Geopend. Geopend. Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Advertentiën ADVERTENTIËN. Misverstand JOH. DE MAN, Gehr, KALIS. De verkiezing te Sittard Men schrijft uit Limburg aan het „Hbld. Bij de a.s. verkiezing voor de Tweede Ka mer (heden Donderdag) zal het district Sittard zijn treurige reputatie behouden. De heer Beckors, wiens verkiezing tot lid der Prov. Staten duizenden guldens aan bier en jenever heeft gekost, is nu ook zwaar favori. Zijn partijgenooten leiden de campagne met een waar veldheerstalent oefening baart kunst en 't schijnt dat de verontwaardiging der Nederlandsche pers hen niet zal weerhouden bier en jenever als projectielen te gebruiken. Familieleden en vrienden van den candi- daat rijden de dorpen rond en bieden in elk café een koelen dronk aan de gasten. Het is te vreezen, dat op den dag der stemming nog royaler zal geschonken worden. In een klein plaatsje van het district ope reerde heden een agent, die de wegwerkers van het spoor aanzette op den heer B. te gaan stemmen. Drinken mochten ze 'naar hartelust, hij zou alles betalen. Als men nu weet, dat deze werver met hard werken zijn brood moet verdienen, ligt het voor de hand, dat hij door belanghebbenden van de noodige gelden is voorzien. Uit Westergo schrijft men Hoeveel jongelui de acte van onderwijzer en onderwijzeres in den zak, tegenwoordig in Friesland rondloopen, zich vervelende door de telkens niet geluk kende, reiskosten-eischende sollicitatiën voor betrekkingen, waaraan een salaris van f 500 is verbonden we durven het niet benaderen. Jonge dames van kweekscholen en normaal scholen gaan proeflessen houden in de scholen van afgelegen dorpen, om althans te probeeren door dit middel uit te blinken boven 20 of meer concurrenten Een onderwijzeres, die reeds 2 jaar in 't bezit der acte is en aan de normaalschool bekend stond als eens der flinkste leerlingen, ook practisch, is nog niet benoemd en betreurt het besluit, dat zij nam, om zich te wijden aan de schoone taak, om mede te werken tot de ontwikkeling der verstandëlijke vermogens der kinderen en hunne opleiding tot christelijke en maatschap pelijke deugden, peinzende over het vraagstuk hoe treurig het in de huidige maatschappij gesteld is, die haai tot werkeloosheid doemt, nu zij vol heilig vuur is, om haar schoone taak te aanvaarden. Met de onderwijzers, wier aantal nog veel grooter is, staat het nog veel minder. Inderdaad, 't wordt hoog tijd, dat er eene opruiming plaats hebbe in de normaalscholen. Koffiehandel Men schrijft uit Noord-Brabant aan de „Tijd" De detail-koffiehandel van ons land zal met Nieuwjaar a. s. een geweldigen knak krijgen. Tal van grossiers in dit artikel, vooral op de grenzen van Noord-Brabant en Limburg, bezoeken de Belgische grensplaatsen en wijl in ons land geen rechten op koffie geheven worden en in België wel, kunnen onze hande laren hun koffie met succes in België plaatsen. Met primo Januari a. s. zal dit echter anders worden; België behoudt zijn rechten op ge brande koffie, doch ongebrand is het artikel vrij. Dit laatste doet het om zijn industrie te bevoordeelen, want de Belgische brander kan dan met succes werken tegen zijn Neder- landschen concurrent, die het door de te betalen invoerrechten zeker moet afleggen. Een eigenaardigheid op het gebied van het kiesrecnt doet zich in de Zeeuwsche gemeente Zuiddorpe voor, nl. dat iemand te gelijk in Nederland en België kiezer is. Uit Nederlandsche ouders in België geboren, is hij later naar Nederland teruggekeerd en heeft hij hier aan zijn militaire plichten vol daan. Toen hij zich later weer in België vestigde, werd hij als geboren Belg daar op de kiezerslijst geplaatst. Na zjjn huwelijk heeft hij Zuiddorpe tot woonplaats gekozen en is nu ook in Nederland kiezer, terwijl hij nog tot 1 Mei 1904 kiezer in België blijft. Geen soldaat meer in huis. De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar het „Vaderland" meldt, de gemeentebesturen door tusschenkomst van de Gedeputeerde Staten doen uitnoodigen, om de gemeenteontvangers te verzoeken, geen gebruik meer te maken van de bevoegdheid tot invordering van achter stallige belasting door inlegering van mili tairen, in afwachting van de afschaffing van dat gebrekkige en verouderde stelsel. Over de voortreffelijkheid van onze plak- zegels weet de Tel. het volgende te vertellen „Wij ontvingen van een geacht ingezetene hier ter stede een stukje papier in een brief toegezonden, dat de groote en de geperforeerde rand had van een plakzegel. Uit het bege leidend schrijven bleek ons, dat bet stukje .papier werkelijk een plakzegel was geweest, voordat het op een kwitantie geplakt en met een doek er een weinig op gedrukt was. Na deze bewerking was de plakzegel dus geen plakzegel meer. Om ons zelf Beter te overtuigen, dat een plakzegel werkelijk zoo'n „salto mortale" kon ondergaan, herhaalden wij hetzelfde kunstje en verkregen hetzelfde resultaat. Wij konden dus constateeren, dat de inkt, die voor de plakzegels wordt gebruikt, van zulke slechte kwaliteit is, dat zij niet eens de aanraking met een beetje vocht kan doorstaan. Een heer uit Hoorn zoo meldt het N. v. d. D. die des avonds met den laatsten trein uit Alkmaar naar zijne woonplaats terugkeerde, was- onderweg in slaap gevallen. Bij de aankomst van den trein te Hoorn bleef hij doorslapen en ontwaakte eerst des nachts halftwee, toen de trein reeds lang gerangeerd was. Zelfs het rangeeren, wat gewoonlijk niet bijzonder zacht gaat, had hem niet uit zijn slaap kunnen wekken. Al heel zeldzaam 1 Te Fijnaart (bij Willemstad) heeft zich een hoogst zeldzaam feit voorgedaan. Drie zonen van den heer P. Kuylen zijn op denzelfden dag met drie dochters van den heer G. Van Ham in het huwelijk getreden. Het geheele dorp was in feestdos en van alle huizen wapperde do vlag. Onder de vroolijke tonen der Muziekver- oeniging hebben de jonggehuwden hun huwe lijksreis naar Italië aanvaard. Prettige verhouding 1 1 Het schoolhoofd N. te Amsterdam tot een van „zijn" onderwijzers van buiten Was jij maar achter den ploeg gebleven. Onderw. En jij er voor, wat zou ik je geranseld hebben. (Volksonderw.) Een verschrikkelijk drama heeft onder de volgende omstandigheden in het dorp Scgaloievka, in de provincie Don, Rusland-, plaats gehad. Na afloop van het werken op het land waren een en dertig boerenmeisjes in een schuur gegaan om er wat uit te rusten, toen zij' zich eensklaps belegerd zagen door een troep jongelieden. Daar deze hen bleyen lastig vallen, niettegenstaande het smëeken der jonge meisjes, en daar de schuur van binnen geen slot had, verzochten zij aan iemand, die voorbij ging hen van buiten op te sluiten, hetgeen hij deed. Maar na verloop van een half uur vatte, men weet niet hoe, de schuur eensklaps vuur en de meisjes werden met schrik wakker en riepen te vergeefs om hulp daar niemand ze in de verlaten streek hoorde zij kwamen allen om in de vlammen en men vond slechts de lijken onder de puinhoopen, toen men den brand kwam blusschen. Een gerechtelijk onderzoek is ingesteld, want men vermoedt dat de jongelieden uit wraak de biand hebben aangestoken. Een groot aantal dienstboden van Ber- lijnsche families, wier meesters en meeste ressen zich op reis bevinden, maakten dezer dagen in „Jan Pleiziers" een uitstapje naar het „Grünewald". Drie van deze vehikels waren vol van de opgedirkte en opgepoetste dames. Het ster kere geslacht was slechts schaars vertegen woordigd. Aanbiedingen van de heeren der schepping, die langs kwamen en die zich als cavaliers presenteerden werden lachend afge wezen. De „dames" bleken ook niet van plan te zijn zich tevreden te stellen met het genieten van een kopje koffiein het eerste rijtuig toch voerden zij een groot vat bier mede. In Engelands hooldstad heeft het Zon dag zóó geweldig geregend, dat de zondags bladen niet konden verschijnen. De drukke rijen in Fleetstreet, die voor het meerendeel zijn gevestigd in kelderverdiepingen, waren tien tot vijftien voet hoog ondergeloopen; de papiervoorraad voor de edities van Zondag ochtend was bedorven en de persen konden niet draaien, voordat het water uitgepompt was. Voor dit werk had men de hulp der brandweer ingeroepen, doch deze antwoordde, dat wel het keeren van vuur tot haar- taak behoorde, doch geenszins het keeren van het water - integendeel. Zij kon dus niet hel pen. Pompenfabrikanten hadden het dienten gevolge bijster druk. De ondergrondsche spoorweg kon een groot deel van den dag niet rijden, in de tunnels stond vijf voet water. Vele pleizierreizigers die de stad wilden ontvluchten, konden zelfs de spoorwegstations niet bereiken en moesten teleurgesteld. naar huis terugkeeren en droog blijven. Schagen, 28 Juli. Aangevoerd10 paarden 1 80 a f200 13 Stieren f 110 a f170: 20 Gelde- koeien f 150 af 250; 47 Kalikoeion f 180 a f 250; 30 Nuchtere Kalveren f 10,a 22, 120 Schapen f 12 a f22 240 Lammeren f 11, a f 18; 15 Varkens f 12.a f 14,20 Vette Varkens 36 a 40 cent per kg.38 Vette Koeien f 190 a f 2800 Graskalveren f 0— a f 0 55 Biggen f 5,a f 8,Boter 95 a 105 per KG.; Kipeieren f 3,a f 3,50. Leiden, 31 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 126 stuks f 138 a f 285; 90 Stieren f 67 a f 325: Veulens 0 stuks f 0a f 0— 204 kalfkoeien f 124 a f 262 Melkkoeien f 124 a f 262; 143 Varekoeien f 110 a f 238 139 Vette koeien f 138 a f 285, 68 Vette kalveren f 40 a f 90 39 Magere kalveren f 9,— a f 2710 Graskalveren f 23 f 28; 396 Vette schapen f 16 a f 31.344 schapen (weide) f 13 a f 23.0 Paarden f af 388 Magere Varkens f 16 af 35. Vette Varkens a et. 441 Biggen f 4,50 a f 15,564 Lammeren f 5,50 a f 13,50. Zondag 3 Augustus. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. hp.lt' 7 Ds. Schröder. Waal. Nam, half 3 Ds. Smits. Den Hoorn Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cöcksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barende. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm, 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. - Nam. 2 uur ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 24 Juli tot den 31 Juli 1903. GEBOREN Martha, d. v. IJsbrand Lap en Neeltje Bruin, Henriette, d.v. Pieter Dal- meijcr en Elisabeth Knol, Tetjed. v. Pieter Schagen on van Kaatje Bruin. ONDERTROUWD )Q GETROUWD)Ueone. OVERLEDEN Cornolis Bruin, oud 35 jaren, (den Burg). voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Cou rant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. Heden overleed zacht en kalm na een langdurig lijden onze geliefde oudste zoon en broeder, CORNELIS BRUIN, in den ouderdom van ruim 35 jaar. Uit aller naam, J. J. Bruin D. Bruin—Bakker L. Bruin J. Bruinde Vries E. D. Bruin Burg, Texel, 30 Juli 1903. De ondergeteekende trekt het in het vorig nummer van dit blad per advertentie vermelde weder in. P. BAKKER Lz. De nieuw ingerichte salon voor scheeren en haarsnijden. Scheermessen aanzetten A 15 cent. Beleefd aanbevelend, O r oeneplaats—Burg (Billijk abonnement aan huis.) In- en verkoop en beleening van Effec ten en verzilvering van coupons en vreem de waarden. Verzekering tegen Brandschade op billijke promie. Behandeling in Boodolzakon, veiling vast en roerend goed. Kantoor dagelijks geopend. J. n. MOOJEN, Makelaar, WeverstaaatBurgTexel. Een klamp MEST en 5 a 6 wagens BLADRIET te koop gevraagd.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 2