N°. 1660. Donderdag 16 Juli. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel, Gelet op art. 98 der Kieswet, Maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uitslag dei- op 11 Juli j 1. gehouden stemming tot ver kiezing van een lid van den Gemeenteraad ter gewoner plaatse in deze gemeente is aangeplakt en voor een ieder ter gemeente secretarie ter inzage ligt. Texel, den 13 Juli 1993. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. A, Langeveld, Lo.-Secretaris. KENNISGEV HTgT BRANDGEVAAR door het broeien van hooi. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel vestigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze Gemeente op de maatregelen van voorzorgdie naar het oordeel van deskun digen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen het brandgevaar door broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neêr: Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is, is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt binnengehaald. Maar dat is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weêr ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zont in het hooi ge strooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aangebracht. Zout verhoogt ook den smaak van het hooi eu is tegenwoordig bij do depóts van accijns-vrij zout bijna voor niet en zonder veel formaliteiten te bekomen. Hot oude hooi, en vooral het stroo, nemen bij dusdanige aanwending zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te zijn voorzien, dat gemakkelijk te vervaardiger is van stevige man denmakerstwijgen of van eenig eenvoudig lat werk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, waar alle drie bovenom schreven maatregelen zijn genomen. Yoorts wordt aan belanghebbenden medege deeld, dat omtrent de aanschaffing van accijns-vrij zout uit de daarvoor bestemde depóts inlichtingen verkrijgbaar zijn ter Secretarie der Gemeente. Texel, den 26 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. A. Langeveld. Lo. Secretaris. S C H APENMARK TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter kennis van belangheb benden, dat er gelegenheidbestaat tot het bespreken van hokken op de markten, tegen betaling van 5 cents per vijftiental schapon of gedeelte daarvan. De aangiften kunnen worden gedaan ter Gemeente-Secretarie in de gewone bureau- uren (van voormiddags 9 tot 's middags 2 uur) of intijds bij den marktmeester. In het belang eener goede regeling dei- markt wordt den ingezetenen dringend ver zocht, zooveel mogelijk vooraf de noodige hokken te bestellen. Texel, den 16 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Zaterdag, den 18 Juli 1903, des vóórmiddags te 10'/j uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 15 Juli 1903. De Burgemeester van Texel, H. W. DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: TEXEL, 15 Juli 1903. De uitslag der verkiezing van drie leden voor den Gemeenteraad, Zaterdag alhier ge houden, werd door ons reeds in een bij blaadje aan onze abonné's gemelddoordien op dat oogenblik nog niet bekend was hoeveel gel dige stemmen waren uitgebracht, deelden wij mode dat vermoedelijk de aftredende leden waren herkozen. Later bleek ons dat zulks ook het geval was er waren uitgebracht 433 geldige stem men, zoodat de aftredenden allen do volstrekte meerderheid hadden bekomen en de vierde candidaat beneden die meerderheid was ge bleven. Het aantal personen die aan de verkiezing deelnamen, was niet zoo bijster groot, moge lijk wel een gevolg van het mooie weder, waardoor „alle man" op het hooiland bezig wasware het weder hiervoor niet zoo gunstig geweest, niet onmogelijk zouden wij de verrassing hebben gehad, dat de vier candidaten allen met volstrekte meerderheid zouden zijn gekozen. „Dan hadden we er een voor de breek gehad," zouden de jongens zeggen. Te laat om in ons vorig nummer op te nemen, werd ons bericht dat sedert eenige dagen aan den Hoorn vertoefden twee genie soldaten met een sergeant, ten einde in de duinen bij paal 11 een gebouwtje op to richten om te kunnen telephoneeren met de Cocksdorp en Oudeschild. De mededeeling daaraan toegevoegd, dat meerdere manschappen werden verwacht voor dat doel, bevestigde zich alreeds Zater dagavond, toen met de laatste gelegenheid eenige officieren en minderen op het eiland aankwamen en alhier werden ingekwartierd. Die militaire macht werd in het begin dezer week versterkt door eenige „Jantjes", die volgens hun zeggen moeten meehelpen om oen telefoonkabel te leggen. Nu, er is alle reden om te gelooven dat de voorgeno men werkzaamheden met zooveel werkkrach ten wel in orde zal komen. Het onweder dat Zaterdagavond velen onzer een uurtje langer uit de veeren hield, wekte Zondagmorgen, door eene herhaling er van zeker menigeen wel wat vroeg. Toch bleek het goed om maar niet te blij ven indommelen, want bleven velen geluk kig bevrijd van ramp door het hemelvuur, het hemelwater, dat als een ware stortvloed neerviel, eischte wel iets meer dan gewone voorzorgmenige lekkage openbaarde zich waar men zulks bij een gewonen waterval niet opmerkte. En of dat nog niet genoeg was, genoot meer dan een het twijfelachtig voorrecht om zijnen tuin niet alleen te zien verfrisschen door een flinke regenbui, doch die ook te zien bestroomen door een geweldige water stroom, medevoerende alle ongerechtigheden en vuile slib op de straten aanwezig. En nog hadden zij niet te klagen wanneer zij hunnen toestand vergeleken bij andere bewoners, waar het water van de hooger gelegen punten zich een toegang tot de lagere gedeelten verschafte, door de woning van enkelen, waar ter plaatse daartoe een gun stige gelegenheid zich aanboodt. 't Was een weinig benijdenswaardig voor val. Hoe dat zoo kwam Enkelen geven de schuld aan de inrichting van de pas gerio- leerden Burgwalonzes inziens ten onrechte de rioleering zelve voert goed af, doch in de vergaarputten worden door het medege voerde straatvuil, dat maar zoo terstond niet bezinkt, doch drijvende blijft, de daarin aan gebrachte roosters verstopt. Een mannetje daarbij om het vuil van die roosters verwijderd te houden, zou zeker afdoend wezen, doch zou wel wat veel ge- ëischt zijn. Doch wellicht weet men wel anderen raad. 't Zijn wel buitengewone voorvallen zulke stortbuien, maar toch zij herhalen zich in dezen tijd nog al eens en ook op buitenge wone toestanden dient men bedacht te zijn. Laat ons wenschen dat iemand er nog wel iets op zal weten te vinden. Het rijkelijke neervallende hemelwater maakte de hooibouw, thans in vollen gang echter wel wat in de war en bezorgt veel ongedachte werkzaamheid, naar men alge meen hoort beweren Extra kosten zal het zeker wel na zich sleepen, als de kwaliteit van het te winnen hooi er echter maar niet te veel onder lijdt, dan zal dat nog wel terecht komen, beter dan de schade welke door storm en regen aan de bouwerij is toegebracht. Nog ongeveer zes weken scheiden ons van de te houden tentoonstelling der H M. v. L., afdeeling Texel en de feesten welke daaraan zullen worden toegevoegd. Welke die feestelijkheden zullen zijn kun nen wij, als niet behoorende tot de commissie, niet zeggendat zal eerstens veel afhangen van hetgeen daarvoor is bijeengebracht, ter wijl het ook wel moeielijk zal zijn iets nieuws aan te wijzen. Zonder nu de plannen der commissie te willen vooruitloopen, zouden wij in overwe ging willen geven, eenige prijsjes beschikbaar te stellen tot aanmoediging van aan te brengen versieringen of verlichting. Wellicht zouden neringdoenden tot eene zorgzame etalage van hunne winkels en verlichting daarvan (dat hun niet tot nadeel kan wezen) daartoe wel zjjn te vinden. Mogelyk zouden ook particulieren door aan te brengen versieringen en verlichting het hunne er ook toe willen bijdragen, waardoor eene wandeling des avonds door den Burg, zeker aangenamer zou wezen, en zeer aan trekkelijk zou zijn. Zulk een nummer, iets geheel nieuws, zou voor de commissie niet zoo kostbaar wezen en een goede aanvulling zijn. Deze nieuwigheid, welke elders nog al ingang vindt, zouden wij der commissie met bescheidenheid wel in overweging willen geven. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. I Mededeelingen. Ingekomen stukken, II Aanbieding Gemeenterekening 1902. III Alsvoren van het Algemeen Armbestuur. IV Vaststelling kohier Schoolgeld 3e kwartaal en suppletoir kohier 2e kwartaal 1903. V Voorstel Burgr. en Weths. tot ingebruikgeving frond v/d Burgwal. oorstel van Burgemeester en Wethouders tot het. koopen van 3 stukjes grond, respectievelijk van Jn. Dalmeijer Pz. te den Burg, van de Di aconie der Herv. Gem. te Oosterend en van W. Eelman Az. e.a. aldaar. VII. Voorstel Burgr. en Weths. tot onttrekking aan den openbaren dienst van een stukje grond van het Park en tot verkoop daarvan aan het Al gemeen Weeshuis alhier, VIII Benoeming Hoofd der O. L. School te Midden Eierland. IX Voorstel Burgem. en Weths. inzake Gemeente- Opzichter.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1