N°. 1651 Donderdag 11 Juni, A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. m Binnenland. Rit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bung 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Pr\js der Advertmtiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cta. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBübg op Texbl RAAD S V E R G A D E R 1IV C,. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Vrijdag, den 12 Juni 1903, des vóórmiddags te IO'/j uur in de daarvoor bestemdo zaal ten Raadbuize dezer G emeente. Texel, 9 Juni 1903. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCREERE. Te behandelen onderwerpen: I Mcdedeelingen. Ingekomen stukken. II Adres Gemeente-vroedvrouw te Oostcrencl, houdende verzoek om verhooging van jaar wedde. III Betaling uit, „Onvoorziene Uitgaven"; dienst jaar 1902. IV Af- en overschrijving op posten der begroo ting, dienstjaar 1902. V Begrooting onderhoud W aalderweg voor het jaar 1904. VI Benoeming commissie inzake onderzoek reclames Hoofdei. Omslag. TEXEL, 10 Juni 1903. Was op de vierde groote lammerenmarkt iets minder aanvoer, dan op de drie voor gaande marktdagen, toch was de aanvoer nog al belangrijk; de handel was kalmpjes, doch mocht overigens weder goed genoemd worden; de prijzen waren bevredigend; onte genzeggelijk maakten de schapenfokkers op de gebonden markten goede zaken. Aangevoerd werden 3980 lammeren ('t vorig jaar 3563), Spaar den, 20 koeien, 6 n. kalveren, 23 enterlingen, 22 schrammen en 42 biggen. Gemiddelde prijzen waren Paarden f 200 a 275, koeien f 135 a 210, n.kalveron f 10 a 12, enterlingen f 17 a 38, lammeren f 10 a 12.50, schrammen f 16 a 18, biggen f 10 a 12. Handel in melkvee gewild doch in lammeren en schapen lrger prijzen. Van 5 tot en met 9 Juni werden van hier uitgevoerd: 903 lammeren, 17 koeien, 15 kalveren en 31 varkens. Wanneer we in Zomermaand zijn en de groote lammerenmarkten zijn gepasseerd, drn breekt de tijd aan voor de Texelsche kermis, een feestgetij wel niet door allen toegejuicht en gewenscht, maar 't welk nog steeds aan de orde blijft en door velen, in zonderheid door de jeugd, met verlangen wordt verbeid. Ze is dan ook nu weder aanstaande en welwillend werd ons medegedeeld wat dan alzoo is te verwachten Ten eerste het circus (oftewel paardenspel) Roberti, die met 20 goed geschoolde paarden het publiek zal trachten te amuseeren; dan Hommerson's biograaf, met beweegbare beelden; verder een;carous- sel (draaimolen) van Vermolen, een schiet tent, vischvermaak, platentent en verder tot stoffeering van het terrein de gewone kermisattributen. Voor do beminnaars van tooneolspel zal Donderdag, Vrijdag en Zaterdag in de kermis- week, genot zijn te smaken in „de Vergulde Kikkert," alwaar hot tooneelgezelschap van Stoel en Spree zal optreden. Oudeschild, 9 Juni. Hoeveel tijd zou het vorderen om te voet rondom Texel te gaan en zou zulk een tocht op één dag te vol brengen zijn Tot dusver waren die vragen nog niet opgelost. Gisteren echtsr hebben twee ingezetenen van dit dorp de proef op de som genomen, 's Morgens te 6 uur toog men naar het Horntje, werd van daar per viet naar de Hors gebracht en toen ving de wandeling aan van den kop van den stuif- djjk naar den waterkant achter den Hoorn en zoo verder het strand langs. De kleine slufter moest worden doorwaad. Nabij den vuurtoren ging men een vallei binnen om drinkwater te zoeken en zette daarna den tocht voort langs het Eierlandsche gat, de Rogsloot, Eendrachtsdijk, het Noorden en ver der den dijk langs naar hier terug. Er moest 12Vj uur gemarcheerd worden. De geheele tocht vorderde 15Vs uur. Onder de lossers van het Belgische aak schip „Luctor et Ernergo" was Zaterdag een staking ontstaan. De afmeting en inrichting van dit scheepje maakte dat een man meer noodig was en nu werd 30 ct. losgeld voor een M3. schuimaarde wel wat min geacht. Het werk behoefde niet lang stil te staan, want nadat bepaald was dat 35 ct. in plaats van 30 zou betaald worden, werd de reeds aangevangen lossing met kracht voortgezet. Waal, 8 Juni. Zaterdagmiddag wist het 5-jarig zoontje van den broodbakker B. een zeis machtig te worden. Het ventje maaide er al spoedig lustig op los, doch wondde zich zoodanig aan het been, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Een 14 dagen rust is den kleinen maaier door Dr. v. d. Vegt voorgeschreven. Oostebend, 9'Juni. Meerdere visschers begin nen naar andere bozigheden om te zien. Sommigen zullen zich in den maai- en hooi tijd met landarbeid bezig houden. Ook zijn enkelen van hier uitgezeild naar Griend, om te onderzoeken, of daar met het ophalen en persen van zeegras ook wat verdiend zal kunnen worden, alsmede met het doen van andere werkzaamheden aldaar. In de vorige week kwamen in het Nieuwediep met elkander in aanvaring de blazerschuiten T. X. 123 en T. X. 99, beide van hier, waarbij laatstgenoemd vaartuig eenige averij beliep. De Bond voor Staatspensionneering neemt beteekenend in sterkte toe: in één jaar tijds is het getal leden en dat der af- deelingen ruimschoots verdubbeld; telde de Bond in Mei 1902: 3233 leden en 40 afdee- lingen, met Mei van dit jaar was het getal leden 7808 en dat der afdeelingen 92. Texel leverde tot deze vermeerdering een goed contingentruim 500 personen traden hier als leden toe. Ziekte onder de varkens Onder Haarlemmerliede is de gevreesde besmettelijke vlekziekta onder de varkens uitgebroken. Op één hofstede zijn er 11 dieren aan gestorven. De Zwitsersche wolkenkijker Jules Capré heeft voor het eerste derde doel dezer maand slecht weer over West- en Midden Europa voorspeld, met hoogen druk aan de Middel- landscho zee. Tot dusver is enkel een sterke daling van temperatuur ingetreden, maar de barometer is weder gestegen. Van 10 tot 23 Juni belooft de heer Capré ons West- Europeeërs—natuurlijk zonder eenig boos op zet—voortzetting van „weer dat in de war is", met zware onweders; op 25 Juni een bijzonder stevig. En als wij dan eindelijk op een mooi slot der maand recht meenen te hebben, stijgt van 26—30 Juni de baro meter ook wel, maar in hot Oosten van Eu ropa en moeten wij, in het Westen, ons tevreden stellen met depressies over de Noordzee en het Kanaal met regen en Zuid- Westen vlagen. Het luidt niet heel opwekkend en daarom valt het vermoedelijk wel meó Een millioenenheer. Wie zou, nu ongeveer een kwart eeuw geleden, gedacht hebben, dat de destijds ont maskerde „millioeneDjuffrouw" in Amstel's veste, nog eenmaal zou worden opgevolgd door een „millioenenheer" Toch is het zoo, zegt het „N. v. N." Maar de millioenenheer van heden schijnt in tegenstelling wet zijn voorgangster, echt te zijn en beweegt zich ook op een geheel ander terrein. Ziehier wat ons van hem ter oore kwam. Reeds eenige maanden lang worden alle inrichtingen van vermaak in de Amstelstad, druk bezocht door oen jonkman van 25 a 30 jaren, die, te oordeelen naar de enorme ver teringen, welke hij maakt, wel aartsrijk moet zijn. Naam en woonplaats zijn ons onbekend, slechts een bijnaam vernamen we Veelal is hij te Amsterdam, doch ook wel te Scheveningen of te Parijs. Zelfs beweert men hem te Kopenhage „aan 't werk" gezien te hebben. Meesttijds doolt de man alleen rond en laat dan de champagne vloeien of het Vechtwater is. Gaat de bezoeker weer heen, altijd even geheimzinnig als hij gekomen is, dan heeft hij de loffelijke gewoonte, zijn onuitputtelijke portefeuille te voorschijn te halen en de ge maakte vertering te voldoen, steeds daarbij een fooienstelsel in toepassing brengend, dat op zichzelf reeds schatten verslindt. Men beweert, dat deze „millioenenheer" duizend gulden per etmaal te verteren heeft. Blijkens zijn leefwijze best mogelijk. Verder wil men weten, dat hij van ter zijde zou geparenteerd zijn aan een gekroond hoofd van een naburig rijk. Dit evenwel is niet zoo grif aan te nemen. De rijkaard namelijk gedraagt zich soms al zeer onkoninklijk en aarzelt niet, wanneer de een of ander hem aanspoort„Pak het maar met je fikken aan, Monsieur!" op paradijsachtige manier de hem geboden spijzen in eigenlijken zin ter hand te nemen. Doch dit daargelaten de millioenenheer— wie hij dan ook wezen moge—bestaat en verbaast—zoolang het duurt—de eigenaardige wereld, waarin hij zijn goud laat rollen. 't Viel de Groningsche politie op dat daar ter stede in de laatste dagen met de tram van Paterswolde herhaaldelijk een jong- mensch kwam, dat het heertje uithing en nogal grove verteringen maakte. Dit wekte argwaan, en daarom werd het jongo mensch, toen hij weer in de stad kwam verzocht even mee te willen gaan naar het politiebureau. Daar bleek dat hij de 17jarige A. P. was uit Amsterdam, dat hij in Paters wolde zijn intrek had genomen en inderdaad voor zijn doen veel geld uitgaf. 't Kwam der politie raadzaam voor eens te Amsterdam eenige informaties omtrent A. P. in te winnen en nu kwam spoedig aan het licht dat de door haar gekoesterde argwaan niet onverdiend was: A. P. had zich schuldig gemaakt aan verduistering van geld ten nadeele van zijn ouders. Het veelbelovend zoontje is onder politie- geleide naar zijn woonplaats teruggebracht, zoodat 't met zijn uitstapje nu wel voor goed uit zal zijn. (N. Gr. Ct.) Om een paard, dat niet trekken wil, te genezen, wordt aanbevolen om dit paard ge woon in te spannen. Aan het achtereinde van het rijtuig of den wagen wordt nu ook een paard gespannen en dit paard laat men het rijtuig terugtrekken. Het paard, dat niet rrekken wil, spant dan al zijn krachten in om te blijven staan, wil dan toch ook niet achteruit en begint dan dikwijls te trekken. Zoo kan het dus toch zyn nut hebben, het paard achter den wagen te spannen. LSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1