B li i t e n 1 a n d, Marktberichten. Advertentiën MNDVirSTAATSPENSIONNEERlNG. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. Propaganda lezing Tegen muggebeten Wie kent die bezoeking niet'? Geen eenvoudiger en beter middel er tegen dan de gestoken plek te wrijven met een doorgesneden citroen. Een oogenblik bijt het, maar dan (houden pijn en het ondraaglijk branden en jeuken ook aanstonds op. Met salmiak en azijn doet men het óók welmaar citroen is beter en tevens ook antiseptisch. Lief jongentje. Dezer dagen meldt rDe Tijd" - viel in den Buiten-Amstel bij het visschen een 12-jarige knaap te water. Een loodgieter sprong gekleed te water, bracht hem behouden op het droge en gaf hem een paar flinke klappen op zijn zitvlak. l)e jongeling gooide daarop hem met een steen een gat in 't hoofd met de woorden, „dat is voor jou, schoft." Men meldt aan de „N. R. C.", dat onder Hacert (Nijmegen) Zondag de vrouw van een rijksveldwachter moeder werd van vier meisjes en één jongen het vijftal overleed kort na de geboorte. Door een aardappel vrachtvaarder te Andijk wordt dagelijks gebruik gemaakt van een postduif om het markbericht van Boven- karspel zoo vlug mogelijk op Andijk bekend te maken. Tot nu toe bevalt de vlugge bode uitstekend, die in weinig tijds het bericht op de plaats van bestemming brengt. Concurrentie. Het Staphorster boertje vindt in Friesland een collega, die zich evenals hij mag verheugen in een steeds toenemende practijk. Een bezoek van 50 patiënten op één dag behoort volstrekt niet tot de uitzonderingen. Den tweeden Pinksterdag moeten er niet minder dan 200 zijn geweest. Geitemelk wordt over het algemeen nog niet naar waarde geschat. Ze is veel rijker aan vet dan koemelk. Ook als plaatsver vangster van de moedermelk is geitemelk het meest geschikt, niet alleen omdat beider bestanddeelen vrijwel gelijk zijn, maar ook omdat ze niet tot verspreiding van tering medemerkt, daar de geiten hoogst zelden lijden aan tuberculose. De onaangename reuk van de melk wordt tegengegaan door zindelijkheid der stallen en doelmatige voedering der dieren. Te Maarssen is feest gevierd ter eere van de honderdjarige weduwe Kleen Stroom. Het vrij krasse weeuwtje nam deel aan een rijtoer in open rijtuigin de stoet volgden ook in rijtuigen niet minder dan 23 ingezetenen van Maarssen, allen boven de 80 jaar. Aan al deze oudjes werd een diner aangeboden en daarna concert door Maarssens Fanfarecorps en vuurwerk. Wat men gewild heeft Onder dit opschrift deelt „Het Volk" mee, wat Domela Nieuvenhuis heeft verklaard op den dag, dat de groote staking werd opgeheven. „Als ik in het Comité van Verweer zitting had gehad, zou ik geadviseerd hebben de rails op te breken, de seinen te vernielen en de telegraafpalen te vellen. Ook hadden er een paar flinke kerels naar Den Haag moeten gezonden worden om Kuyper gevangen te nemen en als gijzelaar te bewaren, zoolang tot de wetten opgeheven waren." Anders niet I Men meldt uit Grouw, d.d. 11 Juli, aan de „Leeuw. Crt." De vijftigjarige M. v. S., een ongehuwd alleenwonend persoon, van beroep ververs knecht, was geruimen tijd sukkelende en ondervond in zijn treurigen toestand steeds het medelijden en de hulp van menigen buur en kennis. Heden bleef zijne deur buitengewoon laDg gesloten. Nadat men zich door het verbreken eener ruit toegang tot de woning had weten te verschaffen, werd de man dood in zijn bed gevonden. Zijne erfgenamen wachtte eene aangename verrassing. Ofschoon de overledene altijd armoede had voorgewend, liet hij aan klin kende munt en papier een aardig sommetje na; ook spreekt men van geld op de spaar bank. Het een met het ander moet minstons tweeduizend gulden bedragen. Wij lezen in de „Telegraaf:" De 14-jarige jongen uit Wijnaldum, die zoo als gemeld is op de Harlinger kermis was zoek geraakt, waarom werd vermoed dat hij in de haven aldaar zou zijn verdronken, is door de politie wederom naar zijne woonplaats teruggebracht. Hij had op de kermis aldaar gehoord dat Zwolle zoo'n groote en mooie stad was en was daarom besloten, in plaats van naar zijn landwerk terug te keeren, zich van de waarheid van dat gerucht te over tuigen en had daarom de reis naar die plaats ondernomen. Aangezien hi) zonder geld was moest hij de reis derwaarts te voet afleggen, terwijl hij door te vragen onderweg brood en onderdak verkreeg. Vrijdag jl. was hij reeds tot Meppel ge komen, doch aldaar gevoelde de politie zich verplicht den reiziger (in stede van zijne nieuwsgierigheid te helpen bevredigen) naar zijn ploeg en spade en ongeruste betrekkingen terug te voeren Een walvisch van papier-maché. Tot de attracties der wereldtentoonstelling te St.- Louis in 1904 zal ook een walvisch behooren van papier-maché. Een commissie, bestaande uit verscheidene geleerden, is door het Natio naal Museum te Washington naar het eiland Newfoundland gezonden, om een gipsen af gietsel van een volwassen walvisch van de grootste soort te maken. Met behulp van dit afgietsel zal men een reproductie van papier-maché vervaardigen en die naar St.-Louis zenden, om op de tentoon stelling geëxposeerd te worden. De wijze, waarop men bij het vervaardigen van het afgietsel te werk gaat, is belangwek kend genoeg om te worden medegedeeld. Nadat het dier op het strand gesleept is, wordt het in een speciaal voor dit doel ver vaardigde reusachtige houten kist geplaatst en dan het gips om de walvisch gegoten. Als het gips voldoende droog is, wordt de kist verwijderd, ten einde het afgietsel in ver- voerbare stukken te verdeelen. Deze stukken worden genummerd en naar Washington over gebracht, waar h?t afgietsel van den wal visch in elkaar gezet wordt. Een gedeelte der huid zal op het afgietsel aangebracht worden andere stukken zijn voor wetenschappelijke proeven bestemd. De verwezenlijking van dit plan zal ongeveer f 12,500 kosten en drie maanden duren. De Amerikanen hebben voor de wereld tentoonstelling van St.-Louis een echt Ame- rikaansche „aantrekkelijkheid" uitgedacht. De liefhebbers zullen zij achtereenvolgens doen schipbreuklijden, en in een grooten wa terval doen neerploffen (zonder levensgevaar), dan volgt een tunnel, bij welks uitgang het schip in een afgrond zal storten, te midden van een onweer, voortgebracht door electri- sche toestellen. De passagiers zullen al de duizelingen en angsten ondergaan van slacht offers bij groote zeerampen 1 Men zou er de reis naar St.-Louis alleen voor doen Daar is sinds eenige dagen een warm- tegolf bezig Amerika onder te dompelen, vooral de stad New-York heeft het zwaar te vei antwoorden. Deze schijnt bijna geheel verlaten. Allen, die konden, hebben haar vaarwel gezegd. Pleinen, parken, wandel wegen, kaaien, speelplaatsen der scholen, kortom, alle oorden waarin de mogelijkheid tot 't happen van een beetje frissche lucht bestaat, zijn door de stedelijke overheid voor de armen geopend. Meer dan 50,000 men- schen brengen den nacht in de open lucht doorslapers ziet men op de daken, op de huizen, op de bordessen der huizer. In de gevangenissen zijn de personen, die zich aan kleinere misdrijven hebben schuldig gemaakt, in vrijheid gesteld, de lucht in de cellen was verstikkend. De hospitalen zijn overvol met door de hitte ziek geworden personen. In alle am bulances worden permanente ijsbaden gereed gehouden om de menschen te helpen, die voortdurend bewusteloos van de straat wor den opgenomen. liet particulier initiatief tracht hulp te ver- leenen. Een dagblad heeft in de arme wij ken zes hulpstations opgericht, waar de onge- lukkigen gratis van ijs worden voorzien. Op een dag werd er 75,000 kilo afgeleverd. De temperatuur in New-York is 102 graden in de schaduw. Yele kinderen en volwassenen bezwijken. Een groote uitgestrektheid woeste grond zal in de Vereenigde Staten eerlang voor ontginning geschikt worden gemaakt. Hot zijn de zoogenaamde „Everglades" in hbt zuiden van Florida, moerassen, die thans drooggelegd worden. Daartoe wordt een zeer breed en diep kanaal gegraven. Het land- bouwdepartement te Washington heeft bekend gemaakt dat eerlang de drooggelegde gronden voor vestiging zullen worden uitgegeven. Van de oude bewoners, de Seminolen, zijn nog maar ruim 300 over, zoodat er plaats is voor duizenden landbouwers. Men ver wacht dat vooral suikerriet er welig zal tieren en dat Florida mettertijd meer suiker zal opleveren dan geheel Cuba. Te Londen is de warmte aan het eind der vorige week ook geducht voelbaar geweest. Zaterdag hadden er tal van gevallen van zonnesteek plaats. In de City was de hitte onverdraaglijk er vielen verscheidene perso nen daardoor in zwijm. In een spoorwaggon vond men een oude man bewusteloos. Hij stierf kort daarna. Een kartevoerder viel dood van zijn bok. Ook te Parijs heeft een groote hitte ge- heerscht. Zondag zijn er tien personen door zonnesteek getroffen en op straat dood neer gevallen. Zomerweder. Uit de Beiersche Alpen en Tirol wordt gemeld, dat in het eind dei- vorige week daar veel sneeuw op de bergen is gevallen op sommige plekken lag zij 25 centimeter hoog. De Zuid Noord-exprestrein was Donderdagochtend, uit Tirol komende, met een wit kleed bedekt De werkstaking in de bouwvakken te NewYork is ten slotte geëindigd met de over winning van de patroons. 20,000 arbeiders zijn weer te werk gekomen, en men verwachtte dat er in het geheel 50.000 zouden opkomen. Schagcn, 15 Juli. Aangevoerd: 7 paarden f 70 a f 120 7 Stieren 1 90 a f160 16 Goldc- koeien f 140 af 200; 20 Kalf koeien f 200 a f 260; 30 Nuchtere Kalveren f 10,a 22,—, 60 Schapen f 14 a f 22140 Lamineren f 9, af 16; 20 Varkens f 10.a f 14,24 Vette VarkenB 40 a 41 cent per kg.60 Vette Koeien f 190 a f 2800 Graskalveren f 0a f 0 39 Biggen f 4,a f 8,Boter 90 a 105 per KG.Kipeieren 1 2,75 a f 3,25. Leiden, 17 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 167 stuks f 128 a f 290; 56 Stieren f 63 a f 355; Veulens 0 stuks f 0a f 0— 107 kalfkoeion f 126 a f 284 Melkkoeien f 126 a 1 284; 80 Varekoeien f 110 a f 228 167 Vette koeien f 129 a f 290, 78 Vette kalveren f 37 a f 95 34 Magere kalveren f 8 a f 304 Graskalveren f 21 f 58; 226 Vette schapen f 15 a f 30.174 schapen (weide) f 11 af 22.0 Paarden f af 248 Magere Varkens f 15 af 32. Vette Varkens a ct. 348 Biggen f 3,50 a f 14,512 Lammeren f 9,a f 14,25. Zondag 19 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Nam. half 3 uur ds. Smits. Den Hoorn Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 do Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Roosoboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waul. Voorm, 10 uur ds. Kupcrus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Heop. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 10 Juli tot den 17 Juli 1903. GEBOREN Johannes zv Cornelis Hopman en Martje Witte (Koogerweg), Marinus zv Jan Witvliet eo Johanna Platvoet (Oosterend). ONDERTROUWD: Albert Bruijn en Naantjo Boon (den Hoorn). GETROUWD: Geene. OVERLEDEN Geene. - voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Tcxclsehe Cou rant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. Ondertrouwd W. R. VAN DOUWEN en E. STUVELING. Den Hoorn (Texel). Heden ontvingen wij do treurigo tijding, dat in Passaic (N.-A.) is overleden onze geliefde bohuwdzuster, KAATJE STARK, Echtgenoote van Jacobus Kalis, in don ouderdom van 24 jaar. K. KALIS. Hoogenberg, 11 Juli 1903. Herplaatst wegens foutieve opname. door den Heer D. O. DROS in 't lokaal van Jb. Buus te do Cocksdorp voor leden en niet- leden op Zondag 19 Juli dos avonds te 7V« uur. Het Bestuur. I^aKT.BPWiCTI HX WgBX'MIKIWm'IIM'' Stroobos Gr.)

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2