N°. 1631. Donderdag 2 April. AP. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad versclijjnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bdrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering vaD den Raad door hem is belegd op Donderdag, den 2 April 1903, 's morgens 107i uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 30 Maart 1903. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCREERE. Te behandelen onderwerpen: I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Bespreking geldleening f 19000. JACHT en V1SSCHERIJ. De Burgemeester van Texel brongt ter ken nis van belanghebbenden, dat de blanco ver- zoekschriiten ter bekoming van Jacht-en Visch- akten en van kostelooze vergunningen tot uit oefening der visscherij en het schieten van scha delijk gedierte, vanaf heden ter Secretarie der Gemeente verkrijgbaar zijn gesteld. Texel, den 31 Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. de Joncheere. SI ARKTEN. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van Texel herinneren belanghebbenden aan het bepaalde bij sub 2 van 's Raadsbesluit van den 7 April 1902, luidende: „dat in de Gemeente Texel te den Burg, „veemarkten zullen gehouden worden op „den tweeden Maandag van de maanden Janu- „ari. Februari en December; „den 15 Maart; „iederen Maandag, gedurende het tijdvak van „den 15 Maart tot en met den 15 November „en bovendien don Donderdag volgende op den „derden Maandag in Mei en de vijf daaropvol gende Donderdagen; „den tweeden Dinsdag in November; „met dien verstande dat, wanneer een dezer „dagen mocht vallen op een algemeen erkenden „Christelijken feestdag of 15 Ma&rt op eenen Zon- „dag, de markt op den daaropvolgenden werk- „dag zal worden gehouden, doch wanneer zulks „het geval mocht zijn ten aanzien van een der „markten op de zes Donderdagen, volgenden op „den derden Maandag in de maand Mei, de markt „op den daaraan voorafgaanden werkdag zal wor- „den gehouden en dat van deze markten meer „bepaaldelijk zullen zijn bestemd voor: „a. Lammerenmarkten, de derde Maandag in „Mei en de vijf eerstvolgende Maandagen, „benevens de Donderdag volgende op den „derden Maandag in Mei en de vijf eerst volgende Donderdagen „b. Paardenmarkt, de tweede Maandag voor afgaande aan den aanvang der kermis: „c. Yeulenmarkt, de tweede Maandag in Au gustus „d. Yoorjaars groote beestenmarkt, de vierde „Maandag in April „e. Najaars groote beestenmarkt, de tweede „Dinsdag in November. Texel, den 31 Maart 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. TEXEL, 1 April 1903. De nieuwe Directeur-Generaal der Poste rijen en Telegraphie heeft ook de postboden van ons eiland gunstig bedacht, door het loon met f 26 f 85 per jaar te verhoogen. Uitgevoerd van 25 tot en met 31 Mrt.: 21 Koeien, 11 Kalveren, 72 Schapen, 2 Paar den en 9 Varkens. Om vergissingen te voorkomen kan het wellicht dienstig zijn, te vermelden, dat het wrak bij Callantsoog tot op den zeebodem is opgeruimd en daarom de wrakton is weg genomen. Onze visschers gelieven hiervan nota te nemen. Oosterend, 31 Maart. Door iemand van hier is bij de Rijksverzekingsbank gevraagd hoe de visschers, die slechts een klein gedeelte van het jaar hun bedrijf uitoefenen op de Zuiderzee en in het Marsdiep en hunne knech ten op procenten der bruto ontvangst gebrui ken, hebben te handelen met de loonlijsten. Hierop is geantwoord, dat de visschers, die zulks nog verzuimden, aangiften hebben te doen op een ten postkantore verkrijgbaar formulier, dat ingevuld en onderteekend, we der behoort te worden ingeleverddat de bijzondere vorm, waarin de werklieden het loon genieten, den verzekeringsplicht niet op heft dat de verzekering echter alleen geldt het visschersbedrijf, voor zoover het wordt uitgeoefend op de rivieren of binnenwateren, waartoe ook moet worden gerekend het Marsdiep, en dat op de loonlijsten dus alleen behoeft vermeld te worden dat gedeelte, dat geacht kan worden te zijn verdiend in de uitoefening van het bedrijf binnengaats. Dit loon kan zoo noodig in ééne som over de betalingsperiode berekend in de lijst worden ingevuld. Oudeschild, 31 Maart. Naar wij vernemen zal hier nog vóór Paschen eene vergadering worden belegd om de Staatspensionneering te bespreken. Bestuursleden van de pas aan den Burg opgerichte Bond hebben bereids hunne medewerking toegezegd. Iemand, behulpzaam bij het lossen van een beurtschip, had heden het ongeluk achter over in het ruim te vallen en werd bewuste loos opgenomen en naar huis gebracht. Ge neeskundige hulp werd spoedig ingeroepen en verleend door den heer Wagemaker. Naar men verzekert is de toestand van den ge vallene niet van ernstigen aard, Bij de laatste uitvindingen op fotogra fisch gebied van Coxin etc. heeft ook de heer J. H. Schumaker, photograaf te Utrecht, iets nieuws gevonden, dat ongetwijfeld wegens de uitstekende resultaten merkwaardig mag heeten. Genoemde heer heeft nl. een procédé uitgevonden om platen in het volle daglicht te ontwikkelen, zoodat de donkere kamer overbodig is geworden. Een andere uitvinding, niet minder belang rijk, is dat men voor het vervolg zijne platen overal en ten alle tijde in de chassis zal kunnen inleggen, zoodat ook hiervoor de donkere kamer gemist kan worden. Beide uitvindingen werden door hem in de vergadering der Ned. Amateurfotografen-ver- eeniging te Amsterdam vertoond. (Tel Het „N. v. N." schrijftOok de tabak wordt met een invoerrecht bedreigd. Naar wij vernemen, heeft de minister van financiën in het voor-ontwerp voor de nieuwe tariefwet, dat om advies o. a aan onze Kamer van Koophandel is gezonden, voorgesteld een recht van f 20 per 100 K. G., terwijl op het binnenlandsche product een accijns tot het zelfde bedrag zou worden gelegd. De prijs van de tabak in binnenlandsche consumptie zal daardoor Diet belangrijk stijgen, in het bijzonder niet wat sigaren betreft. Immers, dooreen genomen zijn uit uit 100 K. G tabak ongeveer 15,000 sigaren te maken, zoodat het invoerrecht Vr cent per sigaar zou bedragen. Maar voor onzen internationalen tabakshande! beteekent die belasting natuurlijk heel wat meer en het is te begrijpen, dat de Amsterdarasche tabakshandelaars een „comité van verweer" hebben in het leven geroepen, dat zal trachten den minister v-m financiën tot betere gedachten te ie e Een doktersbaantje. In de „N. R. Ct." vind men de volgende advertententie „1000 Gulden traktement met vrij kost en inwoning gevraagd een gediplomeerd dokter bij een Urinekijker, om onder zijn toezicht te werken." De gestudeerde dokter dus als het knechtje van den ongestudeerde! i Men schrijft aan het „Volk": De visschersvloot te IJmuiden breidt zich gestadig uit. Dezer dagen arriveerde aldaar de stoomboot „Holland VII'" ingericht voor haring-trawlvisscherij. Het schip is op de werf van de firma wed Boele te Slikkerveer gebouwd en overtreft al de andere schepen van die type in grootte en afwerking. Voor alles is flinke ruimte gereserveerd. Behalve voor het volkslogies, dat nauwelijks genoeg zaam 'plaats aanbiedt voor 2 personen en waar nota bene in den haringtijd minstens 10 man verblijf moet houden. Iemand van middelmatige grootte moet zich letterlijk naar beneden wringen om in dit hol neer te dalen. Het is in één woord schande, dat men zulke arme drommels, die buitendien al zoo'n hard leven hebben, nog niet eens een behoor lijk logies verschaft. De bedoeling van den schrijver van dit bericht, is er op te wijzen welke misstanden ook ten deze nog bestaan. Te Oostermeer (Fr.) werd een dak te zwak voor het ooievaarsnest, dat langer dan 40 jaren elk voorjaar door een eiberpaar be trokken wordt. Men ging het verwijderen, doch terwijl men daarmee bezig was, kwam het paar de woning weer opzoeken. Men had reeds20 kruiwagens vol takken verwijderd en toch bleef er toen nog genoeg bouwstof over voor de zomerwoning van het pas gearriveerde paar, dat nu natuur lijk niet verstoten werd. De eerste steenkolenlaag I Te Stein is de eerste kolenlaag aangeboord. Van den boortoren wappert de Nederland- sche vlag. Deze uitkomst, buiten verwachting gunstig, bewijst, dat er onderling verband is tusschen de kolenbeddingen aan gene zijde der Maas (in België's Kempen) en die in ons eigen land. Men meldt aan de N. R Ct.' Door de snelle uibreiding van het getal Chr. scholen in Friesland is het getal sollici tanten voor de betrekking van onderwijzeres aan die scholen niet groot. Daar er velé onderwijzeressen zijn, die geen plaats kunnen erlangen bij het openbaar onderwijs, gaan zij nu bij het bijzonder onderwijs solliciteeren. Het aantal gezinnen, dat in den laatsten tijd uit Frieslaud naar Amerika vertrokken is, of besloten is derwaarts te verhuizen, is veel groot er dan in de laatste jaren het geval was. De meeste gezinnen behooren tot den arbeidenden stand, en het meerendeel hunner heeft familieleden of goede kennis in „The far West," welke hen aanbevelen gerust de verhuizing te aanvaarden, omdat de positie daar beter is voor den arbeider dan in Fries land. Vaak worden aan hen, die zelf niet in staat zijn de reiskosten te betalen, de tickets voor den overtocht toegezonden, op dat dit geen reden kan zijn de reis niet te aanvaarden. Eigenaardig is het dat deze trek meer op gemerkt wordt onder de arbeiders in de bouw en greidhoek dan op de zandgronden. Vooral nu met het oog op de omstandig heid, dat de miliciens, die zich thans in ver band met de buitengewone oproeping onder de wapenen, in militairen dienst bevinden, 6 weken langer dan eerst was bepaald, in garnizoen zullen moeten blijven, worden er steeds moer adressen aan H. M. de Koningin gericht tot bekoming van ontheffing van den werkelijken dienst of vergoeding ten behoeve van "emel Ie miliciens. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1