N°. 1663 Zondag 26 Juli. A°„ 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. i 8 Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertcntiën vóór 10 nur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen hij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraMt, Buna op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuizo een witto hand- choen, 2 sleutels, 1 mes en een tabaksznkjc. Invorderbaarverklaring van kohieren. liet Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der emeente- Texel brengt bij deze ter kennis an de ingezetenen dat het kohier No. 2 or Bedrijfsbelasting, dienst 1903/1904, van e gemeente Texel op den 20 Juli 1903 dooi en Hoer Directeur der directe belastingen to tnsterdam is invorderbaar verklaard en op eden aan den Heer Ontvanger van 's Rijks lastingen vooi deze Gemeente ter invorde- ng is overgemaakt. Ieder ingezetene, die daarbij belang heeft, ordt alzoo vermaand op de voldoening van ijnen aanslag behoorlijk acht to geven, ten nde alle gerechtelijke vervolgingen, welke t nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Texel, den 22 Juli 1903. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, C. KEIJSER Pz. Lo. B. TEXEL, 25 Juli 1903. Vacantie. 'tls de tijd van vacantie: de calen vcor onderwijs zijn gesloten, de on- wijzers en de kinderen hebben vacantie. 't Kan goed zijn, dat zij die dag-uit dag-in h moeten inspannen om de aan hunne zorg svortrouwde jeugd de noodige keunis in te enten mogelijk wel inpompen eene ijle zich vrij van die taak gevoelen om wat verademing te komen; - 't zij hun gegund. En de kinderenze genieten met volle ugen; nu zij niet zijn gehouden aan de ïoolbanken, die sommigen liefst wel geheel uden willen ontloopen. En de ouders? vooral de moeders, zij zijn er dan ooit de slavinnen van het huis sin: de vacantie is voor hen eerder een >n van zorg dan van genot, vooral wanneer t gezin met talrijk kroost is gezegend en middelen ontbreken om van de vacantie ar eisch te genieten. Zoo ziet men alweder wat de een tot ge- t is, is voor den ander er nog verre af. En nevens de genoemde bevoorrechten, i er nog velen die studeerkamer of kantoor tvluchten, om te genieten van do frissclre irlijke natuur of zich te verlustigen in geen in andere strekon of ook wol in andere den is te bewonderen. )och voor de groote massa is het meer tn ooit een tijd van werkzaamheid, voor >n werkman, niet Int minst voor hen die t den landbouw in betrekking staan, is het >rro van vacantie; van 's morgens vroeg I's avonds laat worden hunne krachten vorderd om bjjeen te vergaren wat daar- or is gorijpt. Vooral do ongunstige en zoo wissolvallige jjersgesteldheid van deze dagen vordert meer gewone inspanning om de zaakjes naar isch te doen afloopen. n dan zegt de dichter nog wel „1-Ioe genoeg'lijk rolt hot loven „Des vernoegden landman heen," enz fu daar valt in deze dagen nog wel iets af te dingen, want 'tis niet enkel de Jbouwer die met de hooioogst zoo veel mrstelling ondervindt, doch niet minder iscliouwt de bouwboer met leede oogen e veldvruchten, die niet willen rjjpen. En vele kleine bouwertjes, die met ver langen een goeden oogst verbeiden, zien met bezorgdheid dat de zoo onbestendige zomer hunne wenschen zal verijdelen. Zeker, 'tkan nog veel terechtkomen en 'tis van harte te wenschen dat moeder na tuur zich in de komende dagen, voor o zoo velen, wat gunstiger zal laten kennen. Oudeschild, 24 Juli. Een buitengewoon levendig schouwspel bood gisteren de haven aan bij het binnenloopen van 9 pleizierjachten, geëscorteerd door do sleepboot „Jan Goed koop". Tal van dames en heeren was er aan boord dezer sierlijke vaartuigjes, welke heden naar het Niouwediep uitzeilden, om den wedstrijd der Marine-zoilvoreeniging luis ter bij te zetten. De Cocksdorp, 24 Juli. Woensdag j. 1. ankerde aan het einde der Roggesloot de stoom- schelpenzuiger „Trio", kapitein N. Duinker, met twee ongeladen tjalken. Het doel is nabij Eierland schelpen to visschen. De grootste draaibrug van Europa. Het is een reuzenwerk, dat te Yelsen zoo goed als geheel tot stand is gebracht. Als gebaarde duivels zagen ze er uit, de werk lieden van den heer John Cockei ill te Seraing, toen zij bij het begin van den bouw rondlie pen met de witgloeiende bouten, en thans nu zij bovenop bezig zijn er de laatste hand aan te leggen, lijken zij zelf wel kabouters en hun draagbare smidsen doofpotjes. De grootste draaibrug van Europa te hebben zal deze gemeente misschien even beroemd ma ken als do stoomponten aan de voetbrug haar berucht deden zijn. Honderd-acht-en-twintig meter is het ge vaarte lang en slechts in Amerika is bij de stad Omada de Interstatebrug grooter van lengte, die meet 158,50 meter lang. Zij is zoo ingericht, dat er twee sporon kunnen overgaan. Zij ligt zoo hoog boven het water, dat de sleepbooten er met staande schoorsteon onder door kunnen. Maar voor allo andere booten zal opendraaien noodig zijn. De aannemingssom van de brug (bovenbouw) bedroeg f 325,2i 0. Indien men nagaat, dat bij den geheelen duur van den bouw, die toch heeft geëischt het werken van tal van ar beiders boven den grond, niet één ongeluk is voorgevallen, kan wel gesproken worden van gelukkig arbeiden, al is dan ook de tijd van opleveren reeds overschreden. Door den minister van binnonlandsche zaken is aan de commissarissen der Koningin het volgende schrijven gezonden Bij Kon. besluit van 3 Juli is bepaald, dat op Zondag en algemeen erkende christelijke feestdagen geen militaire oefoningen zullen plaats hebben of wapenschouwingen worden gehouden, tenzij zulks door de Koningin in bijzondere omstandigheden wordt bevolen, en dat dientengevolge, wanneer de parade ter eere van do herdenking van Harer Majesteits geboortedag of van dien van een der leden van het Koninklijk Huis zou moeten plaats hebben op een Zondag of algemeen erkenden christelijken feestdag, die parade zal worden gehouden op den eerstvolgenden werkdag. De regeling, vervat in dit besluit, kan ge acht worden, niet van belang ontbloot te zijn bij het bepalen van een dag voor mogelijke plaatselijke feestviering ter eere van een van genoemde gebooitedagen Onder de paarden van het 3e rog. veld - art. te Breda zijn 32 gevallen van influenza geconstateerd. Belangrijke beslissing voor onderwijzers bij het openbaar onderwijs 1 Zooals wij indertijd mededeelden werd door den Raad der gemeente Wijk-bij Duurstede een verordening vastgesteld omtrent geheelen of gedeeltelijken stilstand van jaarwedde in geval van ongesteldheid van onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs. Bij die [verordening werd bepaald dat in geval onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs wegens ongesteldheid verhinderd zijn hun betrekking waar te nemen, van hun jaarwedde voor den tijd van ongesteld heid zal worden ingehouden a. 1/2 gedeelte bij ongesteldheid van langer dan 30 dagen b. 2/3 gedeelte bij ongesteldheid van langer dan 60 dagen en c. het geheele bedrag bij ongesteldheid van langer dan 90 dagen. Godeput. Staten onthielden aan deze, huns inziens onbillijke, regeling hun goedkeuring. Daar tegen werd door den gemeente raad beroep bij H. M. de Koningin ingesteld. Thans is bij Koninklijk besluit bepaald „dat vanaf 1 Augustus 1903, in geval onder wijzers bij het openbaar lager onderwijs in de gemeente Wijk-bij-Dunrstede wegens onge steldheid verhinderd zijn hun betrekking waar te nemen, hun jaarwedde gedurende het eerste halfjaar geheel zal worden uitbetaald, gedu rende het tweede halfjaar, voor de helft zal worden ingehouden, daarna geheel zal stil staan. Konijnenplaag Iu de omgeving van Oranjewoud hebben de landbouwers en gaardeniers vooral weer veel te lijden van de wilde konijnen, die in de groote bosschen van Oranjewoud een veilige schuilplaats hebben. Werden in den jongsten herfst en winter duizenden geveld, nu is het talrijk kroost weer gekomen, dat tegen den avond er met de ouders op uittrekt om zich goed te doen aan de veldvruchten op den akker. In het eeiste halfjaar, zijn uit ons land naar Belgie verzonden, 30,035 runderen zijnde ruim 5000 moer dan in de eerste helft van het vorig jaar en 4000 meer dan in hetzelfde tijdvak van HOI. De vermeerdering betrof vooral de ossen en stieren voor de slachtbank bestemd, ofschoon ook hot aantal ingevoerde melkkoeien in sterkte toenam Op een adres van den Nederlandschen Slagorsbond, houdende het verzoek om afschaf fing van den accijns op het geslacht, heeft de minister van fiuananciën geantwoord, dat voorloopig daaraan niet valt te denken. In het begin dezer week liep te Drach ten langs de huizen oen klein vrouwtje van 22 jaar ansichtkaarten te venten, waarop als curiositeit haar beeltenis was afgedrukt. Zij was dan ook niet meer dan 1 M. lang. Toevallig was daar ook de kleine Anne Jager van Smalle-Ee en eene ontmoeting tusschen hem en zijne vrouwelijke pendant had dan ook weldra plaats. Na de behoorlijke complimenten te hebben gemaakt, gaf zij op de vraag van Jager, of zij nog vrij (onge trouwd) was, een ontkennend antwoord, doch zij vertelde hem dat zij eene zuster had, ook buitengewoon kleiu, bij wie zij hem wel zou aanbevelen. Ten slotte stelde J. voor samen een glas bier te gaan drinken, welk voorstel zij accepteerdo. Het publiek had grooten schik in het doen en laten van dit kleine menschenpaar. (Dr- Ct.) Donderdag overkwam een automobilist, den hoer B., op de hoogte van Valkenhuizen (Apeldoornsche weg) te Arnhem het ongeluk, dat zijn automobiel plotseling in brand vloog. Wonder boven wonder kon do bestuurder er tijdig afspringen. De automobiel ter waarde van f 5000 verbrandde geheel. Qg&iW Abonnementsprijs po- 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco por post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere lantlen met ycrhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ctarn® BC"j~<XT£nurc: r--r. --

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1