Verhuisd van kt Marktplein naar den hoek Steenenplaats. Buitenland. Marktberichten. Glas en aardewerk Pre d i kbeu r ten, ADVERTENTIEN. Beleefd verzoek. Oudëschild, 1 Juli. Zaterdag werden 41 consenten uitgereikt voor het wiermaaien. Daaraan werd de voorwaarde verbonden, dat door elke schuit niet meer dan 80 pakken zouden mogen worden gemaaid. Gisteren werd het eerste gemaaide wier aangevoerd. De waarden moeten buitenge woon met zeegras zijn bezet. Vlieland, 30 Juni. Het Fanfarecorps gaf Zondagavond eene muziekuitvoering aan het Badpaviljoen. De prachtige zomeravond was er als voor uitgezocht, toch hadden alleen de Vlie'sche jongelui lust naar 't strand te gaan, ander publiek ontbrak nagenoeg geheel 't geen voorzeker zeer te betreuren was. Er zijn weinig streken in ons land, waar men zich met zulke gunstige resultaten toe legt op ',de paardenfokkerij als in Haarlem mermeer. Tot dekking gebruikt men op heden 40 hengsten, verder heeft men nog 800 veulen- merriën en 3400 werkpaarden met veulens. Sedert een paar dagen ligt in de haven te Leer ter bezichtiging een walvisch ter lengte van 22 Mdie een oorspronkelijk ge wicht had van 80000 kilo. Om hem echter ter bezichtiging te stellen is hij van inge wanden enz. ontdaan en geprepareerd. Deze week wordt het monster door een sleepboot van Delfzijl naar Groningen gebracht, waar het gedurende de tentoonstelling ter bezichtiging zal worden gesteld. Het monster heeft volgens zeggen nu een gewicht van 330C0 kilo. Dat in Rotterdam de loonen der kleer makers ook verre van „hoog" zijn, blijkt o. a. uit een dezer dagen door de E. v. A. voor de confectie-bedrijven aldaar uitgebracht rapport. Blijkens dat rapport wordt voor het bestelwerk een gemiddeld uurloon verdiend van 16 tot 18 cent, welke verdienste geba seerd is op den tijd, dien een werkman, zonder hulp werkende, voor het maken van een stuk werk noodig heeft, met aftrek der door hem zelf betaald wordende onkosten. Voor de confectie is dit echter anders. Daar mee wordt, op gelijke wijze berekend, niet meer dan 9 10 cent per uur verdiend en alleen door overmatig werken en het exploi- teeren van vrouwen en jeugdige werkkrachten wordt nog een bestaan gevonden. Een veertien dagen geleden zegt het „N. v. N." maakten wij melding van een „millioenenheer", die een druk gebruik maakte van alle inrichtingen van vermaak te Amster dam en er enorm veel geld verteerde. Hij is een paar dagen weg geweest, doch thans teruggekeerd en heeft weer eens van zich laten spreken. Dezer dagen bracht hij nl. een bezoek aan een café-chantant en tracteerde er op ruime schaal, als naar gewoonte. Op eenigen afstand zat alleen aan een tafeltje een jongmensch, die met begrijpelijke jaloezie aanzag hoe zijn buurman in enkele oogenblikken verteringen maakte, die meer kostten dan hij in een kwartaal verdiende. Op een goed oogenblik roept de „pretmaker" den gérant der inrichting en verzocht hem het jonge mensch te verwijderen, omdat hij hemverveelt. De ander gaf te kennen, dat hij daar weinig lust toe gevoelde, omdat het een stamgast was, dien hij niet gaarne onaangenaam wilde zijn. Onze Croesus haalt nu zijn zakportefeuille te voorschijn, neemt er een bankbiljet van duizend gulden uit, legt het op tafel en zegt tot den gérant„Pak dit aan en gooi dien man er uit." Voor geld moet alles zwichten. De stam gast wordt afzonderlijk geroepen en krijgt van den gérant het aanbod om zich goeds- schiks voor vijfhonderd gulden onmiddelijk te verwijderen. De ander zegt geen neen natuurlijk, steekt het geld op en verdwijnt, zeer verheugd over dat buitenkansje, terwijl de gérant zich de handen wrijft dat hij zoo handig ieder heeft te vriend gehouden. Afschaffiing der Staatsloterij. Het ingediende wetsontwerp tot afschaffing van de Staatsloterij (dat niet onverdeeld wordt toegejuicht) schaft deze loterij niet af, maar bestendigt haar tot het jaar 1922. Alleen maar zullen de tijdvakken die tusschen de eene en de andere loterij verloopen, telkens wat ruimer worden genomen. Evenwel heet dit wetsvoorstel, blijkens de toelichting, te strekken om de uitspattingen van den hart,1 Ier speelzucht op meer afdoende wijz' eugelen. Maar als t ;lijk dtórom te doen is zegt de „Kampw Cthoe valt het dan te verdedigen, dat de Regeering noch achttien jaar laDg die uitspattingen wil laten vooitduren, slechts eenigszins getemperd Wij voor ons kunnen in de Staatsloterij dat groote kwaad niet zien. Er vallen heel wat andere uitspattingen van den hartstocht van het spel waar te nemen, waartegen de Regeering niets doet. 't Is buiten kijf aldus de „Utrechtsche Ct." cLt een groot deel van ons volk en vooral van den z. g. „miuderen man", de Staatsloterij beschouwt als een integreerend deel van 't levendie hoort er nu eenmaal bij en zonder „twintigje" zou men zich niet verbeelden, een jaar te kunnen doormaken. Daarbij komen dan nog de kaartclubjes, de vereenigingen in fabrieken, in werkplaatsen, de vriondenclubs, die alle met eeD „twintigje" of „tientje" geregeld aan hun geluk beproeven. De Regeering plaatst zich op het stand punt „het geven van speelgelegenheid van Staatswege is onzedelijk". Volkomen juist, doch de „speelduivol" die in dit ontwerp door de Regeering moet be streden worden, zit in den regel héél ergens anders. Dat grootere kwaad isde dobbelgelegen- heden op badplaatsen, en de particulieren loterijen, die u het geld uit den zak kloppen zonder voldoenden waarborg voor een eerlijke afwikkeling. We hebben het dezer dagen nog gezien, hoe in Friesland wederom, voor de zooveelsie maal, een groote zwendelarij ontdekt is bij zulke onderneming. Geheel geen loterijen, dat zou de ideale toestand zijn, Maar omdat nu eenmaal de gewoonte en ook de lust er is (trouwens bij ons volk veel minder dan bij anderedaarom moet de gelegenheid tot spelen, zóó ze wordt gegeven, ook door den Staat gecontroleerd worden. Maar de Staatsloterij afschaften en daar nevens de particulieren, die voor het geld gelegenheid geven tot het spel, ongecontro leerd en in vrijheid hun gang laten gaan, dót achten we strijdig met de belangen van ons volk, met practische en gezonde regeer kunde. Er wordt gemompeld van een belasting op de particuliere loterijen, die in het tekort zou len moeten voorzien we gelooven even wel niet dat van deze regeering, die om theo retische bezwaren de Staatsloterij wil opheffen- zooiets kan verwacht worden. Dat zou inconsequent zijn van 't begin tot het einde 1 Juist ómdat het onzedelijk wordt geacht, dat de Staat winst maakt uit het spel van anderen, stelt men voor de Staatsloterij te doen ver dwijnen welnu: wat zou een belasting op de particuliere loterijen anders zijn dan een winst voor den Staat uit het spel „farm" heeft opgericht. Ze is 20 hectaron groot. Om een grooten dijk heeft men 15 kleinere dijken aangelegd. Deze dienen voor de kik- vorschteelt. In de nabijheid van deze dijken ziju groote reservoirs, waarin de schelpdiertjes geteeld worden, welke tot voedsel voor de kikkers moeten dienen. Men vindt er zelfs verwarmde lokalen, waarin de diertjes in den winter onder dak gebracht worden, liefhebbers van kikker billetjes vinden dus hier in den winter en zomer het heerlijke gerecht, dat onze Zuidelijke broeders ook niet versmaden. Tegenwoordig levert de kikkerhoeve van Bos ton 50,000 kikvorschen per jaar, maar men denkt binnen het jaar dit getal te verdub belde Het oudste dier. Wat den leeftijd van de dieren betreft leert ons een statistiek het volgende Het paard en de ezel leven zelden langer dan 85 jaarde koe kan het tot 30 brengen, de hond tot 25, het schaap, varken en de kat tot 15, het konijn tot 8 a 10, de gans tot 30, de eend, kip en kalkoen tot 12, de musch en het sijsje tot 25, de raaf en de kraai tot 100, de papagaai en de olifant tot 150 a 200 jaar. Maar het dier dat het reccord houdt is de schildpad. Walter Rothschild heeft onlangs een schildpad gekocht en aan den dierentuin te Londen ten geschenke gegeven, welke in 1700 geboren is. Het dier weegt 250 E.G., is goed gezond en zal het nog wel, naar des kundigen beweren, "jaren lang kunnen uit houden. In een plaatsje in Silezië is onlangs verdenking gerezen of een daar wonende „weduwe Hedwig Fischer" wel een vrouw was. Het onderzoek bracht aan het licht, dat deze „weduwe" inderdaad Julius Wilhelm Paul Fischer heette, wever was geweest, wegens oneenigheid zijne vrouw had verlaten en zich in vrouwenkleeren had gedost, om naar hij opgaf beter vooruit te komen. Zoo is hij o. a. eenige jaren ergens in Posen „kindermeid" geweest 1 Gelijk aan de Hamburgsche „Herren- Eonfectionar" uit Londen wordt geschreven, komt daar reeds sedert eenige jaren geregeld elke maand een blaadje uit, getiteld „Anti- Tog Hat" (tegen den hoogen hoed). Abon- nés heeft het blad niet, maar wordt uitge geven krachtens den uitersten wil van een ouden heer, die aldus zijn afkeer van de „kachelpijp" wilde doen voortleven. Hij heeft jaarlijks L 2000 aan een neef vermaakt op voorwaarde dat deze het tijdschrift geregeld zou uitgeven. Daaraan wordt dan ook stipt voldaan, zóó namelijk dat elke maand drie exemplaren worden gedrukt, een voor den legataris en een voor elk der uitvoerders van den uitersten wil. Te Madagaskar groeien boomeD, welke den naam dragen van „boomen der reizigers". Deze boomen hebben maar 24 bladeren, maar bladeren, die meetellen, ze zijn 1 meter 80 tot 2 meter 50 lang en 1 meter a 1 m. 80 breed. Uitstekende parapluie's wel Deze afmetingen zijn echter niet het eigen aardigst bij de boomen. In warme landen vindt men die meer. Maar het interessante en practische aan de boomen is, dat onder ieder blad zich een soort zak bevindt, waarin ongeveer een liter versch en frisch water zit. Wie het niet gelooven wil, moet maar eens 'n uitstapje naar Madagascar maken. Een Amerikaansch blad weet te vertellen dat men in de Vereenigde Staten verscheidene hoeven viDdt, waar eetbare kikkers worden geteeld. De Yankees schijnen meer en meer verzot te worden op de billetjes van deze springers. De schoonst ingerichte kikker-hoeve vindt men in de nabfjheid van Boston, waar de „Massachusetts Company" een model Amsterdam 26 Juni. Aangevoerd 198 Run deren, le kwal. 76 k 80 ct., 2de kwal. 72 ct. 3de kwal. 66 ct. per EG. 150 Melk- en Ealf- koeien t 140 k f 240; 0 Graskalveren f a f' 50 nuchtere Ealveren f 12,k f 15, 5 Schapen 1 k f ,0 Lammeren f a 615 vette Yarkens 35 a 37 ct. per E.G. I'urnierciid, 30 Juni. Aangevoerd 277 vette Ealveren 60 k 80 ct. per EG.: 226 nucht. Ral veren ill k f 23; 372 vette Yarkens 36 k 38 ct. per EG. 65 magere Varkens f 14 k 22395 Biggen; 1 5 k f 9943 Schapen f 20 a f 27,450 Lammeren f 8,a f 15,565 Runderen en 23 Stieren. Ei p-Eieren f 3.00 k f 3.50 per 100. st. Yette Roeien, 394 lager in prijs, h. stug. Melkkoeien, lager in prijs h. stug. Gelde Eoeien, lager in prijs h. stug. Yette Ealveren, prijsh., h. stug. Nuchtere Ealveren, prijsh. h. stug. Vette Schapen, lager in prijs, h. stug. Vette Varkens, lager. h. stug. Magere Yarkens lager. h. stug. Biggen lager. h. stug. Zondag 5 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. half drie de Hr, van Zweden Waal. Geen dienst. Den Hoorn Voorin. 10 uur ds. Leffef. Oudëschild. Voorm. 10 uur ds. Schriidcr. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cochsdorp. Voorm. half 10 do Hr. Barcnds. GEREFORMEERDE RERE. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Roosoboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Voorm, 10 uur ds. Euperus. Den HoornNam. 2 uur ds. Heep. Ondertrouwd EBRAND E. A. D E W IJ N. Burg^Tcxel 26 Algomeene Eennisgeving. Herplaatst wegens misstelling. IVij verzoeken beleefd betaling der nog loopende rekeningen over het eerste kwartaal van 1903. Langeveld de Rooij. De TRERRINGSLIJST loten jgfWQr Oudewater ligt bij ons tor inzage. Van do door ons goplaatsto nummers viol een prijs op No 13602 een sigarenkoker mot goud. LANGEVELD DE ROOIJ. Aldaar uitgestald mot oen fijne collectie Zie de Uitstalling. Jb, IUJK. Uil

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2