N°. 1665 Zondag 2 Augustus A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Q. ABONNEMENTEN en ADVERTENTLËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel Dit blad verschuilt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave JACHT. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij hem is ontvangen de navolgende kennisgeving De Commissaris der Koningin in de Provincie Noor d-H o 11 a n d, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 22 Juli 1903 no. 42 Gelet op artikel 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Noordholland a. de jacht op klein wild, met uitzondering van die op hazen en fazanten, zal worden geopend op Zaterdag 29 Augustus 1908met zonsopgang b. de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Zaterdag 26 September 1903 met zonsopgang c. de korte jacht dagelijks, met uitzondering van den Zondag en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. En zal dit besluit in het Provinciaal blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 24 Juli 1903. De Commissaris der Koningin voornoemd. (Get.) VAN TIENHOVEN. Texel, den 31 Juli 1903. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. Lo. Burgr. TEXEL, 1 Augustus 1903. Zaterdag 18 Juli j.l. werd door het Dage- lijksch Bestuur onzer Gemeente aanbesteed het opsteken en onderhouden der straatlan taarns in de verschillende dorpen en op de haven, gedurende het dienstjaar 1903/1904. Ingeschreven werd Yoor Den Burg door Jacob Vonk f 8,89 Joh. Rijk Jbz. 7,87° De Cocksdorp door P. Sauerborn f 95,70 (dorp en dijk) Jan Stark 113,75 A. Sauerborn 95,22s por lantaarn Don Hoorn door Jn. Kiljan f 8,75 De Koog door H. Luitze f 7,20 Oosterend door L. Vonk f 6,90 Jn. Gz. Plaatsman 6,67 P. Brouwer Jz. 5,90 Oudeschild door Jn. Burger f 8,80 (dorp) M. Vlas Cz. 8,50 A. Th. Lumkeman 8,44 mij Slaman door Jn. Burger f 16,10 M. Vlas Cz. 15,— A. Th. Lumkeman 14,50 De Waal door W. Duinker f 9,48 Jb. Brnin Cz. 8,47' Aan de laagste inschrijvers gegund. Voor het leveren der benoodigde brand stoffen voor de O. L. Scholen in deze gem. en voor het Raadhuis werd ingeschreven als volgt Perceel I (het Raadhuis) A. Dros Albzu. f 114,54 Aris Wuis 110, Jn. Rab Jbz. 104,95 S. Keijser Dz. 102,90 lerc. H O. L. Scholen Burg, Koog en Waal. A. Wuis f 249,— P. J. Bruin 280,- Perc. III O. L. Scholen Hoorn, Oosterenden Oudeschild. A. Wuis f 124,— Perc. IV O. L. Scholen M. en Z.-Eierland, de Cocksdorp en Oost. A. Wuis f 104,— Perceelen II, III en IV tezamen A. Dros Albzn. f 498.08 K. Gz. Brouwer 465,— P. Vos 463,78 Gegund aan de met gemerkte personen. Onze vroegere plaatsgenoot J. G. Fre- deriks, Leerling-Machinist, is zonder examen toegelaten tot de 2de klasse der machinisten- school te Hellevoetsluis. Ons werd toegezonden een boekje, ge titeld „inlichtingen aangaande het Instructie bataljon te Kampen", met verzoek op dat werkje de aandacht onzer lezers te vestigen. Zooals alreeds de titel aangeeft, is dit werkje gewijd aan bedoeld Instructie-batal jon en vindt men er uitvoerig in omschre ven al datgene wat men wenscht te weten omtrent het doel der inrichting, de levens wijze aldaar, zoomede de voorbereidende stappen welke moeten worden gedaan om een jongeling geplaatst te krijgen. 't Zou te veel zijn dit alles op te sommen en daarom verwijzen wij belangstellenden naar bedoeld werkje, hetwelk gratis dooi den Commandant van het Instructie-batal- 1 jon wordt toegezonden op franco aanvraag. Laat ons er nog aan toevoegen dat bedoeld boekje is voorzien van een 17-tal keurige fotografiën, die een goed beeld geven van de verschillende deelen der inrichting, zoo mede van de oefeningen der leerlingen. Oosterend, 31 Juli. De heer R. D. Bouma, geboren alhier, thans onderwijzer aan een bijzondere school te 's Gravenhage, komt voor op de voordracht voor onderwijzer met ver plichte hoofdacte te Herwijnen (Gelderland). Wat kunnen de zomers toch veel uit elkander loopen I Meermalen heeft men in Juli de zeesluizen opengezet, om zeewater te laten invloeien, opdat men „heining" voor het vee zou hebben. Nu worden de sluizen opengezet, om het overtollige binnenwater te loozen, daar men van het goede te veel heeft 1 Vlieland, 31 Juli. De heer H. M. Hylkema, directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, is met 16 Aug. a.s. benoemd tot Be heerder van het bij-post- en telegraafkantoor in de Vaillantlaan te 's Gravenhage. Men seint uit Leeuwarden Johannes Helling, makelaar te Buiksloot, tegen wien wegens den bekenden loterijzwen- del te Sneek drie jaren gevangenisstraf werd geëischt, is door de Rechtbank te Leeuwar den tot dien straf veroordeeld. Geen hulp aan de stakers Door den burgemeester van Haarlem is ten tweede male afwijzend beschikt op een verzoek om een collecte te mogen houden ten bate van de slachtoffers der werkstaking in het voorjaar. Het verzoek ging uit van een combinatie, waarin ook „Patrimonium", de „Volkshond" en het „Werkl. Verbond" zitting hadden. Te Bellingwolde (Gr.) vond e9n 69-jarig weduwnaar het wat eenzaam alleen op de wereld te zijn. Hij knoopte daarom verkee ring aan met een 32-jarige schoone, die wel genegen was zijn levensgezellin te worden. Hij haalde nu dezer dagen z(jn bruidje af om haar eens zijne woning te toonen, welke spoedig ook de hare zou zijn. Hoe stond echter het paartje te kijken, toen 's mans kinderen en buren zoo'n oorverdoovende ke telmuziek maakten, dat 't wel weer onver richter zake moest aftrekken. Uit de „Winschoter Courant" De hoofdprijs in de 5e Prov. Gron. Verlo ting is gevallen op nummer 46660, naar wordt medegedeeld. Tijdens de trekking liep het gerucht dat een of ander niet in den haak was. Door een paar aanwezigen was opgemerkt dat zich twee soorten ringetjes om de loten bevonden, hetwelk zóó werd verklaard, dat de doffe reeds bij eene vroegere verloting waren gebruikt, het had echter de aandacht getrokken dat uit den grooten bak uitsluitend nummers met doffe ringetjes werden getrok ken. De waarnemende burgemeester vond echter geen aanleiding om schorsing der trekkiDg te gelasten, wijl niets bewees, dat hier fraude in het spel was. Ook de officier van justitie vond geen fei ten die aanleiding konden geven tot schor sing der trekking. De trekking ging dus geregeld zijn gang na de pauze werden de nummers getrokken door een jongen die ruggelings naar den bak stond; had het comité het van den beginne af zoo laten doen, dan was dat voor den schijn aanmerkelijk beter geweest. Volgens de „Tel." had de trekking onder streng politietoezicht plaats. Haaien op de kust De heer G. Von Oterendorp, lid der firma Von Oterendorp Slis. schrijft in de „Tel." Uw bericht van Zaterdag en het daarop volgende van den heer Mulié zijn wel in staat om de bezoekers van onze badplaatsen schrik aan te jagen, terwijl het toch slechts een storm in een glas water mag heeten. De reuzenhaai, „de bekende vijand in de Indische en Atlantische zeeën", komt toch hoogst zelden aan onze kust voor. Zoover bekend is, werd slechts eens, in 1821 een exemplaar gevangen. Aan onze kusten komen slechts 4 soorten voor, en wel de ruwe haai, Squalus galeus (4 tot 5 voet), de toonhaai, Squalus mustulus 2 voet), de doornhaai, Spinax lacanthias (1V» 2 voet), en de hondshaai, Scyllium canicula 2 2'A voet.) Geen van de vier genoemde soorten zal den mensch kwaad doen en laat daarom nie mand zich terughouden, als hij zich door een bad in zee wenscht te verfrisschen. De ruwe haai en de doornhaai zijn alleen vijanden van den haringvisschers, daar de haring voor hen vlucht en zoodoende er geen haring gevangen wordt, waar haaien in de buurt zijn. In de laatste berichten van Shetland en Schotland wordt nogal geklaagd over het menigvuldig voorkomen van deze haaien. Gevaarlijk werk. Terwijl de gebroeders d. W. te Heteren elkaar al stoeiende een geladen revolvertje wilden ontnemen, ging het wapen af en drong het kogeltje den 24-jarigen J. in de zijde. De te hulp geroepen geneesheer vreesde dat lever of nieren waren getroffen, zoodat de gewonde naar Arnhem is vervoerd om daar een operatie te ondergaan. Een gestolen huis! Te Zaandam werden in den laatsten tijd herhaaldelijk ten nadeele van de firma G. Kamphuijs en Zn., houthandelaars aldaar, partijen hout ontvreemd, zonder dat het ge lukte de daders op te sporen. In den nacht van Zaterdag op Zondag, toen door de politie op het terrein van de fabriek „de Bruinvisch", staande in het West- zijder veld, gesurveilleerd werd, mocht het gelukken de hand op de dieven te leggen. Het bleken te zijn twee knechts van de firma, die reeds 10 en 11 jaar bij haar in dienst waren. Van het gestolen hout is te Koog a. d. Zaan bijna een geheel huis opgetrokken. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Ct-a. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertenüén Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct». Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. per lantaarn. in écne som

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1