N°. 1629. Donderdag 26 Maart. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kenma van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Vrijdag, den 27 Maart 1903, 's morgens 107* uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 23 Maart 1903. Do Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Adres Mej. II. Roeper, verzoek eervol ont slag als onderwijzeres O. L. School den Burg. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel, Gelet op art. 98 der Kieswet. Maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 23 Maart jl. gehouden herstemming tot verkiezing van een lid van den Gemeenteraad ter gewoner plaatse in deze gemeente is aangeplakt en voor een ieder ter gemeente secretarie ter inzage ligt. Texel, den 24 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. ■KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Texel: Gelet op art. 28 der kieswet, Maken bekend, dat de door hen vastgestelde kiezerslijst en afzonderlijke lijsten van hen, die met betrekking tot eene of meer der ver kiezingen van de kiezerslijst afgevoerd of daarop gebracht zijn, van 23 Maart tot on met 21 April e.k. ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage liggen en tegen betaling der kosten in afdruk verkrijgbaar zijn. Texel, den 23 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgr. G. A. Hajenius, Secr. TEXEL, 25 Maart 1903. De gymnastiekvereeniging van den Helder „Oefening kweekt kunst" gaf Zondag alhier in Hótel Texel eene uitvoering, en zooals per advertentie was bekend gemaakt zou dit zyn een propaganda uitvoering. Men wilde de mogelyk op ons eiland sluimerende krach ten eens trachten wakker te maken, opdat ook alhier pogingen zouden worden aange wend, om evenals voor jaren, weder eene gymnastiek-vereeniging op te richten. De opkomst van belangstellenden mocht goed genoemd worden. Over de werkzaam heden der gymnasten had men niets dan lof, zoodat we niet twijfelen of deze uitvoering zal menig minnaar van gymnastiek de wensch hebben doen uiten „was op ons eiland ook maar weder zulk eene vereeniging." Werd vroeger ook door enkelen dien wensch wel eens geuit, men stuitte dan steeds op groote financieels bezwaren; dank zij den heer Jaring, directeur der vereeniging O. K. K. en lid van het hoofdbestuur van den Gymnastiek- bond, zijn die financieels bezwaren grooten- deels opgeheven, daar de bond aan een even tueel alhier op te richten Vereeniging bereid is de noodige werktuigen grootendeels zoo niet alle in bruikleen af te staan, zoodat de Ver eeniging dan langzamerhand de werktuigen zal kunnen aankoopen, naarmate de kas zulks toelaat. Bovendien werd verder nog aan zoo'n opterichten vereeniging alle mogelijke steun toegezegd. Een recht gezellig bal deed velen nog ge- ruimen tijd na afloop dezer zoo welgeslaagde uitvoering in het hotel Texel vertoeven. Voor de herstemming van een lid voor den Gemeenteraad, op Maandag 23 dezer, werden 552 geldige stemmen uitgebracht, het getal kiesgerechtigden is 994. Hiervan verkregen de heeren W. Brans 185 stemmen. D. C. Dros 367 zoodat laatstgenoemde werd gekozen. Bij de stemming op 14 Maart en de her stemming op 21 dezer werden uitgebracht Brans. Dros. 14 Mrt. 21 Mrt. - 14 Mrt. 21 Mrt. Den Burg 119 77 108 185 De Cocksdorp 23 23 22 29 Den Hoorn 31 20 5 29 Oosterend 79 57 7 37 Oudeschild 18 8 63 87 270 185 205 367 Als een bewijs dat ook hier goede prij zen voor het vee worden besteed, moge die nen dat door den veehouder C J R. alhier aan kooplieden van elders zijn verkocht vier koeien, waarvan één, een tweejarige voor f 245 en een van 4 maanden ouder voor f 290; dat voor die prijs iets goeds moet worden geleverd en de dieren alzoo extra best zullen zijn, kan met recht worden verwacht. De vergadering van den „Boerenbond" gisteren in het Hotel „de Oranjeboom" ge houden, was maar matigjes bezocht, slechts 18 leden t<>ch waren opgekomen. Zekei ook wel tengevolge van die geringe opkomst werd de vergadering eerst een uur na den daarvoor bepaalden tijd geopend. Na lezing der notulen, die ongewijzigd werden goedgekeurd, werd overgegaan tot de verkiezing van 2 leden van 't bestuur, ten einde dit op de vereischte sterkte te brengen. Bij de stemming kreeg niemand de vol strekte meerderheid. Bij de 2e vrije stem ming werden uitgebracht 18 stemmen, waar van de heer H. Hin Pz. 15 en de heer A. Langeveld Pz. 13 stemmen op zich hadden vereonigd. Genoemde heeren waren dus ver kozen. Beiden ter vergadering aanwezig, lieten zich die keuze welgevallen. Omtrent het punt der agenda: Raffeissen- bank, werd na langdurige besprekingen door een 12-tal personen te kennen gegeven, dat ze wel als voorloopige oprichters wilden fun- geeren. Besloten werd dat die commissie in 't begin van Mei zou vergaderen om de zaak verder te bespreken. Niets meer te behandelen zynde, sluit de Voorz. de vergadering. De Cocksdorp, 24 Maart. D. Zeylemaker, zoon van den heer P. Zeylemaker aihier, deed 20 Maart jl. met gunstig gevolg examen voor den cursus voor machinisten te West-Ter schelling. Oosterend, 24 Maart. Eenige visschers van hier zyn uitgezeild naar de Friesche Wadden, om aldaar de rogvisscherij uit te oefenen. Ze komen dan gewoonlijk in geruimen tijd niet naar huis met het oog op den giooten afstand, en houden alsdan gedurig verblijf te Oostmahorn en op Schiermonnikoog. Waal, 24 Maart. Onze vroegere plaats genoot, de heer C Jbz. Kuiper, Inspecteur- titulair van politie te Rotterdam, is, na af gelegd examen, met ingang van 1 Mei a. s. bevorderd tot inspecteur. Naar het „Hbld." verneemt, is bepaald dat de miliciens, die dezer dagen zijn inge lijfd bij de regimenten der vestingartillerie het korps pantserfort-artillerie, het korps tor- pedisten en het korps pontonniers, en aan wie bij hun inlijving tot nadere oproeping verlof is verleend, op Maandag 30 Maart a. s uiterlijk te 4 uren n.m. onder de wapenen moeten komen. Bij dienstorder is naar de N. Ct. meldt, gelast, dat het request aan H. M. de Koningin door 1300 1400 miliciens onderteekend, houdende verzoek om de lichtingen 1900 en 1901 uiterlijk 24 Maart met groot verlof te doen gaan, geen voortgang mag hebben, onder bedreiging met straf van de onderteekenaren. Wel mag elk milicien zich persoonlijk bij request tot H. M. wenden, maar dan lang> den hierarchischen weg. Inperking van, den vaccinedwang, „De Standaard" zegt, dat het vaccine-wetje van minister Kuyper haar slechts ten deeie kan bevredigen zij is dankbaar, doch geenszins voldaan Zij toch wenscht, dat ait 17 van de wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten kortweg geschrapt wordt. Intusschen moet men niet uit het oog ver liezen, dat de minister zelf aan den door hem voorgestelden maatregel een voorloopig ka rakter toekeDt. Wanneer deze maatregel eenigen tijd gewerkt heeft, dan Z3l men kunnen weten, in hoeverre de bestaande be- bezwaren genoegzaam uit den weg zijn ge ruimd. En blijkt dit niet zoo zal nadere voorziening to treffen zijn. Ter secretarie van eene plattelandsche gemeente in Overijsel vervoegde zich dezer dagen, des morgens ten 6 are, eene vrouw die den concierge mededeelde, in de courant gelezen te hebben, dat bij den burgemeester kaarten verkrijgbaar waren, waarop men werk kon bekomen en daar haar man zon der werk was, wilde zij ook voor hem gaarne eene dergelijke kaart hebben, den concierge tevens verzoekende, voor haar man een goed woordje bij den burgemeester te doen. 't Bleek, dat de publicatie van den bur gemeester, waarbij de verkrijgbaarstelling van formulieren ter bekoming van werkgevers- of werkmanskaarten, als bedoeld in art. 14 der Beroepswet, werd ter kennis gebracht en waarvan zij een uit een plaatselijk weekblad geknipt exemplaar bij zich had, haar tot dezen stap had geleid. Uit Dinxperloo wordt aan de Arnh. Ct. gemeld Het groote misbruik van sterken drank dat hier gemaakt wordt is vooral te wijten aan de goedkoope jenever, die men in het aangrenzende Pruisische Suderwick kon krij gen Bekomt men den drank geborgd, dan wordt de verleiding nog grooter. Sedert kort nu is het tappen van borrels op crediet in Pruisen verboden. De tapper kan bij over treding zijn vergunning verliezen. Het ophou den van borgen zal wel bijdragen om het drankmisbruik hier te verminderen. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURANT. Prijs der Adwrtentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cta. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 9 Cta. per nummer. III. Adres den Heer Molenaar verzoek eervol ont slag als Hoofd der School te Midden-Eierland. IV. Adres den Heer K. van 't Veer verzoek eer vol ontslag als Hoofd der School te de Cocksdorp. V. Adres van den Heer H. flens, verzoek aan stelling als makelaar in alle vakken. VI. Aanbieding begrooting 1903 Algemeen Wees huis. VII. Af en overschrijving posten begrooting 1902 v/h Algemeen Weeshuis. VIII. Betaling aandeel kosten der Gezondheidscom missie. IX. Benoeming gemeente-vroedvrouw te Oudescbild. De aanbeveling bestaat uit: a. Mej. C. J. Lan- gevcldl'lierman b. Mej. K. Boelig-Hesse. X. Benoeming onderwijzer O. L. School den Burg. De voordracht bestaat uit de heeren 1 P. J. Quakkclaar, tijdelijk onderwijzer te Oosterlaud (Z.) 2 A. Pruim, onderwijzer te Genemuiden. 3 A. Scherpenisse, volontair te Sint-Maar tensdijk (Z.) XI. Nadore vaststelling jaarwedde van den te be noemen onderwijzer aan de School voor m. u. L. O. XII. Aangaan geldleening in verband met rioleering Burgwal en verbouw Postkantoor en dientenge volge vaststellen eener suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1903.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1