Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. dat ze doet, is, als ze iemand, die nooit een honderd gulden of wat in handen had, plotse ling meester laat worden van een voor hem betrekkelijk groot bedrag. Dit zal vaak zeer demoraliseerend werken. Maar wie verliest, verliest zelden meer dan hij missen kan en in elk geval hij heeft het reeds betaald, is het reeds kwijt. En wat hij dan toch gewonnen heeft, ook als hij geen prijs trekt, is een feest der verbeelding. Zoolang zijn nummer nog niet uit is, kan hij plannen maken, voor wat hij doen zou met de paar honderd gulden die hij winnen kan. Hij zal er zijn vrouw mede verrassen. Hij zal aanstaanden zomer een weekje op reis gaan Het is beter dit door zuinigheid en sparen te verkrijgen ik geef het toe, ik geef het teeIk neem spelen niet in bescherming. Kon ik den menschen beletten te spelen, ik zou het doen. Maar daar ik dit niet kan en daar niemand dit kan, blijft telkens bij mij de vraag opkomen: „zet afschaffing der staatsloterij de poort niet open voor veel gevaarlijker soort van spelen, niet gewaar borgd eerlijk, maar heimelijk en op krediet De vee-invoer in België, door de Regeering aldaar tegengegaan, in 't belang van den Belgische veestapel volgens den een, van eenige invloedrijke fokkers volgens den ander, kan niet meer in de behoefte aan vleesch voorzien en een aanmerkelijke stijging der vleeschprijzen is 't gevolg geweest. De bur gemeester van Brussel heeft nu in een brief aan den minister van Landbouw op intrekking van de belemmerde maatregelen aangedrongen. De invoer van Amerikaansch vee is toe gestaan, maar wegens de behoeft der Eügel- sche markt voor België onvoldoende, zoodat het tijd schijnt te worden het Nederlandsche en Fransche vee eveneens weer toe te laten. Lichtingen 1902 en 1903. Wie wel het meeste reden hebben om innerlijk tegen de stakers en hun leiders Troelstra c. s. vertoornd te wezen, zijn de miliciens van de lichtingen 1902 en 1903 - meent de „Standaard". Hadden de Troelstra's en consorten hun vermetel en oproerig spel niet gedreven, dan waren de miliciens van 1902 voor een deel reeds lang naar huis en zouden die van 1903 reeds een goed deel van hun oefening achter zich hebben. Nu, daarentegen, was er voor de miliciens van 1903 geen plaats in de overvolle kazernes en moesten zij dus op 1 Maart na eerste opkomst terstond met klein verlof huiswaarts worden gezonden. Dit bracht de zaken der meesten in de war, daar alles er op berekend was, dat ze met Maart hun eerste oefening zouden beginnen. Maart, April en half Mei zijn dus voor hen vermorsten nu moeten ze ten minste twee- en-een halve maand in dienst blijven op een tijd, dat ze anders weg waren geweest. Teleurstelling dus van twee kanten. En even hard drukte het misdrijf der stakers op de miliciens van 1902. Dezen toch zouden, als de Troelstra's c s. niet tot hun samenzweering waren overge gaan, nu reeds voor een goed deel sinds Maart hoog en droog thuis zitten en voorts eerlang naar huis gaan. Procesverbaal en de politie getrakteerd. Men schrijft aan de „Tel." Twee Engelsche pleizierreizigers, die met een jacht een zeiltocht door Friesland maakten werden dicht, bij het dorp Teroele betrapt dorr de politie, wegens het zoeken van eieren van kievitten enz in verboden tijd. Een vreemd geval toen men elkaar ont moette. De Engelschen konden de veldwach ters en dezen de Engelschen niet verstaan. Gezamenlijk trok men naar het dorp Lang weer, waar men zich tot een onderwijzer wendde, die genegen was als tolk op te treden. Het bleek nu, dat een der beklaagden advokaat was te Sheffield. Toen ze gewaar werden, waarvan men hen betichtte, ontkenden zijzij hadden alleen een kiekje van een nest met eieren willen maken voor een Ansicht. Maar men had in den hoed van den een, een kievitsei gevonden en dus werd tegen beide heeren proces-verbaal opgemaakt. Zij trokken er zich niet veel van aan, trakteerden hunne verbalisanten, gaven hun adres op en waren zeer benieuwd hoe deze zaak zal afloopen. Natuurlijk krijgen zij te Hull en Sheffield eene dagvaarding om te verschijnen voor het kantongerecht teLemmer. Dezer dagen vervoegde zich iemand bij de vrouw van een caféhouder op de Bies te Schimmert, voorgevende agent te zijn eener Hollandsche uurwerkfabriek. Een soort re gulateur welke by bij zich droeg, wilde hij tout prix van de hand doen. Na lang loven en bieden werd de koop eindeljjk geklonken, onder voorwaarde, dat slechts een gedeelte der koopsom dadelijk betaald zou worden en het resteerende bij een volgende reisgelegen heid alhier vereffend. Het uurwerk werd op den schoortseen gezet en mijnheer een ge deeltelijk bedrag (5 Mark) ter hand gesteld waarop de vrouw even naar buiten ging. Bij hare terugkomst vond zij den quasi-agent verdwenen en met hem ook de regulateur, benevens het geld. De bekende philantroop P. W. Jansen heeft al zijn ontginningen in Friesland ver- eenigd tot een „P. W. Janssen's Friesche Stichting", met het doel om de opbrengst der ondernemingen dienstig te maken aan de bevordering der volksontwikkeling, ook in de provincie Friesland. Aan hen, die zoo belangeloos werkzaam zijn geweest om die ontginningen ten bate van de arbeiders tot een goed einde te bren gen, is een prachtig album vereerd. Te Haulerwijk en Appelscha hebben de arbeiders er belangrijk van geprofiteerd. Afschuwelijke dierenmishandeling. Bij een transport varkens, dat vanaf het station Veenendaal De Klomp zou worden verzon den, bevond zich een varken, dat het zijne tochtgenooten nogal lastig scheen te willen maken Om dit tegen te gaan, hebben de begeleiders het dier de oogen uitgestoken en de gaten met groene zeep gevuld Onnoodig te zeggen dat de daders dezer afschuwelijke wreedheid door de justitie wor den vervolgd. Nuttige dieren. Waarom worden spinne- koppen in huis, op 't erf en in de stallen bestookt, hoewel ze honderden vliegen vangen, die het u en uw vee lastig maken Waarom de koekoek met geweer verjaagd en gedood, wiens beste voedsel bestaat uit langharige rupsen Waarom met den voet op den krekel getrapt, die in uw tuin loopt en er oorlog voert tegen vraatzuchtige rupsen, slakken en meikevers Waarom worden de aardige en en zeer nuttige pimpelmezen gedood zë zijn toch zonder eenigen twijfel de grootste vijanden der duizendpooten en wespen Waarom uw hagel en kruit verschoten aan de spreeuwen, die hun leven lang de insecteneieren oppeu zelen, uw beesten van ongedierte zuiveren en in den broeitijd honderden schadelijke rupsen verslinden Waarom de meezen in strikken gevangen, hoewel elk van deze drie maal 's jaars nestelt en elk paartje ongeveer 12,000 wormen en insecten aan zijn jongen geeft Waarom de zonnekevers gedood, die zich met de bouwluizen spijzigen Waarom de pad vervolgd en dikwijls afschuwelijk vermoord, die zooveel slakken, mieren en keldermotten als lekkernij gebruikt Waarom de vleermuizen niet gespaard, die toch leven van aardwormen? Waarom omdat de meeste menschen niet verder kijken dan hun neus lang is en ook nog dikwijls niet op de hoogte zijn van het leven van genoemde dieren en het daar om niet kennen. („Centrum.") Een ouderwetsche bruiloft. Te Ovewarfe, een OostFriesch grensplaatsje, is een groote boerenbruiloft gehouden. Zoo ongeveer 700 families waren tot deelneming aan deze feestelijkheid uitgenoodigd, zoodat op 1500 2000 gasten was gerekend. Ver band hiermee hielden de spijzen en dranken die voor deze gelegenheid waren besteld. Het waren 2000 flesschen wijn, 1000 KG vleesch voor het beleggen der boterhammen, terwyl het aantal koeken en gebakjes schier ontel baar was. De muziek werd geleverd door 35 muzi kanten van de Olderburger Inf.-Capelle, die op twee plaatsen opgesteld, den danslust der aanwezigen hadden te bevredigen. Het bruidspaar ontving geen geschenken. Voor de enorme uitgaven, aan deze bruiloft verbonden, zorgde de rijke bruid, die zich een onbemiddelden jongen man tot echtvriend had verkozen. Als een merkwaardigheid wordt er bijgevoegd, dat de kerkelyke inze gening van het huwelijk achterwege bleef. Te Duinkerken is een hollend paard voor een rijtuig tot staan gebracht door een aartsbisschop 1 Mgr. Sonnois. aartsbis schop van Kamerijk, derwaarts gekomen om het vormsel te bedienen, stond het stand beeld van Jean Bart te bezichtigen, toen hij het rijtuig met ontzettende vaart zag aan komen. Zonder zich te bedenken greep hij 't paard by 't hoofdstel, het dier stortte en een voorbijganger schoot te hulp. Eenige oogenblikken later deed de prelaat in de kerk dienst. Nadat er vele welgelukte proeven wa ren genomen met het winnen van zjjde uit spinneweb, heeft een Katholiek missionaris op Madagaskar een inrichting gesticht, waürin inlanders onderwezen worden in die industrie en in het weven van spinnezijden stoffen. De inrichting staat onder de leiding van een directeur, een opzichter, beide Franschen, en drie inlanders, reeds ervaren in het vak. De spin, van welke de zijde verkregen wordt, is groot van lichaam en niet vergiftig. De zijde heeft een goudgele kleur en zal, als de zaak gelukt, een geheele verandering te weegbrengen in de zijde-industrie. Twintig jaar geslapen. Margeurite Boy en- val, de slaapster van Thénelies, is ontwaakt, na een aanhoudenden slaap van meer dan twintig jaar maar is toen gestorven. Uit vrees voor ontdekking van een geheime bevalling is zij den 17 Maart 1883 buiten kennis geraakt, en sedert is zij blijven slapen. Zij werd kunstmatig gevoed, maar zij be woog zichzelf ternauwernood, in haar bed. Zij is later jaren teringlijdend geworden, en was uiterst zwak. Toen zij insliep, was zij 22 en nu was zij 42 jaar oud. Dezer dagen liet zij een zacht gekreun hooren en kon later antwoorden op eenige vragen van den dokter. Maar ze klaagde over pijn in haar borst en Donderdag is zij overleden. Onschuldige gralschenners. De opzichter van het kerkhof te Vincennes ontdekte een dezer dagen drie kinderen, van wie de oudste nauwelijks tien jaar telde, die zich verscholen achter een groot grafmonument. Na zich eerst te hebben overtuigd, dat niemand in de nabijheid was, namen ze van het graf een krans, een bouquet en een bloempot weg. Voor den politie-commissaris gebracht, ver klaarden de jeugdige grafschenners, dat ze den diefstal gepleegd hadden, omdat op het graf van hun onlangs overleden broertje in 't geheel geen bloemen lagen en zij er ook wat bloempjes op wilden leggen. We stelen alleen voor ons broertje, zeiden ze. De kleine dieven werden onmiddelijk in vrijheid gesteld. Platte daken als kinderspeelplaatsen. Het denkbeeld, door dr. Nortbrup, professor in de leer der behandeling van kinderziekten te Nieuw York, voor eenigen tyd aan de hand gedaan, om de stofvrije lucht, die men boven op de daken kan inademen, te brengen in de longen van hen, die geen gelegenheid heb ben ver van de groote stad verkwikking te zoeken, vindt hoe langer hoe meer toepassing. Van tal van gebouwen z(jn de daken voor dit doel ingericht. Naar de Noordzijde door een stevigen muur beschut, zijn ze aan drie zijden öf geheel open natuurlijk van eene borstwering van voldoende hoogte voorzien öf door lichte muren, met vele en groote vensters voorzien, omringd. Ook vele scholen zijn op deze wijze in het genot gesteld van eene, althans voor de zomermaanden, ideale speelplaats. (buiten verantwoording van de Redactie.) Mijnheer de Redacteur Vroeger was ik in de gelegenheid kennis te maken met verscheidene inwoners van Tessel en maakte uit den omgang met hen op, dat er te Tessel een geleidelijke vorstandsontwikkeling plaats grijptmaar zoo reactionnair als de in zender G. D. in uw nummer van 31 Mei zich toont is bniten voorbeeld. Voor weinige jaren schreef U, dat een lijk 40 meter van de kust begraven, door afname van het strand blootgekomen was, m. a, w. de zeewering baarde zorg en daar mag U niet meer over schrijven volgens G. D. Een ziekte, die voor kinderen gevaarlijk is, moet u bedekt houden. Meent de inzender D. dat dit de badplaats recommandeert? Neon, mijnheer de redacteur, schrijf wat er voorvalt en licht het publiek inis er bijvoorbeeld op het eiland schijn van gedwongen winkelnering, stel dat ook aan do kaak zonder aanzien des persoons. O. Formerend, 2 Juni. Aangevoerd 274 vette Kalveren 60 k 80 ct. per KG.290 nucht Kalveren f 10 k f 22; 393 vette Varkens 36 k 38 ct. per KG. 68 magere Varkens f 14 k 25363 Biggen; f 6 k t 101460 Schap en en 1154 Lammeren; 516 Runderen en 13 Stieren Kip-Eieren f 2.75 &f 3.10 per 100. st. Vette Koeion, 147 1. in prijs, h. stug. Melkkoeien, prjjsh. h. stug. Gelde Koeien, prijsh. h. vlug. Vette Kalveron, lager in prijs, h. stug. Nuchtere Kalveren, 1. in prijs. h. stug. Vette Schapen, prijsh. h. matig. Vette Varkens, lager, h. stug. Magere Varkens prijsh. h. stug. Biggen prijsh. h. stug.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2