N°. 1635, Donderdag 16 April. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. De Stakingswet. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubo op Turn TEXEL, 15 April 1903. Onze gewoonte getrouw om zooveel in ons vermogen is er voor te waken dat onze lezers zich onnoodig onkosten op den hals halen voor niet kostelooze waarschuwingen enz., willen we hen, die tot heden verzuimden hunne bedrijfsbelasting te voldoen er opmerkzaam op maken, dat de belasting geheel moet zijn voldaan vóór 1 Mei a s. Ter vermijding van vervolgingskosten stelle men dus die betaling niet langer uit, doch zorge er voor, zich alsnog ten spoedigste van deze zijne plicht te gaan kwijten. De muziekvereeniging „Trinitas" gaf Maandag in hotel „Texel" haar 2e uitvoering in dit seizoen. De opkomst van leden en geïntroduceerden mocht vrij goed genoemd worden. Volgens gewoonte was ook nu weer gezorgd voor een afwisselend programma. Trinitas zelf, ofschoon haar werkend ledental zeer is gedund en menig uitstekende kracht haar heeft verlaten, handhaafde haar aloude roem en kweet zich op uitstekende wijze van haar taak. Haar schoon spel kon dan ook in ruime mate de algemeene goedkeuring wegdragen. Met niet minder waardeering werd onge twijfeld geluisterd naar de schoone zang nummers door eenige dames en heeren wel willend ten gehoore gebracht en zeker niet het minst naar de beide duetten door een tweetal dames ten beste gegeven. Beide duetten waren genomen uit de nieuwe ope rette „Klokketoonen"waarvan de tekst geschreven werd door den Heer W. Mets Tz., terwyl de muziek er bij werd gecompagneerd door den heer S. Vlessing Phz. Voordat het laatste nummer van 't eerste deel van 't programma werd uitgevoerd waarna met dat van het bal een aanyang zou worden gemaakt, werd door den directeur der vereeniging de Heer P. Graaf een woord van dank gebracht aan de dames en heeren die door hun schoonen zang zooveel hadden bijgedragen tot het welslagen van den avond. In 't bijzonder werd een woord van dank gebracht aan de dames duettisten, die op zoo uitstekende wijze de beide duetten uit de operette „Klokketoonen" hadden ten ge hoore gebracht, waaraan tevens wordt toege voegd de mededeeling, dat men hoopt spoedig de operette alhier te zullen kunnen zien op voeren. Een woord van hartelijken dank en tot afscheid werd door spr. gebracht aan den Heer Roessingh voor de groote steun door Z.Ed aan de vereeniging verleend geduronde zijn korte aanwezigheid op Texel, dat hij nu metterwoon giDg verlaten. Het vertrek van den Heer Roessingh is voor de vereeni ging een zware slag en het woord van dank aan ZEd. gebracht werd zeker door allen volkomen beaamd evenals dat gebracht aan de dames en heeren zangeressen en zangers. Een prettig bal vormde een waardig slot van deze weslgelaagde uitvoering. De Eerste Kamer heeft (wij gaven daar aan reeds bekendheid) Zaterdag destakings- wetten met algemeene stemmen aangeno men. De wet werd terstond aan II.M. de Koningin ter bekrachtiging aangeboden om Zaterdagavond nog in het „Staatsblad" te kunnen worden opgenomen. Naar men weet treedt deze wet terstond na hare afkondi ging in werking. Tot goed begrip voor hen die deze wet, maar ten halve schijnen te kennen, kan niet ondienstig z(jn de vermelding van het vol gende „Er wordt straf bedreigt tegen hem, die „een ander door geweld of eenige andere „feitelijkheid of door bedreiging met geweld „of eenige andere feitelijkheid, gericht het- „zij tegen dien ander, hetzij tegen derden, „wederrechtelijk dwingt iets te doen, niet „te doen of te dulden. Daarenboven wordt „een lichtere straf bedreigd tegen hem, die „wederrechtelijk op den openbaren weg een „ander in zijne vrijheid van beweging be lemmert of met één of meer anderen zich „aan een ander, tegen diens uitdrukkelij- „ken wil, blijft opdringen of hem op hin derlijke wijze blijft volgen". Hieruit volgt dat de vrijheid yan vakver- eenigingen wordt geëerbiedigd. Ook het posten blijft vrij. Het woord blijft vrij. Men zal zijn kameraden mogen trachten over te halen om te staken of niet te staken, alleen zal men hem niet mogen dwingen, en niet alleen dat men tegen hemzelve niet tot feitelijkhe den zal mogen overgaan om hen te dwingen, men zal dat ook niet mogen doen tegen der den, zijn naastbestaanden, zijn vrouw en kin deren het zal bij woorden moeten blijven, geen bedreigingen of geweldadigheden. Het andere artikel luidt „De ambtenaar of eenig in het openbaar „spoorwegverkeer voordurend of tijdelijk „werkzaam gesteld persoon, niet behoorende „tot het personeel van een spoorweg, waar op met beperkte snelheid wordt vervoerd, „die met het oogmerk om in de uitoefening „van een openbaren dienst of in het open baar spoorwegverkeer stremming te ver oorzaken of te doen voortduren, nalaat „of wettig gelast, weigert werkzaamheden „te verrichten, waartoe hij zich uitdruk- „kelijk of uit kracht van zijne dienstbe trekking heeft verbonden, wordt gestraft „enz." Deze wet geldt alleen voor het spoorweg personeel bij de groote spoorwegen, niet voor de beambten en werklieden in de cen trale werkplaatsen, niet voor het personeel bij de locaalspoorwegen, de stoomtrammen of paardetrammen en veel minder nog voor alle andere arbeiders of werklieden. Die allen zullen, desverkiezende, straffeloos het werk eensklaps kunnen nederleggen. Volgens deze wet wordt evenwel het dienstweigeren door het spoorwegperso neel dan alleen strafbaar gesteld, wanneer het oogmerk is om in het openbaar spoor wegverkeer stremming te brengen of te doen voortduren. Het bovenstaande is in hoofdzaak de zoo beruchte wet. De algemeene werkstaking is vrijwel ver- loopen voor zoover gebrek aan werk althans niet tot staken noodzaaktzij heeft zegt de „Ass. Ct." niets dan schade gebracht, geen enkel voordeel op politiek, noch op welk gebied ook, opgeleverd. Integendeel, wanneer ooit een staking heeft bewezen, eon tweesnijdend zwaard te zijn, dan is het nu de gevolgen zullen zeer zeker niet uitblijven de toestand is voor velen hopeloos. Dit is het treurige resultaat van de ongemotiveerde wijze, waarop de staking werd opgezet en met kunst en vliegwerk werd volgehouden. Oudesohild, 12 April. In de gisterenavond gehouden bijeenkomst, welke werd belegd ter bespreking van Staatspensioneering in de „Zeven rroviaciön", waren vele belangstel lenden aanwezig. Het bestuur der te den Burg opgerichte afd. van den Bond werd vertegenwoordigd door de heeren C. S. de "Wit, Ds. Kupeius, de Jongh, Maat, Huisman en Wegman. Met een toepasselijk woord opende de heer de Wit de vergadering en zette in korte trekken het doel en streven van den Bond uiteen. Daarna verkreeg de heer de Jongh het woord, die uit verschillende bronnen, aan gevuld door eigen beschouwingen, het groote nut der goede zaak uiteenzette. De keurige rede, met zooveel gloed en zeggingskracht uitgesproken, werd luide toe gejuicht. Van de gelegenheid tot het richten van vragen enz. werd gebruik gemaakt door de heeren S. G. Kuijper, M. Hillenius, T. Dogger, J. K. G. Muller, M. Kroon en nog enkele anderen. De heer de Wit beantwoordde op duidelijke wijze de gestelde vragen. Daarna werden briefes rondgedeeld, waarop de aanwezigen konden verklaren of zij lid wenschten te worden, en zoo ja, tegen welke contributie. De uitslag was verrassend en de heeren Bestuursleden der afd te den Burg, bleken veel succes van de genomen moeite te heb ben, doordien 92 personen als lid toetraden. Met genoegen deelde de Voorzitter de Bitslag mede, welke mededeeling met applaus werd begroet. Ons eiland telt dus een tweede afdeeling van den Bond voor Staatspension- neering. De verdere leiding werd opgedra gen aan het Bestuur van den Schippers- en Visschersbond, om in een nader te houden vergadering een definitief bestuur te kiezen uit de leden. Een der aanwezigen dankte hartelijk de heeren, die zich de moeite hadden willen getroosten om de goede zaak ook aan dit dorp in te leiden en een afdeeling te stichten. Met een woord van dank sloot de heer de Wit daarna te ongeveer half tien de gezel lige bijeenkomst. Voor de weinigen, die het genoegen hadden mee te kunnen deelen van „de sjouw" verdient aan het lossen en afbrengen der voor 17, jaar gestrande Engelsche stoomboot „Domingo de Larinaga", was 't nog best de moeite van het aanpakken waard. Ieder ontving voor zijn deel toch f 178 en had reeds vroeger in voorschot f 30,— ontvangen. Jammer alweer dat er zoo weinigen bij betrokken waren nu er zoo velen zijn, die wel behoefte aan zulk een buitenkansje hebben. Oosteeend, 14 April. De visschers van hier, die hebben medegewerkt bij de berging der lading en het afbrengen van het stoom schip „Domingo de Larrinaga" in het laatst van 1901 gestrand in de buitengronden, ont vingen in de vorige week hun aandeel in het bergloon. Dit bedroeg per deel f 2087,, waarvan reeds vroeger f 30 in voorschot was ontvangen. Nog nimmer heeft men bij een „sjouw" zooveel geld per deel ontvangen. De openbare uitvoering der Chr. Zang- vereeniging „De Lofstem", op den avond van den 2en Paaschdag in de Gereformeerde Kerk alhier gehouden, werd door vrij vele belang stellenden bijgewoond. De Weleerw. Heer Ds. Rooseboom opende de bijeenkomst met gebed, waarna de zang- vereeniging tot groot genoegen van de aan wezigen een zestal liederen ten gehoore ge bracht, terwijl bij afwisseling door de dames T. Kooger en D. Vlaming eene solo werd gezongen. In de pauze hield Ds. Rooseboom eene toe spraak, waarin Z.Eerw. hoofdzakelijk sprak over den naam, dien de zangvereeniging zich heeft gegeven. De vereeniging wil zyn een lofstem ter verheerlijking van den naam des Heeren. Moge die stem ieder bezielen in het leven, zoowel in daden als gedachten I De zangvereeniging had zeker goed gedaan met als dag voor hare uitvoering te kiezen het Paaschfeest, waarop zoo'n lofstem tot roem van Gods goedertierenheid past. Na gesproken te hebben over den stryd, dien de kerk van Christus steeds te strijden gehad heeft en nog moet strijden, eindigde de spreker met den wensch, dat deze zangver eeniging steeds manmoedig voor de eere van Gods groote naam zal blijven bestaan. Hierna zong bet zangkoor weder eenige Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Ctê. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COURANT. Prü* der Adverteniün Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Ieder, regel meer 8 Cts. Groote letten en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nommer.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1