N°. 1633. Donderdag 9 April. A5. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor dek Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nbderlakd 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct». Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Tetet. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel brengt ter alge- meone kennis dat het terrein nabij Neeltjes Nol van 6 April tot ultimo Soptember 1903, met het oog op de schietoefeningen der Marine als onveilig is te beschouwen. Ter waarschuwing dat er schietoefeningen plaats hebben, zullen roode vlaggen geheschen zijn van de seinpalen die ter weerszijden van den kogelvanger op 200 meter afstand zijn opge richt. Texel, den 6 April 1903. De Burgemeester voornoemd, II. "W. de Jonchecre. TERREIN BURGWAL. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die de aan hunne perceelen grenzende en de gemeente toebohoorende terreinen van den thans eerioleerden burgwal, in gebruik wenschen te hebben, uitgenoodigd worden daarvan mon deling of schriftelijk mededeeling te doen ter gemeente-secretarie vóór of op 1 Mei 1903, waar tevens inlichtingen verstrekt worden be treffende de voorwaarden van in gebruikgeving, een en ander onder nadere goedkeuring van den Gemeenteraad en het college van Heeren Gede puteerde Staten dezer provincie. Texel, 7 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (Get.) H. W. de Joncheere, Burgr. G. A. Hajenius, Secrs. TEXEL, 4 April 1903. De vergadering van het „Ziekenfonds tot vaststelling van het herzien reglement, Maandag in het lokaal „de Vergulde Kikkert" gehouden, was zeer matigjes bezocht, een ongewoon verschijnsel bij die Vereeniging en zeker wel een bewijs, dat voor vele leden de tijd voor vergaderingen ontbreekt. Jammer genoeg werd ook bij deze vergadering even als langzamerhand bjj zoovele andere in den laatsten tijd gehouden vergaderingen plaats had, de niet aanbevelenswaardige gewoonte gevolgd, om ongeveer een half uur na den bepaalden tyd met de werkzaamheden aan te vangen. Met inbegrip van het bestuur waren toen ongeveer 29 leden aanwezig van de ruim 200, die de vereeniging telt. Het door het bestuur herzien reglement werd artikelsgewijze behandeld, nadat vooraf van een paar ingekomen brieven omtrent gewenschte veranderingen in het oude regl. was mededeeling gedaan. De meeste artikels gaven geen aanlei ding tot eenige discussie Alleen bleek dat de vergadering niet kon opgaan met het bestuur wat betreft het geregeld direct her kiesbaar zijn der commissarissen, en enkele der leden achtten het zelfs gewenscht het geheele bestuur, dus ook Directeur, Secrota- ris, Penningmeester en Boekhouder, na een bepaalden tijd niet herkiesbaar te stellen. Met 21 tegen 9 stemmen werd beslist dat de Directeur enz. evenals tot heden door HH. Commissarissen zouden worden gekozen en dadelijk herkiesbaar zouden zijn, doch dat de Commissarissen, wanneer ze eenmaal her kozen waren, niet meer herkiesbaar waren dan na een jaar rust, hun zittingstijd mag dus hoogstens 8 jaar achtereen zijn. Met het oog op de omstandigheid, dat ge regeld de post kosten voor vergaderingen het bedrag van f 20 met een klein bedrag te boven gaat, welk bedrag dan door het bestuur wordt bjjgepast, wordt besloten daar voor een bedrag van f 26 uittetrekken in plaats van zooals tot heden f 20. Omtrent het bodeloon, dat in het concept reglement was bepaald op 'U cent per lid per week voor hen die wekelijks betalen en cent per lid per week, die per 3 maanden betalen, wordt besloten, dat dit zal zjjn 1 cent per lid per week. Door het bestuur zelf was reeds in het concept-reglement opgenomen dat leden boven de 50 jaar, die door langdurige ziekte geroy eerd zijn, in tegenstelling met hen die nog nooit lid waren, weer als lid kunnen worden aangenomen, als ze verder aan de vereischten daarvoor voldoen. De leeftijd waarop men als lid kan toetre den werd bepaald op minstens 18 en hoogstens 50, in het vorig reglement was bepaald hoog stens 6' doch met het oog hierop, dat er door sommigen van die bepaling misbruik werd gemaakt en dezen bleven wachten totdat ze bijna dien hoogen leeftijd hadden bereikt als meer kans bestaat op ziekten, terwijl hun zoons niet als lid toetreden. Om allerlei moeite te voorkomen werd niet ingegaan op een inge komen voorstel om de werkkring te bepalen tot wijk B in plaats van tot den Burg alleen. Een voorstel om bij stemming over personen dan wanneer bij le vrije stemming de keuze niet bij volstrekte meerderheid was gedaan, eene keuze te doen uit het 6 of 8tal, dat de meeste stemmen had verkregen, in plaats van eene herstemming tusschen do 2 per sonen die de meeste stemmen verkregen, vond geen voldoende steun, zoodat de ver kiezing op de oude wijze blijft gehandhaafd. Ook het stellen van candidaten, dat in over weging was gegeven, werd minder aanbe velenswaard geacht. Het reglement ten slotte met de daarin gebrachte veranderingen, in zijn geheel in stemming gebracht, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan de zeelieden en visschers in onze gemeente deelen wij mede, dat volgens me dedeeling van den inspecteur over het Loods wezen het tijdelijke groepbliksemlicht, too- nende elke 10 sec. een groep van 2 schitte ringen, elk van 0,25 sec. duur, de schitterin gen gescheiden door een verduistering van 1,75 sec., de groepen door een verduistering van 7,75 sec., vanaf 6 April is ontstoken te Kijkduin Gedurende de werkzaamheden kan het voorkomen, dat het nieuw te ontsteken licht bij wijze van proef nu en dan zal branden. Te Zoutkamp is destijds eene vereeni ging opgericht van garnalenvisschers, ook met het doel algeheelen vrijdom van accijns te krijgen op het verbruik van zout. Daar toe hadden we ons in verbinding gesteld met enkele vereenigingen om adhaesie voor dit doel. De Tesselsche Schippersbond had reeds even te voren in bovengenoemden geest aan de regeering geadresseerd, en hierop is nu een afwijzend antwoord gekomen, welke afwijzing geheel berustte op de bestaande resolution. Met het oog op den vrijdom van accijns voor het zouten van ansjovis, geep en sardijnen, komt het ons voor, dat geen artikel meer aanspraak op algeheelen vrijdom kan hebben, dan juist het artikel garnalen, om de een voudige redenen, dat deze garnalen geheel naar het buitenland worden verzonden. Zelfs geen enkele van deze zoo zwaar gezouten garnalen wordt hier in den lande geconsu meerd, wat met ansjovis, geep en sardines toch nog wel het geval is, en voor deze zou- terij wordt reeds eenige jaron algeheelen vrijdom toegestaan. Nu komt het ons voor, dat verschillende vereenigingen en zoo die niet oyeral vertegenwoordigd zijn, dan maar van groepen van belanghebbenden tegelijk een gelijksoortig adres aan de regeering moe ten opzenden, ten einde de overtuiging veld te doen winnen, dat de garnalenvisschers minstens evenveel aanspraak hebben op al geheelen vrijdom, als ansjovisvisschers. Met het oog op samenwerking verzoek ik van de bestaande vereenigingen hunne adreskaarten en van groepen van belangstellenden even eens een adres. "Wij zullen ons de moeite getroosten U een afschrift van een adres toe te zenden, welk afschrift U dan op zegel moet laten onderteekenen door belanghebben den. Zendt U dan de adressen aan onderge- teekende terug, en wij zullen al die adressen gezamenlijk aan de plaats opzenden, waar zulks behoort. In 't belang der goede zaak hopen we vele adressen te ontvangen. De voorzitter der Zoutkamper Garnalen visschers-Vereeniging te Zoutkamp, J. de Vries. Andere bladen worden beleefd verzocht dit schrijven over te nemen. Staking in het spoorwegverkeer. Ten tweede male is thans eene werksta king aangegaan door hen die werkzaam zijn bij de dienst der spoorwegen. Geheel onvoorbereid schijnt de Directie daarop thans niet te zijn geweest, getuige de maatregelen welke voor dit geval alreeds waren genomen. Ook door velen die bij het transport te water werkzaam zijn, wordt aan de staking deelgenomen. De staking nam een begin Maandag j 1., eerstens te Amsterdam en vervolgens ook op meer andere stations en veroorzaakte als gevolg ervan moeilijkheden, onaangenaamhe den en tal van teleurstellingen. Het vervoer is evenwel nog niet geheel stilgelegd, doch wordt met beperkten dienst onderhoudenzoo vertrekken op de lijn Helder nu nog naar Amsterdam treinen te i 7,40, 9,04, 12,16 en 4,05. Van Amsterdam naar Helder te 9,48, 12,38 en 4,30; deze tieinen komen te Helder aan om 11,18, 2,50 en 6,41. Ook voor de overige lijnen is een beperkte dienstregeling ingesteld. Het postvervoer gaat ondanks de staking vrij geregeld zijn gang. Alleen in enkele gevallen wordt van automobielen gebruik gemaakt. De dagbladen zijn natuurlijk overvol met mededeelingen, de eene meer, de andere min der belangrijk, doch waaraan wij bij onze beperkte ruimte geen plaats kunnen verlee- nen, daargelaten of de lezers er wel veel wijzer door zouden worden. Slechts dit„de strijd wordt gevoerd om de wetten ingetrokken te krijgen, om loons- verhooging en vermindering van diensttijd en terugname van de ontslagenen." De dienst der vele opgeroepen miliciens komt nu te stade, want aan stations, lijnen en op spoortreinen zijn zij in functie gesteld tot handhaving van de orde. De directie van de II. IJ. S. M. heeft bij aanplakbiljetten bekend gemaakt, dat allen die niet binnen 24 uur den arbeid hervat hebben, geacht zullen worden hun ontslag uit den dienst der Maatschappij te hebben genomen. Ook is eene oproeping gedaan aan ieder, die bereid is, de Maatschappij gedurende de staking behulpzaam te zijn alsook om aanstonds in dienst te treden: machinisten, stokers, arbeiders (voor station en weg; ter vervanging van ontslagen per soneel. Hun leeftijd moet zijn van 23 34 jaarmen kan zich daarvoor aanmelden bij het hoofdkantoor alsmede bij verschillende Inspectiebureaux. Het grootste ongerief ondervindt het goe derenvervoer, en zoo zal ten slotte deze be weging blijken te zijn ten nadeele van den middenstand, die, alreeds bezig zich zelve te vernielen door onwaardige concurrentie, gevaar loopt te worden platgedrukt tusschen de twee groote machten arbeid en kapitaal. Dat ook het personenvervoer er ond r lijdt ligt voor de hand. Automobielen en veloci- pèdes echter, reeds zoo inheem -ch, zullen TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1