Marktberichten. Pre dikbeur ten, disponibel te hebben, om zoo noodig op ver schillende plaatsen te gelijk, dat wetsvoor stel te behandelen. Op de vraag van den Yoorz. of ook de afd. Burg soms nog iets zou moeten voor stellen, werd ontkennend geantwoord. Medegedeeld werd daarop dat de afd. Oude- schild vermoedelijk wel een afgevaardigde zou zenden en Oosterend niet. Besloten wordt, dat die afgevaardigde ook Den Burg wel zou mogen vertegenwoordigen, mits zonder kosten voor de afdeeling. Ten slotte deelt de voorz. nog mede, dat zooals bekend te Oudeschild en te Oosterend door de afdeeling propagandavergaderingen werden gehouden met de bekende gunstige uitslag. Door die afdeelingen werd het re glement van den Burg ongewijzigd aangeno men, zoodat de afd. den Burg ook voor die afdeelingen reglementen kan laten drukken en deze dan tegen den kostenden prijs kan leveren. De prijs per stuk wordt daardoor lager. In het najaar zal weder worden vergaderd en hoopt men dat weder een spreker van elders zal optreden. Bij de gebruikelijke rondvraag wordt door een der leden in overweging gegeven, ter verhooging van de gezelligheid der vergade ringen en tot aanvulling er van, na afhan deling der werkzaamheden de^avond verder aan te vullen met voordrachten enz., zoo mogelijk min of meer op het doel der ver- eeniging toepasselijk. Het bezoek der ver gaderingen zou z.i. daardoor grooter worden en het gevaar voor langzaam verval der afd door gebrek aan belangstelling zou er door worden verminderd. Door een der leden van het bestuur wordt dit onnoodig geacht, aangezien z.i. zonder kunstmiddelen de belangstelling moet blijven. Door een ander bestuurslid wordt daarentegen te kennen gegeven, dat iets dergelijks reeds werd overdacht, terwijl de voorz. antwoordt, dat het voorstel zal worden in overweging genomen. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de de voorz. de vergadering. De inspectie van de verlofgangers der Militie zal voor dit jaar te Texel worden gehouden op Yrijdag 19 Juni, aanvangende 's morgens te half twaalf. Aan zeevarenden kunnen wij mede- deelen, dat op pl.m. 60. dM. water tegenover den uitgang van de Doove Balg tegen het Kornwerderzand in de Middelgronden een zwart drijfbaken met afgeknotten kegel is gelegd en dat verder ae verwisseling van winter- met de zomerbetonniDg in de vaar waters van het 3de District is afgeloopen. Oosterend, 15 Mei Het ziet er voor de ansjovis visschers dit jaar zuinig uit Slechts enkele vischjes konden bemachtigd worden, zoodat reeds een schuit is teruggekeerd en de andere wel spoedig zullen volgen, als de vangst niet spoedig beter wordt, 'tls wel jammer, aangezien ook op de Noordzee geene beste zaken gemaakt worden. De heer T. C. van der Kulk, vroeger predikant bij de Hervormde Gemeente alhier, doch sedert de oprichting van „Het Vaderland" aan dat blad verbonden, zal met Julia.s. de Redactie daarvan verlaten. De Cocksdorp, 15 Mei. De heer K. van 't Veer te Valkoog ontving dezer dagen eene keurige schrijftafel cadeau. Het was een stof felijk blijk van waardeering van de leden der alhier bestaande zangvereeniging „Crescendo," die met zeer veel genoegen de lessen van hunnen directeur, gedurende twee winters volgden en hunnen leider met leedwezen za gen vertrekken. Te Enkhuizen zijn de eerste nieuwe aardappelen (muisjes) te koop aangeboden. Kustverlichting Een commissie is benoemd tot herziening van onze kustverlichting, met opdracht na te gaan welke verlichting van de Nederland- sche kust noodig zijn. Te Amsterdam, in de Warmoestraat, is nu het eerste geheelonthouders-hotel opge richt. Het heet „het blauwe kruis", bevat 62 slaapkamers en is electrisch verlicht. Logies 40 k 60 ets. per nacht Dinsdagmiddag ontlastte zich boven de gemeenten Koewacht en Zuiddorpe een ver schrikkelijk onweer, vergezeld van een hevige hagelbui. Er vielen steenen ter grootte van een duivenei, die op vele plaatsen aan de te velde staande gewassen en tuingroenten veel schade berokkend hebben. Op sommige plaat sen lagen de hagelsteenen zoo dik alsof het gesneeuwd had. De hagel werd gevolgd door een hevige regenbui, welke wel een uur aan hield en verschillende landerijen weer geheel onder water zette. Tegen een brander uit Delft, wiens knecht ongedekt gedistilleerd had vervoerd in een z. g. harnas (d.i. een metalen bus die om het lichaam sluit) werd door den Rijks advocaat f 100 en f 25 boete geëischt. Bij een inspectie op den zolder der branderij waren onder meer gevonden een nagemaakt koetsierskussen en een pakje gist met inhouds maat van 10 liter. Te Rozendaal is eon 15-jarig meisje aan bloedvergiftiging gestorven. Zij had een on beduidend wondje aan den voet, doch lette daar niet op bij het aantrekken van nieuwe gekleurde kousen. Denzelfden dag zwol de voet sterk op, daarna het been, totdat genees- hulp niet meer kon baten en zij onder vreeselijke pijnen is overleden. Voor en na zijn in de nieuwe beurs te Amsterdam wel 'n 1300 kleine in lood gevatte ruitjes vernield, samen ter waarde van f 500. Knaapjes van 'n jaar of tien blijken de schuldigen en 't was hun niet om baldadigheid te doen, maar als ze weer eenige ruitjes hadden stuk geworpen, tilde de eene jongen den ander op, die dan de reepen lood uit scheurde. Dit verkochten ze bij een opkooper voor een paar centen, die gewoonlijk dadelijk werden versnoept Eindelijk is een jongen op de daad betrapt. De Off. van justitie heeft zijn opzending naar een rijksopvoedings gesticht gerequireerd tot zijn 18e jaar. De trouwlust was Woensdag te's Hage zoo sterk, dat er voor eene begrafenis geen rijtuigen beschikbaar waren, zoodat deze een dag moest worden uitgesteld. 69 paren werden in den echt vereenigd. Men schrijft aan de „Leeuwarder Crt" In een Friesch dorp kwam een politie beambte uit een andere gemeente in burger- kleeding in een herberg zonder „vergunning" en vroeg daar een bittertje. De vrouw (haar man was afwezig) den vrager herkennende, zeide, dat ze zonder vergunning geen sterken drank mocht schenken, doch de vermomde drong er steeds op aan en'zeide dat toch niemand er achter kon komen. De vrouw zeer goed begrijpende, dat hij haar er in wilde laten loopen, gaf eindelijk toe, ging naar een ander vertrek en kwam terug met een gevul- den romer, die zij hem overhandigde. Hij bracht den romer aan den mond, dronk er van, spuwde het weer uit, zette een zuur gezicht en liep woedend de deur uit. De vrouw had nl. den romer gevuld metazijn. Ten einde een betere regeling van den Rijkspostduivendienst in oorlogstijd te ver krijgen, zullen miliciens-postduivenliefhebbers uit sommige garnizoenen, bij mobilisatie van het leger, tijdelijk voor genoemden dienst worden beschikbaar gesteld. Te Urk werden Woensdag door 27 vaar tuigen 20,000 stuks ansjovis aangebracht. „Hier woont een onderkruiper;" deze vriendelijke woorden worden door de stakende arbeiders van de houthaven te Amsterdam tegenwoordig aangeplakt bij de werklieden, die den arbeid hebben voortgezet. Door enkelen hunner is deswege beklag in gediend bjj de politie Het modernst op 't gebied van verhou ding tusschen patroon en werkman is zeker wel een klacht van werkgevers tegen de directie der Staatsspoor. Een firma te Rot terdam klaagt in 't openbaar dat deze directie nu zelf gevrijwaard tegen plotselinge contract breuk, de werklieden wel plotseling uit ander mans dienst haalt. Al tweemaal is het de klagende firma overkomen dat een harer werklieden plotseling overging bij de Staats spoor en meer firma's hebben daar last van. Dat druischt in tegen zekere begrippen van fatsoen zegt de firma. Op de kermis te Groningen werd in de eerste dagen kolossaal veel gerold. Speciaal scheen het op horloges gemunt te zijn. Ver moed werd dat (Hollandsche pick-pockets naar het noorden waren gekomen om daar hun slag te slaan. Dit vermoeden is juist gebleken. De recherge aldaar heeft vier personen gearres teerd, tegen wie wegens zakkenrollen proces verbaal is opgemaakt. Lichting 1902. Niettegenstaande de toestand van spanning en oproering waarin het land heeft verkeerd zoodanig is verbeterd, dat ingevolge de ver leende machtiging de verlofgangers der lich tingen van 1900 en 1901 weder met verlof huiswaarts konden worden gezonden, is de noodzakelijkheid blijven bestaan, om de inge- lijfden bij de militie te land der lichting 1902, die mede onder de wapenen worden gehouden, voor zooveel zij tot de onbereden korpsen behooren, onder de wapenen te doen blijven totdat bij deze korpsen althans de ter volledige oefening in te lijven manschappen der lichting 1903 genoegzaam zullen zijn geoefend. Een daartoe strekkend wetsontwerp is bij do Tweedo Kamer ingediend. De miliciens der lichting 1902 blijveu volgens het ontwerp onder de wapenen tot 4 maanden na den tijd waarop de ter volledige'oefening ingelijfden der lichting 1903 in werkelijken dienst zijn gesteld, tenzij zulks niet noodig wordt geacht. Bij een winkelier in de Eleonorastraat te Rotterdam kocht een jongen een steenen pijp, om zeepbellen te blazen. Toen het kind thuis kwam, zag zijn vader, die in dezelfde straat woont, dat de gekochte pijp een oude was. Dadelijk begaf hij zich naar den winke lier, maakte twist, sloeg de ruiten in, drong ten laatste bij den winkelier in huis en ging hem te lijf. De politie ontzette den geheel verbluften en verschrikten winkelier. In zijn woning, Nieuwe Achtergracht te Amsterdam, heeft zich een man, zekere D., tailleur van beroep, met petroleum inge smeerd en zich toen in brand gestoken met het gevolg, dat zijn linkerarm hoogstwaar schijnlijk geheel verloren zal zijn. De eerste hulp werd hem verleend door den dokter der polikliniek van Ziekenzorg", dr. Spanjaard, met een verpleger der inrichting. Naar men medodee'de, zouden minder aan gename huiselijke omstandigheden de aanloi- ding tot deze betreurenswaardige daad zijn. Te Neerbosch, achter Boschlust, hook Kerkpad, 10 a 12 minuten gaans van de Wees inrichting, sloog Zateragavond do bliksem in een grooten notenboom, staande voor de woning van den klompenmaker Kok, die juist in huis wilde gaan maar als aan den grond genageld, niet naar binnen kon gaan. Toen hij na eenige oogenblikken zijn bezinning terug had, trad hij zijn woning binnen en aanschouwde daar een tooneel van verwoesting. Zijn vrouw en een vijftal kinderen lagen bewusteloos over den vloer, twee i aamkozijnen waren totaal vernield en versplinterd, van de glazen deuren voor de alkoof was geen ruit meer heel, een zolderplank was versplinterd, van den spiegel was de ruit stuk, de lampen waren van hunne hangers op den vloer geworpen. Zijne Echtgenoote en kinderen kwamen achtereenvolgens wederom tot bewustzijn, en bleken als door een wonder niet gedeerd zijn. Een dochtertje, een 11-jarig meisje, was een der schoenen aan een voet geheel uit elkaar gerukt, alsmede de zool der kous, en ter hoogte van de maagstreek waren in hare kleeding twee gaatjes van een c. M. middellijn tot op de huid, zonder dat deze brandwonden hadden veroorzaakt, alleen een sterke prikke ling. De bewoners zijn gelukkig met den schrik vrijgekomen. Werkstaking te Nieuw-York. 50,000 arbeiders, werkzaam bij den huizenbouw heb ben te Nieuw-York het werk neergelegd; 50,000 andere werklieden, timmerlieden, sme den enz. zullen waarschijnlijk mee gaan staken Verscheidene stakers zijn Italianen. Ze be dreigen de z. g. onderkruipers, die door de aannemers worden aangenomen, met den dood. LIJST van de brieven en briefkaarten, aan het Postkantoor Texel bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie helft der maand Mei 1903. Betlihem. Molenplein. Nieuwediop. Leiden, 15 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 371 stuks f 137 a f 292; 110 Stieren f 63 a 325; Veulens 0 stuks fa f 01 463 kalfkoeion f 125 a i 314 Melkkooien f 463 a 1164 382 Varekoeion 98 a i 226 628 Vette kooien f 126 a f 295 76 Vette kalveren f 75 a i 83 150 Magere kalvoren f 4.00 a f 16.35. Graskalvoren f 24 f 62; 442 Vette schapen f 17 a f 31.309 schapen (weide) f 12 a f 23.0 Paarden! 0 af 0 53 9 Magere Varkens f 16 af 42. f Vette Varkens a et. 763 Biggen f 4. a f 14, Zondag 17 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schrüdor. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Ven Hoorn Voorm. 10 uur ds. Leil'ef. Oudeschild. 's Avonds 6 uur Ds. Schrüdor. Oosterend. Voorm. 10 uur do IIr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Ilr. Barende. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Roosoboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Geen dienst. Ven HoornNam. 2 uur da. Hoop. --~r- *-" - oy '*7t'^.'.^ifi»acv'7rDJXJiaiaianirinMamunvn»*Tji bi m__

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2