N°. 1652 Zondag 14 Juni. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBobo op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. 1 rozekrans, gevonden in do Woverstraat. 1 paar sokkon, Nieuwstraat. VERKIEZING voor den GEMEENTERAAD. Do Burgemeester dor Gemeente Texel brengt hiermede ter openbare konnis, dat op Dinsdag, den 30 Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van drio loden van don Gemeenteraad, tengovolgo do poriodioko aftreding van de Hoeren F. Keijser, II. W. Eeksom en D. C. Dros: dat op dien dag, van des voormiddags negen tot dos namiddags vier uren, tor Seerotario dor Gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd OPGAVEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Dezo opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze ver kiezing en behoorendo tot het district, waarvoor de oandidaatstelling goschiedt. De inlevering dezer opgaven moot geschieden persoonlijk, door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvaugst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 13en Juni 1903 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brongt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van hand- teekeningen van personen, die |niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand- teokeningon geen voldoend aantal voor eeno wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogsto drie maanden of eeuo geldboete van ton hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave bedoeld bij artikel 51, hoeft ondertookend. Texel, don 12 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCIIEERE. TEXEL, 13 Juni 1903. Den lln Juni z\jn met 3 stoom- en 2 zeil- vaartuigen van hier uitgevoerd 3419 lamme ren, 1 koe en 2 paarden. Van 13 Maart tot heden werden uitgevoerd 25170 lammeren. Oudeschild, 12 Juni. Zeker om niet te laat te komen, is gisteren reeds een kraam in de haven aangekomen, ter plaatsing op de a.s. kermis. Naar ons wordt medegedeeld, zou de heer C. Zegel, voerman en rijtuigverhuurder al hier, in de vorige week met paard en rijtuig een bezoek hebben gebracht aan de zand bank „Onrust", welke, naar men weet sinds korten tijd aan Texel vastligt. Oosterend, 12 Juni. Den visschers van hier, die werkzaamheden wenschten te ver richten op het eiland Griend, is bij onderzoek gebleken, dat er geene gewenschte resultaten van te verwachton zijn. Wel spoelt er zee gras tegen de kust aan, doch er bestaat op het eiland geeno gelegenheid, om dit te ver- schon en voor ongevvasschen zeegras vallen geene behoorlijke prjjzen to bedingen. Op het eiland staat nog veel gras, dat wellicht als ruigte zou kunnen dienen, doch men vreest, dat men met het bewerken en vervoeren hier van ook geen voldoend loon verdienen kan. Men heeft dan ook besloten, het bijltje er maar bij té laten liggen. Het schilderwerk aan het orgel in de Doopsgezinde Kerk alhier is gereed. Zondag a. s. hoopt men het instrument te kunnen inwijden. Het avondmaal, dat anders op dien dag gehouden zou worden, is nu uitge steld tot later. Als een bijzonderheid kan worden meege deeld, dat onder Zevenhuizen (Z. H)een koe drie kalveren heeft ter wereld gebracht. De moeder, [die met haar drie kinderen in het land loopt, trekt natuurlijk veel bezoek. Uit Smilde bericht men aan de „Ass. Ct.a De stakingsbacil is zelfs ook tot onze raads leden doorgedrongen. Nadat het voorstel van burg. en weth. om ingevolge den wenk van Ged. Staten het maximum van den hoofde- lijken omslag omslag met f 2000 te verhoogen met 2 tegen 8stemmen was verworpen, hebben gemelde 8 heerengemeend de agenda niet verder te moeten behandelen, doch en bloc de vergadering verlaten. De beide wethouders blijven evenwel werk zaam. Staatsloterij afgeschaft. Door de regeering is thans bij de Tweede Kamer ingediend het wetsontwerp betreffende de afschaffing der Staatsloterij. Het ontwerp beoogt een zéér geleidelijke afschaffing; daartoe wordt voorgesteld den tijd, die tusschen twee loterijen verloopt, telkens wat grooter te maken. Zoo wordt voorgesteld, dat de tijd, die na iedere loterij verloopt, voordat een nieuwe begonnen wordt, zal bedragen na de 875e, 376e en 377e loterijen 6 weken na de 378e, 379e en 380e loterijen 7 weken enz. enz. De 413e loterij wordt zoo tijdig begonnen dat zij vóór 1 Januari 1922 geheel is afgs- loopen. Na de 413e loterij worden geen loterijen meer gehouden. Zware boschbrand Maandagochtend is in de nabijheid van de „Woeste Hoeve" onder Apeldoorn, door onbe kende óorzaak een boschbrand uitgebroken, die allengs een zeer groote uitgebreidheid verkregen heeft. Omstreeks zes uur 's namiddags werd het terreiD, dat in brand staat, geschat op 8000 4000 Hectaren. De brand breidde zich in de richting van Arnhem uit, zoodat het landgoed Rozendaal werd bedreigd. Het terrein is bogroeid met akkermaals hout, dennen en heide. Water is niet aanwezig, zoodat aan blusschen niet te denken valt. Men overwoog het zenden van militairen om door het graven van greppels het vuur in'z\jn loop te stuiten. Abonnemetitsprijs per 3 maanden Voor dkn Bdrg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nkderikitd 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met fernooging der porto's. COURANT, J Prijs der AdvertentiMi Van 1 tot 5 rogels 30 Cis. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. NATIONALE SIILITIE. Oproeping van Verlofgangers in wcrkelyken dienst. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in deze Gemeente gevestigdo verlofgangers, behooronde tot de hieronder vermelde liobtingen en korpsen, in 1903. bij deze, voor het tijdvak, achter elk korps of on derdeel aangeduid, kraohtens art 111 der Militicwct 1901 (Staatsblad No. 212 van 1901), voor herhalingsoe feningen vn wèrlcelijken dienst worden opgeroepen. Regiment Grenadiers en Jagers. Lichting 1897. Alle bataljons, van 20 Juli tot en met 8 Augustus. Lichting 1898. Alle bataljons, van 1 September tot en met 28 September. Infanterie. Lichting 1897. Alle bataljons van het 1ste, 2de, 3do, 4de, 5de, 0de, 7de en 8ste regiment, van 20 Juli tot en met 8 Augustus. Liohting 1898. 1ste rogiment, allo bataljons, van 1 Sep tember lot en met 28 September. 2de regiment, alle bataljons, van 1 September tot en mot 28 September. 3de regiment, allo bataljons, van 3 September tot en mot 30 September. 4de regjmont, lsto, 2de, 3do en éde bataljon, van 19 Augustus tot en mot 15 Soptembor; 5de bataljon, van 24 Augustus tot en met 19 September. 6de regiment, late, 2de, 3do en 4de bataljon, van 1 "September tot en mét 28 Soptembor; 6de batafjop, van lé Augustus toten met 10September. 6de regiment, late, 2de, 3de en 4de bataljon, van 3 September tot en met 30 September5de bataljon, van 14 Augustus tot en met 10 September. 7de regiment, alle bataljons, van 10 September tot en met 28 September. 8ste regiment, a He bataljons, van 1 September tot en met 28 September. Huzaren. Liohting 1900. 1ste regiment, der lichting van 17 Juni tot en met 21 Juli; der lichting van 3 Augustus tot e i met 5 September. 2de regiment, der lichting van 17 Juni tot en met 21 Juli; der lichting van 3 Augustus tot en met 5 September. 3de regiment, der lichting van 17 Juni tot en met 21 Juli; Vt der lichting van 3 Augustus tot en met 5 September. Veld-Artillerie. Lichting 1S98. 1ste regiment, alle batterijen, van 29 Mei tot en met 18 Juni; de treinafdeeling van 9 September lot en met 29 September. 2de regiment, alle batterijen, van 3 Augustus lot en met 22 Augustusde treinafdeeling van 9 September tot en met 29 September. 3de regiment, alle batterijen, var. 20 Juli toten met 8 Augustusde treinafdeeling van 9 Septem ber tot en met 29 September. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij, ieder op den voor hém aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hunne verlofpassen, alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof medegeno men voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hunne korpsen zijn aangekomen des namiddags vóór vier uren of, zoo dit niet mogelijk is, op het uur, door den Bur gemeester te bepalen. De verlofgangers, voor wie de opkomst op een Maandag is gesteld, behoeven echter indien zij gevestigd zijn in gemeenten, vanwaar zij niet in dén dag hun garnizoen kunnen bereiken, zich eerst op den voor de opkomst bepaalden dag op marsch te begeven, en moeten den volgenden dag, zoo vroegtijdig mogelijk, bij hun korps aankomen; de Israëlietische verlofgangers, voor wie de dag van opkomst op een Zaterdag is gesteld, behoeven zich eerst den Maandag daaraanvolgende naar hun korps te begeven. Het is wenscheljjk, dat de opgeroepenen zich op den laatsten werkdag véér hun vertrek, des voormiddags tusschen 10 en 12 uren, ter Gemeentesecretarie aan melden, voorzien van hunne verlofpassen, tot het in ontvangst nemen van daggeld en ten einde in het be zit te worden gestold van de noodige vervoer en pas sagebiljetten, een en ander voor zoover zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij dit gewenscht achten, inlichtingcu aangaande de reis te bekomen. Degenen, die per spoor reizen, moeten zich ten min ste een half uur véor het vertrek van den trein aan het station aanmelden. Ingcal ziekte en gebreken hunne opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk door Over legging van eene op gezegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemeente secretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezcgelde verklaring is afgegeven, dan kan dezo aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeloverd. Be treft het verlofgangers, aan wie, in verband met een vorige oproeping in werkelijkon dienst, door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niot-onvermogenden met eene ongeze- gcldo en niet gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Den verlofgangers, die vermeenen in de termen te verkeeren tot het erlangon van ontheffing van voren- bedoelden wcrkelijkeo dienst op grond van de vierde, in verband met do derde zinsnede, van art. 113 der Militiewet 1901 of van eene geldelijke vergoeding als bedoeld in de laatste zinsnede van dat wetsartikel, wordt in hun belang aangeraden daartoe spoedig aan DE KONINGIN het verzoek te doen. Dat vorzoek kan op ongezegcld papier worden gesohreven en moet reohtstreoks aan Hare Majesteit worden gezonden. Eran- keering is niet noodig, Het niet ontvangon eener bijzondere Oproeping ont heft den verlofganger geenszins van zijne verpliobting tot opkomst onder de wapenen, daar deze openbare kennisgeving; EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Texel, den 8 Jnni 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1