Spr. zoowel als hoorders werd een //tot weerzien// toegeroepen.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2