Zondag 7 Juni. AV 1903, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. OH blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 oor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen by de Uitgevers LANGE VELD DE ROOD, ParkstraatBuno op Tkml GEVONDEN VOORWERPEN. Invorderbaarverklaring van kohieren. liet Hoofd van het Plaatselijk Bestuurder Gemeente Texel brengt bij deze ter kennis van1 de- ingezetenen dat het kohier No. 6 der Bedrijfsbelasting dienst 1902/1908 op den 27 Mei 1903 door den Heer Directeur der directe belasting te Amsterdam is invorder baar verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen voor deze Gemeente ter invordering is overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, den 4 Juni: 1908. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 6 Juni 1903. Den 4n zijn van hier verzonden met 4 etoom- en 6 zeüvaartuigen 6028 lammeren, 18 schapen, 7 koeien en 3 paarden. Zijn wij wel ingelicht dan zal morgen (Zondag) de „Ada" hare goedkoope Zondag diensten weder aanvangen. Oüdeschild, 4 Juni. Het snel afwisselend weer, waarbij de zomerhitte moe3t plaats ma ken voor gevoelige koude, heeft enkele gar- nalenvisschers aanstonds weer hun bedrijf doen hervatten. Evenwel is het te voorzien dat zoodra de zomer voor goed aanbieekt, de garnalenvisschery zal moeten blijven rosten tot November. Oüdeschild, 6 Juni. 't Gebeurt zeker zoo zelden, dat hier een vaartuig binnenkomt, onder vreemde vlag, dat zulk een feit wel afzonderlijke vermelding verdient. Hoden liep een tweemast ijzeren aakschip binnen, onder Belgische vlag. 'tls een scheepje van voor onze haven bijzonder groote aftneting en bevracht met schuimaarde. De CocxsnoRP, 6 Juni, Door den heer J. Grollé werd j. 1. Dinsdag bij den vuurtoren van Elerland eene postduif gevangen. Het diertje, dat zeer vermoeid was, had om den rechterpoot een zilveren ringetje, waarop „1268 SC—a—03" was gegraveerd. Op den rechtervleugel was gedrukt: „Maatschappij de Stel', Oude Wartplaats, Antwerpen", en op den linkervleugel: „182, Anvers". Daar voor de schelpen hier slechts f 0,?0 per kub. M. wordt betaald en er anders niets te verdienen valt, beleven de visschers thans schrale tijden, 't Is dan ook niet te verwonderen, dat enkele er over denken naar Amerika te vertrekken om zich daar bij hunne bloedverwanten te vestigen. Oosterehp, 6 Jtlni. De Visschers- en Schip- persvereeniging alhier heeft in antwoord op haar verzoek aan den Inspecteur over het Loodswezen, euz. in het 3de district, betref fende het onderstroomen van de eerste ton in het Westgat, bewesten de kogelton van het Molengat, bericht ontvangen, dat daarin ver betering is aangebracht en alzoo aan haar wensch is voldaan. Woensdagavond hadden alhier oefenin gen met de brandspuit plaats. Bijna alle spuitgasten waren op post en voldeden aan hun plicht. Ofschoon een pa ir kleine gebre ken aan de spuit ontdekt werden, wist men toch een tamelijk sterken waterstraal te ontwikkelen. Vele jongelui, die zich wat al te dicht bij den pijpleider waagden, onder vonden hiervan de natte gevolgen. Vlieland. Sinds eenige dagen is er iets nieuws op Vlie te zien, of eigenlijk niet op het eiland zelf, maar aan den steiger. Bij bijzonder lagen waterstand vertrekt van daar tweemalen daags, op de uren, waarop we anders anders gewoon waren de „Terschelling" te zien komen en gaan een zeilvaartuig, „de Bruinvisch", naar de Ree. Passagiers, post en goederen worden dan daar over genomen van de van Harlingen komende postboot en op onberispelijke wijze te Vlieland aan wal gebracht. De „Bruinvisch" zeilt, zoo zegt men, zeer snel is goed ingericht, Iste en 2de klaskajuit., enz, dus, dit alles te zamen genomen is dit vaartuig, een verbetering voor het visschersschuitje, dat voor dit doel den laatsten tijd dienst deed. Werkelijk, Vlieland heeft niet te klagen, wanneer de postboot komen kan, komt zij, (de toestand der Sloot blijft tot dusverre onveranderd en misschien wordt 't nog slechter daarmee) en bij laag water, dan hebben we onze „Bruinvisch". Men fluistert wel, dat men toch liever een klein havenstoombootje of zoo iets had gehad, opdat men dan geen gevaar liep, juist bij mooi, stil weer uren lang rond te dobberen op zee maar ontevredenen blijven steeds en overal. Neen het is een ideale toestand zoo, en laten toch Baddirectie, Hötel en pensi onhouders zich niet ongerust maken voor een- slecht seizoen, laten ze toch niet vreezen dat de reis op deze manier velen af zal schrik ken voor een bezoek aan de badplaats we hebben immers allen kunnen lezen, hoe de badgasten het zoo aangenaam zullen vinden na de reis per stoomboot een aardig zeil tochtje te maken van de Ree naar hier Misschien wordt dus onze „Bruinvisch" nog nog een meerdere atractie voor ons vriende lijk eijand? Men antwoordde wel niet op verzoekschrift dit en dat, maar onze snelzeiler is er een sprekend voorbeeld van hoe goed men heeft gezorgd voor Vlielands belangen. De boter-separator. Wij ontvingen een brochure over de boter separator (patent van Deursen) en ontleenen daaraan het volgende. De uitvinding is ge patenteerd in alle landen en vanaf 1 Mei 1.1. wordt voor belangstellenden op eenige vaste dagen der week proefgewerkt in de inrichting der maatschappij aan „de Ruiterstraat" Nij megen. Om nu reeds een oordeel te vellen over de boter-separator zou voorbarig en on verstandig zijn, wij geyen nu alleen iets uit de brochure. De boter-separator dient om de boter te bereiden uit de volle zoete melk. De uitvinder, de Heer van Deursen, een landbouwerszoon, heeft reeds jaren getracht een uiterst gemakkelijk te reinigen, weinig kostbaar en eenvoudig werktuig te constru- eeren voor de boterbereiding. Het eindre sultaat zijner proefnemingen is de boter-se parator. Het apparaat levert duurzame en harde boter. Bij het in gebruik nemen van dit toestel zijn centrifuges, karns, koelers, stoommachine, etc. overbodig. Er wordt niets aan de melk toegevoegd. De separator wordt in elke grootte geleverd, een apparaat voor 80 L. kost f 185. Voor verdere bijzonderheden omtrent de, constructie, werking, enz verwijzen wij naar de brochure. De Belgische Minister van LaDdbouw heeft in de Kamerzitting geantwoord op een vrang van den afgevaardigde Maenbout over de opensteling der grenzen voor Hollandsch veede Minister zeide dat het stelsel, thans iD werking, goede resultaten oplevert en dus niet zal worden gewijzigd, zoodat de grenzen gesloten zul'en blijven voor Hollandsch vee. De Minister deelde mede, dat de formali teiten, thans van kracht zijnde voor den in voer van Hollandsche. varkens in België, strikt noodzakelijk zijn en dat daarvan niet afgewe ken kan worden. Aan een der grootste bankinstellingen te te Amsterdam is een zak met effecten ter waarde van ongeveer f 40,000 door een kan- tooriooper voor het loket gelegd, op handige wijze- geruild tegen een, waarin zich waarde- looze papieren en couranten bevonden. Het feit werd eerst ontdekt, toen de bediende met: zijn zak d. w. z. de geruilde op z\Jn eigen kantoor terugkeerde. Een I3taL geneeskundigen uit verschil lende plaatsen hebben zich. gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met het verzoek dat deze haar goedkeuring zal ont houden aan het wetsontwerp tot nadere wijzi ging en aanvulling der wei. tegen, besmette lijke ziektes, ten doel hebbende het gedeeltelijk doen wegvallen van den zydeliogschen inep- tingsdwang. Zij wenschen dat, alvorens derge lijke wetsw(jzing overwogen wordt, eenprin- cipieele beslissing omtrent be,t nut der vaccinatie als voorbeho.edmiddel tegen pokken voorafga. Gijsbrecht van Amstel merkt in zijn jongsten „Brief uit de hoofdstad" het vol gende op Het is merkwaardig, dat er altijd menscben ziju, die iets zoo donker mogelijk voorstellen en zoo heb ik liefst op een trambaicon verschrikkelijke VQorstellh gen omtrent het uitzien van H. M. de Koningiu gehoord. Een mijner collega's, die een ?eer critiscben geest heeft en gewoon is te zeggen wat hij meent, is ook op hot hofbal geweest, maar vond dat H. M. er volstrekt niet minder welvarend uitzag dan een jonge vrouw, die verleden jaar zeer ernstig in baar gezondheid getroffen is, en die in de laatste week dag aan dag van 10 uur v.m. tot 5 uur n m. en soms ook 's avonds doorgebracht had met staande of zittende te buigen. Ik geloof, dat wij over H. M. de KoniDgin gerust kunnen zijn, mits de noodige rust haar deel zij. Een jong paar uit Amsterdam, dat met de Pinksterdagen een uitstapje maakte naar Kampen, kwam tot de ontdekking ver moedelijk te Utrecht met het overstappen een verkeerd koffertje te hebben medegenomen, Te Zwolle gekomen ging men er mede naar den stationschef om van deze vergissing aan gifte te doen, doch hoe vreemd keek men op toen in het koffertje gevonden wer4en een geladen revolver, benevens kruit ep kwee ploertendooders 1 Het koffertje met zjjn vreemden inhoud is te Zwolle gebleven. Tot nog toe is men er niet in geslaagd den eigenaar te ontdekken, evenmin als mep weet w»ar zjch het apdere koffertje bevindt, waarin o. a. een kerkboekje met gouden slot was. •r Abonnementsprijs per 3 maanden Voor Dg* Bubo SO Cts. Franco per post door ge heel' Nbdeblahd 45 Cts. Naar Ambb.ua en Andere landen met Torhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cta. Iedere regel meer 6 Cta. Qroote letten en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijinummen 9 Cta. per nummer. 1 zakdoek, gevonden in de Parkstraat. 2 sleutels, Gerritsland 1 handschoen, „de Weverstraat. 1 staartriem, op den Schilderweg. HERHALING-OEFENINGEN. De Burgemeester van Texol als daartoe do noodige aanschrijving ontvangen hebbende, roept bij deze op de miliciens Pietor Burger en Jan Kooger, behoorende tot het corps Torpedisten van de lichting 1901, om op Woensdag, den 10 Juni a.s., des namiddags vóór 4 uur bij hun korps te Brielle aanwezig te zijn, voorzien van hun kleeding, uitrusting, zakboekje en verlofpas, bij hun vertrek mot groot verlof medegenomen, teneinde in werkelijkeu dienst te worden gestold. Texel den 5 Juni 1903. De Burgemeester- van Texel, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1