N°. 1630 Zondag 29 Maart A0. 1908. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond, Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave TEXEL, 28 Maart 1903. Uit alleszins vertrouwbare bron vernemen wij, dat het vooruitzicht bestaat van de op richting eener Kinderzang school. De oproep tot deelname zal verschijnen, zoodra het on derwijs geregeld zal kunnen worden gege ven, derhalve na het herstel der kinderen, wien thans nog wegens ongesteldheid de toe gang tot de school ontzegd is. De vergadering van de afd. Texel van den bond voor Staatspensionneering, gister in hotel Texel gehouden, was maar matig be zocht. Zij werd geleid door den heer C. S. de Wit. Nadat genoemde heer de vergadering had geopend met een kort woord, waarbij hij zijn genoegen uitsprak deze le vergadering te mogen leiden en de hoop, dat ieder zooveel mogelijk propaganda voor de goede zaak zou maken, werd door den Secretaris van het voorloopig bestuur, den heer J. Wegman, een kort verslag uitgebracht van het ontstaan der afdeeling. Aan dat verslag ontleenen wij, dat de heer J. Maat, bekend met het bestaan van den bond, lid er van was geworden en anderen had opgewekt ook toe te treden. Toen ongeveer 20 leden waren toegetreden was door het hoofdbestuur aangeraden een voorloopig comité te vormen en dan een spre ker te verzoeken, ten einde daardoor zoo mogelijk tot de oprichting van eene afdeeling te geraken. Die raad was opgevolgd, de heer Van Krevelen kwam en eene afdeeling van 75 leden werdopgericht. Het voorloopig bestuur had thans deze ver gadering belegd ter benoeming van een defi nitief bestuur. Voor daartoe over te gaan werden de be langstellenden niet leden, ter vergadering aan wezig nog in de gelegenheid gesteld als lid toe te treden, van deze gelegenheid werd nog door enkelen gebruik gemaakt. De afdeeling telt thans reeds 121 leden Voor tot stemming over te gaan wordt door een der leden nog inlichtingen gevraagd omtrent de samenstelling van het hoofdbe stuur en omtrent hetgeen door het bestuur alhier kan worden gedaan, waarop de Voorz. een concept adres aan de regeering voorleest waarin alle namen der hoofdbestuursleden voorkomen, terwijl hij verder mededeelt, dat het afdeelingsbestuur zoowel als de leden propaganda kunnen maken op andere dorpen en trachten daar eene afdeeling te stichten. De heer de Jongh deelt mede dat de heer van Krevelen zich bereid heeft verklaard ook daarvoor hulp te verleenen, terwijl de Voorz. zegt dat de heer Mets te Oudeschild ook al daar wel eene vergadering wilde uitschrijven. Besloten wordt dat het bestuur uit 7 leden zal bestaan, voor het spoedig doen afloopen der stemming wordt besloten eerst eene stem ming te houden ter verkryging van candi- daten en als zoodanig dan te nemen de 14 personen welke het hoogst aantal stemmen hadden verkregen, en daarna uit deze eene keuze te doen. Bij de eerste stemming waarbij 45 stem men werden uitgebracht verkregen de heeren C. S. de Wit (44), J. Maat (30) en J Weg man (25] de volstrekte meerderheid, zoodat deze by acclamatie als verkozen werden vor klaard. Bjj de 2e stemming -Werden gekozen de heeren N. Huisman, R. S. Kuperus, P. Lap en J. de Jongh. Door allen werd die benoeming aangenomen. Een concept-reglement hierna ter tafel ge bracht, werd met enkele kleine wijzigingen goedgekeurd. De heer de Jongh brengt een woord van dank aan den voorz. voor de leiding der ver gadering. Niemand meer iets hebbende voor te stel len, sluit de voorz. met een woord van dank aan allen voor hun aandacht en aan het voorloopig bestuur voor de door hen genomen moeite, de vergadering. Na afloop yergaderde het bestuur ter ver deeling der functies. Naar ons werd medegedeeld is het bestuur als volgt samengesteld C. S. de Wit, voorz. J. Maat, vice-voorz., P. Lap, secretaris, J. de Jongh, penningmeester, N. Huisman, R. S. Kuperus en J. Wegman, leden. Het stoomschip „Noordam" dat den 14 dezer van Rotterdam naar Amerika vertrok, en aan boord waarvan zich ook eenige onzer vroegere plaatsgenooten bevonden, met be stemming naar het verre westen, arriveerde den 25 dezer te New-York. Oosterend, 27 Maart. Aan iemand alhier is opgedragen om in het komend saizoen te verzamelen alle mogelijke verscheidenheden van kevers, vlinders, vliegen, bijen, amphi- bieën enz. Deze verzamelingen moeten dienen voor eene natuurhistorische tentoonstelling. In het vorig jaar vielen prijzen ten deel aan eene verzameling planten, en ook aan eene collectie eieren, beide van hier afkom stig. De garnalenvisschers maken in de laatste weken slechte zaken. In de beide voorgaande weken was de vangst tamelijk bevredigend, doch de prijzen waren toen zeer laag thans weder is er bijna niets te vangen, Ook de Noordzeevisscherij is nog steeds van weinig beteekenis. De Cocksdorp, 27 Maart. Tot waarnemend opzichter bij de Kustverlichting te Eierland is aangesteld de heer J. Buijs, wachter aldaar. De werkzaamheden aan den dijk bij de Kleine Slufter zijn weder begonnen. Er zullen heel wat wagens grond noodig zijn om het gat te dempen, dat er in den afgeloopen winter in géhlagen is. Vlieland 26 Maart. Gisteravond werd in hotel Meijer een uitvoering gegeven door het Fanfarecorps. De muziek vervulde ditmaal een onderge schikte rolhet programma vermeldde de opvoering van v. Nouhui's drama „Eerloos" en een blijspel van v. d. Heuvel „Een Sul." Behalve het bestuur en enkele werkende leden der FaDfare, werkten mede mevrouw Raap Visser, de dames Eijdman en v. Ros- sum en de beer Veurman. Geen volledig verslag kan gegeven, nog eenige critiek uit geoefend worden, maar toch verdient vermel ding hoe deze tooneelvoorstelling een groot succes was, boe „Eerloos" het talrijk publiek boeide en in spanning hield tot het tragisch einde en hoe hartelijk na de pauze om „Een Sul" gelachen werd. Een opgewekt bal besloot den avond. Naar het Vad. verneemt zal vermoede lijk in deze dagen het RegeeriDgsantwoord op het voorloopig verslag over de stakings- ontwerpen, met gewijzigd ontwerp tot aan vulling van het strafwetboek, verschijnen. In .dat geval wordt de Tweede Kamer denkelijk nog tegen aanst Dinsdag bijeengeroepen om de stakingsontwerpen en enkele andere spoed- eisckende zaken af te doen. Als een bewijs van kooge veeprijzen meldt men, dat door K Wigchers te Spier twee kalveren zijn verkocht, 10 maanden oud, voor f 154. De nieuwe Arbeidswet 1 In de nieuwe Arbeidswet, door minister Kuyper ontworpen, wordt ook het leerling wezen geregeld. Diploma's als gezel worden dus vereischt om hoofd of bestuurder vaneen onderneming te zijn. Jongens, vrouwen en meisjes mogen niet langer dan 10 uur per dag handenarbeid doeD, en de gehuwde vrouw Zaterdags niet meer dan 8 uur. In winkels is die tijd voor hen 11 uur. De gemeenteraad kan vervroegde winkelsluiting voorschrijven. Als regel geldt de werktijd voor mannen in fabrieken en werkplaatsen op 11 uur per etmaal. Bepalingen zyn opgenomen waardoor arbeid van mannen des nachts gedurende 8 achter eenvolgende uren is uitgesloten, tenzij er voor zoover de geregelde gang der productie het verrichten van arbeid noodzakelijk maakt. Bepalingen omtrent de rusttijden zijn daarbij opgenomen. Bijzondere bepalingen worden voorgesteld omtrent de arbeidsduur voor mannen in brood bakkerijen. Voor de Zondagsrust gelden de volgende bepalingen In een inrichting, waarin een tak van fabrieks- of handwerksnijverheid wordt uitgeoefend, mag op Zondag geen arbeid worden verricht. Gehuwde vrouwen mogen in steenbakke rijen geen arbeid verrichten. In 't algemeen mogen vrouwen, op wie deze wet betrekking heeft, geen arbeid verichten vier weken na hare bevalling. In winkels moeten voor het personeel behooilijke gelegenheden zijn om te zitten. Vele gezinnen van miliciens, die, in verband met de tijdsomstandigheden, reeds zooveel wekgn onder dienst wareü, zijn thans verheugd geworden door uitbetaling van Rijks wege van een bedrag van f 5 per week. Men kan zich voorstellen, dat het geld welkom was in menig gezin, dat met moeite gedurende de afwezigheid van den kostwinner, is rondgekomen en dat zich thans, plotseling, in 't bezit ziet gesteld van een bedrag van f30 voor zes weken, een sommetje, dat voor menigeen een redding in den nood is. (R. N.) Een twaalfjarige vechtersbaas. A an het Kortenbosch te 's-Gravenhage waren Zondag avond eeDige knapen aan het vechten, waarbij een der jongens, een knaapje van 12 jaren, nogal woest gebruik maakte van een degen uit een degenstok, welke hij van een der andere jongens had afgenomen. Een weesjongen, die aan het gevaarlijke spelletje een einde wilde maken en de vechtende' jongens trachtte te scheiden, ontving van den deugniet, die het wapen hanteerde, een diepen, gevaarlijken steek in den buik. Per raderbaar werd de gewonde naar het weeshuis vervoerd, van waar hij later op last van de geneesheeren naar het Gemeente ziekenhuis werd overgebracht Een andere jongen, nog wel een kame raadje van den dader, had bij bedoelde vecht partij eveneens een steekwonde met den degen bekomen, en is in het R.-K, Ziekenhuis opgenomen. De jeugdige vechtersbaas Is door de politie aangehouden. Fietsende dokters. De Kampioen herinnert, dat in de Kamer ter sprake kwam, de over last, die de dokters te Amsterdam door de stakende koetsiers ondervonden en schrijft „Dit is zeker dat de jongste stakingen tal van nieuwe fietsbekeeringen hebben uitge werkt. Te Amsterdam zijn de meeste dei- niet fietsende doktoren wier aantal naar verhouding klein is al in en om onze fiets- rijscholen in fietsende houding gezien, zoodat bij eene evertueele staking de dokters niet licht meer door de koetsiers zullen worden gedupeerd. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Adverteniièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. G E Y O N DE N VOORWERPEN: een rozenkrans gevonden in de Nieuwstraat, een broche gevonden op den Hoogenberg.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1