Buitenland. zou bedragen. 57 personen verklaarden zich voor de oprichting. Een ontwerp reglement werd ter tafel ge bracht, artikelsgewijze behandeld en met en kele kleine wijzigingen goedgekeurd. Tot bestuursleden werden hierna gekozen de heeren J. P. Burger, J. Daalder Dz., J. Daalder Jz., P. J. Plaatsman en C. Mossel. Hierna verkreeg de heer C. G. Kuijper, die zich met eenige anderen als donateur der nieuwe vereeniging had laten inschrijven, opnieuw het woord en werd door de vergade ring besloten, om een blazerschuit voor ge meenschappelijke rekening te laten meten door een scheepsmeter en zich daarna opnieuw te wenden tot meergenoemde Kamer van Koophandel. Nadat nog voorgelezen waren de adressen, onlangs verzonden in het belang van de wierzaken, en eenige mededeelingen omtrent besprekingen met den E.A. Heer Burgemeester van Texel waren gedaan, ging de vergadering uiteen. Zondag geraakte in het Scheurrak aan den grond eene stoomboot, van Harlingen naar Londen bestemd, die men van hier kon waarnemen. Gisteren waren vele schuiten en andere vaartuigen bij het gestrande vaar tuig aanwezig. Nadat een paar vaartuigen uit Harlingen eenige lading hadden ingeno men, werd de boot vlotgesleept en kon de reis vervolgen De schuiten konden nu geene zaken maken. Oudeschild, 20 April. Zaterdagavond werd in de „Zeven Provinciën" eene vergadering gehouden van de Schippers- en Visschers- bond, welke goed bezocht was. Bij de ope ning werd meegedeeld, dat de Commissie, belast met de liquidatie van het „Admiraal de Ruijterfonds", besloten had de nog in kas zijnde gelden, voor de eene helft af te staan aan de Koningin Wilhelmina-Bewaar- school en voor de andere helft aan de kas van den Schippers- en Visschersbond, terwjjl een bijdrage van f 10 zou worden afgezonden voor het hospitaal en Kerkschip „De Hoop", dat op de Noordzee zoo nuttig werkzaam is onder de visschers. Voorts werd meegedeeld, dat de Statuten gewijzigd zouden worden, dat er de Koninlijke goedkeuring op kon worden verkregen. Het bestuur werd ge machtigd tijdelijk een bode aan te stellen. Voorgelezen werd het antwoord van den Minister van Financiën, ontvangen in zake het aanvragen om vrijstelling van Zoutaccijns voor de garnalenvisscherij. Na eenige dis cussie werd besloten te schrijven aan den Heer De Vries, te Zoutkamp, die voor de zelfde zaak ijvert, en met dien Heer ter audiëntie te gaan bij den betrokken Minister. Tot afgevaardigden van den Bond werden aangewezen de leden J. Boon, Jz. en J. van der Sterre Jz., als zijnde goed op de hoogte van deze aangelegenheid. Nu werd ter sprake gebracht het verzoek om opruiming van voor de visschers hinder lijke wrakken, vooral in de nabijheid van de Hors. Besloten werd daarvoor eerst het gevoelen van den Waterstaat te vernemen. Te ongeveer half tien werd de vergadering gesloten Zondagnamiddag liep hier het gerucht dat in het scheurrak een Engelsche boot aan den grond was geraakt. Een menigte blazer schuiten zeilden uit ter adsitentie. Niet ver 'van de haven knapte de mast van de T. X. 8 doormidden, zoodat het bovendeel met het zeiltuig over boord te water gingen en de schuit ontredderd als zij was, moest ankeren. De „Ada van Holland" nam de hulpbehoe vende op sleeptouw en bracht haar in veili ge haven. Inmiddels is de stoomboot, geholpen door eene sleepboot, weer vlot gekomen en heeft de reis vervolgd. De prijs der garnalen was in de afge- loopeu week buitengewoon hoog. Er worden zelfs partijtjes ingekocht tegen 30 ct. per K G. Ook de rog was duur en werd op enkele dagen verkocht tegen f 1,25 per stuk. De vangst blijft echter zeer tegenvallen. 21 April. Bij 't in het Scheurrak vast geraakte Engelsche stoomschip „Petrel", heeft maar een visschersvaartuig van hier iets verdiend. Deze ging met den stuurman naar Harlingen om vandaar hulp te ontbieden en ontving als loon f 25. Weer is een der grootste visschers- vaartuigen verkocht om naar elders te vertrekken. De grootste vaartuigen der viaschersvloot worden zoo langzamerhand opgeruimd. De wintertarwe in ANNA PAULOWNA staat zoo slecht, dat vele akkers met dat gewas worden omgeploegd. Eerst dacht men, dat de vroeg ingevallen vorst er de oorzaak van was, doch thans blijkt, dat de verwoes tingen, die het tarwe-aaltje aanricht, er de schuld van zjjn. Turksch vraagt „De „Tel". Namens het personeel der Rijkspostspaarb is bij den direc teur aangedrongen op de uitbetaling van de ver goeding voor de buitengewone werkzaamheden gedurende de maand Januari. Zooals bekend verondersteld mag worden, heeft in het begin van die maand de jaarlijksche renteberekening plaats, waarvoor aan het personeel een kleine gratificatie wordt uitgekeerd, vvaarop het thans reeds twee maanden zit te wachten. Nagebootste bankbiljetten. Een liedjesventer verkocht 27 Februari 1902 in de Utrechtsche straat te Amsterdam na bootsingen van Nederlandsche bankbiljetten. In plaats van 25 gulden stond er 25 kussen op en aan de achterzijde waren liedjes afge drukt. Hij had ze ergens in een winkel gekocht en verkocht ze voor een stuiver het stuk. De kantonrechter sprak den man in eersten aanleg vrij, doch de ïechtbank ver oordeelde hem bij verstek tot f 10 boete, wegens het in voorraad hebben van druk werken in den vorm van bankpapier. Van dit vonnis kwam bekl. in verzet Hij was zich van geen kwaad bewust. Het O. M. bij de rechtbank, mr. Yan Dam, vroeg bekrach tiging van het bij verstek gewezen vonnis. Als een zeldzaamheid kan worden mede gedeeld dat door de firma gebr. De Graaf, bollenkweekers te Leiden, een narcis is ge kweekt, Loveliness genaamd, waarvan op één bol zes bloemen. Deze bol is door de firma in Engeland ver kocht voor de kapitale som van f1800. Verlof aan gevangenen. De Sts.-Ct. No. 88, bevat het Kon besl. houdende nadere aanvulling van den algemee- nen maatregel van inwendig bestuur, vast gesteld bij Kon. besluit van 31 Augustus 1886, waarbij wordt bepaald, dat in buitengewone gevallen ter beoordeeling van den minister van justitie aan gevangenen en verpleegden met machtiging van dien Minister en onder de door dezen te stellen waarborgen kan worden vergund tijdelijk het gesticht, waarin zij zijn opgenomen, te verlaten. Bij alle veemen en transportmaatschappij en te Amsterdam, is Maandagmorgen verreweg het meerendeel van de arbeiders aan het werk gegaan. Zoo bij de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" ongeveer 300; nog meer hadden zich aangemeld doch dezen konden nog niet aan het werk gesteld worden. Bij het Neder landsche veem, waar alle 150 arbeiders het werk hebben hervat, bestond alsnog gelegen heid voor do losse arbeiders der verschillende veemen zich aan te melden. Van deze wel willendheid der patroons maakten weder een vijftigtal werklieden gebruik. Ook bij het Vriesseveem zijn allen weder aan den arbeid gegaan. In de Friesche dorpen Terkaple, Alkma- ïijp en omgeving hebben een paar sluwe ven ters hun slag geslagen. Zij informeerden welke paartjes Mei a. s in 't huwelijk zouden treden en gingen tot de bruidjes met de boodschap dat bruigom hen gezonden had en zij maar wat moesten uitzoeken voor huishoudelijk ge bruik: messen, lepels, vorken enz. De andere deed in kleedingstof en wist op die wijze trouwjurken te verkoopen. Natuur lijk wisten de bruigoms niets van alles af. Bovendien bleken de betaalde prijzen 50 pet. te hoog te zijn. Naar de „Tel." verneemt, zal binnen kort het personeel der Rijksverzekeringsbank aanzienlijk worden uitgebreid. De werkzaam heden zijn tegen verwachting van dien om vang, dat de directie buitengewoon tijdelijk personeel heeft moeten aanstellen, om het werk bij te houden. De Meibeweging. - In „het Volk" doet de heer W. Vliegen, „met het oog op de enorme eischen, die thans gedurende geruimen tijd aan de georganiseerde arbeiders zullen worden gesteld met het oog op de slachtoffers," het voorstel„de Mei beweging dit jaar om te zetten in een offerdag voor dat doel. Dat er dus dien dag niet gestaakt worde, doch het verdiende loon voor de slachtoffers worde af gedragen. -Dat ook geen dure vergaderingen enz. worden gehouden, doch voorstellingen gegeven worden die beloven wat op te brengen. Een manifest. Het Partijbestuur der S.-D.-A.-P. heefteen manifest gericht „aan de arbeiders", waarin het behandelt den oorspong en de beteekenis der werkstaking, en wordt medegedeeld de houding van de S.-D.-A.-P. ten opzichte dei- staking en gevraagd wordt, wat nu te doen staat. Wat den oorsprong en de beteekenis der spoorwegstaking betreffen, neemt het manifest aan, dat deze staking het gevolg is geweest van „het doofzijn van directiën, Regeering en publiek voor de herhaalde waarschuwingen van het personeel, hetwelk dertien jaarlang tevergeefs alle middelen tot herstel van grie ven heeft uitgeput." Voorts wordt betoogd dat de verantwoordelijkheid voor den last en de schade, die het publiek door de staking heeft ondervonden, en voor het onder de wa penen houden der lichtingen natuurlijk op de Regeering lust. De werkstaking is aanvaard door do soc.- democraten uit solidariteit met de arbeiders, ook al was het te voorzien, dat de anarchisten (aan wie een groot doel van het manifest ge wijd), die sinds eenige jaren in de vakbewe ging een geregelde propaganda voeren voor de algemeene werkstaking, de beweging aan dat streven zouden dienstbaar maken. Het manifest besluit met den arbeiders toe te roepen „Wij zijn er trotsch op, uw strijd en ne derlaag te hebben gedeeldwij roepen u op, uw groote gaven van hart en moed te-paren aan liet inzicht en verstanddat de sociaal-democra tie u geeft En wij zullen eenmaal, als dat verhand van weten en willen, van verstand en gevoelgesloten is, met u en het gansche in ternationale pro etariaat de wereld ove-ioin- nen 1" In de „N. Brielsche Ct-" vraagt een net burgerman kennismaking met een boere- dochter, burgermeisje of weduwe de keus is ruim, gelijk men zietom daarna, natuur lijk met wederzijdsch goedvinden, een wettig huwelijk aan te gaan. Deze nette burgerman voegt er aan toe, dat hijongehuwd is Mon meldt aan „het Vaderl." Een geacht ingezetene, die zijn sympathie met de kranige houding der soldaten wilde kenbaar maken, zond aan een der militaire wachten in de politiegebouwen gedetacheerd, op een der Paaschdagen, een mand met 150 gekookte eieren en voor ieder man nog een Paaschkrenten brood. Dit alles werd gebracht door de dienstbode van den welwillenden gever. De manschappen zrer verblijd met dit ont haal verzochten hun officier hun dank aan den gever te willen overbrengen, waaraan de luitenant met een brief voldeed. Maar tevens brachten de mannetjes onder elkaar f 1,— bijeen, om bij het terugbrengen van de leege mand aan de dienstbode van den zender der versnaperingen te worden uitge reikt als fooi voor de moeite. Een goede ui. Een vereeniging van vreemdelingenverkeer heeft het besluit ge nomen om te Barneveld een standbeeld op te richten voor Jan van Schaffelaar. Uilen spiegel steekt er den draak mee en laat zich kwansuis als particulier bericht melden Barneveld. Zoodra het beeld van Jan van Schaffelaar gereed is, zal het met groote plech tigheid van boven uit den toren geworpen worden. Te Wieringen heeft Zaterdagnacht een hevige brand gewoed, waarvan de gevol gen verschrikkelijk zijn geweest. 't Was de boerenwoning van den veehouder S. Klein, die met aanhoorigheden in de asch werd gelegd. Het ergste is wel dat de be woner Klein en zijne dochter, in den slaap door het vuur overvallen, hierbij zijn omge komen, en de 24jarige zoon zoodanig met brandwonden werd overdekt dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Van den veestapel werden slechts 10 koeien en eenige varkens gered; 10 koeien, 2 paarden en een paar kalveren kwamen in de vlammen om Omtrent de oorzaak verkeert men in het onzekere, er wordt gedacht aan inslaan van den bliksem, doch bepaalde gronden voordat vermoeden zijn er niet. - De „Daily Telegraph" geeft bijzonderhe den over het lynchen van een neger te Joplin, een stad van ruim 25,000 inwoners. De gelynchte zat in de gevangenis onder beschuldiging een politiebeambte te hebben doodgeschoten. Een volksmenigte haalde hem uit de cel en hing hem aan een lantaarn paal op. Na het lynchen trok de menigte weder naai de gevangenis, eischende de invrijheidstelling van een blanke, beschuldigd van mishandeling van een neger. In de hoop het volk wat te kalmeeren, werd de man in vrijheid gesteld, maar hot middel hielp niet. Integendeel, een jacht op de negers begon en ten slotte werd een aanval gedaan op de wijk waar do negers in hoofdzaak wonen. Vele huizen werden in brand gestoken. De politie was machteloos. Te Shreveport is onlangs eveneens een neger gelyncht. Hij Weid beschuldigd van moord op een blanke vrouw. Achteraf is thans gebleken, dat de man volkomen onschuldig was.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2