N°. 1656. Zondag 28 Juni. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland i5 Cts. Naar Amerika en andere landen met terhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGtEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel GEVONDEN VOORWERPEN, ceintuur gevonden in de Waalderstraat, 1 bui- in en 1 binnendop van een wagen gevonden op g Groeneplaats, 1 zakje haver gevonden op de roenoplaats, 1 hoed gevonden in de Gasthuis raat en 1 porlemoDnaie inhoudende oenig geld evondcn inde Warmoesstrnat, 1 melkemuiertjo ovonden op den Koogerweg. K E NNISGEVIN G. RANDGEVAAR door het broeien van hooi. Burgemeester en Wethouders dor Gemeente 'exel vestigen bij deze de aandacht van de ndbouwers in deze Gemeente op de maatregelen m voorzorgdie natr het oordeel van deskun- gen, op ervaring gegrond, kunnen genomen orden tegen het brandgevaar door broeien van boi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende sêr: Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, vorens het wordt binnengehaald. Maar dat is ten opzichte van krachtig hooi iet genoeg, en bij regenachtig weêr ook niet itijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat behoorlijke hoeveelheid zont in het hooi ge rooid wordt en lagen oud hooi of stroo er sschen worden aangebracht. Zout verhoogt ook den smaak van het hooi en tegenwoordig bij de depóts van accijns-vrij zout jna voor niet en zonder veel formaliteiten te (komen. Hot oude hooi, en vooral het stroo, nemen bij isdanige aanwending zeer in voedingswaarde e. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) mperen den broei. In de dorde plaats behoort elke hooitas van i minste één luchtkanaal te zijn voorzien, dat makkolijk te vervaardiger is van stevige man- inmakerstwijgen of van eenig eenvoudig lat- erk. Hot is vrij zeker, dat zich geen gevaarlijke oei zal voordoen, waar alle drie bovenom- hreven maatregelen zijn genomen. Voorts wordt aan belanghebbenden medege- eld, dat omtrent de aanschaffing van accijns-vrij ut uit de daarvoor bestemde depóts inlichtingen rkrijgbaar zijn ter Secretario der Gemeente. Texel, den 26 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joneheere, Burgemeester. A. Langeveld. Lo. Secretaris. TEXEL, 27 Juni 1903. De langste dag. De zomer heeft met den ngste dag, volgens den kalender, z\jne in- Bde gedaan en het heeft er al den schijn tn dat we nu ook werkelijk zomer zullen ijgen. De zomermaand bezorgde ons anders >g niet zooveel zomersch wedernadat in de laatste weken nogal beweldadigd erden met flinke en langdurige regenbuien, erd na den langsten dag het weder echter chtergelukkig ook, want ook van het ede kan men te veel krijgen en zulk een ervloed van hemelwater zou, ons bedunkens n veld- en tuingewassen meer nadeel dan crdeel doen. De langste dag oftewel begin n den zomer, kenmerkte zich dit jaar ders verre van eene zomertemperatuur, was dien dag koud, op vele plaatsen merkte n des avonds een vrieslaag over het veld, Engeland wees de thermometer 5 graden rst en te Lissabon en langs de Portugeesche st moet het zeer hevig hebben gesneeuwd, o zelfs dat de oogst er door werd verwoest, ids menschenheugenis moet in Portugal et zooveel sneeuw gevallen zijn, althans niet in de maand Juni't is te wenschen dat het volksgezegde „de zomer komt na den langsten dag" ook nu bewaarheid zal worden. Na den langsten dag breekt ook voor Texel de tijd aan voor het jaarfeest, de kermis, en de voorteekenen er van kuunen wij nu alreeds waarnemen. Donderdagmorgen kwam de eerste bezending van de onmisbare ker- misatributen ons rustig dorpje binnenrijden, geëscorteerd door een talrijke schare van de jeugd, welke niet weinig zenuwachtig bij dit voor haar zoo interressant oogenblik van het leven, gevaar liep de schoolbanken te ver geten, en in conflict te komen met de leer plichtwet. 't Zal echter wel niet zoo heel erg zijn geloopen, „een oogje toe" zal ter wille van het opgewonden volkje zeker wel zijn toegepast. De kermis begint alreeds ietwat op stel te gerakengewone kraampjes, bekende ge zichten de draaimolen, het onmisbaar voor werp op een kermis arriveerde ook alreeds en werd niet het minst door de jeugd ver welkomd. Het paardenspel annonceerde zijne komst, evenzoo het tooneelgezelschap van Stoel en Spree en ook niet te vergeten de palingkoopman van Kampen. Welke heerlijkheden de kermis nog meer zal bieden, vertellen wij mogelijk in een volgend nummer. Laat ons hier nog aan toevoegen dat het gezelschap „Trinitas" als naar gewoonte op Zondag a s. eene openbare repititie zal geven in het hotel Texel, waarvan wellicht velen wel gebruik zullen maken om te genieten van de goede muziek. De toegang is kosteloos. Wij wenschen het publiek, dat er van wenscht te profiteeren, een aangename, ne ringdoenden een voordeelige kermis. De commissie voor de feesten by ge legenheid der a. s. tentoonstelling, vat haar taak blijkbaar met grooten ernst op In de gisteren avond toch gehouden vergadering werd besloten dat reeds de volgende week de commissie persoonlijk zal rondgaan tot het aanbieden van lijsten om bijdragen voor dit doel. Van de meerdere of mindere goed- geefschheid van het publiek zal het dan af hangen welke feestelijkheden zullen kunnen worden georganiseerd. Zou het nog noodig wezen optewekken tot ruime bijdragen? Ons dunkt, wanneer wij ons willen herinneren de recht aangename feestdagen bij gelegenheid van vroegere ten toonstellingen, dan kan het niet anders of eene gulle, goede bijdrage, kan niet uitblijven, hetwelk wij te eer meenen te mogen ver wachten nu de tijden voor den landbouwer nog al niet onvoordeelig zijn. Dat met een goed succes de bemoeiingen van de commissie mogen worden beloond, willen wij haar gaarne toewenschen! Door den Comm. der Kon. is de volgende circulaire aan Heeren Burgemeesters gezon den, waaraan wij, op verzoek, door middel van ons blad als waarschuwing publiciteit geven Volgens eene mededeeling aan de Britsche Regeering gedaan door een Christelijke Ver- eeniging voor jonge vrouwen, welke zich ten doel stelt vreemde meisjes, die van het vaste land naar Engeland overkomen, te beschermen en te helpen, is het gebleken dat velen dier meisjes, in het waandenkbeeld dat daar op eene gemakkelijke wijze veel geld valt te verdienen, naar Engeland oversteken, zonder eenig uitzicht op eene betrekking en zonder behoorlijk daarvoor opgeleid te zijn. Niet in staat tot het yerrichten van huishoudelijken arbeid, welke voor haar gevonden zoude kun nen worden, noch opgeleid voor arbeid van hoogere beteekenis, zijn die meisjes blootge steld aan de grootste gevaren. Slechts voor van de meer dan 2000 meis jes, met welke de bovenbedoelde vereeniging in elk der jaren 1901 en 1902 in aanraking kwam, kon geschikte arbeid gevonden wor den. Sommigen hebben mogelijk door bemid deling van anderen een werkkring gevonden, maar een groot aantal moet op onbekende wegen zijn afgedwaald bij gebrek aan de noodige middelen om naar haar vaderland terug te keeren. Voor haar die in staat zijn tot het verrichten yan huishoudelijken arbeid of bevoegd tot het geven van onderwijs in de Fransche en Duitsche talen en in muziek, is er in Enge land een arbeidsveld te vinden. Aan degenen, die daartoe niet zijn opgeleid en aan haar die een gemakkelijk leven zoeken, moet de overtocht naar Engeland ten ernstigste ont raden worden. Het is daarom wenschelijk dat de meisjes, welke zich om in haar levensonderhoud te voorzien naar Engeland wenschen te bege ven, vooraf de zekerheid trachten te ver krijgen, dat zij met hare capaciteiten in eene geschikte betrekking kunnen worden ge plaatst. Van 25 Juni tot heden zijn van hier verzonden 308 lammeren en 56 schapen. In het geheel werden nu dit jaar 28469 lam meren uitgevoerd. Oudeschild, 25 Juni. Gisteren, toen met eenige vaartuigen de eerste kermisreizigers waren aangekomen, verdrong zich de jeugd langs den waterkant en geraakte er een jong knaapje te water. Gelukkig werd spoedig huip geboden door den heer D. "Witte, molenaar op de haven, die het kind wist te grijpen en weer op 't drooge te brengen. Een der correspondenten te Brussel van „De Tel." seint De meeste Belgische bladen zijn vol lof over Koningin Wilhelmina. die, na den moed gehad te hebben den overwonnen en verban nen president Kruger op te nemen, een nieuw bewijs van haar menschlievendheid heeft ge geven door den Nederlandschen gezant te Belgrado terug te roepen om de moordenaars te brandmerken, die den afgrijselijken aanslag pleegden. Zonderlinge nestelplaatsen, Bij den landbouwer Jansen in Schalkhaar, zoo meldt het „Dev. Dgbl., heeft een musschenfamilie haar nestje in een kruik, waarvan de hals juist wijd genoeg is om de oude vogels door te laten. Dagelijks vliegen zij in en uit de kruik die geplaatst is op een droogrek voor vaat- en aardewerk, dus ook ieder oogenblik menschelijke rustverstoorders gelegenheid geeft de familie vandaar te verjagen. Doch landbouwer Jansen is verstandiger. De twee oude vogels met huis en 9 spruiten hebbben een zeer rustig en onverstoord leven. Wij kunnen aan deze mededeeling toevoegen een geval uit den omtrek van Deverter, dat niet minder intressant is. Een vogelpaar had daar zijn nest gebouwd op een ring die aan een pompstang zat in de houten buis van de pomp. Deze pomp werd dagelijks gebruikt, zoodat het nestje bij iederen pompslag op en neer ging, Het zat hoog genoeg dan dat het water er bij kon daarvoor hadden de ouders wel gezorgd. Bij het afgraven van een terp in do Friesche Gemeente Baarderadeel is een menschengeraamte gevonden, dat een lengte heeft van 2 meter. In het oor gepeuterd 1 Vóór eenigen tijd had iemand te Woensel met een lucifer in zijn oor gepeuterd. Daarbij moet hij zich verwond hebben. Een ontsteking in 't hoofd volgde, de toestand werd hoogst ernstig en de man werd in Breda in 't zieken huis opgenomen. ThaDS gewerd aan zijn familie de tijding, dat h|j was overleden. TEXEISCHE COURAÏJT.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1