N°. 1662 Donderdag 23 Juli. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bus» op Texel K E NNISGE VIN G. BRANDGEVAAR door het broeien van hooi. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel vestigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze Gemeente op de maatregelen van voorzorg, die naar het oordeel van deskun digen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen het brandgevaar door broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neêr Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is, is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt binnengehaald. Maar dat is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weêr ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zont in het hooi ge strooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aangebracht. Zout verhoogt ook den smaak van het hooi en is tegenwoordig bij de depóts van accijns-vrij zout bijna voor niet en zonder veel formaliteiten te bekomen. liet oude hooi, en vooral het stroo, nemen bij dusdanige aanwending zeer in voedingswaarde toe. Boide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) tomperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te zijn voorzien, dat gemakkelijk te vervaardiger is van stevige man denmakerstwijgen of van eonig eenvoudig lat werk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, waar alle drie bovenom schreven maatregelen zijn genomen. Voorts wordt aan belan» hebbenden medege deeld, dat omtrent de aanschaffing van accijus-vrij zout uit de daarvoor bestemde depóts inlichtingen verkrijgbaar zijn ter Secretarie der Gemeente. Texel, den 26 Juni 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. A. Langeveld. Lo. Secretaris. GEMEENTEREKENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel brengen ter openbare ken nis, dat de Rekening van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, over het dienstjaar 1902, is overgelegd aan den Raad, en gedu rende veertien dagen, van den 20 Juli 1903 tot en met den 3 Augustus aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 18 Juli 1903. De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajenius, H. W. de Jonoiieere. II E RII A L IN G S-0 E F E N 1 N G E N. De Burgemeester van Texel, als daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, roept bij deze op de miliciens Cornelis Lemstra, lichting 1899, Reijer Cornelis Huijsman, Leen- dert Peper, Jan Schagen, Pieter Veen, Willem Kanden, lichting 1897 om op Maandag 10 Augustus a. s., Klaas Lips, Reijer Vermeulen, Leendert Wetsteen, lichting 1898 om op Woensdag 12 Augustus a s. Maarten van Delft, Adrian us Lammerde, Lg 1898 om op Woens dag 19 Augustus a. s. Cornelis Eelman, Pieter Duinker, Jacob Borgman, lichting 1898, Hen drik Kuip, Dirk Pereboom, Gerrit Blom, Dirk Boon, lichting 1900 om op Dinsdag 1 September a. s. Pieter Hin. lichting 1897 om op Maandag 5 October a. s,, en Marinus Bakelaar, lichting 1897 om direct na zijn terugkomst hier te lande, des namiddags vóór 4 uur bij hun korps aanwezig te zijn, voorzien van hun kleeding uitrusting, 'zakboekje en verlofpas, bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. Texel, den 21 Juli 1903. De Burgemeester voornoemd. C. KEIJSER Pz. Lo. B. TEXEL, 22 Juli 1903. Gisteren had alhier de aanbesteding plaats van liet bouwen van 2 woningen, pakhuis en bijkomende werken, in de Nieuwstraat. Door 8 personen werd hiernaar ingeschre ven, als volgt R Daalder, f 5675.- N. Lap - 5600.— Krijnen, Helder - 5430.— Duinker, idem - 5377.— V. d. Ster, idem - 5353 J. Jz Bruin - 5321.— Jb. Geus - 5046.— A. Kooiman - 4450.— Ter markt waren Maandag aangevoerd 4 koeien, 4 n. kalveren, 68 schapen en 263 lammeren. Gemiddelde prijzen waren: koeien f 175a f 230; n. kalveren f 10 a 16; schapen f 18 a 19; lammeren f 12 a 14,50. Handel in lammeren gewild, schapen minder. Van 16 tot en met 21 Juli zijn van hier uitgevoerd: 405 lammeren, 34 schapen, 3 koeien, 6 kalveren en 29 varkens. Oudeschilü, 21 Juli. Bij den havenmeester strandvonder zjjn op 19 en 21 Juli aange bracht: 89 planken; 4 delen, 4 battings, 8 platen, 4 schroten, 2 ribben en 2 spieren. De merken, voor zoover zichtbaar, waren E. P. en J. H. Alles was in zee opgevischt. De Cocksdorp, 20 Juli. Op het Noorder- strand van Texel is aangespoeld een witte zwemgordel, gemerkt: „Monargh Gefle." Zondag j.l. hield de heer D. C. Dros de aangekondigde propaganda-lezing over Staatspensionneering in het lokaal van den heer J. Buijs. Voor eene niet zeer volle zaal behandelde spr. achtereenvolgens het ontstaan, het doel en de middelen van den Bond en spoorde ten slotte ieder lid aan het zijne te doen om het ledental te doen stijgen. De lezing, welke met onverdeelde aandacht werd gevolgd, werd zeer toegejuicht en had tengevolge, dat staande de vergadering weder eenigen als lid toetraden. De heer R. G. Barends, voorzitter der af- deeling Eierland, opende en sloot de bijeen komst. Oosterend, 22 Juli. In de onderstaande zeegaten werden in het 2e kwartaal 1903 de volgende minste diepten gevonden Schulpengat, diepte 66 d.M.. verval 11 d.M. Westgat. Molengat, Malzwin, Doovebalg, 11 I, 11 I, io 13 Drempel Scheurrak 30 Oude Vlie, 50 Het Molengat wordt als onbetrouwbaar aangegeven. De vogels in den polder het Noorden hebben het dit jaar niet naar wensch. Gingen op den 19den Juni jl. door den geweldigen regen vele nesten en eieren verloren, ook thans vindt men weder vele vogellijkjes, in zonderheid van de sterns en strandpleviertjes. Het overlieden van Z. H. Paus Leo XIII. Z. II. Paus Leo XHI is Maandagmiddag te 4 uur 4 min. overleden. Naar wjj reeds in een vroeger nummer mededeelden, bereikte Paus Leo den hoogen leeftijd van 93 jaren en werd de Pauselijke zetel ruim 25 jaren door hem bekleedt. De dagbladen wijden aan den afgestorvene uitvoerige artikelen, waaraan wij enkele zinnen ontleenen „In Paus Leo XIII heeft niet slechts de Katholieke wereld een eminent en buitenge woon begaafd, schrander hoofd en leider ver loren, maar ook de menschheid in het alge meen een geëerd en geëerbiedigd man van ongewone gaven. „Indien één kerkvorst bij machte was om eendracht en samenwerking, verdraagzaam heid en onderlinge waardeering te wekken, dan voorwaar deze Paus. „Hij heeft getoond te zijn een man van ijzeren wilskracht en onwankelbare handha ving van het gezag, doch tevens de vriend i der „kleinen," der misdeelden, vooral der werklieden. „Leo XIH wist alom en steeds sympathie te wekken. Hij was iemand van grooten rechtvaardigheidszin en van diep-ingeboren antipathie tegen al wat hatelijk, ruw, onver draagzaam, bitter of wreed was. „Waar, of in welken levenskring de thans overledene zou geplaatst zijn, steeds zou bij, mag men getuigen een sieraad zijn ge weest van zijne omgeving. „Daarom past een weemoedig woord van hulde aan de nagedachtenis van deze groote nobele figuur. Dat wordt een duur zaakje Wegens toeneming van het personeel der Rijksverzekeringsbank doet zich in de kanto ren op de Keizersgracht te Amsterdam de behoefte aan ruimte hoe langer hoe meer gevoelen. Nu reeds worden bijna alle ver trekken in de beide perceelen op de Keizers gracht te Amsterdam door de ambtenaren in beslag geoomen. Binnen enkele dagen zal dan ook weer een huis op deze gracht door de Rijksverzekeringsbank in huur genomen worden. Vrijdagmorgen 10 uren zal Z. K. H. de Prins der Nederlanden met het pantser schip „Evertsen" onder bevel van den kapt. ter zee J. P. van Rossum, begeleid door drie torpedobooten, van IJmuiden vertrekken en ongeveer 3 uren ter reede Tessel aankomen. Aan boord bevindt zich het stafmuziekkorps der K. N. Marine. De Prins zal worden afgehaald door den directeur en commandant der marine te Wil lemsoord, den schout-by-nacht J. Wentholt, aan boord van 't pantserschip „Kortenaer", onder bevel van den kapt. ter zee A Seret, mede begeleid door drie torpedobooten. Ten paleize van den schout bij nacht zullen de marine-autoriteiten aan Z. K. H worden voorgesteld. Daarna zal de Prins 's Rijks werf en 't pantserdekschip „Holland", com mandant A. P. Netscher, en de marinierska zerne bezoeken. Des avonds heeft een diner ten huize van den schout-bij-nacht plaats, waar Z. K. H. ook logeert. Het „Weekblad der dir., inv. enz." verneemt dat van de voorgenomen tabaksbe lasting niets zal komen en slechts een matige verhooging van het invoerrecht zal worden voorgesteld. Een vierling 1 In Buslo (bij Winterswijk) is een landbou wersgezin verrast met de geboorte van een vierling, twee jorgpns en twee meisjes, die allen nog in leven zijn. Bij een brand, welke Zondagavond in de Palmstraat te Amsterdam plaats had, is een knaapje van 8 jaar omgekomen. De moeder ontviuchtte het brandende per ceel met haar zeven kinderen, Daar zij dacht, later bleek dat er een was achtergebleven. Toen het gelukte het vermiste kind tevoor schijn te haleD, waren alle pogingen om de levensgeesten op te wekken, geheel vruchte loos. TEXEIfiCHE COUKAMT. 42 30 38 ii 38

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1