N°. 1661. Zondag 19 Juli. A0. 1903 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschoot Woensdag;- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. 2 portemonnaies, gevonden aan den Burg, 1 mondorgeltje gevonden op den Koogerweg, 1 zakdoek gevonden op den Koogerweg, 1 pijp gevonden in het Park, 1 schroevendraaier ge vonden op den Schilderweg. TEXEL, 18 Juli 1903. Gisterenavond vergaderde de Commissie aan wie is opgedragen eenige feestelijkheden te ontwerpen bij gelegenheid der landbouw tentoonstelling. Voor de feestelijkheden was beschikbaar een bedrag van ongeveer f 400. Van de gelden, die met de lijsten waren opgehaald was n.l. omdat die lijsten voor tentoonstel ling en feesten gelijk waren f 185 afgestaan aan de afd. landbouw. De kosten van de muziek, ook gedurende de tentoonstelling, moeten geheel door de feestcommissie wor den gedragen. Daar een bedrag van f 400 yoor feeste lijkheden al zeer klein was, moest daarop zeer worden bekrompen en moest men die festiviteiten tot het noodigste bepalen. Na langdurige discussie werd dan ook het plan van den voorzitter, die een voorloopige begrooting had gemaakt, aangenomen met eene kleine aanvulling. Besloten werd behalve te zorgen voor de muziek op de beide dagen, waarvoor het fan farecorps zal zorgen tegen een billijke be looning, te geven een vuurwerk van onge veer f 150, verder de Groeneplaats te ver lichten en tegelijkertijd aldaar een bal cham- pêtre te geven op een daarvoor daar te stel len beun bij de muziektent, voor de verma kelijkheden moest men zich vorder bepalen tot het houden van een ringrijderij met paard en kar, tegen betaling van inleggeld. Tevens zou dan daarbij prijzen worden beschikbaar gesteld voor het meest versierde karretje en het eigenaardigste of mooiste costuum. Ook voor de mooiste versiering of verlichting door particulieren aangebracht zou een prijsje worden uitgereikt. De verschillende subcommissies werden samengesteld en zullen nu verder de zaken regelen. Yoorloopig werd het volgende programma vastgesteld, dat naar men opmerkt wel door belangstellenden zou mogen worden aange vuld, mits op eigen kosten, door het houden van een optocht of anderszins. I. Eerste dag, 's avonds 8 uur verlich ting Groeneplaats en bal-champêtre. II. Tweede dag, 's morgens 10 uur rond gang met muziek door den Burg van de geheele commissie en zoo mogelijk ook het bestuur der H. M. v. L. III. Nam. 2 uur, Ringrijden. IV. Nam. 7 uur, uitreiking prijzen in de Vergulde Kikkert. V. 's Avonds 9 uur, Vuurwerk. In de hedenmorgen alhier gehouden gemeenteraadszitting werd benoemd tot H.d. S. te Midden Eierland, de heer W. Heeroma. Op de voordracht waren geplaatst de beeren Schellener te Buiksloot; Heeroma te Helder en Schep te Sleen. Door den Raad onzer gemeente werd heden besloten aan de afd. Texel der Holl. M. v. Landbouw, voor de kosten der ten toonstelling zoo noodig een crediet te ver- leenen van hoogstens f 100, Oudesohild, 17 Juli. Naai- wij vernemen zal de Heer Kijlstra, die te kennen heeft gegeven de kolonie te Blaricum eerlang te willen verlaton, Zondag a.s. den 19n, 's avonds te 7 uur hier een preekbeurt vervullen in het kerkgebouw der Herv. Gemeente. Vlieland, 14 Juli. Bij de heden gehouden stemming voor twee leden van den Gemeen teraad (candidaten de heeren D. Visser, F, H Eydman eD W. Bruin) werden door 67 kiezers de volgende stemmen uitgebracht.' De heer Bruijn 45 Eydman 26 Visser 40 Met gunstig gevolg werd examen afge legd voor de H. B. school te Hariingen door J. F. Dekker alhier. 15 Juli. Bij de heden gehouden stem ming voor een lid van den Gemeenteraad, (candidaten de heeren W. Bruijn en F. H. Eydman) werden op den heer Bruijn 36, op den heer Eydman 33 stemmen uitgebracht. Heden kwam alhier de Leeuwarder vacantie-kolonie aanruim twintig kinderen zullen hunne vacantie hier doorbrengen. Ze hadden een lange, zeker wel vermoeiende reis, de Bruinvisch zette hen eerst om half acht aan wal; maar uitgerust en vroolyk, vol verwachting stapte het troepje vanmorgen naar zee. Zij deze vacantie voor hen allen een blijde tijd Uit Amsterdam wordt gemeld Bertus Krap en Cornelis Oldenburg, de bekende helden op zee, zijn door een ver mogend Amsterdammer bedacht met twee groote zilveren bekers, die voor den oudsten der twee helden aan de binnenzijde verguld. Bij elk dezer geschenken is nog een bank biljet van f 25 gevoegd. De brave gasten waren te IJmuiden niet meer te vinden, maar de waterschout zal zorgen, dat het geschenk zoo spoedig mogelijk in hunne handen komt. Voor eenigen tijd kon men in verschil lende bladen lezen, dat de Fransche minister van oorlog het gebruik van Hollandsche kaas bij het leger had ontraden. Namens de Ver- eeniging tot bevordering en verbetering van den Zuivelhandel in Noord Holland, heeft de heer J. Metz, te Schagen, een onderzoek naar de juistheid van dit bericht ingesteld. Dank zij den steun onzer Regeering en den ijver van onzen con sul-generaal te Parijs, is thans ge bleken, dat genoemd verhaal geheel onwaar is. Te Goirle bij Tilburg bestaan op de fabrieken z. g. „dubbeltjespotten', waarin elke werkman wekelijks een dubbeltje stort, om daarvan kermis te houden. In deze potten is thans, nu de kermis begint, een bedrag van f 2000 aanwezig. En dat menschen,die om hunne geringe verdiensten zich menige levensbehoefte moeten ontzeggen Zou 't waar zijn Uit de „Petite Parisienne" H. M. de Koningin heeft een bijzondere voorliefde voor het landbouwbedrijf en als bewijs daarvan kan dienen de model-melkerij. die Zij nabij het Loo heeft laten inrichten, Wanneer zij aldaar vertoeft, gaat er geen dag voorbij dat Zij niet op de boterbereiding daar gaat toezien en desnoods er eigenhandig aan meehelpt. Dit is een tijdverdrijf maar tevens een goede zaak, want H. M. verkoopt een groot deel van de melk en boter, die op de Koninklijke hoeve wordt voortgebracht en haar onderdanen koopen met voorliefde de producten van de model-melkerij, die reeds mededingen op alle markten van ons land Wanneer de vraag voortgaat zoozeer het aanbod te overtreffen als in den laatsten tijd, zal H. M. nog genoodzaakt zijn de hoeve te laten vergrooten, opdat 30 nieuwe koeien, onder de beste van den veestapel gekozen, er plaats kunnen vinden 1 Toestand Kethelpolder Men schrijft aan de Tel.: Ik sprak iemand uit de gemeente Kethel, die wel geacht kan worden van de plaatse lijke toestanden aldaar op de hoogte te zijn en die mij het volgende mededeelde De Heide-Maatschappij heeft niet slechts hulp toegezegd, maar ook geboden Werk tuigen, gereedschappen, zelfs zaaizaad werd ter beschikking van de boeren gesteld. Er waren echter nog steeds van die stijfhoofdige boeren, die alles maar wilden laten gaanhet zou wel terecht komendoch nu zijn allen tot inkeer gekomen en zijn de landerijen flink bewerkt, alvorens er wordt gezaaid; de regens der laatste weken hebben ook krachtdadig medegeholpen. i Met het inzamelen der gelden gaat het niet al te rooskleurigmen is er iets te laat mee begonnen, was er een aanvaDg mee ge maakt toen alles nog onder water stond; als de nood het hoogst is, wordt het meest gegeven. En vooral nu het water weer weg is wordt aan den nood niet meer gedacht. Wanneer men voorbij komt, ziet men groen, doch een onbekende weet niet dat het alles onkruid is dat weer moet worden uitgeroeid Binnenkort komt het gras weer te voor schijn, ja, maar een onbekende weet niet dat de boeren niet hebben kunnen hooien en dus den geheelen winter zonder hooi, bijgevolg ook zonder vee zitten, tenzij zij hun hooi koopen. Hypotheek en pacht moet worden voldaan uit beursen, die dit jaar geen inkomsten, doch alleen uitgaven hebben gehad, enz. enz. En zoo is het met alles. Voorzitter der Watersnood-Commissie is de burgemeester van Kethel. Nog steeds worden giften gaarne in ont vangst genomen. Men zal zich herinneren, schrijft het „Hbld.", dat bij de discussie in de Tweede Kamer de Minister van Marine door de heeren Staalman en Hugenholtz werd gewezen op vermeende tegenwerking van de Anti-Alcohol- Vereeniging en op slechte behandeling van jonge matrozen. Van den heer W. H. Meyer, oud marine matroos, ontvangen wij een uitvoerig schrijven te lang om op te nemen waarin wordt betoogddat wel degelijk te Soerabaja de „Anti-Alcohol-Vereeniging der Zeemacht" is tegengewerkt. In de cantine, zegt de heer Meyer onder meer, werd de jenever bij bierglazen geschon ken, in twee dagen tijds was alleen aan klare jenever voor f 500 opgedronken. Toon de matroos le kl. Meyer en een korporaal in een verzoekschrift namens genoemde vereeni- ging om verbetering in de cantinetoestanden verzochten, werden zij beiden gestraft, daar de vereeniging niet erkend werd. Toen is later, door de hulp van ingezetenen van Soerabaja, aan den wal een afschaffers lokaal geopend, alleen toegankelijk voor leden van den Matrozenbond. Voor Nederlandsche en Belgische reke ning zal deze week te Antwerpen een trans- sport van 360 stuks vee uit Amerika aan komen. De gebroeders Cockx te Rozendaal zullen, zoolang het Nedeilandsche vee zoo hoog in prijs is, iedere maand een lading vee uit Amerika laten komen. De eerste is aan de abattoirs te Antwerpen goed ontvangen en vond gretig koopers. Het slachtvee is van goede kwaliteit, doch het vleesch is niet zoo fijo als van het Hollandsche vee. Een natuurvriend heeft reeds herfst" draden aangetroffen. Het een dat wij dit jaar te aanschouwen krijgen is al wonder baarder dan het ander in de natuur en in de lucht zegt hij. Zou dit feit moeten be vestigen wat gezegd is, n.l. dat 15 Augustus de zomer reeds afscheid nemen zal TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco pet post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1