B uit en land. Marktberichten. «c b BODE. Kuikalveren en Biggen te koop Pre dikbeur ten, ADYERTENTIËN. m S- S- S* g" S' S.' Op Zaterdag, den 9rJen Mei a.s. Zaterdag, 9 Mei a.s. SfWWWPTffS De Familie Bremer. Vanwege de Visscherij-vereeniging alhier is een verzoek gericht tot den Inspecteur van het Loodswezen in het 3de district, om de ligging te willen verbeteren van de eerste ton in het Westgat, gelegen bewesten de kogelton van het Molengat. Deze ton is alleen zichtbaar bij de kentering van het getij en levert daardoor gevaar op voor scheepvaart en visscherij. De miliciens der lichting 1903 van het reg. gren. en jagers en van de regimenten infanterie, die zich reeds in afwachting van een nadere oproeping met verlof bevinden, worden thans voor eerste oefening 12 Mei a.s. onder de wapenen geroepen. Zij zullen hiertoe van de commandanten rechtstreeksche mede- deeling ontvangen. „Het „Volk", had ter eere van den Meidag' een bijvoegsel, waarin met allerlei afbeeldingen gewerkt wordt ten behoeve van het proletariaat. Onder die teekeningen is er eene, waarop een arbeider voorkomt, met het naakte lijf aan een rots geklonken, een boei om den hals en boeien aan de handen. Over dien machtelooze buigt zich dan „de Waarheid" heen, een vriendelijke engel, die niet alleen licht werpt over den geketende aan haar voet, maar hem ook toespreekt. En nu dunkt ons die toespraak al heel troosteloos. De „Waarheid" zegt namelijk tot den volkomen machtelooze „Sta op, uw boeien zullen ver broken worden." Dat kan de arbeider natuurlijk niet doen. Eerst dienen de boeien verbroken en dan pas zou van opstaan sprake kunnen zijn. De „Waarheid" stelt dus een onmogelijken eischde arbeider kan er niet aan voldoen. Doch dit is in 't voorbijgaan. De dwaasheid van de voorstelling [is 't niet alleen, de onwaarheid er van springt mede in het oog. Welk een schilderingGeen arbeider die nuchter denkt met een koel hoofd al is zijn hart dan ook warm, vindt in die plaat den arbeiders toestand naar waarheid geteekend. Maar op die manier wordt stelselmatig en misschien met succes het volk opgeruid. (Standaard Donderdagnamiddag omstreeks half 3, terwijl de moeder even [afwezig was, vond het ruim tweejarig dochtertje van een inwoner te Dordrecht de gelegenheid om met lucifers te spelen en deze te laten ontvlammen. In een oogwenk stond het kind in volle vlam. Inmiddels zagen eenige buren den benarden toestand, waarin het kind verkeerde, en snelde ook de moeder toe, die de vlammen doofden en het kind inmiddels met doeken, lijnoiie en kalkwater verbonden. Nog denzelfden avond, omstreeks 7 uur, overleed het kind echter aan de bekomen brandwonden. De velletjes- van mollen stijgen nog steeds in prijs. Terwijl ze tot voor enkele weken doorgaans met een stuiver betaald werden, betalen opkoopers thans 18 cent per stuk. Niet alleen in Friesland, doch ook in Holland worden thans ware drijfjachten op deze dieren gemaakt en menig arbeider ver dient daardoor een flink daggeld. Het is echter de vraag, of deze uitroeiing geene nadeelige gevolgen zal hebben, daar de landbouwers het er volstrekt niet eens over zijn dat de mol tot de schadelijke dieren be hoort; o. m. schijnt hij de grootste meikever- verslinder te zijn. De uitkomsten van het onderzoek naar den velddienstarbeid van vrouwen, ingevolge eene circulaire in Augustus 1902 door het centraal-bestuur uitgegeven. De steller komt tot de slotsom, dat opheffing der veld-dienstarbeid der vrouwen de meest gewenschte toestand zou zijn, maar daarvoor noodig zou wezen belangrijke wijziging en verbetering van de sociale positie der veld- arbeidersbevolking. In afwachting daarvan worden door hem kinderbewaarplaatsen of verzorging door verpleegsters aanbevolen. Naar de „Tel." verneemt, heeft de directie der H. IJ. S. M. nu aan het trouwge- bleven personeel premies tot een bedrag van f47,000 uitgekeerd. Hetzelfde blad verneemt, dat de staatsen quête-commissie tot onderzoek naar de arbeids voorwaarden en rechtsverhoudingen in het spoor- en tramwegbedrijf alle adressen van de secretarissen en andere bestuursleden der bestaande spoorwegorganisaties en haar afdee- ling heeft opgevraagd, Dit staat in verband met het inwinnen van gegevens, die van de zijde der werklieden aan de enquête-commissie kunnen verstrekt worden. Er heeft zich te 's Gravenhage een commissie gevormd strekkende, tot het ver- leenen van hulp aan de slachtoffers der spoor wegstaking, hetzij in den vorm van geldelijken steun, hetzij door het helpen aan betrekkingen. In deze commissie hebben zitting de heeren Schimmelpenninck, lid van de Eerste Kamer, voorzitter. De Savornin Lohman enTalma, leden van de Tweede Kamer, De Pinto en De Ranitz, leden van den Raad van State, Borret, lid van den Hoogen Raad en mr. A. Kerdijk. Derde Nederlandsche volksplanting in Amerika! De heer A. Kuipers, vroeger ver- vener te Steggerda (Friesland) vertrok voor tal van jaren naar Amerika en stichtte twee Nederlandsche volksplantingen in the far West, de laatste in 1897 in Zuid-Dakota. Nog steeds komen uit Nederland en natuur lijk vooral uit Friesland bij den heer K. vele brieven in, om de schrijvers te helpen naar Amerika te emigreeren. De heer K. wenscht nu opnieuw een duizend arme gezinnen uit Nederland aan eigen erf, en een stuk brood te helpen en zal zich voor dat doel wenden tot den petroleum- koning Rockefeller, die zooveel voor nuttige doeleinden wegschenkt. De heer K. zal den heer R. de honderden brieven toonen, „waarin arme Nederlandsche gezinnen om lotsverbetering smeeken." Te Berlijn is aangekomen en te kijk de Rus Machnof, een man met een lichaams lengte van 2,68 meter, met welke afwijking hij elke maand 3000 mark. verdient. Maar daarbij moet men bedenken dat zijn onderhoud ongelijk yeel meer kost dan dat van een ge woon mensch. 's Ochtends ontbijt hij met twaalf tot veertien broodjes, 's middags eet hij eerst een terrine vol soep leeg en daar na drie tot vijf pond vleesch op, met een evenredige hoeveelheid groente en aardap pelen tegen vier uur zijn weer hetzelfde aantal broodjes als 's ochtends aan de beurt en hij zou met een hongerige maag naar zijn vier meters lang bed gaan als hij niet eerst 24 eieren en, een half brood op had. Hij besproeit dit rantsoen in den loop van den dag met veertien flesschen spuitwater. Het onpleizierigst zijn voor Machnof lange spoorreizen. De arme man ligt in de schuinte inelkander gevouwen in zijn coupé. Als hij een van zijn handen (zoo groot als 6 gewone handen) in een waschkom steekt, loopt die dadelijk leeg. Zijn trouwring (want Mach nof heeft een vrouw en nakomelingschap) heeft den omvang van een kleinen honden halsband. Volgens menschen, die hem ge zien hebben, heeft Machnof een goedige, maar diep treurige uitdrukking in zijn echt Rus sisch gezicht. Ook moet het een hulpeloos gezicht zijn, als hij uit beleefdheid tegenover de bezoekers op een gewonen stoel zitten gaat. Te New-York trad onlangs zekere heer Campbell in het huwelijk met een beeld- schoone dame uit Indiana, miss Salli High- lomer. V-rienden zoowel als bekenden en familieleden werden op het grootsche brui loftsmaal uitgenoodigd. Er werd volop feest gevierd en toen het paar zijn bruidreis zou ondernemen boden de vrienden van den brui degom zich aan, het gelukkige tweetal in plechtigen optocht naar het station te bege leiden. Op het oogenblik echter dat de trein zich in beweging zette van je vrienden moet je 't hebben wierpen de opgewonden oude makkers zich op het bruidspaar, grepen hen vast en legden hen ieder om handen en beenen stevige boeien aan, waarvan ze de sleutels meenamen. Toen verlieten de goede vrienden het station, na eerst in iedere coupe gedrukte kaartjes te hebben verspreid, waarop te lezen stond dat do heer Campbell in het huwelijk was getreden en beleefd verzocht niet gestoord te worden in zijn coupé. In dezen toestand begonnen de jonggehuwden hun bruidsreisje, dat den geheelen nacht duurde. Toen de sneltrein 's anderendaags 's morgens te Krankford aankwam, werden ze van hun boeien bevrijd. Zondag 10 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur ds. Schröder. Koog. Nam. 2 uur de Hr. Barende. Oudeschïld. Voorm. 10 uur ds. Leff'ef. Oosterend. Voorm. 10 uur do Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Baronds. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Roosoboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorin. 10 uur ds. Kuporus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heep. Amsterdam 4 Mei. Aangevoerd 265 Run deren, le kwal. 72 75 et., 2de kwal. 67 et. 3de kwal. 62 ct. per KG. 185 Melk- en Kalf- koeien 1 120 a f 240; 0 Graskalveren f a f 199 nuchtere Kalveren f 6,k l 11, 53 Schapen 1 16 k f 24,157 Lammeren f 8 a f 10, 524 vette Varkens 35 37 c. per K. G. Purmcrend, 5 Mei. Aangevoerd 290 vette Kalveren 60 k 80 ct. per KG.489 nucht. Kalveren f 10 ft f 20; 224 vette Varkens 38 h 40 ct. per KG. 135 magere Varkens f 16 a 23416 Biggen; f 6 f 101658 Schapen en Lammeren; 287 Rundoren en 19 Stieren Kip-Eieren f 2.80 èf 3.10 por 100. st. 5000 Kievietseieren 10 a 12 ct. per stuk. Vette Koeien, 145 h. in prijs, h. vlug. Melkkoeien, prijsh. h. matig. Gelde Kooien, prijsh, h. matig. Vette Kalveren, lager in prijs, h. matig. Nuchtere Kalveren, lager h. stug. Vette Schapen, prijsh., h. matig. Vette Varkens, prijsh, h. matig Magere Varkens prijsh. h. stug. Biggen prijsh. h. stug hopen mijne geliefde Ouders, JAKOB PLAATSMAN en DIEÜWERTJE BRANS, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hun dankbare zoon PIETER. Oosterend op Texel. it) 5> ~it [i 5 hopen onze geliefde Broeder en Zuster, jjg^, J Jb. P. PLAATSMAN en D. BRANS, w fs huDnc vijf-en-twintigjarige Eehtver- iK eenigiug- te herdenken. Uit aller naam, G. Eelman A. EelmanBrans. O osterend op Texel. Zaterdag 9 Mei a.s. hopen onze waarde Oom en Tante Jb. PLAATSMAN en D. BRANS, hunne 25-jarige Echtvereeniging te hor denkon. Uit naam hunner Neef en Nicht, J. MANTJE A. MANTJE--Brans. Oosterend op Texel. Heden overleed na eene langdurige on gesteldheid, zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, MA ART JE WIJ IS, Wed. van P. Nz. Bremer, in den ouderdom van 75 jaren. Texel, 3 Mei 1903. Hot Colleoie van Daoelijkscii Bestuur van het Watersohap de 30 Gemeensch. Polders roept sollicitanten op naar de botrofcking van BODE. Be jaarwedde bedraagt f 75, Sollicitanten, meerdorjarig en aan don Burg woonachtig, moeten voor don 11 Moi a.s. zich schriftelijk bij don Secretaris aanmelden. Texel, 28 April 1903. J. J. Roeper, Voorzitter. Sd. Keijser Pz., Secretaris. bij W. D. BAKKER, te Oosterend. r r r f i rAVrtS«.A/n.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2