N°. 1666 Donderdag 6 Augustus. A0. 1903. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel K E NNISG E VIN G. BRANDGEVAAR door het broeien van hooi. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel vestigen bij deze de aandacht van de landbouwers in deze Gemeente op de maatregelen van voorzorgdie naar het oordeel van deskun digen, op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen het brandgevaar door broeien van hooi. In hoofdzaak komt dit oordeel op het volgende neêr: Allereerst, gelijk trouwens algemeen bekend is, is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt binnengehaald. Maar dat is ten opzichte van krachtig hooi niet genoeg, en bij regenachtig weêr ook niet altijd mogelijk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi ge strooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden; aangebracht. Zout verhoogt ook den smaak van het hooi en is tegenwoordig bij de depóts van accijns-vrij zout bijna voor niet en zonder veel formaliteiten te bekomen. Het oude hooi, en vooral het stroo, nemen bij dusdanige aanwending zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te zijn voorzien, dat gemakkelijk te vervaardiger is van stevige man denmakerstwijgen of van eenig eenvoudig lat werk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, waar alle drie bovenom schreven maatregelen zijn genomon. Voorts wordt aan belanghebbenden medege deeld, dat omtrent do aanschaffing van accijns-vrij zout uit de daarvoor bestemde depóts inlichtingen verkrijgbaar zijn ter Secretarie der Gemeente. Texel, den 27 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. Pz. Koijser, Loc.-Burg. G. A. Hajenius, Secr. TEXEL, 5 Augustus 1903. Ter eere yan den jaardag van H. M. de Koningin-Moeder, op Zondag j. 1., had een enkele hier de vlag uitgestoken, zich hou- i dende aan den jaardagdatum. Den volgenden dag, Maandag, was het aan- tal uitgestoken vlaggen iets, doch niet veel grooterdaarmede was hier het feestelijk feit herdacht. Ter Maandag j.l gehouden markt wer- I den aangevoerd 4 koeien, 1 nucht. kalf, 332 schapen, 369 lammeren en 7 biggen. Omtrent de prijzen die besomd konden worden, werd ons medegedeeld dat die wa- ren voor koeien f 124 a f 235, nncht. kalf f 16, schapeu f 14 a f 22,50, lammeren f 12 a f 14,50 en biggen f 8 a f 10. De handel in koeien, schapen en lamme- ren was vlug. Oosterend, 4 Aug. De mosselenbanken in de Zuiderzee hebben heel wat geleden door de hevige winden. Er waren vele jj schuiten uit Zeeland werkzaam, zoowel om grootere mosselen als om zaad te korren, q doch ze zjjn nu huiswaarts gekoerd, omdat er slechts zoo weinig te vangen is, dat de kosten, bestaande in sleeploon en brug- en sluisgelden niet uit de opbrengsten bestre den kunnen worden. Gisterenmorgen in de vroegte woei de torenvlag, uitgezet ter herdenking van den geboortedag van H. M. de Koningin-Moeder, «aa flarden. De Arnhemsche loterij heeft aan twee personen alhier prijzen bezorgd, nl. een para) pluie en een kleerborstel. Men moet maar gelukkig zijn 1 De Cocksdorp, 4 Aug. De Baron van Tuyl van Serooskerke maakte Zaterdag j.l. in Eierland eene prachtige jacht. Er werden niet minder dan 132 eenden, ééne watersnip en ééne pluvier geschoten voor het begin zeker niet kwaad. Door den lichtwachter G. Krul is op het strand nabij den vuurtoren van Eierland een zwart geschilderd houten bord gevonden, waarop met witte letters staat N. O. Shincle to be removed without written permission from Mr. S. Milles Pembroke House. Aldeburgh By order Flick and Son. Agents to the Lord of the Manor. Den Hoorn, 4 Aug. Door den jutter Jb. Koopman is achter den Hoorn aan't strand een naambord gevonden met de volgende namen Notice Persons Are Requested to Keep to the Foot Path. Te nieuwe Paus. De bladen bevatten de mededeeling dat den 4 dezer, 's morgens te 11 uur, Kardinaal Guiseppo Sarto tot Paus is verkozen. Hij nam den naam aan van Pius X. Guiseppo Sarto werd den 2 Juni 1835 te Riese (Treviso) in Italië geboren. Hij is pa triarch van Venetië en werd op 12 Juni 1893 1 tot kardinaal benoemd. Verder wordt van hem gemeld: vroeger scheen het alsof Sarto steeds tot de lagere geestelijkheid zou blijven behooren. Op 40 jarigen leeftijd was hij nog maar pastoor van Salzano, doch eindelijk begon het geluk hem toe te lachen. In Venetië is Sarto algemeen bemind. De Venetianen hebben hem lief, omdat hij zoo bescheiden, zoo vriendelijk is jegens allen en zoo voorbeeldeloos is in zijn leven. Ook Paus Leo moet eenmaal eene toespe ling hebben gemaakt dat Kardinaal Sarto hem misschieu later wel als een zeer waar dige Paus zou kunnen opvolgen. „Wij weten, mijn zoon zoo moet Z. H. hebben gezegd dat gij zeer groote diensten aan de Kerk zult kunnen bewijzen, want gij hebt deugden, die u zeer nuttig voor haar maken." Hollandsche kaas 1 De Purmer boer „Nelis" schrijft in het Hbl.: Vóór eenigen tijd kon men lezen, dat de Fransche Minister van Oorlog het gebruik van Hollandsche kaas, bij het leger, ontraden had. Gelukkig echter is, dank zij den steun onzer actieve Regeering, en den grooten ijver van den consul-generaal te Parijs gebleken, dat het verhaal onwaar is. Laten wij boeren maar ons best doen, en steeds puike waar leveren, dan zal men ons zoo gemakkelijk niet dringen van de wereldmarkt. Vóór alles echter de grootste zorg besteed aan de kazerij 1 De Engelsche consul, te Suriname, bracht een rapport uit aan zijn Regeering, en ves tigde daarbij de aandacht op het feit, dat de bevolking in Guyana de Hollandsche kaas verkiest, boven alle andere, omdat die de beste is, en door het vervoer niets verliest van hare voortreffelijke eigenschappen. En gelsche kaassoorten b. v. bederven door de reis, door het tropische klimaat, enz., de Hollandsche echter niet. Sneeuw 1 Uit Zweelo (Drente) meldt men dat het daar verleden Woensdag (29 Juli) heeft gesneeuwd. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is te IJmuiden binnengeloopen met 9 zieken in het hospitaal, onder wie typhuslijders. Het schip lag in quarantaine. De bemanning is wel. Nader verneemt het „Hbl." uit IJmuiden dat het schip uit quarantaine is ontslagen en naar Amsterdam is opgevaren. Als een treurig staaltje van verwildering deelt „het Centrum" mede: Een 6-jarig knaapje te Utrecht stond de vorige week aan de deur der ouderlijke wo ning en zeide tegen een roekeloozen jongen „Je moogt wel voorzichtig doen, want het is hier pas geverfd Onder den nitroep „Wat heb jij te zeggeD?" schopte de onverlaat het kind tegen het lijf, en den volgenden dag is het aan de gevolgen bezweken. Die werd er ook al niet beter op. Te Amsterdam zou een deurwaarder, ge assisteerd door een commissaris van politie, beslag leggen op den inboedel van een bewoner van de Marnixkade, die zijn belastingschuld niet wilde betalen. Toen de deurwaarder en de commissaris van politie ter plaatse kwa men, vonden zij de straatdeur gebarricadeerd met allerlei voorwerpen. Om toegang te verkrijgen, begon men de ramen uit te lichten. De weerbarstige betaler, die nu bemerkte, dat het ernst was, betaalde zijn belasting, natuurlijk verhoogd met de kosten. Een eigenaardige wraakneming heeft te Zeelst (bij Eindhoven) plaats gehad. Een zeker persoon dreigde na een hevige woordenwis seling met vrouw v. C. aldaar haar huis af te breken. En werkelijk, de man hield woord. Na des nachts de vrouw en haar dochter uit het huis gejaagd te hebben, brak hij, geholpen door eenige vrienden, de woning tot den grond toe af. Dat dit brutaal stuk ongestoord kon uit gevoerd worden, vindt hierin zijn oorzaak, dat het huisje op een afgelegen gedeelte van het dorp stond. Een ongeluksvogel. Op de reis van H. M. de Koningin in Limburg heeft zich, naar gemeld wordt, een vermakelijk incident voorgedaan. Aan een station, waar de trein stil hield, bevond zich de burgemeester een man op leeftijd die ondanks den regen voor den Koninklijken wagen staan bleef. Zijn dochter bood H M. een bouquet aan en de KoniDgin noodigde den burgemeester uit binnen te tredeD, maar de waardige man, die uit gewoonte in zijn plaatselijk dialect sprak, had zijn speech opgeschreven en wilde die buiten voorlezen. Misschien kwam het door de aandoening, maar zijn lorgnet wilde niet houden op zijn neus. Toen het eindelijk toch bevestigd was, waren de glazen zoo nat, dat hij er niet doorheen kon zien. Hij veegde ze af. De Koningin, om hem uit de verlegen heid te redden, wilde het papier van hem aannemen, maar hij stond er op het voor te lezen. Eindelijk was het lorgnet in orde, hij zou beginnen, maar een nieuw ongeluk: het papier was zoo nat geworden, dat de letters niet leesbaar meer waren. H. M. heeft hem niettemin vriendelijk bedankt voor zijn wel gemeende woorden. In de Vijfheerenlanden begint de regen der laatste week gevaar op te leveren voor de aardappelen Hier en daar begint zich reeds „kwaad" te vertoonen. Het gewas der „late" aardappelen staat overigens goed. Hoe groot nadeel de vogels aan het te veld staande koren kunnen berokkenen, on dervindt men te Goedereede, waar een veld gerst zoodanig van de musschen heeft te lijden gehad, dat de opbrengst tot niets kan worden gereduceerd. Wijl het alzoo niet loonend werd geoordeeld, dat gewas af te snijden, werd het eenvoudig afgemaaid. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1903 | | pagina 1