N°. 1638 Zondag 26 April AP. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. TERREIN BURGWAL. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die de aan hunne perceelen grenzende en de gemeente toebehoorende terreinen van den thans gerioleerden burgwal, in gebruik wenschen te hebben, uitgenoodigd worden daarvan mondeling of schriftelijk meededee- ling te doen ter gemeente-secretarie vóór of op 1 Mei 1903, waar tevens inlichtingen verstrekt worden betreffende de voorwaarden van in gebiuikgeving, een en ander onder nadere goedkeuring van den Gemeenteraad en het college van 'Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie. Texel 21 April 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (Get.) H W. de Joncheere, Burgr. G. A. Hajenius, Secrs. Invorderbaarverklariiig van kohieren. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente Texel brengt bij deze ter kennis van do ingezetenen dat het kohier No. 1 der Per- soneele belasting dienst 1903 op den 21 April 1903 door den Heer Directeur der directe be lastingen te Amsterdam is invorderbaar ver klaard en op heden aan den Hoer Ontvanger van 's Ri|ks belastingen voor deze Gemeente ter invordering is overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de volduening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nala tigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, den 23 April 1903. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, C. KEIJSER Pz., loc.-Burgr. TEXEL, 25 April 1903 Voor zoover zulks nog noodig mocht wezen, willen wij er aan herinneren, dat Maandag a.s. de voorjaars gioote beestenmarkt alhier zal worden gehouden. In de vacatures bij het onderwijzend personeel alhier, zijn opgemaakt de volgende voordrachten Onderwijzeres den Burg: (alphabetisch) A. Dekker, te Wieringen. G. Kopper, te Koog a/d. Zaan. T. Schaaf, te Sneek. Cocksdorp, Hoofd No. 1. A. C. Toet, Wieringen. 2. L. de Jong, Bolsward. 3. W. Heeroma, Helder. Midden-Eierland. Hoofd No. 1. L- de Jong, Bolsward. 2. A. C. Toet, Wieringen. 3. W. Heeroma, Helder. De aldeeling „den Burg" van den Bond voor Staatspensionneering beijvert zich voor deze zaak in groote mate floor de bemoei ingen van eenige leden van het bestuur werd te Oudeschild de oprichting van eene afdeeling voorbereid en alsnu bestaat het plan, heden avond (Zaterdag) in het lokaal van Mej. de Wed. Koppen te Oosterend, eene propaganda- vergadering voor dit doel houden. Naar onze corr. van daar mededeelt, werd alreeds een oproeping daarvoor gedaan wij meenen te mogen verwachten dat het ook daar niet aan belangstelling zal ontbreken en dank de yverige bemoeiingen van het bestuur der afdeeling „den Burg weder vele strjjders voor de goede zaak zullen wor den aangeworven. Dat succes wenschen wij den resp bestuursleden gaarne toe op hun pogen. Het tooneelgezelschap onder directie van Stoel en Spree doet in een der dagbladen eene opgaaf van de plaatsen welke met de zomerreis zullen worden bezocht; daarin vin den we ook vermeld een bezoek aan Texel; als de tijden van bezoek worden aangegeven de kermissen; voor liefhebbers van goed too- neelspel zal alzoo met de kermis alhier ook iets zijn te wachten. Oosterend, 2-1 April. De mazelen nemen hier grootere uitbreidingen aan, zoofat de o. 1. school voor meer dan een derde gedeelte ontvolkt is. De ziekte vertoont geen kwaad aardig karakter. In verband met het medegedeelde, om trent het .oprichten eener Visscherij-vereeni- ging alhier, kan nog vermeld worden, dat de leden van het Bestuur de functiën aldus hebben verdeeld J. Burger PzVoorzitterJ. Daalder Dz., 1 e Secretaris C. Mossel, 2e Secretaris J. Daalder Jz., Ie Penningmeester;P.Plaatsman, 2e Penningmeester. Morgenavond te half acht uur zal alhier eene vergadering gehouden worden, bijeen geroepen door den Bond voor Staatspension neering. Met onze Rijksmiddelen blijft het naar wensch gaan. De opbrengst is nu f 29.929.800 over drie eerste maanden van het jaar ongeveer f 1.800.000 ineer dan over hetzelfde tijdvak van 1902. Maart bracht VU ton onge veer meer binnen dan zijn voorganger van verleden jaar de verschillende posten geven niet tot vele opmerkingen aanleiding. Het laat zich aanzien, dat de rumoerige dagen die achter ons liggen, waarin een groot deel in het verkeer en het bedrijf gestoord werd, op de verdere opbrengst der middelen een zeer ongunstigen invloed hebben zullen. Naar den Transvaal terug? Bij den heer A. Normann, Nassaukade 344, te Amsterdam, is een vergadering gehouden van omstreeks 70 personen, vroegere bewoners van den Transvaal, die voornemens zijn in Mei a.s. naar Zuid-Amerika te vertrekken, om daar opnieuw hun levensgeluk te beproe ven. Te Oostburg (Zeeland) heeft een ruim 80-jarige grijsaard den burgemeester, dien hij even alleen wenschte te spreken, afgeranseld. De secretaris hoorde 't kabaal, waarop hij toesnelde en den burgemeester ontzette. De strijdlustige oude moest met geweld uit het gemeentehuis gezet worden. Er is proces verbaal opgemaakt. Een paar onbekend gebleven mannen versperden een korporaal met eenige man schappen op den Vijgendam te Amsterdam den weg. De korporaal heeft na gewaarschuwd te hebben, met den kolf van zijn geweer een hunner een slag toegebracht, waardoor zijn geweer defect raakte.Of de geslagene ook „defect raakte, meldt het politerapport niet. (N. v. N.) Naar het „Hbld." verneemt heeft de minister van oorlog behaald, dat dit jaar de najaarsoefeningen (groote manoeuvres) niet, de regimentsoefeniDgen wel zullen worden ge houden. Uit het land van lleusden en Altena wordt aan de N. R Ct geschreven. De boomgaarden, die met zooveel knoppen prijkten, leveren nu een treurigen aanblik, daar de helderwitte bloemen thans een roest- kleurigen tint hebben aangenomen. De vorst heeft dus die bloesems getroffen en hiermede voor een groot deel de hoop van den fruitboer vernietigd. Kersen en andere steenvruchten zjjn waarschijnlijk geheel weg, terwijl er voor de vroege peren, zelfs de knolperen niet veel hoop meer bestaat. Men meldt dat het ingediende vaccine wetje thans aanhangig is gemaakt bij den centralen gezondheidsraad te Utrecht. Een ingezetene van Durgerdam, die Dinsdag op de markt te Purmerend vee had verkocht, heeft bij zijne thuiskomst ODtdekt, dat hij op onverklaarbare wijze zijne porte feuille met f 1300 aan bankpapier is kwijt geraakt. Verzekering tegen den ouden dag! De heer De Wilde, wiens nauwe relaties met den premier (dr. Kuyper) bekend zijn, heelt in een vergadering te Amsterdam, vol gens een verslag in den „Stand" o. a. gezegd Wat pensioen voor oude werklieden aan gaat, dunkt het spreker, dat er eene regeling daarvoor thans niet te wachten is, le bij gebrek aan geld, 2e omdat de ongevallen verzekering voor visscherij en landbouw veel tijd zal eischen, 3e omdat de verzekering in 't algemeen ontzettend veel geld en tijd eischt. Men zal zich herinneren, dat de RegeeriDg in haar eerste troonrede een uitbreiding aan kondigde van de ongevallenverzekering tot de zeevisscherij en den landbouw, waarnaast de verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekte, invaliditeit en ouderdom zou wor den voorbereid. De Algemeene Ned. Levenszekering- maatschappij he^ft besloten een verzekerde te royeeren, omdat hij geen premie meer betaalde. We zouden dit niet vermelden, wanneer de verzekerde niet wasZ. M. Alexander, koning van Servië. (N. C.) Invoerrecht op meel. Onlangs is door de Regeering aan de Kamers van Koophandel advies gevraagd over het plan om een invoerrecht op meel van 30 cents per 100 kilo te heffen, onder bijvoeging dat de Regeering liefst geen beschouwing over vrijhandel of bescherming zou ontvangen. De Vereeniging van Handelaren in Buiten- landsch Meel, te Amsterdam, heeft nu aan verschillende leden der Kamer, aldaar, eenige gegevens verstrekt. Zij rekent hun vooreerst voor, dat bedoeld recht nauwelijks f 100,000 bruto aan de schat kist zou opbrengen, hoogstwaarschijnlijk niet eens zooveel en dat dit bedrag grootendeels door de kosten van inning zou worden geab sorbeerd. Dan dat van deze heffing alleen de meel fabrikanten, die het niet noodig hebben, zouden profiteeren, alle anderen er schade door zouden lijden. En ten slotte, dat Amerika, dat veel meel naar Nederland uitvoert, wel eens represail lemaatregelen zou kunnen nemen en speciaal artikelen uit Holland als haring, karwijzaad, mosterdzaad, kanariezaad, welke nu onbelast zijn, bloembollen, specerijen, tabak en diamant, waarop de rechten zouden kunnen worden verhoogd, zou kunnen treffen. Nu de premie op de ratten aan den Langedijk tot 15 cents is verhoogd, wordt van het vangen veel meer werk gemaakt dan vroeger. Een gevolg daarvan is, dat reeds nu in vier weken tijds eenige duizenden ratten zijn ingeleverd. In de maand September van dit jaar zal hoogstwaarschijnlijk in Den Haag het XII de internationale Vredescongres gehouden worden. Men herdenkt dan de „vredesbood schap" van den Russischen Tsaar. Jammer, dat sedert zooveel oorlogsjammer en ellende de wereld beroerd heeft 1 Op het eiland Urk is een heele familie, man vrouw en 4 kinderen, ziek geworden na het gebruik vanbedorven advocaat 1 Door spoedig ingeroepen geneeskundige hulp zjjn nu allen weer aan de beterhand.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1