N°. 1658, Zondag 5 Juli. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. l»it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANG-EVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. 1 zakdoek, gevonden in de Molenstraat, 1 jas, gevonden op den Schilderweg, 1 kettinkje, gevonden in den Binnenburg. ONTTREKKING VAN GROND AAN DEN OPENBAREN DIENST. Burgemeester en Wethouders van Texel, Gelet op artikel 230 der Gemeentewet; Brengen ter algemeene kennis, dat aan den Raad dezer Gemeente zal worden voor gesteld aan den openbaren dienst te onttrek ken een stukje grond, groot ongeveer 45 cA. deel uitmakende van het Park te den Burg, doch thans reeds in gebruik bij het Alge meen Weeshuis aldaar. Texel, dan 30 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgr. A Langeveld, Lo. Secrs. HERHALINGSOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel als daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, roept bij deze op de miliciens der lichting 1897 Klaas Rollman, behoorende tot het korps Grenadiers en jagers, Hendrik Zijm, Willem Kuijper, behoorende tot het le Regiment In fanterie, Antonius Petrus Hendricus Bank, be hoorende tot het 1 e Regiment Infanterie, om op 20 Juli a.s., Adrianus Brouwer en Pieter Hin, behoorende tot het Korps Pantserfort- Artillerie, van de lichting 1900 om op 27 Juli 1903, des namiddags vóór 4 uur bij hun korps aanwezig te zijn, voorzien van hun kleeding, uitrusting, zakboekje en verlofpas, bij hun vertrek met groot verlof medegenomen,- ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. Texel, den 3 Juli 1903. De Burgemeester voornoemd, H. W. de Joncheere. Invorderbaarverklaring van kohieren. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuurder Gemeente Texel brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dat het kohier No. 1 der Bedrijfsbelasting, dienst 1903/1904, van de gemeente Texel op den 1 Juli 1903 door den Heer Directeur der directe belastingen te Amsterdam is invorderbaar verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks belastingen vooi deze Gemeente ter invorde ring is overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeiende ontgaan. Texel, den 3 Juli 1903. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 4 Juli 1903. De kermis loopt op het einde, vermoe- deljjk nog één drukke dag, de Zondag, en het jaarfeest is weder voor een jaar van de baan. Veel belangrijks gaf de kermis niet te aanschouwen het paardenspel was een be zoek overwaard, het gezelschap Stoel Spree wist zjjne bezoekers te boeien, zoowel met het drama, als met het blijspelook de ki nematograaf trok nog al wat bezoek, doch daarmee is dan ook het belangrijkste genoemd. De draaimolen, het genot voor de jeugd, mag zich verheugen in een afwisselend be zoek van het jonge volkje, en ook wel van iots ouderen, die zich nog wel eens willen verlustigen om een cirkelgang te maken, 't zij fier op een paard gezeten of op meer gemakkelijke wijzo. Op de kermis is zulk een vermaak vrijwel een onmisbaar meubel maar voor de nabijwonendcn geenszins een bron van genot, vooral niet wanneer de groote trom den boventoon wil hebben, dan is het meer dan hinderlijk. Wij woonden Donderdagavond de voor stelling bij van „de Fabrieksbaas", door het gezelschap Stoel Spree gegeven. Groot succes werd door het gezelschap daarmee behaald en geen wonder. Het stuk op zichzelf is als 't ware geheel uit het le ven gegrepen, tal van waarlijk treffende scènes komen er in voor (voor sommigen misschien wel wat al te treffend te oordee- len naar de tranen welke er door aan hun oogen werden ontlokt) en deze zoowel als de vele meer komische scènes op zoo uit stekende wijze vertolkt konden niet anders dan succes hebben. „Men merkt er niet van" hoorden we een paar tooneelliefheb- bers beweren, „dat ze zich zoo moeten be helpen, men heeft geen erg meer in het min der gepaste decoratief, men leeft met hen mee." Was het publiek ten hoogste voldaan, of ook de directie zulks zal zijn geweest wat betreft den financieelen uitslag, trekken wij sterk in twjjfel. De opkomst was namelyk maar matigjes. Door velen schijnt te wor den gewacht op de uitvoering van heden avond, als wanneer het tooneelspel „Mottige Janus" voor de 210e maal door het gezel schap zal worden opgevoerd. Omtrent de uitvoering op gisterenavond, welke we niet persoonlijk bijwoonden, ver namen wij, dat toen ook weder een uitbun dig succes het deel was der op voerenden, terwijl de opkomst beter was dan Donderdag. De kermisgeest, die maar sobertjes was, kreeg Vrijdag meer beteekenis, er waren er velen die alstoen van de kermis gebruik maakten, 't zij voor henzelven of ook wel terwille van de kinderen. Het circus trok weder een druk bezoek en laten we wenschen dat het zoo met allen zal hebben mogen wezen, die een voordeeltje door de kermis hebben verwacht. Wij hebben er niets feestelijks van op gemerkt, zelfs niet of eenige bijzondere nota is genomen van het feit dat Jan Kalis, voer man op de diligence Burg—Oudeschild Don derdag den dag herdacht dat hij voor 40 jaar geleden die functie aanvaardde. Toch is, althans voor de persoon in kwestie, dat feit zeker niet zonder beteekenis, wat al 'n wederwaardigheden zal de man hebben beleefd in dat tijdvak, wat al 'n personen hebben vervoerd met verschillende gevoelens, zoowel die een opgeruimd humeur hadden, als van anderen, die om minder prettige omstandigheden een reis medemaakten. Voor een cijferaar zou het der moeite waardig wezen uit te rekenen hoeveel tijds Jan tusschen de wielen heeft gezeten en welk een traject hij in dien tijd heeft afgelegd wij wagen ons aan die berekening niet, doch wenschen dat Jan, in afwachting dat de tram hem non-actief maakt, krachtig zal blijven voor zijne taak. Te midden van de kermisbeweging, wordt echter niet vergeten de a. s. tentoon stelling en de feestelijkheden, daaraan toe te voegen, hetwelk ons kon blijken uit de aanbieding der lijsten in deze week. Doch niet enkel aan den Burg, ook te Oudeschild zal men pogingen aanwenden om de financiën voor eventueele feestelijkheden zooveel mogelijk te versterken, 't welk mag blijken uit achterstaande advertentie. Wij juichen die poging van harte toe en brengen gaarne hulde aan de heeren die zich daartoe beschikbaar stellen. Gaarne wenschen wij dat een goed succes hun pogen zal be- loonen, en wekken wij Oudeschild's bewoners op, door algemeene bijdragen, naar gelang hunner krachten, dit succes zoo gunstig mo gelijk te doen zijn. Oudeschild, 4 Juli. Schipper J. de Waard) hier gisteren binnenloopende, bracht een niet alledaagsche zeevondst aan. Bij het ophalen van het zwaard, in het Nieuwediep, bleek aan den zwaardenschinkel een kinderwagen met de wielen te zijn vastgeraakt. Het vooi werp zag er nog tamelijk gaaf uit De Cocksdorp, 2 Juli. Gisteren gaf het gezelschap „Crescendo" eene tooneelvoorstel- ling voor een talrijk publiek in het lokaal yan den Heer J. Buijs. Eerst werd opgevoerd „Werkstaking" too neelspel in drie bedrijven door C. P. Brandt van Doorne. De spelers en speelsters kweten zich uitmuntend van hunne taak. Toen volgde „Boer of Student, of Ezelinne- melk", vaudeville in één bedrijf door Gabriel. Ook dit stukje mocht een luid applaus verwerven. Een opgewekt bal sloot de bijeenkomst. Vlieland 30 Juni. Heden werden bij den Burgemeester twee lijsten ingeleverd voor twee candidaten voor den Gemeenteraad periodieke aftreding). De eene lijst bevatte de namen der heeren D. A. Visser, W. Bruijn Cz. De andere lijst de namen der heeren W. Bruijn Czn., F. H. Eijdman, D. A. Visser. 1 Juli. Voor de vacature, in den Gemeen teraad ontstaan door het bedanken van den heer K. Raap, zijn twee candidaten gesteld, de heeren F. H. Eijdman en W. Bruijn. Naar aan de „Telegraaf" wordt mede gedeeld, maakt het bij de betrokken militaire autoriteiten een punt van ernstige overweging uit, om in het volgend jaar bij de militaire hospitalen een proef te nemen met het in dienst stellen van ziekenverpleegsters. Van meer dan eene zijde wordt zoodanige proef neming aanbevolen omdat de zieke militairen, even als de meer gegoeden, wel eens mogen ondervinden dat voor een zieke de vrouwe lijke hulp bovenal gaat en tevens omdat daardoor eene gelegenheid bestaat aan menige vrouw een nuttigen werkkring te verschaffen. In het Oldambt zullen proeven genomen worden met ander fokmateriaal. Rheinland- sche merries zijn ingevoerd, om te kruisen met Oldenburger. Voor dit doel zal gebruik gemaakt worden van een uit Jeverland aan gevoelden hengst. Men hoopt hierdoor zware koudbloedpaarden te verkrijgen, die in Duitsch- land zeer gezocht zijn. Zich te richten tegen woordig naar wat Duitschland vraagt, wordt als eisch beschouwd, daar de uitvoer daarheen belangrijk is. Bij een zeer kort on weder is de bliksem geslagen in een maaierstent te Oldeboorn, waarin een 50-jarige maaier met zijn 15-jarigen zoon gevlucht waren. Beide personen werden getroffen, met het gevolg, dat de vader gedood is. De zoon schijnt geen letsel te hebben bekomen behalve den schrik doch, dat hij getroffen is kan hieruit blijken, dat zijn horloge gebroken in zijn zak is gevonden. Een raadscandidaat gevraagd. Uit Schoonhoven schrijft men aan „Het Volk" In de „Schoonhovensche Courant" wordt per advertentie een candidaat gevraagd voor den Raad, om het liberalisme te vertegen woordigen. Dit is wel een treurige manier om aan een raadslid te komen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cto. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1