Buite nland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Van 11 tot en met 23 Maart zijn van hier verzonden 27 koeien, 28 kalveren, 208 schapen, 2 lammeren en 21 varkens. Te Oudeschild ontstond Maandagavond bij een der bakkers een begin van brand, het welk tijdig ontdekt, geen gevolgen had. De heer D. Vos Dz. is volgens off. kennisg. van 24 j^ benoemd tot postbode te Oudeschild, Het „Hbld"', ontving het bericht dat door de Regeering reeds een ontwerp van wet in gereedheid is gebracht ten einde de ingelijfden bij de militie te land, die krachtens de eerste zinsnede van 110 der militiewet 1901 onder de wapenen zijn geroepen, onder de wapenen te houden zoolang als raadzaam wordt geacht. Uit de toelichting zal, naar wij vertrouwen blijken, wat de Regeering tot dit besluit om trent de thans onder de wapenen zijnde lich tingen geleid heeft. Naar men van particuliere zijde schrijft was door de Rijksverzekeringsbank naar sta tistieke gegevens gerekend op 200 tot 400 ongevallen per week. Gemiddeld moeten er evenwel 160 per dag aangegeven worden, wat dus de raming verre overtreft en mis schien eerlang de premies zal doen stijgen. Er zijn fabrieken, die door elkaar gerekend vijf ongelukken per dag hebben. Mollenhandel Wie heeft dat ooit gehoord'? Sindsgerui- men tijd koopt de generaal agent J de. Gr. te Mijdrecht mollen op. En daar voor deze diertjes een goeden prijs wordt besteed, zoo heeft hij er reeds een 1000-tal opgekocht. Naar wij vernemen gaan de diertjes naar Leipzig om daar verwerkt te worden. Iets geheel nieuws kan men in deze dagen opmerken-te 'sGravenhage in de korte Houtstraat, in de stalhouderij van de Wed. Lienen, die als zij een vrachtje moet doen, haar viervoeters van den zolder moet laten halen. De zaak is alzooDoor onteigening van grond, ten behoeve van de uitbreiding van het Ministerie van Oorlog, op terrein, door de stalhouderes vroeger in gebruik voor stallen en berging van materieel, zag de eigenaresse zich beroofd van een flinke lap gronds, ten gevolge waarvan 'thaar onmogelijk werd in de stalling van een twintigtal paarden bene den te voorzien. In plaats van een langdurig proces, zocht de eigenaresse de zaak echter in dien zin „hooger op," dat zij, of liever haar technische raadslieden, eenvoudig tot het besluit kwa men de paarden boven onderdak te brengen. En zoo staan nu een 18 tal viervoeters op den geheel verbouwdon en practisch ingerich- ten vroegeren hooizolder. Een lange en vrij steile brug met stevige dwarslatten, en z. g. kapjesbrug, leidt naar dien bovenstal en heel gemoedelijk, zonder eenig spoor van angst, klauteren de dieren, aan de hand geleid, naar boven. Het afloopen is voor de paarden, vooral voor de eerste maal, nog wat lastig, maar het stalpersoneel verklaarde dat dit na hoog stens eenige dagen wel beter went en ten slotte de dieren zonder geleide op en af zul len komen. Het is werkelijk een curieus gezicht de paarden op die wijze naar den stal te zien gaan. Volgens het oordeel van de waarn. consul der Nederlanden te Pretoria zouden werklieden in de bouwvakken goede kans van slagen hebben in Transvaal. Men vrage evenwel eerst inlichtingen aan het informatiebureau der Nederlandsch-Zuid- Afrikaansche vereeniging (Damrak 95, 3de verdieping te Amsterdam) die kosteloos in lichtingen verstrekt. Hun of haar die naar Zuid-Afrika willen emigreeren wordt ten zeerste aangeraden niet te vertrekken vóór zij weten of er eenige kans bestaat aldaar een werkkring te vinden. Er wordt tegenwoordig buitengewoon veel vee uit de Zeeuwsche grensgemeenten Belgie binnengesmokkeld. Men brengt dit in verband met de omstandigheid dat in Belgie groote behoefte is aan mager weidevee en er dus goede prijzen voor betaald worden. Dat doet de smokkelaars wat wagen. „De Nieuwe Courant" bespreekt het jongste Kamerverslag en vindt er in terug, wat in de laatste weken herhaaldelijk gezegd is. Zij zegt dan ook Het Verslag geeft slechts de samenvatting van hetgeen in de laatste weken van over en weer is gezegdmet veel belangstelling zien wjj thans uit naar het antwoord der regeering. Gelijk dit vergete men niet voor de handhaving van orde en rust in het land, haar verantwoordelijkheid veel grooter is dan die der Staten-Generaal, zoo hangt ook de loop, dien de verdere behandeling in de Kamer zal nemen, van hddr veel meer af dan van de voorloopig kenbaar gemaakte meening van deze of gene K&mergroep. Moge zjj dan ten volle beseffen, hoe ernstig landsbelang betrok ken is bij de vervulling der hoop, in het Ver slag ten slotte uitgesproken. „De Nederlander", die meent, dat met be kwame spoed gearbeid is, zegt o. m. Mocht de Regeering nu op haar beurt „met bekwamen spoed" haar antwoord kunnen in zenden, dan zou allicht nog vóór Paschen met de openbare behandeling der ontwerpen een aanvang kunnen worden gemaakt. Met het oog op de lichtingen is dit wel te wenschen Een Wierumer visscher heeft een schol gevangen, die een zilveren draad door het lichaam had met een beenen knoopje op iedur eind. Op den kleinsten knoop stond het cijfer 700. Deze gewaarmerkte visch is dus eerder gevangen geweest. Prijzen van Belgische paarden. Velen denken nog altijd dat Belgische heng sten en merriën niet zoo duur zijn. Dat dit niet juist is, bewijst eene verkooping van Belgische paarden, de vorige week in België gehouden. Dertig merriën brachten gemiddeld meer dan f 3000 op, en een hengst werd verkocht voor f 17000. Een 2 jarige bracht f 5500 op, eene veulen, merrie f 12.000 en een dekhengst f 17.000, Goudvelden in Nederland De proefnemingen met den goudhoudenden grond bij den Hellendoornschen en Naesseler- berg zijn gestaakt, daar zij ten slotte geen gunstig resultaat hebben opgeleverd. Mogen er ook sporen vaD goud zijn gevonden, ge bleken is, dat het in onvoldoende hoeveelheid aanwezig was om een exploitatie loonend te kunnen maken. Het consortium, dat zich deze ontginning ten doel heeft gesteld, heeft er f 12000 in laten zitten. De geringe prijs der ajuin, een der hoofdproducten van het eiland Tolen, is voor tal van landbouwers niet alleen, maar ook voor vele arbeiders, die een stukje land met uien hadden bezaaid, aldaar een groote tegen slag. Terwijl in sommige jaren de prijs per H. L. wel eens 4 gulden bedroeg, is die nu slechts 25 cent of nog minder. Ook de aar dappelen gaan er niet zoo voordeelig van de hand als in andere jaren. De aardbeienhandel zal waarschijnlijk dit jaar in 't Westland niet veel te beduiden hebben, 't Kwaad zit er in. Waarin dit kwaad bestaat, weet geen enkelen tuinder te zeggen, maar zeker is het, dat er zijn, die bijna twee duizend ramen met aardbeien telen, waarvan er nog geen tien goed zijn. De plant is met de vorige mooie dagen beginnen te groeien, maar daarna blijven staan zonder verderen wasdom. Men vermoedt dat bij de plotselinge vroege en strenge vorst in den voorwinter de plant het te kwaad gekregen heeft, doordat het plantsop nog niet tot rust was gekomen. Maar hoe dit ook zij, stellig wordt er voor eenige duizenden guldens schade geleden. Te Steenbergen, doet zich het geval voor, dat niet de werklieden, maar de werkgevers staken. Bij een gehouden aanbesteding van woonhuizen weigerden namelijk de aanne mers in te schrijven, omdat bij vorige aan bestedingen de minste inschrijvers geen aan nemers waren geworden. Het gevolg hiervan is nu, dat vele arbeiders elders werk gaan zoeken. De afdeeling s'-Gravenhage van den Nederlandschen Bond van post- en telegraaf- beambten De Post heeft in eene buitenge wone ledenvergadering een motie aangenomen, te kennen gevende „dat zij, uitgenoodigd door den Bond van Nederlandsche onderwijzers om haar standpunt te bepalen voor de huidige omstandigheden, zich met het oog op de bui tengewone dienstorder van den heer directeur- generaal, verplicht acht, zich van het uitspre ken van een meening te onthouden. Er is geen vleeschschaarste in Duitsch- land, volgens de agrariërs, maar dat neemt niet weg dat de eene openbare hondenslach terij na de andere geopend wordt Een Duitsch blad noemt dat wysgeerig-vergoelijkend„een nieuw verschijnsel op het gebied van de volks voeding." In Munchen bestaat zoo'n inrichting sedert 23 Februari, en tot nu zijn daar door de bank eiken dag twee honden geslacht, om te strekken als een volksvoedsel, waarmede men vroeger in tijden van belegeringen slechts kennis maakte. Het vleesch schijnt gretig aftrek te vinden. De pairdenslachters beta len voor een gezonden, goed gevoeden hond ongeveer 10 mk. en de slachtersgezellen kry- gen 60 pfennig voor het slachten. Het slach ten geschiedt te Munchen in het slachthuis op bepaalde uren en onder toezicht van een veearts. Tot dusver heeft men slechts het vleesch van een tuberculeuzen hond als on deugdelijk moeten afkeuren. De „Temps"-correspondent te Cherbourg meld een prachtig gelukte proef, genomen door het onderzeesche vaartuig „Espadon", om een de kust naderend schip te torpil- leeren. De „Espadon" deed exercitiën voor de haven van Cherbourg, toen zijn comman dant, luitenant Wolf, aan den horizont den stoomer „Champagne" gewaar werd en op de gedachte kwam daarop een schijnaanval te doen. Plij liet zijn scheepje onderduiken, sneed den „Champagne" den pas af entoen het schip genoegzaam genaderd was, liet hij een ongeladen torpedo ^lanceeren, die behoor lijk doel trof. De reizigers aan boord van den stoomer waren niet weinig verbaasd, het onderzeesche vaartuig plotseling aan de oppervlakte te zien verschijnen en te vernemen, dat zij naar den kelder geweest zouden zijn, als de aanval van den „Espadon" in ernst geschied was. Zóó ontzettend groot is de hoeveelheid sprinkhanen in Abyssinië, dat een trein, die den 13en Februari naar Dire-Daoua vertrok ken was, tot driemaal toe door deze diertjes in zijn loop werd tegengehouden. De locomo tief gleed op de plaats waar zij stond, zoodat men de rails met zand bestrooide. In weerwil van deze voorzorg vorderde de trein nog slechts 10 meters in de minuut. Een[ Amerikaansche neger, Georges Hoosez geheeten en oorspronkelijk kruiden zoeker van beroep, schijnt zich den ,laatsten tijd meer op het vergiftigen van menschen te hebben toegelegd, als zijnde voordeeliger. Hij berekende f 250 per persoon, en men zegt, dat vele vrouwen van zijn diensten hebben gebruik gemaakt. De man is te Phi ladelphia in hechtenis genomen. De politie stelt een nader onderzoek in; 34 personen worden sterk verdacht. Een volbloed brandweerman. Edmund Caspers, lid van de vrijwillige brandweer te Sonkborn, nabij Elberfeld, is zoozeer met hart en ziel aan de brandweer gehecht, dat hij er zelf op uitging om brand te stichten. Beschuldigd van brandstichting in vijf geval len, werd hij door de jury te Elberfeld voor twee dezer (één gepaard met diefstal) schul dig verklaard en tot driejaar en twee maan den gevangenisstraf veroordeeld. Eene socialistische visschersvloot. Men meldt uit Brussel De socialistische afgevaardigde Ansoele is thans te Ostende in onderhandeling over den aankoop van een visscherspink. De beman ning zal een vast salaris, benevens een aan deel in de winst ontvangen. De vangst zal naar eone socialistische coöperatie worden gezonden. De heer Anseele moet het voornemen heb ben, op deze wijze een geheele visschers vloot uit te rusten. Zondag 29 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Yoorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur de. Leffet. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur do Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Amsterdam 23 Mrt. 16 Aangevoerd 357 Run deren, le kwal. 68 k. 72 ct., 2de kwal. 62 ct. 3de kwal. 56 ct. per KG. 144 Molk- en Kalf- kooion t 120 k f 240; 0 Graskalveron f a f 219 nuchtere Kalveren f' 6,k 1 11, 17 Schapen 1 18 A f 24, Lammeren f af 0, 470 vette Varkens 36 38 c. por K. G. Purmcrend, 24 Mrt. Aangevoerd 113 vette Kalveren 75 k 95 ct. per KG.877 nucht. Kalveren f 9 k f 22; 170 vette Varkens 40 k 44 ct. per KG. 74 magere Varkens f 16 k 23; 329 Biggen; f 6 k f 11419 Schapen en 750 Lammeren544 Runderen en 10 Stieren Kip-Eieren f 2 80 Af 3.20 por 100. st. Vette Koeien, 129, hooger, h. matig. Melkkooion, prijsh., h. stug. Gelde Koeien, prijsh., h. matig. Vette Kalveren, prijsh, h. vlug. Nuchtere Kalveron, prijsh. h. vlug. Votto Schapen, prijsh. h. stug Vetto Varkens, prijsh. h. vlug. Magere Varkens lager h. stug. Biggen lager h. stug.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2