ië N°. 1646 Zondag 24 Mei. A". 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amebika en andere landen met verkooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertmüién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cte. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bubg op Tjexel ,f j VERJARING van vorderingen ten laste der Gemeente. Burgemeester en Wothouders der Gemeente Texel brengen belanghebbenden in herinnering dat alle vorderingen ten laste der Gemeente, over het jaar 1902, voor den laatstcn Juni a.s. moeten zijn ingediend, terwijl alle op dien ter mijn niet ingediende vorderingen, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. Texel, 22 Mei 1903. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, II. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel breDgen ter openbare kennis, dat het verzoek van PIETER KOORN Jbz., werkman te den Burg alhier om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie K, No. 1315 een vischrookerij te mogen oprichten door hen is ingewilligd. Texel, den 20 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemoestsr, G. A. Hajenius. H. W. de Joncheere. OEFENING-BRANDWEER. Burgemeester en Wethouders van Texel Gelet op art. 8 der verordening regelende de inrichting der brandweer in deze Ge meente maken bekend, dat eene oefening zal worden gehouden met lo. de brandspuit A en B en de Kleine spuit te Den Bukg op het einde der Koogerstraat op Zaterdag, den 30 Mei a. s. des namiddags 6.30 uur 2o. de brandspuit te Oudeschild, op de haven aldaar, bij P. Bakker, op Zaterdag, den 30 Mei a. s. des namiddags 7 uur 3o. de brandspuit te Oosterend, op het land van den P. Dros Gz. gelegen achter het brandspuithuisje aldaar, op Woensdag den 3den Junia. s. des namiddags 6.30 uur; 4o. de brandspuit te Den Hoorn in de Kerk straat, op Zaterdag, den 13 Juni a. s. des namiddags 7.30 uur. en worden mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuiten daartoe opgeroepen en hierbij aangezegd op tijd en plaats als hier boven genoemd, aanwezig te zijn. Onder de dienstplichtigen bij die brandspuiten worden verstaan: de pompers bij de zuigpomp; de manschappen van de malmirum; de manschappen bij de perspomp; de roseve-perspompers; de pijpleiders; de reperateurs; de lapzakdragers; do lantaarndragers; de manschappen bij de geredde goederen; de manschappen bij de brandhaken en zeilen benevens de opperporder en porders, alle afdeelingen met hunne commandeurs en plaatsvervangende commandeurs, voor de kleine spuit alle manschappon, commandeur en plaatsverv. commandeur. De dienstplichtigen worden hierbij tevens herinnerd aan de artt. 0 en 10 der brandweer- verordering, alsmede aan art. 265 der alge- meene politieverordening, luidende dit art. als volgt.' „De brandweerplichtigen zijn gehouden bjj brand ot oefening de bevelen, hun gegeven door de brandmeester of dooi de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmiddelijk te volbrengen. Zij zorgen by oefeningen op den bepaalden tijd en bü brand na de gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zon der geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren." Overtreding van dit art. wordt gestraft met eene geldboete van ton hoogste f 25, subsidiair 6 dagen hechtenis. Texel, 22 Mei 1903 Burgemeester en Wethouders voornoemd, II. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. SCHUTTERIJ. Burgemeostor en Wethouders van Texol, Gelet op artt. 41 en 42 der Landweerwet, Overwegende dat ingevolge Koninklijk besluit van 14 Januari 1903 (Staatsblad no. 34) met 1 April 1903 in werking is) getreden de wet van 24 juni 1901 (Staatsblad no. 160) tot regeling van de Landweer en van de opheffing van de schutterijen. Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de wet op de schutterijen buiten toepas sing blijft ten aanzien van hen, die zich in dit jaar of in een der vier volgende jaren ter in schrijving voor de schutterij zouden moeten aangeven, zoodat geen aangifte ter inschrijving voor de schutterij behoeft gedaan te worden door hen, die geboren zijn in 1878, dat zij, die bij het in werking treden van genoemde wet van 24 Juni 1901, en geboren in de jaren 18691877, in het genot zijn van voorwaardelijke vrijstelling van den dienst bij de schutterij, door de commissie in artikel 15 dor wet op ae schutterijen ia hare eerstvolgende zitting onvoorwaardelijk van den dienst worden vrijgesteld, al is die vrijstelling niet gevraagd, dat tot het verleenen van bovenbedoelde vrij stellingen genoemde commissie van onderzoek hare zitting zal houden ten Raadhuize op Zater dag den 30 Mei 1903, des voormiddags 11 uur. In deze zitting kunnen geen aanvragen be handeld worden van hen, die ingelijfd zijnde dus dienende zijn bij de schutterij, en vermee- nen redenen van vrijstelling te kunnen voor dragen, hetzij wegens gebreken, hetzij om reden genoemd in artikel 3 litt. c tot en met m der Schutterijwet. Deze kunnen daartoe aanvrage doen in de zitting der commissie van onderzoek, welke in Juni aanstaande zal worden gehouden. Texel, den 22 Mei 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. TEXEL, 23 Mei 1903. Een tochtje naar Texel, schijnt bij voort during meer in het reisprogram van touristen te worden opgenomen; bleek zulks reeds ten vorigen jare, ook nu doet zulks zich weder voorgisteren en heden toch werd het eiland bezocht door ruim dertig leerlingen van de Brinioschool te Hilversum, die een fietstocht over Texel maakten, en in het laatst dezer maand zal, naar wij vernemen, een groot gezelschap uit Amsterdam aan Texel een bezoek brengen. Oudeschild, 22 Mei. Op het haventerrein heerschte gisterenmorgen weer de gezellige drukte, welke de verscheping van lammeren naar Leiden kenmerkt. Er waren drie vee- stoombooten en vier tjalkschepen noodig om alle lammeren te vervoeren. In het geheel werden verscheept 4559 lammeren, 7 koeien en 1 kalf. Naar beweerd wordt, zal nog dit jaar voldaan worden aan het verzoek, door den Schippeps- en Visschersbond gedaan, om een boei te plaatsen tegen den zandrug beoosten Oudeschild, tegen den kant van Texelstroom. Vermoedelijk zal de ton van het steenenhoofd daar ter plaatse worden gelegd en eendrijf- baken geplaatst worden aan het einde van 't voormalig steenen hoofd. Oosterend, 23 Mei. De natuurhistorische Vereeniging houdt op Zondag en Maandag a.s. eene voorjaars-bloemen-tentoonstelling van wildgroeiende bloemen in „Artis," die ook bezocht zal worden door H. M. de Koningin en wel op Zondag a. s. des middags te ongeveer 12 uur. Voor die tentoonstelling werden ook planten gevraagd van Texel, aan welk verzoek be reids voldaan is. Heden werd van hier eene fraaie collectie verzonden. Door Zeeuwsche visschers zijn in de Zuiderzee belangrijke mosselzaadbanken ont dekt. Men beweert, dat Zeeuwsche mosselen gekweekt van zaad uit de Zuiderzee, minder voldoen, dan die, welke van Zeeuwsch „broed" worden geteeld, doch gelukkig is het voor Zeeland, dat de Zuiderzee toch nog in de be hoefte kan voorzien. 't Is wel jammer, dat onze visschers, die vroeger met de mosselen vangst en handel veel verdienden, tegenwoordig, nu de Noord- zeevisscherij niet voldoende brood meer geeft, weinig meer met het mosselenkorren kunnen winnen. De Cocesdorp, 22 Mei. Evenals op andere dorpen van ons eiland, werd van wege de afd. Burg van den „Bond voor Staatspensi- onneering'' ook hier eene propaganda-verga- dering gehouden, in het logement van den heer Buijs. De vergadering werd geopend door den heer de Wit, die voor de talrijk opgekomenen het doel dezer bijeenkomst uiteenlegde. Hierna verkreeg de heer de Jongh het woord. In breede trekken schetste spreker doel, middelen, inrichting enz. van den Bond en mocht de voldoening smaken dat met zeer veel belangstelling werd geluisterd. Op de vraag van den heer Barends, of de geheele beweging ook eene kiesmanoeuvre was, werd door den heer de Wit geantwoord, dat hiervan geen sprake kon zijn; in het or gaan van den Bond van 1 April j.l. was dit duidelijkste lezen. Het resultaat was, dat 42 der aanwezigen zich als lid aansloten. Uit deze 42 werd een voorloopig bestuur gekozen, bestaande uit de heeren R. Barends, VoorzJ. Buijs Jz., Secr.; D. C. Dros, penn Jb. v Heerwaarde Cz., Jb. Kalis Cz., Jb. v. d. Kooij Kz. en G. Alderlieste. Tengevolge van het heerschen der ma zelen is de O. L. school gesloten. Den Hoorn, 22 Mei. Hedenavond werd de door het bestuur der afdeeling „den Burg" van den Bond voor Staatspensionneering be legde propraganda vergadering gehouden in het „Loodsmansweivaren". Na opening der vergadering door den heer De Wit van den Burg, kreeg de heer Ds. Yan Krevelen het woord. In bezielende taal schetste hij de noodzakelijkheid van een pensioen voor ouden van dagen en eindigde zijne boeiende rede met eene opwekking tot allen, als lid van den Bond toe te treden. Na beantwoording van enkele vragen van één der aanwezigen door den spreker bleek bij opening der rondgedeelde briefjes, dat 64 leden waren toegetreden, zoodat dus het aan tal leden op Texel meer dan 500 bedraagt. Als leden van het voorloopig bestuur der pas opgerichte afdeeling „Den Hoorn" werden gekozen de heerenW. Boon, S. Dogger, W. R. van Douwen, J. Huisman, Q. Huijser, K. Kuijper, en C. Schaap. In de daarop gehouden bestuursvergadering werd besloten Vrijdag 29 Mei eene ledenvergadering te hou den, teneinde over te gaan tot samenstelling van het afdeelings-reglement. Wat de herstelling van den dijk te Kethel wel kosten moet 1 Men deelt mede, dat alleen aan zakken, welke dienen moesten om met aarde gevuld het water te helpen keeren, f 5500 werd uit gegeven. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1