Buitenland. Men schrijft uit Groningen Er is voorzeker onder de werklieden geen fonds in ons land, dat op zulke enorme cijfers kan wijzen, als bezittingen, dan het zieken en het pensioenfonds der Typografen alhier. Door jarenlange contributie, door bijdragen van particulieren, bedraagt thans het zieken fonds f 6506,C6' en wijst de staat van bezit tingen van het pensioenfonds een eindcijfer aan van f 30.442,915. Thans is men druk bezig om een groot aantal woningen, 70, te bouwen, om daardoor het geld soliede te be leggen, maar ook om de leden eene goede woning te verschaffen. Aan ieder lid wordt bij ziekte 2;3 van het weekloon uitgereikt, terwijl bij overlijden aan de weduwe eveneens een tijdlang een gedeelte van het loon wordt uitgekeerd. Men doet alle moeite de cijfers nog te doen stijgen. Spoedig zal met de vaste uitkeering voor pensioen begonnen kunnen worden. Het stormachtige weer in de laatste dagen heeft aan de boomen in de Alblasser- waard veel schade aangericht. In de kerse boomgaarden zijn boomen, waarvan groote takken zijn afgeslagen en zelfs de stam geknakt is. Gelukkig dat de bloesem nog niet geheel open is, anders zouden de nacht vorsten haar nadeeligen invloed daarop wel doen gevoelen. Met de vroege aardappelen is dit reeds het geval. Op vele plaatsen kwamen ze al mooi boven den grond, doch ze zijn geheel afge vroren. In Friesland is tegenwoordig veel vraag naar mollen om de huidjes. Was gewoonlijk de prijs per stuk een stuiver, nu wordt al 7V» cent betaald Een koopman kocht er reeds ver over de 1010. Men zegt, dat men de velletjes gebruikt om erhooge hoeden van te maken Kanker. Op het Nederl Natuur- en Geneeskundig Congres is ook de kanker be sproken. Prof. Talma gaf als zijn meening te konnen dat men de laatste halve eeuw niet veel verder is gekomen in de kennis van het wezen dezer vreeselijke ziekte. Lichamelijke gesteldheid kan oorzaak zijn van het ontstaan van kanker ook erfelijkheid is bestaanbaar. Dr. Gillavry gaf den raadmen opereere zoo spoedig mogelijk en sluite dan de wond- vlakte in één tempo. Is de kanker echter te ver gevorderd, dan kan operatie soms nutteloos en dus niet raadzaam zijn. Nadat nog verschillende geneeskundigen hunne meeningen hadden uitgesproken, resu meerde de voorzitterons is weer gebleken, dat het eenige wat wij van kanker weten, is dat wij nog niets weten. In de Ai'olasser en Tielerwaard zijn vele runderen tengevolge van het koude wéér in de weide gestorven. De familie Bertholt in Buurse (Overijsel) werd dezer dagen met een vierling vermeer derd. De vier knaapjes leefden slechts eenige uren. In het te Groningen verschijnend week blad „De Arbeider", vrij communistisch orgaan van het Noorden, wordt in een stuk, onder teekend F. A. Sluyters te Rotterdam, het denkbeeld geopperd om hier of daar, liefst midden in ons land, een groote fabriek op te richten, waar de ontslagen spoorbeambten werk zouden kunnen vinden. Op de vereeni- ging „Gemeenschappelijk Grondbezit" wordt in het stuk een beroep gedaan om het denk beeld te helpen verwezenlijken. Reeds heef. een bekend Katholiek genees heer, Dr. Nnyens, op medische motieven ernstig gewaarschuwd tegen het pogen van de regeering, in zake het Vaccin newetje, en de hoop geuit dat het niet zal slagen, En dat de oveigroote meerderheid zijner geloofs- genooten ter zake van het vaccinevraagstuk op hetzelfde standpunt staat als de overgroote meerderheid van de vrijzinnigen, is bekend. Zullen de Katholieke afgevaardigden in 's lands raadzaal nochthans aan het voorgedragen wetsontwerp hun stem geven vraagt de Ct«. Zij vertrouwt vooralsnog van niet. Maar Maar deden zij het wel, het zou geschieden uit politiek in den slechtsten zin van het woord. Die had er zeker genoeg van. Bij een der groote inrichtingen in het haven bedrijf te Amsterdam kwam een der werk lieden met f 59 aandragen, die hij wenschte te storten overeenkomstig de voorwaarden, na de staking door de werkgevers vastgesteld. De patroon maakte de opmerking, dat de man evengoed zijn garantiebedrag kon storten door wekelijks wat van zijn loon te doen inhouden. Doch hij was niet van zijn plan af te brengen, o. a. aanvoerende, dat hij van de spaarbank nog niet eens 3 pCt. krijgt en nu 4 5 pCt. kan maken. Toen de werkgever opmerkte, dat hjj, als het geld op de spaarbank is geplaatst, er eigenaar van is, terwijl hij bij storting aan het kantoor gevaar loopt het te verliezen, hetzij door een nieuwe staking of andere omstandig heden. begon onze man hartelijk te lachen. „Dat nooit, meneer!" En hij was er niet toe te te brengen zijn gold weer mee te nemen. (Hbld.) Door den drank. In de „Strijdkreet" leest men Een groote, zware vent komt de wacht kamer van het gasthuis binnen, een lucht van jenever en tabak golft mee naar binnen. Achter hem aan komt een arm, mager, slap armoedig vrouwtje met een jongetje van een jaar of zes aan de hand. De man stevent op de dienstdoende zuster toe, haalt het opnemingsbriefje uit zijn zak reikt het haar met ruw gebaar over en vraagt: „Wanneer kan ik haar terug komen halen ik kan haar zoolang niet missen, denk daaromAls gold het een stuk huisraad dat hersteld moest worden. „Dat kan ik natuurlijk niet zeggenant woordde de zuster. De man vloekte, het jongetje begon te hui len en verborg zijn gezichtje in moeders rok ken. „Hou je bek, schreeuwleelijksnauwde de man. Het zieke slappe nrenscbje ging naar haar man toe, zenuwachtig haar magere handen over de armen van haar jak strijkend, en zag hem met haar groote schape-oogen klagend en smeekend aan: „Ik zal maken, dat ik wel gauw weer beter ben, hoor De man trok het schreiende kind van de moeder weg, wierp de verpleegster nog een brutalen blik toe en ging heen. En het kleine schaapachtig vrouwtje, dat zich schaamde voor haar man, zei veront schuldigend tot de zuster„Ja ziet u, ik verdien ook den kost voor hem!" De bekende professor Jager, de apostel van de bekende wollen onderkleeding, meent ontdekt te hebben, waarom zooveel jonge meisjes geen man vinden. Dat komt beweerd hij door het gebruik van zeepen en parfums, die muskus bevatten, een odeur, welke de mannen niet kunnen uitstaan. Professor Jager brengt in herinnering, dat reeds in de achttiende eeuw is geconstateerd dat muskusgeuren, die van een aangebeden dame kwamen, liefde in beslisten afkeer konden veranderen. Een Duitsch dokter maakt gewag van twee jonge echtgenooten, die elkaar teeder bemin den. Plotseling was het uit met hun geluk, want de man toonde afkeer voor zijn vrouw Men beweerde eerst, dat het toeval hier de hand in het spel had. Op zekeren dag, toen de jonge man een kamer binnentrad, waarin zich een kast bevond, die een lichte muskusgeur van zich gaf, werd hij bewus teloos. De dokter werd geroepen en nu bleek, dat de man van muskus, waarmee zijn vrouw zich placht te parfumeeren, doodelijk walgde. Daar men vermoedde, dat de muskus de oorzaak was van het verstoorde huwelijks geluk, gebruikte het vrouwtje dat parfum niet meer en de liefde keerde terug. Professor Jager verklaart dit physiologisch verschijnsel volgens een bekende natuurwet Mannelijke geuren oefenen op de vrouwen een aantrekkenden invloed uit en mishagen aan de mannen, terwijl vrouwelijke parfums het sterke geslacht aantrekken en den vrou wen onaangenaam zijn. De muskus, waarvan de oorsprong zeer mannelijk is, valt dus in de categorie van odeurs, die door een vrouw niet moeten aan- worden, om een man verliefd te maken Belanghebbenden kunnen van dezen raad profiteeren. Falb's profetie. De heer Falb is ook een slechte trooster in deze koele voorjaars dagen. Terwijl een meer laag bij den grondsch weerprofeet zou zeggen: „Wat we in April krygen hebben we in Mei niet te wachten," beweert hij, dat niet alleen het voorjaar maar ook de zomer van 1903 koud on regenachtig zal zijn. Het is waarschijnlijk, beweert hij, dat de aanstaande zomer beheerscht zal wor den door Oostelijke windon. Zooals men weet hebben we, volgens den Berlijnschen profeet, al de ellende van verleden zomer, verleden winter en dit voorjaar te danken aan eigenaardige posities van de maan, waardoor de lucht een neiging tot omhoog stijgen verkrijgt' Om een stuk land. Tusschen Brazilië en Bolivia dreigt oorlog om een stuk grond. Het eerste land is een der grootste landen ter wereld en er wonen nog geen 20 millioen menschen, zoodat het op een stukje grond niet aankomt. Het zou net wezen alsof Holland ging vechten om een paar liter water. In België is in den laatsten tijd een begin gemaakt met de oprichting van scholen voor volwassen vrouwen. De inrichting daarvan is als volgt: Driemaal per week komen in één van de scholen van 8 tot 10 uur 's avonds meer dan honderd vrouwen van iederen leeftijd, sommigen om lezen en schrijven te leeren, anderen om haar kennis op het een of ander gebied aan te vullen. De leerlingen zijn modistes, waschvrouwen, naaisters, enz., de meesten zijn ongehuwd. Er zijn er verscheidenen onder, die van 6 of 7 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds in haar winkel, werkplaats of atelier werken en toch nog lust genoeg hebben om des avonds de school te bezoeken. Verbonden met deze scholen zijn cursus sen voor huishoudelijke bezigheden, waar de vrouwen koken, wasschen en strijken leeren kunnen. De grootste school der wereld. Stockholm kan er zich op beroemen de grootste school der wereld te bezitten. Er is plaats voor 2870 kinderen. In het sou terrain vindt men 100 badkamers, waar de kinderen in een bad gestopt worden, indien de onderwijzers dit noodzakelijk oordeelen. De stad levert zeep en handdoeken gratis. Arme kinderen krijgen 's middags een voed zaam maal. In de openbare scholen in Zwe den en Noorwegen ontvangt trouwens ieder kind dagelijks warm middageten indien dit noodig blijkt. Een hevige storm heeft de Australische havenstad Townsville (in Queensland) voor een groot deel yerwoest. Verscheidene hui zen, scholen en kerken vormen één groote ruïne. Van het groote stedelijke ziekenhuis viel een zijmuur omvele patiënten werden begraven onder het puin. Het aantal dooden is talrijk. Een uitgestrekte brand heeft gewoed in het Russische gouvernement Woronesch. Niet minder dan 279 boerderijen werden in de asch gelegd. Dertien menschen kwamen in de vlammen om. De Amerikaansche architecten zijn over troffen. Te Londen, in het Holbornkwartier vindt men tegenwoordig het grootste gebouw van Europa. Het bewoonbaar gedeelte heeft een oppervlakte van 910,000 voet en het getal vertrekken is' 6153. Dertig liften brengen de bewoners naar de elf verdiepingen. In het midden heeft men een restaurant opgericht, waar de 8600 bewoners komen eten en drin ken. Le kosten van deze kolossale inrichting hebben den eigenaar een uitgave veroorzaakt van twee-en-een half millioen pond, dus on geveer dertig millioen gulden. Wanneer men tegenwoordig het brie- venport vergelijkt men dat van een halve eeuw geleden, dan staat men er verwonderd over, hoe goedkoop alles is geworden. In Japan echter overtreft het brievenport alles wat men zich daarvan maar kan voor stellen. Een brief kan men daar eene reis door het groote Keizerrijk doen maken voor den prijs van „2 Sen", een bedrag, dat onge veer overeenkomt met een achtste deel van een Nederlandsch 2'A-cent-stuk. Dat is een record, dat we wel nooit zullen slaan. Zekere mevrouw Brown uit den slaat Atlanta in de Vereenigde Staten heeft van 3,000 vrouwen uit dien staat de plechtige belofte verkregen, dat zij niet langer veeren van wilde vogels op hunne hoedon zullen dragen. Tengevolge van het onvermoeid werken van mevrouw Brown, die in tal van artikelen in de pers propaganda maakt voor haar streven, hebben 25 -0 schoolkinderen in Atlanta een oproep onderteekend, waarin zij de verplichting op zich nemen, de vogels niet meer te vervolgen. Terwijl men in sommigo landen den vrijgezellen belasting tracht op te leggen, heeft Japan, dat door de Westersche volken nog altijd niet voor yol wordt aangezien, een ware revolutie doen ontstaan, door plechtig het recht op ongehuwd blijven te verkondigen. Men moet namelijk weten, dat een eeuwen oude wet, die gold voor het geheele gebied van het „rijk der opgaande zon" tot dusver de de Japansche vrouwen dwong, zich, vóór zij haar 36ste levensjaar bereikte, te voorzien van een echtgenoot. Als deze termijn voorbij was en zy nog altijd geen keus had gedaan, gaf de rijksoverheid haar „ambtshalve" een man, öf een vrijgezel, öf een weduwnaar, die, wat leeftijd betreft, by haar paste. Bi,] decreet van den Mikado is thans een einde gemaakt aan dezen wreeden dwang. Van nu af aan is dus in Japan de gedwon gen huwelijksvoltrekking afgeschaft en iedere jonkvrouw, al is zy nog zoo rjjp, kan zoolang blijven zitten als zjj lust en tyd heeft.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2