Buitenland. Marktberichten. Predikbeurten. Het hoofdbestuur der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft dezer dagen aan de directies der H. IJ. S. M. en de S. S. hare looneischen doen toekomen. Die komen neer op loonsyerhooging van 10 tot 70 pet. met afschaffing van alle premiën. Dat zou alleen van de Staatsspoor, zooals een „een spoorwegman" in de „N. R. Crt." heeft becyferd, f 1.783 000 eischen. Als men daar nu eens aftrekt een som van f 525.000 voor de af te schaffen premiën, f310.000 voor de traktamenten van den directeur-ge neraal en de hoogere ambtenaren, en als men dan het dividend over een bijna 18 millioen maatschappelijk kapitaal op 3 pet. vermindert (over 1901 is 47. pet. uitgekeerd) dan zou men nog f 543.000 tekortkomen, wilde men de geëischte loonsverhooging inwilligen. Het is dus onmogelijk, zegt „een spoor wegman", toe te staan wat gevraagd wordt. Wèl acht hij een betere pensioen-regeling noodig, ook voor de nagelaten betrekkingen. Dat een hechtpleister de oorzaak kan zijn van het opsporen van een kippendief ondervond de vorige week D. Driessen te Didam. In de omstreken van deze plaats kwamen herhaaldelijk diefstallen van kippen voor, zonder dat men den dader kon ontdekken. Toen de wed. J. te Didam de vorige week uit haar kippenhok 27 stuks vermiste, vond zij een hechtpleister in het hok, waardoor de verdenking viel op D., die bij een vecht partij aan den duim was gewond. De dokter had er toen een hechtpleister opgelegd en D. kwam den dag na den dief stal om een andere vragen. Hij is gevanke lijk naar Arnhem overgebracht. De „Haagsche Courant" zegt, dat het vaccine-wetje er heel onschuldig uitziet, eenvoudig een maatregel om „het bijna dui zendtal" kinderen, dat wegens den vaccine- dwang in 1899 1900 van de school heet te zijn gehouden, voor de school te winnen, of althans aan die kinderen weer „een goede kans" te geven om onderwijs te kunnen genieten. Maar beziet men de ontworpen regeling wat nader dan ontwaart men, dat, terwijl eenige „bezwaarden" van een zekeren dwang worden ontheven,—dwang ten goede dan toch, volgens de tamelijk eenparige zienswijze in tot oordeelen bevoegde (medische) kringen, daar tegenover de deur open of althans uitnoodigend op een kier gezet wordt om aan honderdduizen den „hinder, overlast" en, meer dan dat nog, groot gevaar te berokkenen. De practijk zal zijn, zegt het blad, volledige ondermijning van wat de Minister voor de openbare school, althans voorhands, zelf niet durft aantasten de zegenrijke werking van de koepokinenting voor de volksgezondheid. Yoor onderwijzers! Het „Christelijk Schoolblad" deelt mede dat flinke jonge onderwijzers, met een degelijke kennis van het Engelsch, van Holland uit ge rust naar de Kaapkolonie kunnen komen. Voor hen, zegt het blad, is en blijft er een toekomst in Zuid-Afrika, Hun die geen of hoegenaamd geen kennis van 't Engelsch hebben, raadt het blad echter beslist af naar de Kaapkolonie te gaan, tenzij ze vóór den oorlog daar waren en met bepaalde personen en toestanden bekend zijn. In verschillende bladen lezen wij Toestanden in Amsterdam 1 Briefjes van den volgenden inhoud worden nu afgegeven aan personen, die met schuiten grondwerkers-materiaal mogen vervoeren „Aanwordt vergunning gegeven een ladingop te laden en te vervoeren. (Get.) A. VAN EMMENES. Gravers- en Baggerlieden-Ver. „Helpt Elkander". De „Christen Democraat (van Staalman en De Vries) noemt het onridderlijk, dat de zelfde man, die in de Kamer afkeurde het dreigement tot de Staten-Generaal gericht, in het „Volk" langs een omweg hetzelfde middel aanprijst. „Deze kunstmatige aanhitsing tot werksta king, feitelijk met geen ander doel dan heel het land in beroering te brengen, op een oogen- blik, dat de gemoederen allerminst kalm zijn, zie, dat noemen wij, waar thans de gelegen heid tot petioneeren ruimschoots geboden wordt, onridderlijk, onverstandig en in de ge geven omstandigheden misdadig. Er is in deze wijze van doen der sociaal democraten iets, dat weerzin wekt en waar door de economische strijd der arbeiders wordt bedorven, ten faveure van het conservatisme. Dr. Alletta Jacobs schreef in het „Sociaal Weekblad" een pleidooi voor vrouwen kiesrecht. Zij doet dit, door de woorden aan te halen, door den eersten Minister van Nieuw Zeeland gesproken bjj de kronings plechtigheid van Eduard VIL Deze Minister, in Engeland ondervraagd naar de werking van het vrouwen-kiesrecht in Nieuw-Zeeland, legde daarvan de gunstigste getuigenis af. De invloed, door de vrouwen uitgeoefend, is zeer gunstig, de hervormingspartij wordt door haar gesteund, de stemmingsdagen zijn rustig geworden sedert de vrouwen er aan deelnemende vrouwen zijn goede moeders gebleven. En dan haalt dr. J. ten slotte nog deze woorden aan, die wij geheel citeeren „Er zijn veel ongehuwde vrouwen; voor de gehuwden gold het steeds, dat de man zijn vrouw vertegenwoordigt; dat mag zoo zijn, maar waar blijven wij dan met de on- gehuwden en de weduwen Gij zijt beschei den in uw eischen, door het kiesrecht voor- loopig alleen te vragen voor deze laatsten gij zijt waarschijnlijk even overtuigd als ik dat men het dan wel spoedig aan alle vrouwen zal geven. Ik moet u dan ook raden, neem in elk geval aan, wat men u ook mag aan bieden, dat is de zekerste weg om alles te krijgen. Ten slotte constateer ik, na de ervaring in Nieuw-Zeeland opgedaan, dat geen land behoeft te vreezen het kiesrecht te verleenen aan alle volwassen personen De vrouwen uit te sluiten is dwaasheid. Waarom zou een man bevreesd zijn voor den invloed van zijn moeder, de echtgenoot voor dea invloed van zijn vrouw, de broeder voor den invloed van zijn zuster, de minnaar voor den invloed van zijn meisje? Is dat logisch? In Nieuw-Zeeland, in Australië, in som mige staten van Amerika, heeft men reeds de ondervinding opgedaan, dat vrouwenkies recht gunstig op land en volk werkt. De Nederlandsche Bank te Amsterdam is dupe geworden van een handig oplichter. Zekere Matthijseu heeft ten nadeele van deze instelling eenige wissels gedisconteerd, tot een gezamelijk bedrag van ongeveer f 12.000, en is er met dit geld van door, ver moedelijk naar het buitenland De justitie doet alle moeite zijn spoor machtig te worden, maar de oplichter heeft alles zóó handig overlegd, dat daarvan tot dusver niets is uitgelekt. (N. v. d. D.) Vrouwelijke wreedheid. Niets maakt wreeder dan de hoogmoed. Men kan zich niet inbeelden hoeveel vogels er gedood worden, om de hoeden der dames te versieren, met alle nuttige, insectenetende vogeltjes, die den oogst en den boomgaard van ongedierte moeten zuiveren. In Frankrijk heeft zich sedert 1899 eene maatschappij van jonge vrouwen en meisjes gevormd, tot bescherming der vogels. Er be staan er ook in Engeland, Amerika en Hol land. In Frankrijk werden in een jaar een millioen colibri's, paradijsvogels en andere aan de vrouwelijke ijdelheid opgeofferd. In Engeland worden alle jaren 30 millioen vogels ingevoerd. Heel Europa benuttigt er 150 millioen. Duurt dat zoo voort, dan zullen gansche vogelgeslachten weldra uitgestorven, neen uitgeroeid zijn; dit is reeds bijna het geval met den zilverreiger, op wien men het vooral gemunt heeft, voor de kuif, die hij enkel in den paartijd draagt En wat blijft er nog van onze lieve zwa luwen over? Zij verminderen van jaar tot jaar. Beweert een Fransch geleerde een toe stel uitgedacht te hebben om alle blinden ziende te maken, in Alabama verzekert een dr. Miller Hutchin iets dergelijks voor dooven te hebben gevonden, na tien jaren arbeidens. Hij noemt zijn toestel „acousticon." Het wordt aan de ooren bevestigd, maar werkt alleen wanneer „de gehoorzenuw niet geheel geatrophieerd" is. Op 't instituut voor doof stommen te Nieuw-York is het met schitte rend succes beproefd, in tegenwoordigheid van den hertog van Newcastle en andere aanzienlijke personen, die eene inschrijving hebben geopend om behoeftige dooyen van toestellen te voorzien. Een groot gedeelte van de bosschen, die Aken omringen staan in brand. Door afdeelingen militairen wordt getracht den brand in zijn omvang te beperken de schade is tot dusver reeds aanzienlijk. Een nieuw Amerikaansch kanon. Te New-York is een proef genomen met het nieuwe Cleveland-kanon, dat 25-ponds-pro- jectielen bij één ruk aan den trekker afschiet. Het kanon weegt 450 pond en loste 800 schoten in de minuut, zonder dat de loop heet werd. De proefnemingen waren bygewoond door den luitenant generaal Miler en den generaal majoor Wheeler. Merkwaardig is het aantal kostbaarhe den, dat zich aan het politie-bureel der ge vonden voorwerpen te Berlijn bevindt, vele reeds geruimen tijd zonder dat rechthebben den zich hebben aangemeld. Wij vinden daaronder vermeld een doek speld met brillanten, een ring met brillant en dagteekening, ongeveer 200 gouden en zilveren dameshorloges, even zooveel heeren horloges en gouden ringen met letters en cachetten, 1200 portemonnaies, ten deele met rijken inhoud, enz, In een kleine Duitsche stad vielen 2 kinderen te water en werden door een jongen arbeider gered. De directeur van de fabriek, waar de arbeider werkzaam was, berichtte het geval aan den burgemeester, in de hoop dat er een kleine belooning voor den redder zou overschieten. Het volgende telephonische gesprek werd daarop gevoerd Burgemeester„Hoe groot was die arbei der Directeur„Van middelbare grootte." Burg.„Precies gemeten." Dir.: (na een poosje) „1 M. 56." Burg.„Dan spijt het mij wel. Het water is maar 1 M. 46 diep, dus was er geen le vensgevaar en wordt er dus geen belooning gegeven. rSceltaf.) Een café-houder in de Swinemünder- strasse te Berlijn peinsde lang op een goed idee om de aandacht der menigte te trekken en de klanten, die zouden komen, ook te kun nen behouden. Eindelijk vond hij iets. Hij annonceerde in de couranten, en hing in zijn lokaal een groot plakkaat op, waarin hij den volke kond deed dat hij bedienden beschikbaar had, om, indien iemand zich in zijn café bedronk, deze, desgewenscht, naar huis te brengen In Amerika worden tegenwoordig bin nen enkele weken op bestelling bosschen geleverd. John Wilkins te Indianapolis is de groote man van deze nieuwe industrie. Laatst heefc hij tegen de som van f480,000 binnen een maand een bosch van 7 hectare, voornamelijk dennen, maar ook oude eiken, geleverd aan den millionair Blair, die zich in de buurt van Far Hills een paleis had laten bouwen en daar nu ook wat schaduw wou hebben. Wilkins moet er voor het ver voer van de boomen een bijzondere methode op nahouden. Een vondst Te Berlijn is officieel bekend gemaakt dat aldaar op 18 Februari in een der postkan toren de somma van 1 penning (ruim 7» cent) onbeheerd is gevonden en de rechthebbende wordt opgeroepen dien schat vóór 2 April te komen opvragen met de noodige bewijs stukken, daar anders die som in het onder steuningsfonds van de posterijen zal worden gestort. Vermoedelijk zal dit winstje aan dat fonds niet ontgaan. Zondag 5 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal GEEN DIENST. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm 10 uur ds. Smits. (Bevestiging nieuwe leden.) GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. hAlf 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Amsterdam 23 Mrt. 16 Aangevoerd 256 Run deren le kwal. 70 A 75 ct., 2do kwal. 68 ct 3de kwal. 62 ct. per KG. 175 Molk- en Kalf- koeien 1 120 k t 240: 0 Graskalvoron f a f 199 nuchtere Kalveren f' 6,k t 11 18 Schapen 1 16 f 24, Lammeren f al 0 549 vette Varkens 37 39 c. per K. G. Purmercnd, 31 Mrt. Aangevoerd 134 vette Kalveren 75 k 95 ct. per KG.807 nucht Kalveron 1 9 k f 22: 235 vette Varkens 40 A 43 ct. per KG. 88 magere Varkens f 16 A 29; 259 Biggen; 1 6 A f 11 895 Schapen en 40d Lammeren; 520 Runderen en 8 Stieren Kip-Eieren f' 2.80 Af 3.25 por 100. st. Vette Kooien, 130, prijsh, h. vlug. Melkkoeien, prijsh., h. stug. Gelde Kooien, prijsh., h. matig. Vette Kalveron, prijsh, h. matig. Nuchtere Kalveron, lager in prijs h. stug. Vette Schapen, prijsh. h. vlug Vette Varkens, prijsh. h. vlug, Magere Varkens lager h, stug. Biggen lager h. stug.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2