Pre dikbeur ten, thans zeker goede' diensten verleenen en op geld doen. Door het Comité van verweer is een mani fest verspreid, waarin de algemeene werk staking is afgekondigd voor alle werkers in de transportbedrijven en aan die roepstem is door velen gehoor gegeven. Door eenige getrouw geblevenen wordt de beperkte dienst gaande gehouden. Volgens de laatste berichten geschiedt de dienst, (dank de leden van den Bond van Orde en die van de vereoniging „Recht en Plicht") al is ze dan ook zeer beperkt, beter dan men had kunnen verwachten. Aan som mige stations hebben zich eenige werklieden weder aangemeld, daarentegen heeft het per soneel van de Noord-Hollandsche en de Gooi- sche stoomtram ook het werk gestaakt. Tot bewaking van stations, bruggen en lijnen worden militairen gebezigd, terwijl op verschillende plaatsen ook de schutterij hier voor is opgeroepen. Van ernstige ongeregeldheden wordt nog niet gemeld. Vermeld wordt dat door het Comité van Verweer de staking van de bakkersgozollon wordt gepubliceerd. Ook van staking in ver schillende andere vakken, om de aanhangige staking te steunen, wordt melding gemarkt. Te Marseille zouden de Nederlandsche sche pen door de werklieden worden geboycot. De Tweede Kamer vergadert intusschen om de stakingswetten te behandelen. Bij de H. IJ. S. M. moeten zich reeds zoovele sollicitanten voor betrekkingen heb ben aangeboden, dat de inschrijving geslo ten is. Van 2 tot en met 7 April zijn van hier uitgevoerd57 koeien, 18 kalveren 6 schapen en 1 paard. Oudeschild, 8 April. Men leeft hier in 't vooruitzicht, dat nu binnenkort de gelden zullen worden uitbetaald, als hulp- en bergloon verdiend bij het lossen en helpen afbrengen van de in de buitengronden gestrande Engel- sche stoomboot „Domingode Larinage". Eenige schuiten van hier en van Oosterend hebben toen van de lading katoen geborgen en te Nieuwediep gelost. Deze stranding had onge veer 17» jaar geleden plaats. Naar beweerd wordt, zou elke visscher, die bij dit werk geholpen heeft, ongeveer f 180 op zijn deel kunnen krijgen. Den Hooen, 7 April Als een bijzonder heid kan worden gemeld, dat bij Jb. Abbenes een geit vijf jongen ter wereld heeft gebracht die allen tot het mannelijk geslacht behooren. De 3e jaarvergadering van den Bond voor Staatspensionneering wordt (zooals ge meld is) op 27 Mei te Apeldoorn gehouden. Aan de orde komt o.a. een voorstel van het hoofdbestuur om een adres te zenden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waar in aangedrongen wordt op de totstandkoming eener wet op de ouderdomsverzekering zon der premiebetalingeen voorstel van Arnhem, om zoo mogelijk een of twee afgevaardigden naar Denemarken te zenden om het daarvi- geerend stelsel te bestudeeren en een zoo volledig mogelijk rapport uit te brengen. Voorts wordt voorgesteld, dat sprekers, die bij hun optreden propaganda maken vóór of tegen een bepaalde politieke partij, of vóór of tegen bepaalde partijpolitiek, door het hoofd bestuur kunnen worden gedisqualiüceerd. De „Soldatenkrant" meldt, dat 't in de bedoeling der Regeering ligt, het tegenwoordig verblijf onder de wapen van de lichtingen 1900 en 1901 voor twee beurten herhalings oefeningen te doen tellen. Naar de „Tel." verneemt is er bij de werkgevers op scheepvaartgebied en den bond van veemen te Amsterdam ernstig sprake, de reederijen en daarmede in betrekking staan de zaken aldaar gedurende eenige weken stop te zetten, wijl de voortgang der werkzaam heden door de tegenwoordige stakingen te veel belemmering ondervindt. Het Amsterdamsche politierapport ver meldde dezer dagen dat iemand op zijn brui loft in de Jacob v. Lennepstraat zijn gouden uurwerk was kwijt geraakt. Zichzelf kwijt raken en z'n horloge, en dat alles op één avond dat is den man klaarblijkelijk te erg geweest en daarom is hij naar de politie geloopen. Het weder in April. De hoer Jules Capré, wiens voorspellingen voor een fraaie maand Maart, zij 't ook niet op de juiste dagen, vrij wel zijn bewaarheid, belooft voor April over 't geheel slecht weder. Op 6 April komt al uit het Zuidwesten een zware de pressie met storm over West-Frankrijk en het Kanaal. De 9-11e April worden „kri tieke dagen over het vasteland van Europa, met guur, nat weder en zelfs sneeuw op de bergen. Eerst tegen 16 April komt eenige verbetering met hoogen druk en heldere lucht, wat echter slechts een paar dagen aanhoudt, want yan 18 30 April volgt weder een reeks van depressies over Spanje en de Middelland- sche zee, met afwisselenden hoogen druk over West-Europa en nu en dan storm, o.a. op 23 eu 24 April, waarna dan een paar mooie dagen volgen. De maand die „doet wat zij wil" eindigt met eeu flinke algemeene depressie over geheel West-Europa als voor bode van Mei Een snugger mau -- In het Paleis van Justitie te Rotterdam werd door den con cierge een sterke gaslucht waargenomen. Na lang zoeken vond de hoofdopzichter in het voorportaal der strafkamer eon openstaande gaskraan. Een der veldwachters van het platteland had doodeenvoudig na afloop van een strafzitting het gaslicht zooals hij thuis met de petroleumlamp of kaars gewoon was uitgeblazen. Iu de „Delftsche Crt" lezen wijEen korte roman. Een onzer stadgenooten het „algemeen geachte" zullen wij er voorloopig maar aflaten maakte voor eenigen tijd kennis met een jongedochter u't eene burgerfamilie te Amsterdam en vroeg haar t6n huwelijk. Hij had natuurlijk alles verteld wat zijne partij aannemelijk kon maken, maar alleen de kleine bijzonderheid verzwegen dat hij reeds gehnwd was en in het bezit van drie kinderen. Alvorens het engagement er zou doorgaan, informeerde de Amsterdamsche familie neg eens te Delft en nu kwam de vergeten bijzonderheid toch aan het licht. Het verder verloop van den roman is nu wel te raden. Van wege de Vereeniging tot Ontwik keling van den Landbouw in Holl. Noorder kwartier heeft aan het Rijkslandbouwproef station te Hoorn wederom een onderzoek plaats gehad van verschillende monsters Lijn zaadkoeken. De uitkomst was als volgt Hondentrouw. Iu de vorige week reed te Haarlem op den Spaarndammerweg nabij de „Werf de Conrad" het elfjarig zoontje van een aldaar met zijn schuit liggenden schipper met een sportkar, waarin een tweejarig jon getje en en een mandje boodschappen. Door den vrij hevigen wind woei het lichte wa gentje om, zoodat het knaapje langs de glooi ing van den weg in het Spaarne rolde. De hond, die bij de sportkar liep, sprong direct in het water, greep het knaapje bij de kleeren en hield het vast, tot krachtiger hulp kwam opdagen. Om een „onderkruiper." Op de Oostenburgergracht te Amsterdam kregen twee vrouwen gisteren twist over het feit, dat de echtgenoot van een barer j een „onderkruiper" zou zijn. De twist liep zoo hoog, dat de eene vrouw de andere een ketel met kokend water in het gezicht wierp, waardoor zij hevige brandwonden kreeg, zoo dat zij naar het gasthuis vervoerd moest worden. Tegen den oorlog. De Nationale Vrou wenraad van Nederland heeft alle aangesloten vereenigingen en hare afdeelingen opgewekt tot medewerking aan de jaarlijks in Mei te houden internationale betooging tegen den oorlog. De toestanden in de veenstreken van Friesland veranderen gestadig. Ouden van dagen herinneren zich nog zeer goed, dat des voorjaars een menigte arbeiders uit Duitsch- land in Friesland kwamen om werkzaam te zjjn in de veenderijen. Toen kwam de t(jd, waarin al de veenwerkzaamheden voldoende verricht konden worden door Friesche krach ten en daarop volgde een periode, waarin voor eigen arbeiders peen voldoende hoeveel heid werk was en zij genoodzaakt werden elders werk zoeken. Een aantal jonge krach ten gingen toen naar Duitschland om te werken, doch door het dalen der loonen aldaar gaan velen thans naar Amerika om aldaar betel en voordeeliger werk te zoeken. Een tweede Appeltern TeCoevoiden wordon sedert eenigen tijd bijeenkomsten gehouden, welke een godsdienstig karakter dragen en welke o. a. door dienstboden worden bezocht. Naar men aan het „N. v. d. D." mededeelt, hebben deze bespiegelingen op godsdienstig gebied zulk een sterken invloed gehad op sommige toehoorderessen, dat bij eenige iu meerdere of mindere mate verstands verbijstering is voorgekomen, zoodat de ge meentelijke autoriteiten aanleiding gevonden hebben om een onderzoek in te stellen. Oud-Beierland heeft een sociteitsquaestie Een sedert jaren bestaan hebbende socië teit, doch die in de laatste jaren geen bijeen komsten meer hield, is uit haar assche her rezen, zeer tegen den zin van den burge meester, die meenend, dat de sociëteit, omdat deze in het café van het hotel „De Oude Hoorn" wordt gehouden, ook gebonden is aan het sluitingsuur van 11 unr, tweemaal liet verbaliseeren wegens het na bezetten tijd vertoeven in de volgens den burgemeester, „gelagkamei", volgens de leden „zaal der 3ocieteit„. Onder hen die verbaliseerd zijn, behooren o. a. kantonrechter, griffier, ontvan ger van registratie en directie belastingen enz. en verdere notabelen. Een heel eenvoudig boertje stond aldus verhaalt de ,,'s Hert. Ct. voor een der cafés op de markt te 's Hertogenbosch eenige oogenblikkon te kijkon. Daar neemt hij moed en treedt binnen, regelrecht naar het buffet en vraagt of men 180 gulden papier in zilver kan omzetten Hij heeft zoojuist een kuuske verkocht. Liever had hij zilver om te bewaren, dat kon hij beter in den grond stoppen, papier werd vochtig en verweerde. Op de bemerking, waarom hij zijn geld niet uitzette, in plaats van het zoo renteloos te bewaren zei hij „uitzetten ik zou je danken, ik vertrouw geen mensch meer". Een stu a loor te Sneek had zich dezer dagen een kies uitgetrokken, waarvan hij veel last had ondervonden. Met een els willende zien hoe diep de kies wel ingekankerd was, snapte de els uit en prikte hem niet noemenswaard in den wijsvinger zijner linker hand Deze zwol op en later ook de arm, zoodat de hulp van een geneesheer werd in geroepen. Deze constateerde bloedvergiftiging. Na een lijden van eenige dagen is de man overleden. Menschenkracht tegen motorkracht. De bekende Parijsche athleet Apollon heeft aangenomen een automobiel van 6 paarde- kracht tegen te houden. Hij zal zich voor het rijtuig plaatsen als de motor in werking wordt gesteld en het rijtuig zal niet van zijn plaats kunnen gaan. Vrijdag 10 April Goeden Vrijdag). HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 ds Schroder. (H. Avondmaal.) Waal. Voorm. 10 ds. Smits. (II. Avondmaal.) Den Hoorn. Voorm. 10 ds Luffed. Oosterend. Voorm. 10 de Hr. Van Zwedon. Cocksdorp. Voorm. 10 Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. 's Avonds 7 uur ds. Rooseboom. Zondag 12 April (1ste Paaschdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Waal. Voorm 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leff'et. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Oosterend. Nam. 3 uur ds. Schroder, bo vestiging nieuwe leden en doop. Coclcsdorp. oorm, 10 uur do Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Hoep. Maandag 13 Apiil (2e Paaschdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur. do Ilr. Van Zwedon. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Leffef. (H. Avondmaal.) GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. half 10 ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuporus. W. Velthuis J. Wildschut T. Duyvis Ilonigii en Koning Noury en v. d. Lande U. Terpstra Wessancn en Laan Cl. Honig en Zoon Wessancn en Laan Bloemendaal en Laan P. H. Kaars Sijpcstcin H. Brat T. Crok A. Honig Cz. Crok en Laan Prijs. °/0 Eiwit Vet Vocht f 12,75 29.4 12.4 15.6 12,50 31.3 11.6 15.0 12,50 30.2 14,5 13.7 12,50 32.3 11.6 12.3 10,75 33.1 S.5 12.8 12.25 31.0 11.5 14.3 12,50 30.5 12.7 13.9 12,75 30.5 13.3 13.2 12,75 32,2 ll.S 13.9 12,75 30.5 14.0 11.2 12,50 31,0 13.0 12.6 12,50 31.9 10.1 14.2 12,75 31.7 12.6 13.1 12,25 29.4 13.9 13.9 12,75 31.8 14.2 13.3 Emmerich. Dampfoelfabr. 10,40 32.8 9.6 13.4 IV. Prins 13,— 30.8 14.03 12.7 J. Prins 12,25 29.S 14.01 13.2 Zuiverheid1 en 2 voldoende, het vochtgehalte boven de toegelaten grens; 10 ongeveer 90%; de overigen voldoende. Voorts werden onderzocht twee monsters Bibykock. 1 Prijs f 7,65 per 75 kilogram. Eiwit 213; Vet 9.7; Zetmeel 88.1; Vocht 12,1. Zuiverheid: in hoofdzaak katoenzaadmeel, rijstpelmeel en ravison, raapzaad en lijnzaad, vermengd met een arotnatisch riekende stof. 2. Prijs f 32,25 per 375 kilogram. Eiwitachtigc stoffen 20.8. Vet 11.8. Vocht 12.3. Zuiverheid als voorgaande. Samuelson Koek prijs f 7,30 per 75 KG. Eiwitachtige stoffen 18.3. Vctachtige 9.8. Vocht 12 1. Zuiverheid: in hoofdzaak katoenzaadmeel van zeer in ferieure kwaliteit, rijstvoedcrmcel van slechte kwaliteit en onkrnidzaden uit lijnzaad, vermengd met aromatisch riekende stof. Amerikaansche Lijnkoeken. Eiwit 31.9. Vet 10.1. Vocht 10.9. Zuiverheid 91.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2