DANSCURSUS. KOFFIE, Kunstmesthandel. Engelsche Kolen. Verhuisd van de Warmoesstraat naar Gravenstraat N° 102. ALEX MEIJER'S Een geverfde linnenkast, Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Advertentiën Kennisgeving Draineerbuizen en O ven vlo eren Te koop KUIKALVEREN en BIGGEN Maandag in lossing Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. J. K WIHKLER. RUHRKOLEN. Overtuigend bewijs. De prachtige keeshond van mej. X in de Frans Halsstraat te Amsterdam, was op ze keren dag van de vorise week eensklaps verdwenen. Toen mejuffrouw X alle hoop hem ooit terug te krijgen reeds had opgegeven, ontmoette zij onverwacht in de Saenredam- straat een heer, kermisreiziger van beroep, met Kees aan een touw. De juffrouw dade lijk naar den man toe en Kees, die intus- schen haar had bemerkt en tegen haar op sprong van blijdschap, opgeëischt. „Mijnheer, u heeft mijn hond". 't Beest worgde nu zichzelf bijna om los te komen. „Neen, juffrouw, dat is mijn hond, ik bezit hem reeds meer dan 3 jaar". „Mijnheer, u ziet toch, dat de hond mij kent en dol van blijdschap is, dat hij mij terugziet." De heer aan 't schelden en natuurlijk kwam er een „standje". Eindelijk kreeg de juffrouw een inval. Zij haalde een mosje uit haar zak te voorschijn en sprak als Salomo in zijn „Eoiste Recht1' „Wanneer het uw hond is, loopt hij met u mee en wanneer hij mij toebehoort zal hij mij volgen", en hiermede sneed zij onder de hilariteit der omstanders het touw door. De hond ging, zooals te denken was, met haar mede en do heer met het eindje touw in de hand bleef staan uitgelachen door het publiek. In het begin dezer maand ging oen be diende van een der voorname financioele in richtingen te Amsterdam mot verlof. Thans is men tot de ontdokking gekomen, dat er een bedrag van omstreeks f 30,000 aan effecten vermist wordt. Do bediende is inlusschen ook zoek en natuurlijk wordt de diefstal in verband gebracht mot zijn verdwijning. De politie is druk in de weer om hem op te sporen. Te Heusden, lellende nog 2000 inwoners, zijn niot minder dan 2+ personen aangeschre ven, om zich deze week aan de gevangenis te 's Hertogenbosch aan te melden, om aldaar eenige dagon, sommige eenige weken, govan- genisstraftj ondergaan. Voorwaar eon treurig teeken. Zijn wij wel ingelicht, zegt hot „N. v. N.", dan is 19 Mei aangewezen als de dag van opkomst der miliciens van dit jaar. De diensttijd dezer lotelingen zal aanmerkelijk bekort worden men spreekt van 6maand in plaats van8 als govolg der buitengewone legeruitgaven in den jongsten tijd. Aan de Friesche Zuiderzeekusten wordt gezocht naar niot mindor dan 5 lijken van visschers, in de jongste 14 dagen door_ hot ruwe weder op do Zuiderzee overboord geslagen Op het vinden is eene premie gesteld. Door do aanhoudende westelijke winden zullen die lijken wel naar die kust afgedreven zijn. Dat in Friesland de landerijen in de laatste halve eeuw nogal in huur gestegen zijn, blijkt uit de volgende opgaaf Drie boerderijen in Oostergoo, behoorende de tot de zoogenaamde landerijen in de doode hand, werden in 1853 verhuurd voor resp. f300, f237 en f 200- in 1874 voor f 655, f615 en f360; en thans, in 1903, voor f777, f 750 en f650. De steenfabrikanten en steenfabriekar beiders aan den IJsel hebben zich met een adres gewend tot H. M. de Koningin, om tijdelijk dispensatie te verkrijgen van het Koninklijk besluit van 16 Maart j. 1. waarbij geheel onverwacht en onvoorbereid beper kende bepalingen zijn ingevoerd op den arbeid van vrouwen en kinderen beneden 16 jaren in die fabrieken Die bepalingen drukken zwaar op het bedrijf en de arbeidersgezinnen van de zoo welkome verdiensten van vrouw en kinderen. Dat de arbeid in de open lucht schadelijk zou zijn voor de gezondheid is nooit aangetoond of bewezen klachten er over van de zijde der werklieden of hun ge zinnen zijn niet bekend, Eene algemeene staking van doctoren. Een algemeene staking van doctoren in Duitschland wordt aangekondigd tegen den 1 Juli a s. Op dien datum treedt nl. de nieuwe Duitsche wet op de ziekenfondsen in werking. De Duitsche geneesheeren hebben op hun laatsten congresdag uitgemaakt, dat er niet voldoende rekening is gehouden met hunne belangenden lsten Juli verbreekt men daarom elke verbintenis met de ziekenfond sen, terwijl men slechts nieuwe overeen komsten zal aangaan op een grondslag van vrije artsenkeus, betaling van afzonderlijke prestaties volgens het minimumtarief en de Instelling van scheidsgerechten, Men verveelt zich niet altijd in de ge vangenis. De 300 logé's van de gevangenis te New-Orleans hebben een paar dagen ge leden aan een heerlijk diner kunnen deelne men, hun aangeboden door een hunner rijke „makkers" Antonio Luccano. Bij dit broederlijk maal werden de heer lijkste spijzen 'opgediend, de fijnste wijnen parelden in de bekers en menige toast werd uitgebracht op de gezelligheid, vriendschap en broederschap. Bovendien ontving ieder gast een kistje sigaren. Te Kolmar is een echtscheidingsproces gevoerd, dat bijzonder leerzaam is. Een officiersvrouw vroeg echtscheiding we gens mishandeling. De officier sprak volgenderwijze Dat ik mijn vrouw geslagen heb is waar, doch ik was dat aan onzen stand verplicht. Eens op een avond hadden wij hevigen twist, en zij verweet mij „Gij zijt toch te laf om mij te slaan." Eene beschuldiging van lafheid kan een Pruisisch officier zich niet laten aanleunen. Was zij de vrouw van een ander geweest, dan had ik den echtgenoot kunnen uitdagen. Nu kon ik bezwaarlijk mij zelf dat doen. Ik stak licht aan en eischte, dat zij de be- leedigende woorden zou terugnemen. Tot driemaal toe weigerde zij. Toen nam ik, als eenig middel om over eenkomstig mijn stand voldoening te erlan gen, een stok en bracht haar eenige slagen toe. Dat was geen mishandeling uit vrijen wilmijn eer en plicht dwongen mij. (buiten verantwoording van de Redactie.) Mijnheer de Redacteur. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 18 April tot den 24 April. 1903. ONDERTROUWD Jan Zoetclicl (den Burg) en Johanna Margaretha Barhorst (Gcrrits- land), Jacob IIin (den Burg) en Johanna Pieternolla Vcrberue (Spang), Jan Bakker (Burger Nieuwland) en Frouwtjo Langeveld (de Koog). GETROUWD: Jan Zoetelief (don Burg cn Anna Johanna Smit (Oudeschild), Willem de Graat en Grietje van Heerwaardo Eierl. GEBORENReijer Leendertz. v. Joost Mak en Pietertjo Daalder (de Koog), Jacob z. v. Jacob Heerding dn MarretjeZegol (Koogerv). OVERLEDEN: Geene. Zondag 26 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Nam. half 3 ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Lefi'of. Oudeschild. Voorm 10 uur ds. Smits. (II. Avondmaal.) Oosterend. Voorm. 10 uur do Ilr. Van Zweden. Cocksdorp. "V oorm. hall 10 de Ilr. Baronds. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half' 10 ds. Roosoboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuporus. Den Hoorn. Nam, 2 uur ds, Hoep. Schageil, 22 April. Aangevoerd 4 paarden 1 70 a 1 150 4 Stieren 1 80 af 110; 186 Gelde- koeien 1 160 a i 225; 180 Kalfkoeien i 150 f 270; 0 Vaarzen 1 af—; 80 Nuchtere Kalveren 1 6 a 118;340 Schapent 21 a f 28 Lammeren i af 2 Bokken en Geiten f 2,a f' 4.23 Varkens f 13.—a i 15. 47 Vette Varkens 19 a 20 cent por half'kg.20 Vette Koeien f f 180 a f 280, 0 Graskalvercn f 0a f 055 Biggen f 6,a 11.Boter f 0.45 a f 0,55 per half KG., Kipeieren f 2,60 a f 3,00, TOor achtereenvolgende (Éfr®®* plaatsingen in de Texelsche Cou rant in eens opgegeven, worden slechts DKIE- niaal in rekening- gebracht. Ondertrouwd Ju. B A K K E R Cz. en F. L A N GEVE L D. BUrg0rKooU"Wland'Toxel, 24 April 1903. G. G. KIKKERT. Horlogemaker Goud- en Zilversmid. Eerste les Maandag 27 April a.s., 's avonds 6 en 8 uur in het Lokaal DE KIKKERT. C. A. BIJPOST. Het Bestuur van den polder Eijerland te Texel, brengt ter openbare kennis, dat de Bekening en Verantwoording over 1902/1903, en de Begroeting voor 1903/1904, gedurende veertien dagen, te rekenen van den 28 April tot en met den 11 Mei aanstaande, eiken werk dag van des morgens 9 tot des namiddags 2 uur, ter iuzage van Ingelanden zullen liggen ten huize van den Secretaris des polders te Den Burg. Texel, den 25 April 1903. Het bestuur voornoemd, De Secretaris, De Voorzitter, W. P. LAP. H. FLENS. 'rïïÊÊÊt** op den 8 Mei 1903 te veilen Hofsteden zijn te bezichtigen 29 en 30 April as. en op andere dagen met schriftelijke toestem ming van den Administrateur, den Heer H. PLENS te Texel. De geploegde en gezaaide landen mogen niet worden beloopen. G. DIKKERS, Notaris. lste soort wordon door mij tegen scherp con curreerenden prijs geleverd. Beleefd aanbevelend, JA A Jz. BRUIN. gebrand volgens systeem Prof. Liebig, onover troffen in geur en kracht, uiterst voordeelig in het gebruik, is verkrijgbaar bij C. HUISMAN Jz., den Burg. Adres Bureau v. d. Courant. TE KOOP bij W. I) BAKKER te Oosterend. Volgende week Cooksdorp. A. DROS P«. -T" 'I"T -n wi, *--• ■- jc.- Naar aanleiding van uw stukje in de courant van 11 April over den kievit zou ik gaarne een plaatsje willen hebben, om daar wat op te zeggen. Het is bekend dat de kievit door het zoeken naar zijne eieren langzaam maar zeker vermindert. Nu legt hij voor ecnen vogel al zeer weinig eieren (hoogstens S). Daarvan worden er evenwel een massa uitgehaald en zoodoende komt nog niet eens de helft uit. Dat de mcnschen er naar zoeken, kan ik me begrijpenhet is een lijn eten. Dat ze er naar mogen zoeken, vind ik niet goed, zoolang het verlof daartoe zoo lang (tot 1 Mei) duurt. Ik ben het geheel met de Friesche boeren eens die den tijd van het zoeken zoo belangrijk willen bekorten. Immers de kievit is zoo nuttig en daar houden de lekkerbekken en de strevers naar winst geen rekening mee. Dit zijn echter dingen, waar zelfs mcdelijdendc mcn schen niets in zien en die dagelijks gebeuren. Daarom hoop ik toch, dat iedereen zal meewerken tot de zoo veel mogelijk ongestoorde voortplanting van den mooien, nuttigen vogel. Nu raadt U nog aan om den vogel zooveel eieren te laten leggen als maar cenigszins mogelijk is. Er wordt echter niet over gesproken, dat dan de vogel óf niet in staat is zich voort te planten, of sterft. Eene dusdanige handeling lot voordcel en genot van de mcnschen vind ik min en laag. De jongens noemen dit «den vogel uitmelken». En dat is terecht gezegd. Ik geloof echter niet, dat er onder de eierenzoekers zijD, die zich zoo'n gemeene list tegenover den armen zich dan uitputlenden en van niets bewusten vogel veroorloven. Er waar dient het toe Het is alleen maar om maar meer geld te verdienen of nog een paar minuten langer een lekkere smaak in den mond te hebben. Ik voor mij eet liever een kievitsei minder en zou mij liever met een paar eieren slechts tevreden stellen, dan bij te dragen tot de totale uitroeiing van het dier. Hopende, dat ieder weldenkend en medelij dend menseh het met mij eens is, dank ik U voor de plaatsing en noem mij Uw dienstwillige, N. D. STAM.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2